Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και περσυ στα φιλικα οι Ρωσσοι εχαναν και ηταν ετοιμοι να το διαλυσουν (ειχαν και μια μεγαλη ηττα απο τη Γαλλια αν θυμαμαι καλα) ο Ζεβροσενκο εφυγε απο την ομαδα και ξαναγυρισε αλλά στο τελος πηραν το χρυσο.

 

Για μενα πρωταρχικος στοχος της Εθνικης πρεπει να ειναι η 4αδα η οποια υπαρχει κινδυνος να χαθει μονο αν παιξουμε αντιπαλοι με τη Λιθουανια που παραδοσιακα μας δυσκολευει. Η Αργεντινη ειναι πολυ καλη ομαδα αλλά νομιζω οτι ψαχνεται αυτο το διαστημα ενω η Ρωσσια ειναι του χεριου μας.

Ας μπουμε 4αδα και μετα ολα ειναι εφικτα. Παντως δεν μου αρεσε και το προγραμμα αλλά αν ξεκινησουμε καλά μετα μπορουμε να χαλαρωσουμε λιγο με την Ανγκολα την τελευταια αγωνιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά ας παίξουν με κανένα σοβαρό αντίπαλο που οι περιφεριακοί δε θα χεστούν πάνω τους στο full court press και θα τιμωρήσουν με καρφωματάκια και θα δούμε πώς πάνε απέναντι σε σετ παιχνίδι.

 

ΟΛΕΣ οι ομάδες που παίξαμε στο προ-ολυμπιακό ήταν της πλάκας, του πέρναμε εύκολα και πέρσυ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να περιμενε κανεις το προολυμπιακο για να δει πως θα παιζει η Εθνικη... Και οι Ισπανοι περσυ σοβαρα γκαρντ ειχαν αλλά στα δυσκολα εκαναν βουτιες στο παρκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα είχε πάει περίφημα ο Καλντερόν και οι λοιποί (βλέπε φώτο) αλλά το μπάσκετ που έπαιζε η εθνική ήταν από άσχημο εώς αστείο.

 

Α και στην προετοιμασία είχαμε διαλύσει τη Γαλλία του Πάρκερ (και όχι μόνο) που είναι πολύ καλύτερη ομάδα από αυτή τη Βραζιλία, το Λίβανο και τους λοιπούς φτωχούς συγγενείς.

 

calderon1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men δεν ξέρω δια έταιρους, αλλά προσωπικά αν δεν παίξουν αυτό που δείχνουν να κατέχουν φέτος, όχι χρυσό, αλλά ούτε απ΄τον όμιλο θα προκριθούν.

Κι έχουν δείξει ότι μπορούν να παίξουν μπασκετ αξιώσεων. Πολύ πιο αξιώσεων από πέρυσι, που παίρνανε τα μάτς στο 5ο δωδεκάλεπτο.

Κι εντάξει, το να βάλουνε τον Λίβανο στον κλίβανο ίσως ήταν αναμενόμενο, αλλά το θέμα ήταν το ΠΩΣ τον βάλανε. Τους είχες δει ποτέ σου πριν να τρέχουν ΕΤΣΙ ; (θα μου πεις κι ο Βέγγος έτρεχε, αλλά στο τέλος συνήθως άλλος το 'παιρνε το κορίτσι, αλλά δεν ξέρω, φέτος μοιάζουν - για την ώρα- πιο ομάδα, πιο συγκεντρωμένοι, πιο αποφασισμένοι, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση γι' αυτό που κάνουν).

Όσο για την Ισπανία, δεν λέω, εγώ τουλάχιστον, ότι την έχουμε, άλλωστε τί έχουμε και τί δεν έχουμε θα φανεί στο παρκέ από την πρώτη αγωνιστική. Και τότε δε θα είναι "αστείο". Ό,τι δείξουν, εκείνο και θα είναι. Κι αν τσαλάκωσε την Ρωσία και κουτσουρεμένη η Ισπανία, δεν σημαίνει ΝΤΕ και καλά κάτι...Όχι βέβαια πως δεν είναι και ένδειξη ότι πρέπει να τα έχουμε 400. Άλλωστε μια ζωή, από τους Ισπανούς είναι που τον πίνουμε, και εθνικά, και συλλογικά. Απλά έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα να τους πατήσουμε ένα καλό χέρι.

Βασικά ας ελπίσουμε πως δε θα μας απογοητεύσουν με την όρεξή τους. Η οποία φέτος, μέχρι στιγμής, μοιάζει να είναι ανοιχτή για τα καλά (μόνο στο τελευταίο ματς του προ-ολυμπιακού, κάτι Φώτσηδες, κάτι Μπουρούσηδες, κάτι Πρίντεζήδες μοιάζανε να έχουνε ολίγον τί χάσει εκείνο το γαμάουα που είχαν τις προηγούμενες μέρες...

Επίσης, Βραζιλία και Πουέρτο-Τέτοιο, δεν ήταν ακριβώς "της πλάκας"...υπερβάλλεις. Ούτε καν οι Νου-Ζου (κι ούτε λόγος για τους Κροάτες). Για την ακρίβεια, παίξαμε "αρκετά καλά", για να τους ΚΑΝΟΥΜΕ να φανούν "της πλάκας"...Anyway.

 

BLISS , όλα τα λεφτά η πικ :P

 

Chrisxxx , οι "ειδήμονες" της ΕΡΤ (εκείνος ο μπούλης βασικά :P ) λέγανε ότι ΚΑΛΥΤΕΡΑ στον όμιλο που πέσαμε, γιατί έτσι θ' αποφύγουμε τα νοκ-άουτ με Αμερικανέζους, Ισπανέζους κτλ. Τεσπα θα δείξει.

 

Καλά ας παίξουν με κανένα σοβαρό αντίπαλο που οι περιφεριακοί δε θα χεστούν πάνω τους στο full court press και θα τιμωρήσουν με καρφωματάκια και θα δούμε πώς πάνε απέναντι σε σετ παιχνίδι.

 

KWSN_MEN , φάουλ μαν. Μακάρι δηλαδή να αποδειχτείς λάθος. Και δε νομίζω ότι τα δείγματα που δείξανε φέτος είναι για χέσιμο. Το είπα και πριν, τους έχεις ποτέ πριν σου δει να τρέχουν ΕΤΣΙ, και με τόση αλληλοκάλυψη ; Εγώ έφτασα να καυλώνω όχι με τα ενίοτε καρφώματά μας (μερικά άκρως εντυπωσιακά), αλλά με ακριβώς αυτήν την πίεση στην άμυνα...Λες και το πριμ της Ομοσπονδίας φέτος είναι ένας ευνουχισμός δώρο σε περίπτωση αποτυχίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men δεν ξέρω δια έταιρους, αλλά προσωπικά αν δεν παίξουν αυτό που δείχνουν να κατέχουν φέτος, όχι χρυσό, αλλά ούτε απ΄τον όμιλο θα προκριθούν.

Κι έχουν δείξει ότι μπορούν να παίξουν μπασκετ αξιώσεων. Πολύ πιο αξιώσεων από πέρυσι, που παίρνανε τα μάτς στο 5ο δωδεκάλεπτο.

Κι εντάξει, το να βάλουνε τον Λίβανο στον κλίβανο ίσως ήταν αναμενόμενο, αλλά το θέμα ήταν το ΠΩΣ τον βάλανε. Τους είχες δει ποτέ σου πριν να τρέχουν ΕΤΣΙ ; (θα μου πεις κι ο Βέγγος έτρεχε, αλλά στο τέλος συνήθως άλλος το 'παιρνε το κορίτσι, αλλά δεν ξέρω, φέτος μοιάζουν - για την ώρα- πιο ομάδα, πιο συγκεντρωμένοι, πιο αποφασισμένοι, με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση γι' αυτό που κάνουν).

Όσο για την Ισπανία, δεν λέω, εγώ τουλάχιστον, ότι την έχουμε, άλλωστε τί έχουμε και τί δεν έχουμε θα φανεί στο παρκέ από την πρώτη αγωνιστική. Και τότε δε θα είναι "αστείο". Ό,τι δείξουν, εκείνο και θα είναι. Κι αν τσαλάκωσε την Ρωσία και κουτσουρεμένη η Ισπανία, δεν σημαίνει ΝΤΕ και καλά κάτι...Όχι βέβαια πως δεν είναι και ένδειξη ότι πρέπει να τα έχουμε 400. Άλλωστε μια ζωή, από τους Ισπανούς είναι που τον πίνουμε, και εθνικά, και συλλογικά. Απλά έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα να τους πατήσουμε ένα καλό χέρι.

Βασικά ας ελπίσουμε πως δε θα μας απογοητεύσουν με την όρεξή τους. Η οποία φέτος, μέχρι στιγμής, μοιάζει να είναι ανοιχτή για τα καλά (μόνο στο τελευταίο ματς του προ-ολυμπιακού, κάτι Φώτσηδες, κάτι Μπουρούσηδες, κάτι Πρίντεζήδες μοιάζανε να έχουνε ολίγον τί χάσει εκείνο το γαμάουα που είχαν τις προηγούμενες μέρες...

Επίσης, Βραζιλία και Πουέρτο-Τέτοιο, δεν ήταν ακριβώς "της πλάκας"...υπερβάλλεις. Ούτε καν οι Νου-Ζου (κι ούτε λόγος για τους Κροάτες). Για την ακρίβεια, παίξαμε "αρκετά καλά", για να τους ΚΑΝΟΥΜΕ να φανούν "της πλάκας"...Anyway.

 

BLISS , όλα τα λεφτά η πικ :P

 

Chrisxxx , οι "ειδήμονες" της ΕΡΤ (εκείνος ο μπούλης βασικά :P ) λέγανε ότι ΚΑΛΥΤΕΡΑ στον όμιλο που πέσαμε, γιατί έτσι θ' αποφύγουμε τα νοκ-άουτ με Αμερικανέζους, Ισπανέζους κτλ. Τεσπα θα δείξει.

 

 

 

KWSN_MEN , φάουλ μαν. Μακάρι δηλαδή να αποδειχτείς λάθος. Και δε νομίζω ότι τα δείγματα που δείξανε φέτος είναι για χέσιμο. Το είπα και πριν, τους έχεις ποτέ πριν σου δει να τρέχουν ΕΤΣΙ, και με τόση αλληλοκάλυψη ; Εγώ έφτασα να καυλώνω όχι με τα ενίοτε καρφώματά μας (μερικά άκρως εντυπωσιακά), αλλά με ακριβώς αυτήν την πίεση στην άμυνα...Λες και το πριμ της Ομοσπονδίας φέτος είναι ένας ευνουχισμός δώρο.

Αυτο που λεει ο KWNS ειναι οτι αυτο το full court press "επιασε" στα φιλικα και το προολυμπιακο επειδη τα αντιπαλα γκαρντ "τα εχαναν και χεζοντουσαν". Αν πανε να το κανουν αυτο σε σοβαρα γκαρντ που δεν θα κολωνουν και δε θα κανουν λαθη στο full court press και θα περνανε μπροστα πασα, τοτε εχουμε να φαμε καρφωματα και καρφωματα...Απλα ως τωρα ολα τα γκαρντ ηταν της πλακας και καναν ευκολα το λαθος.

Επισης για τα φιλικα και το προολυμπιακο εκτος του γεγονοτος οτι παιζαμε με μετριας δυναμικοτητας αντιπαλους μην ξεχνατε οτι παιζαμε και εντος εδρας και με 15.000 κοσμο στις κερκιδες. Και ξερουμε καλα οτι οι παιχτες μας, ειναι παιχτες ψυχολογιας κατα κυριο λογο, γιαυτο αφηστε να δουμε πως θα παει το Πεκινο και μη βιαζεστε για μεταλλια απο τωρα. Παροτι ολοι αποκομισαμε πολυ καλες εντυπωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες περί του κόσμου έχεις δίκαιο, και ήθελα να το αναφέρω και 'γω , αλλά, διαφωνώ ότι τα δείγματα που δείξαν φέτος ήταν απλά και μόνο μιας καλής ψυχολογίας και δη μέσω της στήριξης του κόσμου. Για ΠΡΩΤΗ φορά ΔΕΝ είδα ένα ασκέρι να κάνει ανταρτοπόλεμο, και να κερδίζει παιχνίδια επειδή δεδομένη στιγμή τα αυτά του ήταν πιο βαριά από των αντιπάλων. Η σιγουριά με την οποία κυκλοφορούσαν την μπάλα, η ταχύτητα με την οποία φεύγαν σε αιφνιδιασμό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ συνθηκών, μου έκαναν ΠΟΛΛΗ εντύπωση. Και κυρίως ότι έμοιαζαν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πατάνε σε δεδομένα προπονητικά σχήματα. Οι δε εναλλαγές της αγωνιζόμενης πεντάδας, με λίγες εξαιρέσεις, μου άφησαν την εντύπωση ότι κι ο Γιαννάκης ξέρει που το πάει. Βέβαια φτάνει να τα δούμε αυτά ΚΑΙ στην Κίνα.

 

Κατά τ' άλλα, κατάλαβα τί είπε ο KWSN_MEN.Δεν τ έπιασα "απ΄την ανάποδη", όπως μάλλον νόμισες. Και τονίζω ότι αυτό που έδειξαν οι παίχτες "μας", δεν είχε να κάνει με το ότι οι άλλοι ήταν ουγκ. Που και σ' ΑΥΤΟ επιμένω, ποιοί είναι οι ουγκ ρε παιδιά, οι Κροάτες ; Οι Βραζιλιάνοι ; Οι Πορτορικανοί ; Εντάξει, ΕΙΝΑΙ μια κλάση πιο κάτω, και σαφώς όχι οι του παρελθόντος, αλλά όχι και "της πλάκας"...

Τέσπα άντε να δούμε αν όντως έτσι όπως παίζουνε, θα "πνίξουν" και άλλους ή όχι...

Πεποίθησή μου είναι πως αυτό που δίνουνε, αρκεί και για Ισπανούς, και για άλλους.

Μακάρι να το κρατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να πιεσουμε καμια Ισπανια, ΗΠΑ, Αργεντινη ή Λιθουανια ακομα και Κροατια κατι τετοιο θα ηταν καθαρη αυτοκτονια. Οι γκαρντ τους εχουν την ικανοτητα να μας σκοτωσουν! Το πολυ να παιξουμε 2-3 φορες στα 3/4 και μετα παλι στο μισο γηπεδο... Η ποιοτητα ομως των γκαρντ μας δινει τη σιγουρια οτι οπως και αν παει το παιχνιδι μπορουμε να ανταποκριθουμε. Η παρουσια του Φωτση απο την αλλη μας δινει ενα επιθετικο οπλο που δεν το ειχαμε ειδικα σε κλειστα σκορ ο Αντωνακης μπορει να βαλει 1-2 σουτ και να γινει θεος...

Παντως οταν η ομαδα κατεβαινει με χαμηλα σχηματα πιεζει στην αμυνα και τρεχει στην επιθεση ειναι ΦΟΒΕΡΗ και προκαλει τρομο στους αντιπαλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μεταμόρφωση της Εθνικής μπάσκετ τα είπαμε αμέσως μετά το τουρνουά «Ακρόπολις». Στο Προολυμπιακό' date=' που ήταν ο πρώτος στόχος αυτού του καλοκαιριού, οι αρχικές εκτιμήσεις επιβεβαιώθηκαν και με το παραπάνω και έτσι τώρα δεν μένει παρά να δείξει στο Πεκίνο το καλύτερο πρόσωπό της, ώστε η θέση που θα κατακτήσει να είναι ανάλογη.

Μετά την εντυπωσιακή επίδειξη ισχύος στο Προολυμπιακό, οι περισσότεροι Ελληνες φίλοι του μπάσκετ πιστεύουν σε μια επανάληψη του έπους της Ιαπωνίας και απλώς αναρωτιούνται τι χρώμα θα έχει το μετάλλιο που θα φέρει η Εθνική μας από την Κίνα. Τότε ήταν αργυρό, τώρα το χρυσό μοιάζει και πάλι καπαρωμένο (για να δούμε όμως) από τις ΗΠΑ που κατεβάζουν μια ομάδα με πανίσχυρη στελέχωση, ενώ και το χάλκινο κανένα μας δεν θα δυσαρεστούσε.

 

Σχετικά ασφαλή προγνωστικά θα μπορέσουν να γίνουν μόνο αφού εμφανιστούν οι ομάδες επί σκηνής. Θεωρητικά πάντως μετά τις ΗΠΑ του Κόμπε Μπράιαντ έχουν σειρά η Ισπανία με την Αργεντινή και ακολουθούν η Ρωσία και η Λιθουανία. Μεταξύ αυτών των ομάδων θα πρέπει να υπολογίζεται και η δική μας, η οποία δείχνει ικανή να πάρει τη ρεβάνς και από τις τρεις ευρωπαϊκές που τη φιλοδώρησαν με τέσσερις ήττες (δύο από Ισπανία) στο περσινό Ευρωμπάσκετ. Ολα αυτά δεν σημαίνουν όμως ότι αυτή τη στιγμή η ελληνική ομάδα δεν συνοδεύεται από προβλήματα και ερωτηματικά. Μάλιστα, το πρώτο θέμα που έχει να λύσει είναι με ποιες ομάδες θα παίξει στα δύο φιλικά που χρειάζονται μέχρι την αναχώρησή της για το Πεκίνο. Βλέπετε, ο Γιαννάκης την εποχή που γινόταν ο προγραμματισμός ήταν απασχολημένος με τον Ολυμπιακό και δεν σκέφτηκε ότι μετά την πιθανότατη πρόκριση θα χρειάζονταν κι άλλα ματς προετοιμασίας. Και έτσι τώρα δεν βρίσκονται ελεύθεροι αντίπαλοι, κατάλληλοι γι' αυτή τη δουλειά...

 

Ας προχωρήσουμε όμως στα πιο ουσιώδη συμπεράσματα, που βγήκαν από τους αγώνες για το Προολυμπιακό:

 

1) Η ομάδα δεν μπορεί να νιώθει ασφαλής μόνο με τέσσερα γκαρντ, τα οποία καλούνται να καλύψουν περίπου 100 λεπτά συμμετοχής σε κάθε παιχνίδι. Αλλωστε είναι αφύσικο τέσσερις παίκτες να βαρύνονται με τον μισό χρόνο συμμετοχής σε κάθε αγώνα και οι υπόλοιποι εξ αυτών να καλύπτουν τον άλλο μισό! Επιπλέον ένας τραυματισμός (για παράδειγμα, σαν και αυτόν του Ζήση με το Πουέρτο Ρίκο) θα μείωνε τους γκαρντ σε τρεις και θα προκαλούσε πολύ επικίνδυνες καταστάσεις.

2) Στη θέση «τρία» με τους Βασιλόπουλο, Πελεκάνο, η ομάδα έχει αμυντική αποτελεσματικότητα, αλλά όχι και την απαιτούμενη επιθετική ποιότητα, γεγονός που γίνεται πολύ αισθητό όταν η πιεστική άμυνα δεν κάνει τη δουλειά της και η ομάδα αναγκάζεται να επιτεθεί εναντίον οργανωμένης άμυνας.

 

3) Με τον Γλυνιαδάκη έκτο ψηλό στη δωδεκάδα, ο Γιαννάκης θέλησε να καλυφθεί για την περίπτωση που ο Σχορτσανίτης δεν θα είχε την απαιτούμενη αντοχή για να μετάσχει σε ολόκληρη την προσπάθεια. Ομως μια ομάδα με τόσο υψηλούς στόχους δεν μπορεί να ελπίζει ότι, αν κάτι δεν πάει καλά με τον Σοφοκλή, θα δώσει την απαιτούμενη λύση ο Γλυνιαδάκης! Τουλάχιστον αν ήταν μικρότερος θα έλεγε κανείς ότι αποκτά εμπειρίες, αλλά δυστυχώς ούτε αυτό συμβαίνει με τον πεισματάρη Κρητικό, που πάντως είναι αξιοθαύμαστος για την προσπάθεια που καταβάλλει.

 

Υπάρχουν όμως λύσεις, και ποιες θα μπορούσαν να ήταν αυτές; Ο Τσαλδάρης είναι ο πέμπτος γκαρντ που θα μπορούσε να μπει στην ομάδα. Εχει εμπειρία πρωταγωνιστή με τον Αρη στην Ευρωλίγκα, παίζει καλή άμυνα, έχει γρήγορα πόδια και καλό σουτ, δείχνει να είναι στο πνεύμα του παιχνιδιού της Εθνικής, αλλά στα φιλικά φάνηκε να λυγίζει υπό το άγχος που ενδεχομένως του προκαλεί η σκέψη ότι καλείται να ανταποκριθεί σε υποχρεώσεις που πριν από λίγο καιρό ούτε πέρναγαν από το μυαλό του. Επιπλέον, όπως και ο Γλυνιαδάκης, δεν είναι πιτσιρικάς για να πεις ότι έχει προοπτική και τον βάζεις στην ομάδα για να μαζέψει εμπειρίες? οπότε;

 

Το βέβαιο είναι ότι άλλος γκαρντ δεν υπάρχει. Ισως αν δοκιμαζόταν ο μικρός Καλάθης (δηλαδή ο Νικ) να κέρδιζε πόντους με το ταλέντο του και τις φοβερές προοπτικές του, αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα κανείς δεν τον παρακολούθησε συστηματικά τον χειμώνα, όταν έπαιζε με το κολέγιό του και έτσι στάλθηκε για δοκιμαστικό στην Εθνική Νέων με προπονητή τον Σιγάλα. Ετσι λοιπόν ή Τσαλδάρης ή μένουμε όπως είμαστε στα γκαρντ.

 

Εκείνος που ίσως θα μπορούσε να προσθέσει την ποιότητα που μας λείπει στη θέση «τρία» είναι ο άλλος Καλάθης, ο Πατ, που τέλειωσε φέτος το κολέγιο και ψάχνει για επαγγελματική ομάδα στην Αμερική και την Ευρώπη. Δεν δοκιμάστηκε όμως ούτε αυτός, ίσως γιατί το τεχνικό επιτελείο της Εθνικής δεν είχε τις απαραίτητες εικόνες. Μιλάμε πάντως για ένα «τριάρι» με ύψος 2,06 μ., που βάζει πολύ καλά την μπάλα στο παρκέ, διαθέτει μεγάλη ταχύτητα, εξαιρετικό σουτ και καλό ριμπάουντ. Μοναδικό χτυπητό μειονέκτημά του ότι δεν του αρέσει το παιχνίδι σώμα με σώμα. Επίσης, δεν είναι καλός στην προσωπική άμυνα, αλλά με τα γρήγορα πόδια και τα τεράστια χέρια που διαθέτει, ειδικεύεται στις αμυντικές βοήθειες και παγίδες που στήνει ο Γιαννάκης.

 

Βεβαίως στη θέση «τρία» υπάρχει και ο Περπέρογλου, ο οποίος ποιοτικά είναι καλύτερος από τον Πελεκάνο, αλλά υστερεί έναντι αυτού στον αμυντικό τομέα και στο ότι μόλις φέτος κλήθηκε για πρώτη φορά στην ομάδα.

 

Η αμερικανική βοήθεια θα μπορούσε να προσθέσει ποιότητα και στη γραμμή των ψηλών, αν ο Κουφός δεν είχε με τους Γιούτα Τζαζ υποχρεώσεις, οι οποίες τελειώνουν στις 27 του μήνα. Ο 19χρονος γίγαντας πάντως θα έρθει για να βοηθήσει την Εθνική Νέων, αν και ο Σιγάλας δυσφορεί επειδή δεν πήρε μέρος στην προετοιμασία της. Αν είναι ανεπιθύμητος στους μικρούς, μήπως το γεγονός προκαλεί κάποιες τρελές σκέψεις για τη μεγάλη Εθνική;

 

Ο Σούλης Μαρκόπουλος, που είναι έμπειρος και σοβαρός προπονητής, μου έλεγε κατά τη διάρκεια του Προολυμπιακού ότι το τρομερό Ελληνοαμερικανάκι μας έχει προοπτική να γίνει καλύτερος από τον Νοβίτζκι, τον οποίο ο Σούλης παρακολουθούσε από τότε που πιτσιρικάς έπαιζε στην Α2 Γερμανίας.

 

Εν πάση περιπτώσει, είτε φέτος είτε του χρόνου για σκεφτείτε μια γραμμή ψηλών στην Εθνική η οποία θα αποτελείται από τους Σχορτσανίτη, Φώτση, Τσαρτσαρή, Μπουρούση, Κουφό και Πρίντεζη! Ποιοι θα μπορούσαν να τα βάλουν μαζί τους; Οτι η Εθνική έχει έτσι και αλλιώς πολύ μεγάλη προοπτική είναι σχεδόν βέβαιο. Για να βεβαιωθούμε όμως και για το άμεσο μέλλον της, δηλαδή τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, θα πρέπει να τη δούμε αγωνιζόμενη εκτός έδρας, εναντίον αντιπάλων του δικού της επιπέδου. Γιατί μόνο τότε θα μάθουμε μέχρι πού φθάνει η αποτελεσματικότητα της πιεστικής άμυνας με παγίδες που εφαρμόζει σε όλο το γήπεδο και πότε τέλος πάντων η άμυνα αυτή από τρομερό άρμα μάχης που ήταν στο Προολυμπιακό μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ.

 

Επίσης θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποιος θα είναι ο επιθετικός ρυθμός της Εθνικής μας απέναντι σε αντιπάλους που δεν θα τους παίρνουμε την μπάλα μέσα από τα χέρια και στην άμυνά τους θα απαγορεύσουν ή έστω θα περιορίσουν τα δικά μας πικ εντ ρολ είτε με ζώνη, είτε με μαν του μαν.

 

Ανεξάρτητα από όλα αυτά πάντως, η Εθνική παίζει μέχρι στιγμής ένα μπάσκετ που το ευχαριστιούνται όλοι οι παίκτες της και το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με το ταλέντο, την εμπειρία, την προσωπικότητα των παλαιών και την αθλητική ικανότητα και τη φλόγα που προσθέτουν οι νέοι, μοιάζει να αποτελεί το μεγάλο φετινό μυστικό της.

 

ΥΓ.: Αν πράγματι (όπως δήλωσε ο ίδιος) είμαι η αιτία που ο Λ. Παπαδόπουλος έφυγε από την Εθνική, τότε μπορώ να νιώθω πραγματικά υπερήφανος, διότι μετά τα όσα έγραψα πέρυσι τη βοήθησα να απαλλαγεί από τα βαρίδια που την κρατούσαν σχεδόν καρφωμένη στο παρκέ, εκτός αν ο «λαϊκός ήρωας» επιμένει ακόμα ότι πήγα να του διαλύσω την ομάδα! [/quote']

 

Συμφωνώ με το 100% σχεδόν τον όσων λέει το λαμόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς τον απόκάλεσες τουλάχιστον λαμόγιο.

Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί αυτό που διακρίνω στο άρθρο του είναι μια "κόντρα" για τις τελικές επιλογές παιχτών (και ειδικά με "στόχο" τον Γιαννάκη, και κατ' επέκταση τον Ολυμπιακό : ήταν χοντρότατη η σπόντα που πέταξε....)

Να το πω κι αλλιώς, του βρωμάει ο Γλυνιαδάκης κατ' ουσία (ίσως και ο Πελεκάνος, αλλά κυρίως ο ψηλός). Κι αν δεν του βρωμάει ο ψηλός, αλλά του λείπουν τα γκαρντ στην ομάδα, εγώ να πω ότι έχω χαθεί τα τελευταία χρόνια από τα πρωταθλήματα, και δεν ξέρω τί ρόλο βαράνε ο Τσαλδάρης κι ο Περπέρογλου. ΥΠΟΘΕΤΩ όμως πως δεν μπορεί να είναι τα παιχτούρια που απλά φάγανε χυλόπιτα. Τον δε Τσαλδάρη το ελάχιστο που τον είδα, δε μου γέμισε το μάτι. Κοντολογίς, με τα λίγα που "ξέρω", δε μου κάνει ως ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ παγκοβοήθεια. Ενώ από την άλλη, έχουμε τα εξής :

 

Τσαρτσαρής : Ένας κλασσικός "ημί-ψηλος". Καλός, χρυσός, αλλά όχι ο σέντερ-φόβητρο, είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση. Σαν αλλαγή σέντερ μόνο μου κάνει, και κυρίως για ένα πιο γρήγορο-επιθετικό σχήμα (στην επίθεση έχω την αίσθηση ότι τα πάει καλύτερα).

 

Σχορτσανίτης : Μ' αγαπάς - ή τζάμπα πίνω ; Αλλιώς, η μόνιμη "αμφιβολία" :Θα τρέξει τώρα,,,ή δε θα τρέξει. Κι αν τρέξει, σίγουρα δε θ' αντέξει. Κι ούτε καν την "μπασκετονοϋμοσύνη" έχει. Το βλέπεις καθαρά. Αν του τη δώσει μπορεί και να βγάλει μερικές καλές φάσεις είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση, αλλά είναι..."λίγος" (πολύ λολ αυτό σε σχέση με τον όγκο του). Αλλέως πως, δε νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί κανείς στον "συμπαθή" Σοφοκλή...Θέλει να φάει ακόμα πολύ ψωμί για να γίνει "βασικότατος" στην ομάδα. Είναι και το ύψος του, που ΟΛΙΓΟΝ τι μας τα χαλάει, αν και με τον όγκο και μια δεδομένη "ταχύτητα" που έχει, λίγο το υπερκερνάει αυτό. Γι ευστοχία γενική, και σε βολές, ας μη μιλήσουμε. Ούτε για το ότι ΔΕΝ είναι "δράκος" κάτω από το καλάθι στην άμυνα (ο...Πελεκάνος πιο δράκος μου κάνει, και ΔΕΝ αστειεύομαι). Και σε καμμία δεν είναι το "σκυλί" που ΔΕΙΧΝΟΥΝ να είναι όλοι σχεδόν οι άλλοι. Πολλές φορές τον είδα να αρμενίζει δεξιά-ζερβά. Έστω κι αν κάποιες φορές έτρεχε ή κάλυπτε "απροσδόκητα" (με ξένα κόλυβα δεν κάνεις μνημόσυνο, ή για να δανειστώ γνωστή insomniaκη υπογραφή, με κλανιές αυγά δεν βάφεις)

 

Μπουρούσης : Μια χαρά, αλλά όχι center. Κλασσικός power forward. Πιο κλασσικός δεν γίνεται.

 

Οπότε τί μας λείπει, τί μας λείπει ; Ένας Γλυνιαδάκης ίσως. Για πιο "ψηλή κυκλοφορία μπάλας". Για πιο αποτελεσματικό φόβητρο για "κινητικότερους" του Σόφο ψηλούς. Και για όταν ο Σόφο θα είναι με τη γλώσσα έξω, κι ο Τσαρτσαρής θα έχει ήδη 2-3 φάουλ. Αλλά μισό, τον Γλυνιαδάκη τον έχουμε. Ή όχι. Διότι δεν τον είδα και πολύ. Κι αναρωτήθηκα και το γιατί. Δεν τον ξέρω επίσης τον τύπο. Αλλά από το ελάχιστο που πήρα χαμπάρι, μόνο για αγγούρι δε μου φάνηκε. Κι αναρωτήθηκα , αφού δεν τον χρησιμοποιεί, τί τον πήρε....Τεσπα.

 

Με λίγα λόγια, μάλλον στους ψηλούς για μένα "χωλαίνουμε" (σχετικότατο το χωλαίνουμε). Κι όχι στα γκαρντ. Κι άμα αναρωτιέται ο Συρίγγος "τί θα γίνουμε αν τραυματιστεί ο Ζήσης", εγώ αναρωτιέμαι τί θα γίνουν οι Ισπανοί αν τραυματιστεί ο Ναβάρο ή ο Καλντερόν. Για τους Ισπανούς δεν ξέρω, αλλά για μας ξέρω ότι την δουλειά και του 2, και του 1, μπορούν να την κάνουν κανονικότατα οι Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Σπανούλης, όπως μπορούν οι δύο πρώτοι να κάνουν την του 3. Μπουχτίσαμε μια ζωή να έχουμε στο ρόστερ "κοντόψηλους" Μπακατσιάδες και Χατζηβρέτες οι οποίοι κατά βάση μας καίγανε. Ας μπει και κανένας ψηλότερος.

Αν για "καθαρό" τριάρι δεν έχουμε και πολλές επιλογές ("ολοκληρωμένος" βασικά ΜΟΝΟ ο Βασιλόπουλος είναι), δε νομίζω άλλωστε ούτε πως μπορούμε να κάνουμε και πολλά, αλλά με τα "καθαρόαιμα" τύπου Διαμαντίδη-Σπανούλη-Ζήση-Παπαλουκά, δε νομίζω καν πως το χρειαζόμαστε. Επίσης δε νομίζω πως τα "αστέρια" των όποιων αλλονών, παίζουν 15 και 20 λεπτά στο παιχνίδι, πλάκα κάνουμε; Οπότε γιατί όχι και οι δικοί μας. Εκτός κι αν αυτοί είναι υπεράνθρωποι, ενώ οι δικοί μας φλώροι. Και πάνω απ΄όλα, είναι και η διάθεση. Και μέχρι στιγμής, φαίνεται να την έχουνε. Λένε διάφοροι ότι παίξαμε με τον κατιμά του παγκόσμιου μπάσκετ μέχρι στιγμής, αλλά και με κατιμά ακόμη, να τρέχουν ΤΟΣΟ, πρώτη φορά τους είδα.

 

Δεν λέω πάει το πήραμε. Κι άμα δεν βρέξεις πόδια, ως γνωστόν δεν τρως ψάρια. Λέω όμως, φαίνεται τουλάχιστον να έχουμε τις δυνατότητες φέτος να χτυπήσουμε επάξια το κάθε μετάλλιο. Πέρυσι κάναμε αεροπλανικά για να κερδίσουμε κάποια ματς. Φέτος, για την ώρα, μοιάζει να τα κερδίζουμε γιατί είμαστε καλύτεροι.

Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω όρεξη...

 

Kαλώς τον απόκάλεσες τουλάχιστον λαμόγιο.

Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί αυτό που διακρίνω στο άρθρο του είναι μια "κόντρα" για τις τελικές επιλογές παιχτών (και ειδικά με "στόχο" τον Γιαννάκη, και κατ' επέκταση τον Ολυμπιακό : ήταν χοντρότατη η σπόντα που πέταξε....)

Να το πω κι αλλιώς, του βρωμάει ο Γλυνιαδάκης κατ' ουσία (ίσως και ο Πελεκάνος, αλλά κυρίως ο ψηλός). Κι αν δεν του βρωμάει ο ψηλός, αλλά του λείπουν τα γκαρντ στην ομάδα, εγώ να πω ότι έχω χαθεί τα τελευταία χρόνια από τα πρωταθλήματα, και δεν ξέρω τί ρόλο βαράνε ο Τσαλδάρης κι ο Περπέρογλου. ΥΠΟΘΕΤΩ όμως πως δεν μπορεί να είναι τα παιχτούρια που απλά φάγανε χυλόπιτα. Τον δε Τσαλδάρη το ελάχιστο που τον είδα, δε μου γέμισε το μάτι. Κοντολογίς, με τα λίγα που "ξέρω", δε μου κάνει ως ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ παγκοβοήθεια. Ενώ από την άλλη, έχουμε τα εξής :

 

Με το Γιαννάκη σαν προπονητή της Εθνικής τα βάζει και όχι με τον Ολυμπιακό. Βλέπεις λοιπόν γιατί δεν πρέπει κάποιοι να είναι διπλοθεσίτες; Κατηγορείς τον προπονητή του Ολυμπιακού, είσαι ανθέλληνας. Τα βάζεις με τον προπονητή της εθνικής, θες να κάνεις κακό στον Ολυμπιακό. Σαν φίλαθλο της εθνικής θα έπρεπε να σε απασχολεί αν διαθέτει το χρόνο που θα έπρεπε για την ομάδα και όχι αν κάποιοι πάνε να κάνουν κακό στον Ολυμπιακό, έτσι δεν είναι; Και το ανάποδο.

 

Τσαρτσαρής : Ένας κλασσικός "ημί-ψηλος". Καλός, χρυσός, αλλά όχι ο σέντερ-φόβητρο, είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση. Σαν αλλαγή σέντερ μόνο μου κάνει, και κυρίως για ένα πιο γρήγορο-επιθετικό σχήμα (στην επίθεση έχω την αίσθηση ότι τα πάει καλύτερα).

 

Δεν είναι κλασσικός ημίψηλος. Είναι κλασσικό 4άρι και ψηλό μάλιστα στα 2,10, power forward που λέμε. Και προφανώς δεν είναι center φόβητρο γιατί δεν είναι center. Και όσο τον βάζει ο Γιαννάκης να παίζει center, τόσο διάφοροι άσχετοι θα τον λένε ντεφορμέ.

 

Σχορτσανίτης : Μ' αγαπάς - ή τζάμπα πίνω ; Αλλιώς, η μόνιμη "αμφιβολία" :Θα τρέξει τώρα,,,ή δε θα τρέξει. Κι αν τρέξει, σίγουρα δε θ' αντέξει. Κι ούτε καν την "μπασκετονοϋμοσύνη" έχει. Το βλέπεις καθαρά. Αν του τη δώσει μπορεί και να βγάλει μερικές καλές φάσεις είτε σε άμυνα, είτε σε επίθεση, αλλά είναι..."λίγος" (πολύ λολ αυτό σε σχέση με τον όγκο του). Αλλέως πως, δε νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί κανείς στον "συμπαθή" Σοφοκλή...Θέλει να φάει ακόμα πολύ ψωμί για να γίνει "βασικότατος" στην ομάδα. Είναι και το ύψος του, που ΟΛΙΓΟΝ τι μας τα χαλάει, αν και με τον όγκο και μια δεδομένη "ταχύτητα" που έχει, λίγο το υπερκερνάει αυτό. Γι ευστοχία γενική, και σε βολές, ας μη μιλήσουμε. Ούτε για το ότι ΔΕΝ είναι "δράκος" κάτω από το καλάθι στην άμυνα (ο...Πελεκάνος πιο δράκος μου κάνει, και ΔΕΝ αστειεύομαι). Και σε καμμία δεν είναι το "σκυλί" που ΔΕΙΧΝΟΥΝ να είναι όλοι σχεδόν οι άλλοι. Πολλές φορές τον είδα να αρμενίζει δεξιά-ζερβά. Έστω κι αν κάποιες φορές έτρεχε ή κάλυπτε "απροσδόκητα" (με ξένα κόλυβα δεν κάνεις μνημόσυνο, ή για να δανειστώ γνωστή insomniaκη υπογραφή, με κλανιές αυγά δεν βάφεις)

 

Ο Σχορτσανίτης δεν είναι 160 κιλά που μας λένε. Στα 160 ήταν στην Ιαπωνία και ήταν φανερά πιο αδύνατος. Και σε άμυνα και σε επίθεση κάνει συνέχεια φάουλ, στην επίθεση κάνει συνέχεια βήματα. Στην Κίνα που δε θα μας γλείφουν τα @@ οι διαιτητές θα τα δεις πολλές φορές να σφυρίζονται κιόλας. Έχει τρομερή έκρηξη για το βάρος του, αλλά αυτά περί πολύ γρήγορων πλάγιων βημάτων που μας λένε κτλ είναι για εσωτερική κατανάλωση. Ο Σπλίτερ του είχε κάνει πλάκα.

 

Μπουρούσης : Μια χαρά, αλλά όχι center. Κλασσικός power forward. Πιο κλασσικός δεν γίνεται.

 

Πιο center δε γίνεται. Άλλο που την έχει δει point guard. Έχει πολύ καλό στατικό σουτ απ' έξω αλλά αυτό δεν τον κάνει power forward. Τελευταία έχει αρχίσει να παίζει και λίγο πλάτη αλλά όχι με απόλυτη επιτυχία. Στην άμυνα πάει συνέχεια για το κόψιμο (όπως και ο Φώτσης) αντί να βάλει το κορμί του να κλείσει το διάδρομο. Αποτέλεσμα τα πολλά του κοψίματα αλλά και τα περισσότερα καλάθια που θα φάει.

 

Οπότε τί μας λείπει, τί μας λείπει ; Ένας Γλυνιαδάκης ίσως. Για πιο "ψηλή κυκλοφορία μπάλας". Για πιο αποτελεσματικό φόβητρο για "κινητικότερους" του Σόφο ψηλούς. Και για όταν ο Σόφο θα είναι με τη γλώσσα έξω, κι ο Τσαρτσαρής θα έχει ήδη 2-3 φάουλ. Αλλά μισό, τον Γλυνιαδάκη τον έχουμε. Ή όχι. Διότι δεν τον είδα και πολύ. Κι αναρωτήθηκα και το γιατί. Δεν τον ξέρω επίσης τον τύπο. Αλλά από το ελάχιστο που πήρα χαμπάρι, μόνο για αγγούρι δε μου φάνηκε. Κι αναρωτήθηκα , αφού δεν τον χρησιμοποιεί, τί τον πήρε....Τεσπα.

 

Ο Γλυνιαδάκης δεν είναι μπασκετμπολίστας, ειναι ξυλεία. Κορμός δέντρου. Αναπληρωματικός στο Μαρούσι για όσους θυμούνται φέτος αλλά για να παρουσιαστεί ως καλός τώρα το καλοκαιράκι, βγήκαν και φήμες ότι τον θέλει ο Παναθηναϊκός. Που δεν επιβεβαιώθηκαν φυσικά. Η παρουσία του στην εθνική είναι επβράβευση της παρουσίας του το χειμώνα στο Καρπενήσι.

 

Με λίγα λόγια, μάλλον στους ψηλούς για μένα "χωλαίνουμε" (σχετικότατο το χωλαίνουμε). Κι όχι στα γκαρντ. Κι άμα αναρωτιέται ο Συρίγγος "τί θα γίνουμε αν τραυματιστεί ο Ζήσης", εγώ αναρωτιέμαι τί θα γίνουν οι Ισπανοί αν τραυματιστεί ο Ναβάρο ή ο Καλντερόν. Για τους Ισπανούς δεν ξέρω, αλλά για μας ξέρω ότι την δουλειά και του 2, και του 1, μπορούν να την κάνουν κανονικότατα οι Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Σπανούλης, όπως μπορούν οι δύο πρώτοι να κάνουν την του 3.

 

Στην Ισπανία αν τραυματιστεί ο Ναβάρο (καλή ώρα όπως προχτές που δεν έπαιξε με τη Ρωσία) θα παίξουν ο Φερνάντεζ, ο Ρούμπιο, ο Καλντερόν, ο Λόπεζ και ο Ροντρίγκεζ. Καταλαβαίνεις τη διαφορά του να μοιραστούν 80 αγωνιστικά λεπτά (και παραπάνω με δεδομένη την τρύπα στο 3) 3 παίκτες και 5 που μένουν στους Ισπανούς, έτσι;

 

Μπουχτίσαμε μια ζωή να έχουμε στο ρόστερ "κοντόψηλους" Μπακατσιάδες και Χατζηβρέτες οι οποίοι κατά βάση μας καίγανε. Ας μπει και κανένας ψηλότερος.

 

Δηλαδή ο Χατζηβρέττας ήταν κοντόψηλος για shooting guard στα 1,97; Σε τι ακριβώς μας έκαιγε;

 

Αν για "καθαρό" τριάρι δεν έχουμε και πολλές επιλογές ("ολοκληρωμένος" βασικά ΜΟΝΟ ο Βασιλόπουλος είναι), δε νομίζω άλλωστε ούτε πως μπορούμε να κάνουμε και πολλά, αλλά με τα "καθαρόαιμα" τύπου Διαμαντίδη-Σπανούλη-Ζήση-Παπαλουκά, δε νομίζω καν πως το χρειαζόμαστε.

 

Ο Βασιλόπουλος δεν είναι τριάρι. Ναι, στην άμυνα μπορεί να είναι 3άρι και μπορεί να μαρκάρει από ψηλό άσσο μέχρι ελαφρύ 4άρι αλλά οι θέσεις στο μπάσκετ "βγαίνουν" από την επίθεση. Και στην επίθεση ο Βασιλόπουλος από όλα όσα θα έπρεπε να κάνει, έχει μόνο ένα καλό στατικό σουτ. Δεν έχει drive γιατί δεν έχει ντρίμπλα. Για τον ίδιο λόγο δεν έχει και σουτ εν κινήσει. Ο ρόλος που του μένει τελικά είναι να περιμένει αραγμένος στο τρίποντο μπας και του βγει κανένα σουτ. Ο Πελεκάνος εκτός από αστείος παίκτης δεν είναι και 3άρι.

 

Επίσης δε νομίζω πως τα "αστέρια" των όποιων αλλονών, παίζουν 15 και 20 λεπτά στο παιχνίδι, πλάκα κάνουμε; Οπότε γιατί όχι και οι δικοί μας. Εκτός κι αν αυτοί είναι υπεράνθρωποι, ενώ οι δικοί μας φλώροι. Και πάνω απ΄όλα, είναι και η διάθεση. Και μέχρι στιγμής, φαίνεται να την έχουνε. Λένε διάφοροι ότι παίξαμε με τον κατιμά του παγκόσμιου μπάσκετ μέχρι στιγμής, αλλά και με κατιμά ακόμη, να τρέχουν ΤΟΣΟ, πρώτη φορά τους είδα.

 

Το ξέρεις ότι οι αγώνες είναι συνεχόμενοι ε;

 

Δεν λέω πάει το πήραμε. Κι άμα δεν βρέξεις πόδια, ως γνωστόν δεν τρως ψάρια. Λέω όμως, φαίνεται τουλάχιστον να έχουμε τις δυνατότητες φέτος να χτυπήσουμε επάξια το κάθε μετάλλιο. Πέρυσι κάναμε αεροπλανικά για να κερδίσουμε κάποια ματς. Φέτος, για την ώρα, μοιάζει να τα κερδίζουμε γιατί είμαστε καλύτεροι.

Ίδωμεν.

 

Μοιαζει να τα κερδίζουμε γιατί όλες οι ομάδες που παίξαμε ήταν της πλάκας. Το ξαναείπα αλλά δε σου άρεσε. Ο Λίβανος είναι ομάδα της πλάκας, η Βραζιλία ήρθε με 2 παίκτες ουσιαστικά, η Νέα Ζηλανδία είναι επίσης της πλάκας, το Πουέρτο Ρίκο είναι ή του ύψους ή του βάθους και ο καλύτερός του παίκτης (με διαφορά) δεν έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ομολογω οτι δεν ασχολουμαι και πολυ με τα αθλητικα.

Αν παιζει η εθνικη μονο και κυριως μπασκετ.

Ρωταω τους γνωστες λοιπον:

Η Ισπανια που παιξαμε τελευταια φορα, με τη σημερινη της ομαδα, ειναι στο ιδιο επιπεδο?

Γιατι και λιγο πιο κατω να ειναι, θα μας εξαφανισει με συνοπτικες.

 

Θυμαται κανεις το προηγουμενο κρισιμο παιχνιδι μαζι τους?

Ενω δεν ειχαμε παιξει χαλια, μας ξεφτιλισαν αγριως. Δεν χασαμε απλως...

Πως περναει καν απο το μυαλο καποιου οτι μπορει να τους κερδισουμε?

Εκτος κι αν εχει πεσει τοσο πολυ η ομαδα τους απο τοτε. Δε ξερω... (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ομολογω οτι δεν ασχολουμαι και πολυ με τα αθλητικα.

Αν παιζει η εθνικη μονο και κυριως μπασκετ.

Ρωταω τους γνωστες λοιπον:

Η Ισπανια που παιξαμε τελευταια φορα, με τη σημερινη της ομαδα, ειναι στο ιδιο επιπεδο?

Γιατι και λιγο πιο κατω να ειναι, θα μας εξαφανισει με συνοπτικες.

 

Θυμαται κανεις το προηγουμενο κρισιμο παιχνιδι μαζι τους?

Ενω δεν ειχαμε παιξει χαλια, μας ξεφτιλισαν αγριως. Δεν χασαμε απλως...

Πως περναει καν απο το μυαλο καποιου οτι μπορει να τους κερδισουμε?

Εκτος κι αν εχει πεσει τοσο πολυ η ομαδα τους απο τοτε. Δε ξερω... (?)

ΙΣΠΑΝΙΑ

ΡΟΣΤΕΡ

Παίκτης/Ηλικία/Υψος/Θέση

 

Πάου Γκασόλ/28/2,15/Σέντερ

Ρούντι Φερνάντεζ/23/1,95/Φόργουορντ

Ρίκι Ρούμπιο/18/1,90/Φόργουορντ

Χούαν Κάρλος Ναβάρο/28/1,92/Γκαρντ

Χοσέ Καλντερόν/27/1,91/Γκαρντ

Φελίπε Ρέγιες/28/2,06/Φόργουορντ

Κάρλος Χιμένεθ/32/2,01/Φόργουορντ

Ραούλ Λόπεζ/28/1,82/Γκαρντ

Μπέρνι Ροντρίγκεζ/28/1,97/Γκαρντ

Μαρκ Γκασόλ/23/2,15/Σέντερ

Αλεξ Μούμπρου/29/2,02/Φόργουορντ

Χόρχε Γκαρμπαχόσα/31/2,04/Φόργουορντ

 

Αποτι βλεπω ουσιαστικα η ιδια ομαδα ειναι με αυτην που αντιμετωπισαμε τελευταια φορα. Το οτι μπορουμε να τη νικησουμε το λεμε με την ενοια οτι εχουμε βελτιωθει εμεις αρκετα + το οτι και τοτε μπορουσαμε να τη νικησουμε. Μη κρινεις απο 2 παιχνιδια, καθε παιχνιδι ειναι διαφορετικο και μπορει να παρει τελειως διαφορετικη τροπη. Και οι ΗΠΑ θεωρητικα ηταν πανισχυρες και δεν χαναν απο κανεναν, αλλα χασανε απο μας. Το ροστερ δεν λεει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...