Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ρωτήσω κάτι χαζό.

 

Σε περίπτωση CFW και αυθεντικού παιχνιδιού με δισκάκι, αν παίξω online παίζει και πάλι να πάρω κανένα Ban; Έχω το GTA V σε δισκάκι και επειδή η phat μου κονσόλα έπαθε ylod, να κοιτάξω αν με συμφέρει για καμία με CFW, εκτός και αν δε μπορώ να παίξω online ακόμη και με αυθεντικό δισκάκι.

 

Ευχαριστώ!!

 

Edit: Το έψαξα και είδα ότι κάποτε θα φας ban παίζεις-δε παίζεις με αυθεντικά παιχνίδια. Οπότε, το επόμενο ερώτημα: παίζει κανένας κολπάς για dual boot σε CFW και OFW; Ακόμη και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε 2 σκληρούς ξερωγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειτε παιζεις με δισκακι ειτε οχι οι πιθανοτητες για ban ειναι ιδιες απ τη στιγμη που εισαι με cfw. Εχουν πεσει μπαν σε κονσολες που παιζανε COD BO2 με official δισκακι μεσα αλλα ειχαν CFW.

Γενικα απο παιχνιδια μονο αυτα της Treyarc (βλεπε COD) εχουν θεμα και ειναι κατι που επιβαλει η εταιρια στη Sony.

Παντως οσον αφορα το GTA εγω εμπαινα online κανονικα και μπαινω online απο εποχης 3.55.

Χτυπα ξυλο μπαν δεν εχω φαει. Ακολουθω οτι ακριβως γραφω στο λινκ παρακατω (post #23) + οτι το τελευταιο διαστημα μπαινω online αφου εχω φορτωσει το PSN Patch v 1.01 το οποιο απενεργοποιει τα syscalls του cfw και καθαριζει το ιστορικο (επισης μπορει καποιος μεσω αυτου να βαλει και αλλη idps αν εχει μπαναρισμενη κονσολα)

Οποιος θελει να το δοκιμασει να το φορτωνει παντα αφοτου εχει φορτωσει Μουλτιμαν η Fan Control Utility (αν το χρησιμοποιητε) καθοτι με την απενεργοποιηση των syscall η κονσολα συμπεριφερεται σαν ofw και δεν φορτωνει κανενα homebrew μετα. Εαν πατε να φορτωσετε ΜΜ μετα απο αυτο το BD Emulation γινεται reseτ και πρεπει να το ξανασεταρετε απο την αρχη.

Αν θελετε να αλλαξετε παιχνιδι η να φορτωσετε homebrew η  κονσολα πρεπει να γινει reboot.

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/page-2

post#23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ας ρωτήσω κάτι χαζό.</p>

<p> </p>

<p>Σε περίπτωση CFW και αυθεντικού παιχνιδιού με δισκάκι, αν παίξω online παίζει και πάλι να πάρω κανένα Ban; Έχω το GTA V σε δισκάκι και επειδή η phat μου κονσόλα έπαθε ylod, να κοιτάξω αν με συμφέρει για καμία με CFW, εκτός και αν δε μπορώ να παίξω online ακόμη και με αυθεντικό δισκάκι.</p>

<p> </p>

<p>Ευχαριστώ!!</p>

<p> </p>

<p>Edit: Το έψαξα και είδα ότι κάποτε θα φας ban παίζεις-δε παίζεις με αυθεντικά παιχνίδια. Οπότε, το επόμενο ερώτημα: παίζει κανένας κολπάς για dual boot σε CFW και OFW; Ακόμη και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε 2 σκληρούς ξερωγώ.</p>

 

Δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο να φας μπαν..υπαρχουν παιδια που παιζουν online με cfw και δεν εχουν φαει μπαν χρονια τωρα..εγω ενα μηνα τωρα παιζω gta v και fifa 14 online με cfw και μην με ματιασω αλλα δεν ειχα κανενα θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφα.

 

Οπότε, αφού πάω που πάω για μεταχειρισμένη, να επιλέξω με CFW λέτε, ε; Ειδικά τώρα με την έλευση του PS4, λίγο θα με απασχολήσει νομίζω το online του PS3 πλέον.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας ρε σεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Όμορφα.</p>

<p> </p>

<p>Οπότε, αφού πάω που πάω για μεταχειρισμένη, να επιλέξω με CFW λέτε, ε; Ειδικά τώρα με την έλευση του PS4, λίγο θα με απασχολήσει νομίζω το online του PS3 πλέον.</p>

<p> </p>

<p>Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας ρε σεις.</p>

 

Εγω θα στο προτεινα σιγουρα.Απλα να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερο internal για να περνας τα παιχνιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω το θέμα σας λίγο:

Διάβασα αρκετά πράγματα για την κρυπτογραφία στο PS3 και το πως κατάφεραν να σπάσουν την κονσόλα (από χαζομάρα στην υλοποίηση του κρυπτογραφικού αλγόριθμου) το κλειδί και την πρόοδο μέχρι σήμερα. Το τελευταίο πράγμα που έχει σπάσει μέχρι σήμερα απ όσο βλέπω είναι το lv1ldr.

 

Υπάρχει κάποιος αρκετά γνώστης και διαβασμένος στο αντικείμενο να μας πει αν αυτό μπορεί να οδηγήσει στο να γίνουν όλες οι κονσόλες (μέχρι και οι superslim) αναβαθμήσιμες σε CFW χωρίς programmer. Ή αν αυτό χρειάζεται και κάτι άλλο για να γίνει (ή αν είναι μαθηματικός σίγουρο λόγο αρχιτεκτονικής ότι δεν θα συμβεί ποτέ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντησεις που ζητας ειναι εδω

http://www.psdevwiki.com/ps3/Boot_Order

δες τα διαγραμματα. Το θεμα ειναι τι φορτωνει στο Bootldr + METLDR τα οποια εχει αλλαξει εντελως στα μοντελα 3Κ + 4Κ

" Like metldr, bootldr cannot be software updated by Sony. It’s hard-coded in hardware. As a reminder, bootldr/metldr themselves can’t be exploited, but because of the keys we have recovered we can make them load anything we want, nullifying whatever security they provide"

http://wololo.net/2012/10/25/clarifying-the-confusion-on-the-ps3-development/

Θεωρητικα αν σπασουν και αυτα σε νεα revisions της κονσολας μπορει να βγαλει αλλους αλγοριθμους και encryption του METLDR + BOOTLOADΕR οποτε θα συνεχισει η ιδια ιστορια.

Το ολο θεμα ειναι οτι αυτα ειναι hardware bound και encrypted, ενω ολα τα υπολοιπα απο lv0 και κατω ειναι software modifed (αλλαζουν σε καθε firmware) αλλα υπαρχουν τα κλειδια για να γινουν decrypted και resigned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνεται να κάνω downgrade(έχω το 4.50 of) χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω την κονσόλα ή δεν παίζει κάτι τέτοιο? Επειδή κυκλοφορούν αρκετά βίντεο με οδηγίες στο δίκτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνεται να κάνω downgrade(έχω το 4.50 of) χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω την κονσόλα ή δεν παίζει κάτι τέτοιο? Επειδή κυκλοφορούν αρκετά βίντεο με οδηγίες στο δίκτυο...

Ξεχνα το. Θα την μπρικαρεις. Μην πιστευεις τιποτα απ ολα αυτα που βλεπεις

Μονο με ανοιγμα γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα το. Θα την μπρικαρεις. Μην πιστευεις τιποτα απ ολα αυτα που βλεπεις

Μονο με ανοιγμα γινεται

Ευχαριστώ πολύ. Έχω κάνει την έρευνά μου και χρειάζομαι Ε3-flasher. Αυτό που μπορώ να το βρώ και πόσο κοστίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε συμφερει να το αγορασεις αν δεν ξερεις τι να κανεις.

Θελει προσοχη στο ανοιγμα, να πιανουν τα χερια σου, να διαβασεις πολυ, και να ταλαιπωρηθεις :)

Επισης δε συμφερει οικονομικα. Εδω κοστιζει περι τα 70 ευρω

Πιο καλα να βρεις καποιον να στο κανει με 30-35 ευρω που το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανείς ιδέα για αυτό ? http://www.transamgrafx.com/index.php?/topic/25803-ps3-450-jailbreak-reserve-list/

 

αναφέρουν ότι δεν χρειάζετε downgrade και δουλεψε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εχει κανείς ιδέα για αυτό ? <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.transamgrafx.com/index.php?/topic/25803-ps3-450-jailbreak-reserve-list/'>http://www.transamgrafx.com/index.php?/topic/25803-ps3-450-jailbreak-reserve-list/</a></p>

<p> </p>

<p>αναφέρουν ότι δεν χρειάζετε downgrade και δουλεψε.<br><br>

 </p>

 

Μονο εμενα δηλαδη μου φαινεται μουφα τελειως το ολο σκηνικο με τα donate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανείς ιδέα για αυτό ? http://www.transamgrafx.com/index.php?/topic/25803-ps3-450-jailbreak-reserve-list/

 

αναφέρουν ότι δεν χρειάζετε downgrade και δουλεψε.

 

 

ακομα και καλοπιστοι να ειμαστε, αφου λενε οτι δεν το εχουν ετοιμο ακομα και ουτε δινουν ημερομηνια κυκλοφοριας...δεχονται δωρεες για την αναπτυξη του cfw...

 

αν τους πιστευεις και θες να τους βοηθησεις οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...