Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλιστα, η πολυχρωμια ειναι κιτς. Το ουρανιο τοξο δλδ π.χ ειναι κιτς... Τι ηθελες D&G καταλευκα ολα? sensation white amsterdam κ ετσι?

 

Πες μου τώρα ότι το μπλε-άσπρο, και γενικά η διχρωμία-τριχρωμία της τελετής του 2004 δεν σου άρεσε περισσότερο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δε λεω αυτο....φυσικα και μου αρεσε το 2004....δε μπορω να πω ομως οτι μου αρεσε περισσοτερο...μ'αρεσουν οι πολυχρωμιες ....μ΄αρεσουν οι αλλες κουλτουρες....το 2000 π.χ δε μου αρεσε τοσο οσο φετος και το 2004, απλα γιατι ο πολιτισμος των αυστραλων ειναι ανυπαρκτος μπροστα στο δικο μας και στων κινεζων...δε νομιζω να πιστευει κανεις οτι ο πολιτισμος των κινεζων ηταν χειροτερος απτο δικο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω αυτο....φυσικα και μου αρεσε το 2004....δε μπορω να πω ομως οτι μου αρεσε περισσοτερο...μ'αρεσουν οι πολυχρωμιες ....μ΄αρεσουν οι αλλες κουλτουρες....το 2000 π.χ δε μου αρεσε τοσο οσο φετος και το 2004, απλα γιατι ο πολιτισμος των αυστραλων ειναι ανυπαρκτος μπροστα στο δικο μας και στων κινεζων...δε νομιζω να πιστευει κανεις οτι ο πολιτισμος των κινεζων ηταν χειροτερος απτο δικο μας.

 

 

Αυτο λεω και εγω...Γι αυτο αναρωτιεμαι τι θα κανουν οι Αγγλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μειώνω τον πολιτισμό των κινέζων! Ίσα ίσα! Ταινιες όπως τα ιπτάμενα στιλέτα έχεις δει; Δεν εκεί πως χρησιμοποιούν τα χρώματα! Απίστευτο αποτέλεσμα! Σήμερα ήταν υπερβολικά! Δες τι εννοώ, επικεντρώσου στο πλήθος..

 

athens2004ceremonie24mu.jpg

 

Img214516458.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είμαι κι εγώ πολύ αυστηρός. Για είμαι όμως και αντικειμενικός, είναι γεγονός ότι τα στάνταρτ από το 2004 έχουν ανεβεί πάρα πολύ. Αυτό δηλαδή που έγινε τότε καλλιτεχνικά δεν έχει προηγούμενο. Μεγάλη κουφάλα ο Παπαϊωάννου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η τελετη του 2004 ηταν αψογη. Ενας αφανας με μια νυφη,ο ΣΑ-ΡΟΥ να χορευει, οι γυφτοι με τα καρπουζια κ.τ.τλ

 

Της πλακας ηταν η τελετη μας και των Κινεζων ηταν μακραν καλυτερη. Απλα ως Ελληνες θεωρουμε οτι ειμαστε οι καλυτεροι σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δε μου άρεσε. Δεν έβγαζε το ίδιο συναίσθημα με την τελετή έναρξης στην Αθήνα. Ήταν πολύ ψυχρά τα πράγματα.

Σαν φθηνή αντιγραφή του Αθήνα 2004 ήταν. Είχε και πολλά λάθη, ξέμπαρκους ανθρώπους να πηγαινοέρχονται στο άσχετο μπροστά στην κάμερα, κτλ.

 

Λυπήθηκα τις κοπέλες που κάνανε το ανθρώπινο τοίχος στην παρέλαση των αθλητών. Επί δύο ώρες χοροπηδούσαν πάνω κάτω (και καλά ότι χορεύουν-χαιρετούν τους αθλητές). Ούτε σκλάβες να ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η τελετη του 2004 ηταν αψογη. Ενας αφανας με μια νυφη,ο ΣΑ-ΡΟΥ να χορευει, οι γυφτοι με τα καρπουζια κ.τ.τλ

 

Της πλακας ηταν η τελετη μας και των Κινεζων ηταν μακραν καλυτερη. Απλα ως Ελληνες θεωρουμε οτι ειμαστε οι καλυτεροι σε ολα

 

Φίλε τι λες? Ποιος μίλησε για τελετή λήξης? Εγώ είπα για αυτό που έκαναν οι ίδιοι οι Κινέζοι στην τελετή λήξης μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπήθηκα τις κοπέλες που κάνανε το ανθρώπινο τοίχος στην παρέλαση των αθλητών. Επί δύο ώρες χοροπηδούσαν πάνω κάτω (και καλά ότι χορεύουν-χαιρετούν τους αθλητές). Ούτε σκλάβες να ήταν.

 

Για ξανασκέψου το,λίγο το τελευταίο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξανασκέψου το,λίγο το τελευταίο..

Έτσι και αλλιώς... ειρωνικά το έγραψα ;)

/pervert mode on: Καμιά 15 τέτοιες για προσωπικές σκλάβες δε θα με χαλάγανε. Μια και μια τις διαλέξανε. Πιο όμορφες και από Ιαπωνεζάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

164507A.jpg

 

Ο Τάσος Γκούσης, ο οποίος συμμετέχει στην Ολυμπιακή ομάδα και βρίσκεται στο Πεκίνο βρέθηκε θετικός σε χρήση απαγορευμένων ουσιών, σε έλεγχο που έγινε δύο ημέρες πριν την έναρξη των Αγώνων. Ο αθλητής σε επικοινωνία που υπήρχε μαζί του, επιβεβαίωσε το θέμα και πρόκειται να επιστρέψει στην Ελλάδα.

 

Πρόκειται για την ίδια ουσία (μεθυλτριενολόνη) με την οποία βρέθηκαν ντοπαρισμένοι οι 11 αρσιβαρίστες, ο κολυμβητής Γιάννης Δρυμωνάκος και ο αθλητής του στίβου, Δημήτρης Ρέγας. Η είδηση μαθεύτηκε λίγο μετά την ολοκλήρωση της Τελετής Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο έλεγχος πραγματοποιήθηκε από το ΕΣΚΑΝ, στο πλαίσιο του αντιντόπινγκ κοντρόλ που διενεργείται σε όλα τα μέλη της Ολυμπιακής ομάδας.

 

Η αποστολή του στίβου είναι στο Φουκούι της Ιαπωνίας, όπου προετοιμάζεται και προσπαθεί να εγκλιματιστεί, κι έτσι ο Γκούσης δεν θα μεταβεί στο Πεκίνο, αλλά θα επιστρέψει απευθείας στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά διπλωματικό επεισόδιο προκάλεσε η εικόνα του Γλυξμπουργκ αντί των Ελλήνων αξιωματούχων.

 

Η παρέλαση των ομάδων μόλις ξεκινούσε μετά από μία ώρα τελετουργικού στην τελετή έναρξης των 29ων Ολυμπιακών Αγώνων και η ελληνική σημαία έκανε πρώτη την εμφάνισή της στο στάδιο στα χέρια του τζουντόκα Ολυμπιονίκη Ηλία Ηλιάδη. Οι χιλιάδες των θεατών άρχισαν να φωνάζουν «Ελλάς, Ελλάς», σε άπταιστα ελληνικά. Εν μέσω γενικής αποθέωσης η ελληνική αποστολή παρέλασε πρώτη στη «Φωλιά του Πουλιού», σε μια τελετή έναρξης που θύμιζε πολύ αυτή της Αθήνας.

 

Μια τελετή που παραλίγο να μας κάνει να πιστέψουμε ότι η… βασιλεία εξακολουθεί να είναι το πολίτευμα της Ελλάδας και ο Κωνσταντίνος Γλύξμπουργκ ο ανώτατος άρχων. Αυτόν και μόνον αυτόν έδειξαν οι τηλεοπτικές κάμερες να χαιρετά τους Ελληνες αθλητές τη στιγμή της εισόδου της εθνικής μας αποστολής στο ολυμπιακό στάδιο του Πεκίνου. Το συμβάν, το οποίο αποδίδεται σε λάθος του τηλεοπτικού παραγωγού, προκάλεσε έντονη αναστάτωση στους Ελληνες αξιωματούχους και τα κυβερνητικά στελέχη που βρίσκονταν στην εξέδρα των επισήμων. Η επικεφαλής εκπρόσωπος της ελληνικής κυβέρνησης στο Πεκίνο, υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, και ο υπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Λιάπης δεν έκρυψαν τη σφοδρή ενόχλησή τους για το γεγονός και αποχώρησαν ζητώντας εξηγήσεις από τους διοργανωτές.

 

Για να προλάβει περαιτέρω παρενέργειες που πιθανόν να άγγιζαν και τον ίδιο λόγω των στενών φιλικών σχέσεων που τον συνδέουν με τον τέως βασιλέα, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Μίνως Κυριακού δήλωσε ότι η «ΕΟΕ δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με τα λάθη των διοργανωτών».

 

Η δημοσιοποίηση, λίγο αργότερα, του νέου κρούσματος ντόπινγκ Ελληνα αθλητή, ο οποίος θα συμμετείχε στους Αγώνες, βάρυνε ακόμα περισσότερο το «ελληνικό» μικροκλίμα στο Πεκίνο.

 

http://www.kontra.gr/None/World/OlympicGames/Beijing2008/207863.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως στην τελετή της Αθήνας μόνο ένα σημείο με χάλασε:

Το παγωμένο αλά μπότοξ χαμόγελο του πιτσιρικά στο χάρτινο καραβάκι..

Είχα φρικάρει σ'αυτό το σημείο,μιας και η κάμερα είχε εστιάσει κανά δίλεπτο πάνω του,βάση προγράμματος.

Κατά τ'αλλα η σημερινή τελετή υπολειπόταν σε..ατμοσφαιρικότητα(αν υπάρχει τέτοια λέξη).

Στην Αθήνα η όλη τελετή έμοιαζε ονειρικό παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...