Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι θελει εξωτερικο το συγκεκριμμενο και παιζεις απο εκει

δεν υπαρχει κατι αλλο γι ατο σουπερ σλιμ

γινεται να βγαλω τον 500αρι μεσα απο το σουπερ σλιμ και να τον κανω εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κρίνω απο το PSVITA που έχει βγεί στην αγορά εδω και 2 χρόνια και δεν έχουν καταφέρει να το σπάσει ακόμα...τότε το θεωρώ αδύνατο να σπάσει ποτέ το Playstation 4

Μπορεί απλά να μην ασχολούνται με το psvita, δεν θα μου φαινόταν και παράξενο. Τώρα για το ps4 είναι ακόμα νωρίς για να πούμε κάτι αλλά αν πέφταν με τα μούτρα ίσως κάτι να γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με δώσετε ένα link που να με βοηθάει να συνδέσω το ps3 μέσω ftp με τον υπολογιστή μου για να μπορώ να μεταφέρω κάποια αρχεία?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζετε τίποτα για τα CFW με COBRA που κυκλοφορούν; Δουλεύει καλά με τα iso. Μπορώ να συνδέσω στο πσ3 NTFS εξωτερικό δίσκο και να έχω και iso και rip games (τα παλιά). Υπάρχει κανένα λινκ με αναλυτικές οδηγίες. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά ακούγεται πολύ καλό αφού δεν θα γεμίζει ο εσωτερικός με τα games που έχουν αρχεία μεγαλύτερα από 4 γίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες είχα ένα ωραιότατο 3.55 Kmew (σε μηχάνημα με χαλασμένο BD-drive, φαντάζομαι η κεφαλή όχι η πλακέτα γιατί έπαιζε κανονικά games)  και έπαιζα κανονικά (έστω και με eboot-fixes).

 

έκανα upgrade σε rebug 4.46 και μονο το ελληνικό Buzz! μου παίζει (μαζί με το Uncharted το 1)

Τα άλλα δοκίμασα να τα κάνω Upgrade αλλά... τζίφος

(δοκίμασα το BD mirror και το set permission αλλά πάλι @@)

Καμιά ιδέα; Να φταίει το χαλασμένο drive;

έχω τον τελευταίο Multiman πάνω (4.50.0x) και δεν μου παίζει ουτε το PS2 placeholder ούτε το reactPSN :(

 

Τα games με πετανε στο xmb menu με το κλασσικό "game quit: no request event" επάνω δεξιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα είχες με eboot fixes , πρέπει να ξαναπεράσεις τα αυθεντικά eboot. Και για τις εφαρμογές , αν είναι για 3.55 πρέπει να περάσεις τις ίδιες για 4.21+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζετε τίποτα για τα CFW με COBRA που κυκλοφορούν; Δουλεύει καλά με τα iso. Μπορώ να συνδέσω στο πσ3 NTFS εξωτερικό δίσκο και να έχω και iso και rip games (τα παλιά). Υπάρχει κανένα λινκ με αναλυτικές οδηγίες. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά ακούγεται πολύ καλό αφού δεν θα γεμίζει ο εσωτερικός με τα games που έχουν αρχεία μεγαλύτερα από 4 γίγα.

Αν βρεις πες και σε εμένα γιατι θέλω να το δουλέψω με το server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής μονο το uncharted 1 ένιωσε, μια παιζουν μια δεν παίζουν τα παιχνίδια

πάω για format δισκου

αν κάνω "restore ps3" παίζει να καταστρέψω το CFW ή να μπρικάρω το PS3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλαξω τον 40αρη σκληρο στο ps3 fat με εναν αλλο 120 gb που εχω.Ποια αρχεια πρεπει να κρατησω απο τον 40αρη ετσι ωστε να τα ξαναπερασω μετα στον καινουργιο?

Το ps3 ειναι με habib 4.50.Θελει ξανα μετα περασμα το cfw?Με τα saves ,trophies κτλ τι γινεται, χανονται?

 

 

Οκ βρηκα το θεμα του mtzs που τα εξηγει.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spocky. Δεν υπαρχει λογος να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια. Θα φας πακετο με μερικα saves.

Επειδη ο σκληρος σου ειναι μικρος θα σου λεγα να το κανεις μεσω full system backup

Περνας ολο το συστημα σε εξωτερικο φατ32 σκληρο και μετα επαναφερεις.

Με το θεμα που εχω γραψει εγω απ τη στιγμη που θα φτιαξεις νεο user (η να θες να καθαρισεις εντελως το σκληρο) τα κλειδωμενα saves + trophies δε θα σου παιζουν.

Πρεπει να τα συγχρονισεις με το PSN κατι που ειναι ακρως επικυνδυνο για μπαν.

 

Πρεπει να τα ξεκλειδωσεις με το Brute force Data του Aldo's tools και να τα κανεις εκ νεου resign παιρνοντας τα κλειδια του νεου user που θα φτιαξεις μετα την αλλαγη σκληρου.

Πλεον σε πολλα απο τα καινουρια παιχνιδια ειδα οτι εχουν κλειδωμενα saves. Αρα ο οδηγος ειναι ολιγον τι outdated. Και το να καθεσαι να ξεκλειδωνεις ενα ενα τα saves δε λεει απο αποψη χρονου.

Οποτε full system backup καλυτερα μιας και εχεις και μικρο σκληρο.

Σβησε οτι παιχνιδια εχεις μεσα μονο στον εσωτερικο σκληρο + τα GAME DATA UTILITY (τα περνας μετα αυτα)

Βρες - δανεισου ενα στικακι 32GB αν δεν εχεις, και παρε εκει μεσα το backup. Μετα την αλλαγη σκληρου κανε restore from backup και εισαι βασιλιας.

 

Με την αλλαγη σκληρου οταν κοτσαρεις πανω το νεο σκληρο δισκο θα σου ζητησει να ξαναπερασεις firmware. Προσεξε μη κανεις τιποτα περιεργο. Να περασεις το cfw που εχεις ηδη επανω.

Αποσυνδεεις ιντερνετ, βγαζεις δισκο απο το BD Drive κτλπ πριν περασεις το cfw


Μέχρι στιγμής μονο το uncharted 1 ένιωσε, μια παιζουν μια δεν παίζουν τα παιχνίδια

πάω για format δισκου

αν κάνω "restore ps3" παίζει να καταστρέψω το CFW ή να μπρικάρω το PS3?

ΟΧΙ. Μπορει να σου ζητησει μονο να ξαναπερασεις το cfw που εχεις ηδη επανω. Ισχυει και για σενα το αποσυνδεση ιντερνετ, eject δισκων απο το BD ROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs επειδή σε βλέπω αρκετά σχετικό με το θέμα α) παίζει να μη μου τρέχουν τα games επειδή το drive έχει χαιρετήσει (όχι η πλακέτα, τα games έπαιζαν μια χαρά σε 3.55)???

β) πρέπει να βάλω κανένα πρόγραμμα τύπου noBD όπως λέει οτι έχει το rogero ή να περάσω rogero;

 

έχω φάει όλη μου τη μερα να παλεύω με το google και την κονσόλα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το noBD + noBT ειναι feature που εχουν ολα τα νεα cfw ωστε να εγκαθιστανται πανω σε κονσολες με χαλασμενο BD ROM.

Οποτε χρειαζεσαι firmware που να το υποστηριζει αυτο (το βλεπεις στο documentation features του καθε firmware)

Πλακετα αποκλειεται ναναι. Κατι δε κανεις σωστα.

επισης υπαρχουν managers που εχουν καλυτερη υποστηριξη για discless παιχνιδια (δηλαδη να τρεχουν χωρις δισκο μεσα) απο τον ΜΜ

Δοκιμασε να φορτωσεις με Iris Manager 2.60 (εδω το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να κανεις ορισμενες τροποποιησεις που θα βρεις εδω

 

η GameSonic Manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...