Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρήκα κάποιο noBD package ή κάποιο αντίστοιχο προγραμματάκι για το rebug 4.46. Έχεις κάποια επιλογή υπόψην σου στο Rebug γιατί δεν βρήκα κάτι (ούτε στο Rebug toolbox). Το BD mirror στο game option στο multiman κάνει κάτι τέτοιο; (θυμάμαι σε παλιότερο multiman είχα δει κάτι bd emulation options που δεν τις βρίσκω στο mm 4.50.04) :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλε 4.50 habib που υποστηριζει noBD χωρις package η patch. Ειναι internal feature. τοσο απλο ειναι :)

Δε ξερω τι εχει το rebug μεσα, πρεπει να διαβασω το documentation και τωρα δε μπορω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνας ολο το συστημα σε εξωτερικο φατ32 σκληρο και μετα επαναφερεις.

Με το θεμα που εχω γραψει εγω απ τη στιγμη που θα φτιαξεις νεο user (η να θες να καθαρισεις εντελως το σκληρο) τα κλειδωμενα saves + trophies δε θα σου παιζουν.

 

Οποτε full system backup καλυτερα μιας και εχεις και μικρο σκληρο.

Σβησε οτι παιχνιδια εχεις μεσα μονο στον εσωτερικο σκληρο + τα GAME DATA UTILITY (τα περνας μετα αυτα)

Βρες - δανεισου ενα στικακι 32GB αν δεν εχεις, και παρε εκει μεσα το backup. Μετα την αλλαγη σκληρου κανε restore from backup και εισαι βασιλιας.

 

To full back up που λες θα το κανω με κανα συγκεκριμενο προγραμμα ή απλα μεσω ftp μπορω να παρω ολα τα αρχεια του σκληρου του ps3 και να τα γραψω προσωρινα σε εναν αλλο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To full back up που λες θα το κανω με κανα συγκεκριμενο προγραμμα ή απλα μεσω ftp μπορω να παρω ολα τα αρχεια του σκληρου του ps3 και να τα γραψω προσωρινα σε εναν αλλο εξωτερικο?

Οχι ρε συ, δε χρειαζεται να μπλεκεις με τετοια

Συνδεεις εξωτερικο σκληρο η Stick (FAT32 format) και ειναι στις επιλογες του συστηματος στο ΧΜΒ

System Settings --> backup Utitility --> backup

Μετα οταν θες να επαναφερεις: System Settings --> Backup Utility --> Restore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις μεταφορα παιχνιδιου στο σκληρο μεσω ftp με 1Gbps ethernet ?

Συνδεσα το ps3 απευθειας με το pc μου το οποιο εχει Gigabit ethernet και η ταχυτητα στη μεταφορα ηταν πιο μικρη και απο 100mb ethernet.

Υπαρχει καποιο trick na αυξησω το transfer, γιατι μολις αλλαξα σκληρο στο ps3 και για να βαλω τα παιχνιδια που εχουν 40+gb μου τρωει κανα 3ωρο το καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις μεταφορα παιχνιδιου στο σκληρο μεσω ftp με 1Gbps ethernet ?

Συνδεσα το ps3 απευθειας με το pc μου το οποιο εχει Gigabit ethernet και η ταχυτητα στη μεταφορα ηταν πιο μικρη και απο 100mb ethernet.

Υπαρχει καποιο trick na αυξησω το transfer, γιατι μολις αλλαξα σκληρο στο ps3 και για να βαλω τα παιχνιδια που εχουν 40+gb μου τρωει κανα 3ωρο το καθενα.

Εγώ το έχω κατευθείαν στο pc συνδεδεμένο με cross καλώδιο σε 1000ρα κάρτα και πιάνω 25-33 ... νομίζω το ότι είναι sata1 το ps3 επιβραδύνει πολύ τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω κατευθείαν στο pc συνδεδεμένο με cross καλώδιο σε 1000ρα κάρτα και πιάνω 25-33 ... νομίζω το ότι είναι sata1 το ps3 επιβραδύνει πολύ τα πράγματα

Μακαρι να επιανα και εγω τα 20.Το περισσοτερο που εφτασε ηταν 9MB/s , με μεσο ορο τα 3MB/s.Ποιον ftp χρησιμοποιεις?Αυτον που εχει ο multiman ή καποιον αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες ερωτησεις θελω να κανω στους γνωστες του hacking, ειναι ενας συγγενης μου που εχει 3.41 σπασμενο με στικακι μαλλον , θελει να κανει αναβαθμιση σε καποια νεωτερη εκδοση οποτε οι ερωτησεις ειναι:

 

1) μπορει να παει απευθειας σε καποιο 4.50 π.χ.?

2) εαν οχι τι διαδικασια χρειαζεται?

3) ποια εκδοση να προτιμησει?

4) με τα παιχνιδια που εχει στον δισκο τι γινεται? θα παιζουν? και εαν δεν παιζουν θα μπορει να τα σβησει και να περασει καποιο αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να επιανα και εγω τα 20.Το περισσοτερο που εφτασε ηταν 9MB/s , με μεσο ορο τα 3MB/s.Ποιον ftp χρησιμοποιεις?Αυτον που εχει ο multiman ή καποιον αλλο?

black box στο ps3 και flash FXP στο pc. Επιλέγω στις ρυθμίσεις ps3 manual την 1000αρα σύνδεση και βάζω και στο pc και στο ps3 ip μορφής 10.0.0.χ subnet το κλασσικό 255.255.255.0 και dns το 1.2.3.4

Αλλά να ξέρεις ότι αν το παιχνίδι έχει πολλά μικρά αρχειάκια τότε  ότι και να κάνεις δεν πιάνει μεγάλη ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σας έχω σπάσει τα νευρα με τις ερωτήσεις μου είναι ώρα να συνεισφέρω και γω μετά από 2 μέρες βασάνων με το PS3....

 

α) Όσοι πάτε από CFW 3.55 σε 4.ΧΧ κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και κάντε RESTORE PS3 και σβηστε τα πάντα μετά την αναβάθμιση, δεν μπορειτε να φανταστείτε τι παλαβά έκανε η κονσόλα και τι τράβηξα για να τρέξω εφαρμογές

 

β) Όσοι έχετε καμμένο drive και δεν σας τρέχει κάποιο game που θα έπρεπε -> http://www.ps3hax.net/showthread.php?t=61602

έχει λιγο δουλιτσα αλλά *ΔΟΥΛΕΥΕΙ*

 

γ) Στο δικό μου δίκτυο με Gigabit switch και jumbo frames enabled (οχι οτι παίζει ρόλο απλά σας πουλάω μουρη :-D  ) η μέγιστη ταχύτητα επιτυγχάνεται με 2 ταυτόχρονα transfers και μιλάμε για 13-15MB/sec σε μεγάλα αρχεία. Σε μικρότερα η μέση ταχύτητα πέφτει...

 

spocky πιάνεις πολύ καλή ταχύτητα αλλά για κανένα λογο δεν θα σου κάνει στα 33mb/sec bottleneck το sata1 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...