Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σας δουλευει το plug in του Ororo Tv στον showtime? 
εxω τελευταιο Multiman και το plug in ειναι updated, αλλα τις τελευταιες  βδομαδες καπουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι βρισκεις

απλα θελω καποιο ps3 χωρις να εχει γινει downgrade

και εδω δυσκολευει  πιο πολυ..το θεμα..

εχω αν θες 3.55 και αν θες μπορω να σου περασω και CFW

να το παρεις ετοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω ενα φιλο που του χαλασε το bluray, υπαρχει περιπτωση καποια παιχνιδια που δεν παιζουν στον multiman discless , να παιζουν με τον iris manager?

Ο iris εχει καλυτερη συμβατοτητα με discless απο οτι εχω ακουσει. Μπορει να κοιταξει και καποια απο τα καινουργια cfw με το cobra 7.0

 

 

απλα θελω καποιο ps3 χωρις να εχει γινει downgrade

και εδω δυσκολευει  πιο πολυ..το θεμα..

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις χωρις downgrade, οι περισσοτεροι εδω downgrade εχουμε κανει και δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα (ισα ισα οταν την ανοιγεις καθαριζεις και τις σκονες και αλλαζεις και την παστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις χωρις downgrade, οι περισσοτεροι εδω downgrade εχουμε κανει και δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα (ισα ισα οταν την ανοιγεις καθαριζεις και τις σκονες και αλλαζεις και την παστα).

Σωστο συμφωνω απολυτα και ισως να ειναι και καλυτερη απ οτι ηταν πριν την ανοιξεις, αλλα αυτος που την κανει downgrade αυτοματως εχει και το IDPS της κονσολας ανα πασα ωρα και στιγμη :)

εχω ενα φιλο που του χαλασε το bluray, υπαρχει περιπτωση καποια παιχνιδια που δεν παιζουν στον multiman discless , να παιζουν με τον iris manager?

Βαλε Iris Manager η εναν καινουριο που βγηκε GameSonic Manager και γραφει Full Discless for cfw 3.55-4.46-4.50.

Δεν εχω δοκιμασει τιποτε απο τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εχω Ps3 που εχει γινει downgrade και δεν εχω κανενα προβλημα

για να γινει downgrade πρεπει να  ανοιχτει η κονσολα ετσι?

και οι περισσοτεροι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ερασιτεχνες και ασχετοι με το ειδος,εγω δεν εμπιστευομε παντως

προβλημα μπορει να βγαλει μια κονσολα στην πορεια.

εχω αν θες 3.55 και αν θες μπορω να σου περασω και CFW

να το παρεις ετοιμο

ποσο φιλε την πουλας ...δεν με ενδειαφερει να μου περασεις  CFW το περναω και μονος μου

στειλε p.m

Ο iris εχει καλυτερη συμβατοτητα με discless απο οτι εχω ακουσει. Μπορει να κοιταξει και καποια απο τα καινουργια cfw με το cobra 7.0

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις χωρις downgrade, οι περισσοτεροι εδω downgrade εχουμε κανει και δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα (ισα ισα οταν την ανοιγεις καθαριζεις και τις σκονες και αλλαζεις και την παστα).

για να γινει downgrade πρεπει να  ανοιχτει η κονσολα ετσι?

και οι περισσοτεροι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ερασιτεχνες και ασχετοι με το ειδος,εγω δεν εμπιστευομε παντως

προβλημα μπορει να βγαλει μια κονσολα στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα το αξιολογο. Απλα μετατρεπει τον φακελο του BLES/BLUS σε ISO ωστε να μπορει να φορτωνεται με αυτο το τροπο στα cfw που υποστηριζουν cobra. Αν δεν εχεις cobra cfw δεν χρειαζεται.

ισχυει ο κανονας οτι δε σε ενοχλει μην το ενοχλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για να γινει downgrade πρεπει να  ανοιχτει η κονσολα ετσι?

και οι περισσοτεροι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ερασιτεχνες και ασχετοι με το ειδος,εγω δεν εμπιστευομε παντως

προβλημα μπορει να βγαλει μια κονσολα στην πορεια.

Ναι πρεπει να ανοιχτει η κονσολα.Tα παιδια που κανουν downgrade ναι μεν ειναι ερασιτεχνες αλλα ειναι αψογοι στη δουλεια τους.Τοσες και τοσες κονσολες εχουν γινει downgrade και δεν εχει αναφερθει κανενα προβλημα που να σχετιζεται με το ανοιγμα της κονσολας.Ισα ισα που την καθαριζουν και κανουν αλλαγη παστας απ οσο ξερω.Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει downgrade πρεπει να  ανοιχτει η κονσολα ετσι?

και οι περισσοτεροι που κανουν αυτη τη δουλεια ειναι ερασιτεχνες και ασχετοι με το ειδος,εγω δεν εμπιστευομε παντως

προβλημα μπορει να βγαλει μια κονσολα στην πορεια.

Δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ασχετοι. Υπαρχουν και ατομα καθολα υπευθυνα σε αυτο που κανουν και σε αρκετες περιπτωσεις μαλιστα δινουν την κονσολα πολυ καλυτερη απ οτι ηταν πριν γιατι εχουν μερακι να καθαρισουν τις CPU + GPU απο ξεραμενες παστες και αλλες βρωμιες που εχουν μεσα.... (για να μη παρεξηγηθω εγω δεν κανω downgrade)

Μην εισαι αρνητικος η καχυποπτος σε ολα. Φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μην εμπιστευεσαι κανεναν, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους περνει ολους η μπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ασχετοι. Υπαρχουν και ατομα καθολα υπευθυνα σε αυτο που κανουν και σε αρκετες περιπτωσεις μαλιστα δινουν την κονσολα πολυ καλυτερη απ οτι ηταν πριν γιατι εχουν μερακι να καθαρισουν τις CPU + GPU απο ξεραμενες παστες και αλλες βρωμιες που εχουν μεσα.... (για να μη παρεξηγηθω εγω δεν κανω downgrade)

Μην εισαι αρνητικος η καχυποπτος σε ολα. Φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μην εμπιστευεσαι κανεναν, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους περνει ολους η μπαλα

Δεν ειπα για ολους,,,το ξερω υπαρχουν ατομα που κανουν καλα τη δουλεια τους,,απλα ειπα πως οι περισσοτεροι κανουν αυτη τη δουλεια χωρις να ξερουν εστω και απο  περιεργεια,,καταλαβες..γιατι δεν εμπιστευομε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα για ολους,,,το ξερω υπαρχουν ατομα που κανουν καλα τη δουλεια τους,,απλα ειπα πως οι περισσοτεροι κανουν αυτη τη δουλεια χωρις να ξερουν εστω και απο  περιεργεια,,καταλαβες..γιατι δεν εμπιστευομε..

θες να σε ψιλιασω λιγο περισσοτερο; για να σου δειξω οτι και παλι δεν εχεις δικιο σε αυτο που ζητας;

για να παρεις PS3 με cfw η που να παιρνει cfw  υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:

1. Παιρνεις ετοιμο PS3 με cfw που δεν εμπιστευεσαι οπως λες

2. Παιρνεις PS3 που εχει πανω ofw > 3.55 αλλα γινεται downgrade (αυτα που ειπαμε πριν περι date code) αλλα και παλι δεν εμπιστευεσαι να στο κανουν downgrade

3. Θες και εμπιστευεσαι μεταχειρισμενη κονσολα με OFW3.55 ωστε να το κανεις μονος σου

Αλλη περιπτωση δεν υπαρχει.

 

Παμε λοιπον στο ζητουμενο: Εστω εγω οτι θελω να σου χρυσοπουλησω το PS3 μου που τωρα το εχω με 4.50cfw.

Δεν με εμπιστευσαι διοτι ειναι χακαρισμενη (και με τα δικια σου - δεν το κρινω αυτο).

Ακου ομως τωρα :)

Το κανω ενα απλο downgrade (χωρις flasher μιας και οι ηδη χακαρισμενες κονσολες γινονται οτι θες) με usb stick μεσα σε 15 λεπτα και σου εχω ετοιμη κονσολα με OFW3.55. Απενεργοποιω και τα QA toggle. Την καθαριζω με καποιο απο τα πολλα προγραμματα που κυκλοφορουν η με ενα απλο restore PS3 system. Μπορεις να ελεγξεις αν ποτε ειχα cfw επανω;

Η απαντηση ειναι ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ.

Στη δινω λοιπον με 3.55 και εσυ νομιζεις οτι επιασες λαυρακι και ικανοποιησες την ματαιοδοξια σου (χωρις παρεξηγηση).

Αυτα στα λεω οχι για να στην πω αλλα για να σου δειξω οτι αυτο που ζητας ετσι οπως το θετεις ειναι παραδοξο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σε ψιλιασω λιγο περισσοτερο; για να σου δειξω οτι και παλι δεν εχεις δικιο σε αυτο που ζητας;

για να παρεις PS3 με cfw η που να παιρνει cfw  υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:

1. Παιρνεις ετοιμο PS3 με cfw που δεν εμπιστευεσαι οπως λες

2. Παιρνεις PS3 που εχει πανω ofw > 3.55 αλλα γινεται downgrade (αυτα που ειπαμε πριν περι date code) αλλα και παλι δεν εμπιστευεσαι να στο κανουν downgrade

3. Θες και εμπιστευεσαι μεταχειρισμενη κονσολα με OFW3.55 ωστε να το κανεις μονος σου

Αλλη περιπτωση δεν υπαρχει.

 

Παμε λοιπον στο ζητουμενο: Εστω εγω οτι θελω να σου χρυσοπουλησω το PS3 μου που τωρα το εχω με 4.50cfw.

Δεν με εμπιστευσαι διοτι ειναι χακαρισμενη (και με τα δικια σου - δεν το κρινω αυτο).

Ακου ομως τωρα :)

Το κανω ενα απλο downgrade (χωρις flasher μιας και οι ηδη χακαρισμενες κονσολες γινονται οτι θες) με usb stick μεσα σε 15 λεπτα και σου εχω ετοιμη κονσολα με OFW3.55. Απενεργοποιω και τα QA toggle. Την καθαριζω με καποιο απο τα πολλα προγραμματα που κυκλοφορουν η με ενα απλο restore PS3 system. Μπορεις να ελεγξεις αν ποτε ειχα cfw επανω;

Η απαντηση ειναι ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ.

Στη δινω λοιπον με 3.55 και εσυ νομιζεις οτι επιασες λαυρακι και ικανοποιησες την ματαιοδοξια σου (χωρις παρεξηγηση).

Αυτα στα λεω οχι για να στην πω αλλα για να σου δειξω οτι αυτο που ζητας ετσι οπως το θετεις ειναι παραδοξο

Ναι πολυ καλα τα λες και συμφωνο μαζι σου,,,απλα οποιαδηποτε τροποποιηση γινετε με φλασακι δεν με φοβιζει γιατι η μονη βλαβη που μπορει να φαει το ps3 ειναι να μπικαρει (επιτοπου) αν δεν κανω λαθος,,,,απλα ειπα οτι ειμαι κατα το ανοιγμα και πειραγμα της κονσολας,απο ατομα που δεν γνωριζουν  ...

Να σου πω παραδειγμα,,,ειχα αγορασει κονσολα ps3 fat ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ και μετα απο 6 χρονια λειτουργειας δεν μου επαθε το παραμικρο,,,,εκανα το λαθος και την πουλησα για να παρω ενα  slim μεταχειρησμενο  γιατι ειχε πιο μεγαλο σκληρο και OFW3.55 αποτελεσμα μετα απο 6 μηνες να μου παθει βλαβη,,, επικοινωνησα με τον πωλητη και μου παραδεχτηκε πως ηταν πειραγμενη,,,,Εγω φυσικα τελειωμενος λατρης του ps3 πηρα ξανα και αλλη κονσολα ,παλι μεταχειρησμενη το αποτελεσμα  ηταν χειροτερο βλαβη μετα απο ενα μηνα και αυτη πειραγμενη....η κονσολα....αποτελεσμα εχω αγανακτησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ αρεσει να λεω μεγαλες κουβεντες αλλα για να σου βγαλει βλαβη ΠΣ3 με cfw πλεον πρεπει πραγματικα να το προσπαθησεις πολυ.

Εκτος αν μιλαμε πια για παντελη αστοχια υλικου που οφειλεται σε κατασκευαστικο λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ αρεσει να λεω μεγαλες κουβεντες αλλα για να σου βγαλει βλαβη ΠΣ3 με cfw πλεον πρεπει πραγματικα να το προσπαθησεις πολυ.

Εκτος αν μιλαμε πια για παντελη αστοχια υλικου που οφειλεται σε κατασκευαστικο λαθος.

εχω 2 ps3 cfw 3.55 το ενα εχει φαει τυφλωση και ειναι black screen μονιμος,, εχω δοκιμασει τα παντα δεν διορθωνετε,,,,χωρις γιατρεια λοιπον.. :-)

 το αλλο με μισο ματι αφου μου βγαλει black screen πρεπει να κανω 50 reset να φαω 2 ωρες δηλαδη μπας και το δει...η tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...