Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμαται κανεις το προηγουμενο κρισιμο παιχνιδι μαζι τους?

Ενω δεν ειχαμε παιξει χαλια, μας ξεφτιλισαν αγριως. Δεν χασαμε απλως...

Πως περναει καν απο το μυαλο καποιου οτι μπορει να τους κερδισουμε?

Εκτος κι αν εχει πεσει τοσο πολυ η ομαδα τους απο τοτε. Δε ξερω... (?)

 

Αναφέρεσαι στον τελικό του Παγκόσμιου; Γιατί και πέρσι στο Ευρωμπάσκετ παίξαμε 2 φορές. Δύο ήττες μεν, αλλά στον ημιτελικό τους παίξαμε στα ίσια. Επομένως, αν θεωρήσουμε ότι φέτος είμαστε -λίγο έστω- καλύτεροι από πέρσι κι αυτοί στα ίδια, είναι λόγικό να θεωρούμε ότι μπορούμε να τους παίξουμε στα ισια. Τέλος πάντων, οι Ισπανοί είναι πολύ καλή και γεμάτη ομάδα, δύσκολα τους κερδίζει οποιοσδήποτε.

 

Για την εθνική, είναι αλήθεια ότι αν πάθει κάτι κάποιος από τους 4 κοντούς, έχουμε πρόβλημα. Θα πρέπει να παίξει ο Πελεκάνος 2αρι, για κάποιο χρόνο (χμμμμμμμ). Απ' την άλλη, ο Τσαλδάρης δε με πείθει ότι είναι αξιόπιστη λύση, τι να πω. Για τους ψηλούς, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ο Γλυνιαδάκης μπήκε γιατί δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ο Σόφο θα έχει μια σχετικά σταθερή παρουσία και με Μπουρούση+Τσαρτσαρή δε βγαίνουν 40 λεπτά. Άλλον σέντερ καλύτερο από τον Γλυνιαδάκη, στο ίδιο στυλ, δε νομίζω ότι έχουμε. Οπότε, ποιον να πάρει; Πιο λογικό θα ήταν ίσως να μείνει έξω κανά 4αρι, για να μπει κάποιος πιο κοντός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

.."κρίμα τον κόπο μου" ; ! :-)

 

Δεν ξέρω τις προθέσεις του Συρίγγου. Βλέπω όμως ότι την πέφτει μάλλον στον Γιαννάκη, από αυτό που παρέθεσες (ίσως και σε όλο το προπονητικό τιμ, στην Ομοσπονδία, και πού αλλού δεν ξέρω. Εφημερίδες δεν διαβάζω, και τα σωματεία τα έχω γραμμένα. Αλλά σίγουρα δεν τον στηρίζει κι όλας τον Ολυμπιακό με τις σπόντες του. Τεσπα.)

Κι αν ήθελε να ήταν διακριτικότερος (που μάλλον δεν ήθελε), θα μπορούσε να μην αναφέρει ομάδες. Δε νομίζω ότι το σχόλιό σου περί "ανθελληνισμού", τον καλύπτει τον Συρίγγο.

Επίσης, δεν έχω ιδέα αν γενικά ο Γιαννάκης την έχει ακούσει, και έχει βάση αυτό, για το ότι παραμέλησε την Εθνική, εις βάρος του Ολυμπιακού. Στο εν λόγω άρθρο όμως φαίνεται μόνο μια προσωπική στόχευση (δεν είναι....δυνατόν να λέει ότι άφησε την ομάδα χωρίς φιλικά στο παρόν, εξ' αιτίας του Ολυμπιακού. Όσο κι αν έχω χαθεί, αυτό είναι καφρίλα...)

 

Ο Τσαρτσαρής μόνο "ντεφορμέ" πάντως , όντως, δεν έδειξε για 'μενα. Κι όταν είπα "ημίψηλος", εννοούσα ότι δεν είναι ούτε 2.05, όυτε 2.15. Αν ήταν λίγο πιο πάνω (στο ύψος του Γλυνιαδάκη) νομίζω μια χαρά center θα ήταν. Τώρα τί παίζει μια ζωή στις ομάδες του δεν ξέρω, αλλά τηρουμένων των αναλογιών καλή δουλειά κάνει σε σχέση με όλους τους άλλους "φύσει" center της Εθνικής. Εξ' ανάγκης λοιπόν, ίσως να είναι η καλύτερη τοποθέτηση που μπορεί να γίνει (προσωπικά, αν παίζει μαζί με Μπουρούση, προτιμάω τον Μπου τεσσάρι, και τον Τσαρτς 5άρι, για διάφορους λόγους).

 

Όσο περί "Σόφο", δεν βλέπω που διαφωνούμε...

 

Μεγάλη διαφωνία περί Μπουρούση, τουλάχιστον σε σχέση με όσα είδα επί 2 εβδομάδες με την Εθνική.

Δεν ξέρω "πώς την έχει δει" , αλλά ο σωματότυπός του, ο τρόπος που φυσιολογικά κινείται, οι δυνατότητες του όγκου του, κτλ κτλ, για 'μενα φωτογραφίζουν (επιθετικά) ένα ιδανικό 4άρι. Όσο για το πώς "αντιμετωπίζει" την άμυνα, νομίζω καταδεικνύει αυτό που είπα : Το παλληκάρι ΔΕΝ έχει ΚΑΝ την "μενταλιτέ" του center. Γι' αυτό και "κολλάει" στον αντίπαλο και τον στέλνει συχνά-πυκνά για βρούβες με ένα εκπληκτικό τάιμινγκ που έχει, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ λέω εγώ...

 

Δεν ξέρω περί Γλυνιαδάκη, και το δήλωσα και πριν. Από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ όμως που είδα, θα έλεγα πολύ καλά έκανε και τον συμπεριέλαβε. Τώρα γιατί σκ...δεν τον έβαλε να παίξει παραπάνω....Να δούμε τί θα γίνει Κίνα. Κι ελπίζω να χρειαστεί, να μπει, και να δικαιωθώ....

 

 

Όσο για τους Ισπανούς, μου λες για 5, τη στιγμή που εμείς έχουμε 4 κι όχι 3 (εκτός κι αν υποννοείς ότι θα μας τραυματιστεί ο Ζήσης, κι αυτονών κανείς :P ). Eπίσης, εκτός από Ναβάρο και Καλντερόν , τους υπόλοιπους δεν τους ξέρω για σούπερ-ήρωες. Αν θέλει λοιπόν ο Ισπανός, ας βάλει τα αστέρια για 20 λεπτά, κι ας εναλλάσεται με τους υπόλοιπους (κάνεις λες κι εμείς ΔΕΝ έχουμε αλλαγές, έστω κι από χαμηλότερο σε ψηλότερο σχήμα, για να ξεκουραστεί κάποιο δικό μας γκαρντ....)

 

Ο Χατζηβρέτας κι ο Μπακατσιάς, ήταν για μένα ανέκαθεν χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτού που έλεγε ο Χατζηχρήστος "εμείς αυτούς στο χωριό, τους πνίγουμε στο νεροχύτη για να μη χαλάσει η ράτσα".Πού μας καίγανε ; Ε ψάξε στατιστικά και θα δεις. Δεν ήταν για τίποτε τα παλληκάρια. Από ευστοχία ας' τα να πάνε, από οργανωτικότητα τα ίδια χάλια, γενικά δεν ήταν οι "winners" που χρειαζόμασταν ως αλλαγές. Η μόνη τους ουσιαστική προσφορά, ήταν ολίγον στην άμυνα (δεν έχω τίποτα μαζί τους, απλά ήταν μια κλάση κάτω από αυτό που χρειαζόμασταν. Κι αυτό γενικά πάντα ίσχυε με τα γκαρντ-αλλαγές μας)

 

Όταν oι point-guard μας συχνά-πυκνά κατεβαίνουν σε drive - ο Σπανούλης πχ το 'χει "ξεφτιλίσει", και είτε καλάθι συνήθως θα βάλει, είτε φάουλ θα πάρει, είτε θα διώξει την μπάλα έξω να φτάσει σε κανέναν Βασιλόπουλο, Φώτση, ΤΙ άλλο θέλουμε, από το να σουτάρει το 3άρι (Βασιλό), στατικά σουτ; Κι αν πρόσεξες, με αρκετή επιτυχία το έκανε αυτό...Οπότε τί να το κάνουμε το drive του 3αριού ;

Τώρα γιατί ακριβώς λες αστείο τον Πελεκάνο....

 

Το ξέρεις ότι οι αγώνες είναι συνεχόμενοι ε;

...όσο συνεχόμενοι θα είναι και για τους αντιπάλους.

 

Για το αν η Ισπανία είναι καλύτερη ή όχι, φτάνει να το αποδείξει στο παρκέ. Με ομάδες σαν αυτήν, οι διαφορές θα είναι του στυλ "χάνω-νικάω". Τουλάχιστον αυτό νομίζω εγώ. Αν εσύ νομίζεις ότι θα μας έχουν χαλαρά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με 10 πόντους, κι εμείς να τρέχουμε και να μην τους φτάνουμε μέχρι τη λήξη...ε θα το δούμε στην πρώτη αγωνιστική. Δεν είμαι η Πυθία Online, κι ούτε πρόκειται να τρίψω τίποτα στη μούρη κανενός αν βγουν τα παιχνίδια όσο "αισιόδοξα" τα βλέπω εγώ, αλλά βλέπω να δικαιώνομαι. Αν πάλι είμαι αποδειχθεί πως ήμουν στον κόσμο μου, ελεύθερα ας έρθει όποιος θέλει να μου "κοπανήσει" ένα "στα ΄λεγα εγώ"...Άλλωστε αυτό που ΒΛΕΠΩ εγώ είναι, αν παίξουν όπως έχουν ήδη παίξει θα πάρουν ΕΠΑΞΙΑ κάποιο μετάλλιο. Αν πάνε Κίνα κι αντί για μπάσκετ παίξουν το πουλί τους, τότε καλά να πάθουν.

 

όσο γι αυτό :

 

Μοιαζει να τα κερδίζουμε γιατί όλες οι ομάδες που παίξαμε ήταν της πλάκας. Το ξαναείπα αλλά δε σου άρεσε. Ο Λίβανος είναι ομάδα της πλάκας, η Βραζιλία ήρθε με 2 παίκτες ουσιαστικά, η Νέα Ζηλανδία είναι επίσης της πλάκας, το Πουέρτο Ρίκο είναι ή του ύψους ή του βάθους και ο καλύτερός του παίκτης (με διαφορά) δεν έπαιξε.
...ε...συνεχίζει να μη μου αρέσει (λόγους έδωσα σε προηγούμενα ποστ) :P

 

 

Συμφωνώ με MiDi_MiLiZ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προσφάτως είχε λιώσει και τη Ρωσία. Αν λοιπόν, θεωρήσουμε αξιόπιστα τα φιλικά, οι Ισπανοί πάνε με χίλια, ενώ Ρώσοι και Λιθουανοί δεν είναι και σε τόσο καλή κατάσταση. Αντίθετα, οι Αργεντινοί είναι. Οπότε, μακριά από Αργεντινή.

 

Τετράδα ίδια με το Παγκόσμιο μου μυρίζει. Αν και μέχρι την κρίσιμη ώρα, πολλά αλλάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ρε συ KWSN, κρατάς μικρό καλάθι όπου ακούς πολλά μετάλλια, και καλά κάνεις. Κι ούτε λέει κανείς ότι η Ισπανία ψόφησε. Αυτή μαζί με Αργεντινή (λογικά), Λιθουανία, Ρωσία και φυσικά τους Αμερικάνους, είναι η αφρόκρεμα. Όσες αμφιβολίες και να έχεις όμως, εγώ πάλι νομίζω ότι η δική μας είναι επίσης σούπερ-ντούπερ φέτος. Η τουλάχιστον πάνε για κάτι πολύ καλύτερο από τις περυσινές αρκουδιές (που ΠΑΛΙ είχε αξιόλογες μονάδες...αλλά παίζαν το πουλί τους σε πολλές φάσεις). Δεν τσαλακώνεις με 50,60,πόσους πόντους ΑΚΟΜΑ κι έναν Λίβανο, άμα τρομπάρεις. Τέσπα για την ώρα φάνηκε διαφορά από τα περσινά (κι άμα πέρυσι δεν έκαναν τις γυφτιές τους οι Ισπανοί στο σπίτι τους-όχι μόνο με μας- δεν ξέρω αν θα μας είχαν πάρει στον ημιτελικό). Πρώτη φορά είδα ελληνική ομάδα να παίζει κάτι που φαινόταν να έχει "ισπανική" ταχύτητα και "γιουγκοσλάβικη" σπιρτάδα. Ούτε με κατιμάδες παίζαν έτσι παλιότερα. Φαίνεται κάτι να έχει αλλάξει. Άντε να δούμε τί και σε ποιό βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν πλησιάζουν οι αγώνες της εθνικής μας και εγώ τουλάχιστον τους περιμένω πως και πως!

Χωρίς να έχω μελετήσει τα ρόστερ των ομάδων, απ ότι έχω παρακολουθήσει, πιστεύω πως θα είναι ιδιαιτέρως δύσκολα τα παιχνίδια. Ειδικότερα για κάθε ομάδα:

Ανγκόλα: δεν προβληματίζει.

Γερμανία: πιστεύω δεν θα είναι τόοσο δύσκολο το παιχνίδι καθώς παίζουν αργό - βαρύ μπάσκετ και όλο κι όλο έναν Νοβίτσκι έχουν! (τα απλουστεύω λίγο εεε????)

Ισπανία: εδώ είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, παίζουν γρήγορο μπάσκετ... ελπίζω να επιβεβαιωθεί η φήμη του προπονητή τους σαν τον πιο looser προπονητή!

ΗΠΑ: σαφώς καλύτερη ομάδα απο το παγκόσμιο του 2006, αλλά όχι ψηλή. Από αυτή την άποψη είναι στα "μέτρα" μας! Δύσκολο παιχνίδι!

Κίνα: εδώ τι να πω.. όσο θυμάμαι το αντίστοιχο παιχνίδι στο παγκόσμιο!! Για σεμινάριο άμυνας είναι αυτό το παιχνίδι!! Δεν έχω δει πιο σφιχτή και αποτελεσματική άμυνα!

 

Αυτά για αρχή.. για να δούμε τι θα δούμε!

 

Καλή επιτυχία και με ολυμπιακό μετάλλιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά εφέ,πολλά χρώματα,απίστευτα τεράστιος όγκος χορευτών όμως θα την πω την κακία μου..

Ήταν λίγο..φαφλατάδικη τελετή έναρξης.

Κάτι σαν ένα μεγάλο λούνα παρκ.

Με κούρασε η παρακολούθηση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...