Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η τελετη ληξης του 2004 ηταν για τα μπαζα και καμια σχεση δεν ειχε με την τελετη εναρξης. Ευτυχως για μας κανεις δε δινει ιδιαιτερη σημασια στη ληξη, και τη θεωρουν κατι σαν παρτυ ξεφαντωμα... Περισσοτερο ασχολουνται με το ποσα προφυλακτικα χρησιμοποιηθηκαν εκεινη τη νυχτα, παρα με την "τελετη".

Ολα τα λεφτα ειναι η εναρξη. Και κυριολεκτικα το κοστος της εναρξης σε σχεση με τη ληξη ειχε τεραστια διαφορα. 80 προς 20 ειχαν πει? Δε θυμαμαι ακριβως.

 

Αν καποιοι μιζεροι με χαμηλο αυτοσεβασμο εχουν μπερδεψει τα καρπουζα τους,

τοτε... δεν τους αξιζε και τιποτε καλυτερο. Πατάτε ισως.

Μπα ουτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλήθη ανθρώπων που εκτελούν το ίδιο πρόγραμμα με συγχρονισμό δεν είναι φθηνό μέσο εντυπωσιασμού, είναι κομμάτι της κουλτούρας της Κίνας. Και όχι μόνο της Κίνας, γενικά των λαών της Άπω Ανατολής. Η ομαδικότητα και ο συντονισμός για την επίτευξη του αποτελέσματος χαρακτηρίζει και τους Ιάπωνες και τους Κορεάτες, που δεν είναι και κομμουνιστές. Και από τη Σεούλ, η εικόνα που μου έχει μείνει είναι οι εκατοντάδες τυμπανιστές να παίζουν συντονισμένα.

 

Γενικά είχε μερικά καταπληκτικά στοιχεία η τελετή. Αν πρέπει σώνει και καλά να την συγκρίνουμε με τη δικιά μας, θα έλεγα ότι αυτό που έλειπε φέτος ήταν η συνοχή. Στη δική μας, είχαν καταφέρει να δέσουν τις διάφορες ενότητες έτσι, ώστε να φαίνεται σαν ένα δρώμενο. Εδώ ήταν λίγο σαν ποτ πουρί με θέματα όχι τόσο σχετικά μεταξύ τους. Θα μου μείνουν στη μνήμη πάντως οι τυμπανιστές της αρχής και η φλόγα.

 

Υ.Γ. Να σχολιάσουμε τις ΚΟΤΣΑΝΕΣ του Κατσαρού ή να μην πέσουμε τόσο χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σχολιασουμε μηπως τι κερδισαμε εμεις τοτε?τιποτα εδω κ χρονια το αντιθετο ολα πανε χειροτερα.τουρισμος ,ανεργεια,ακριβεια

οι κινεζοι εχουν λεφτα,μονο καλο κανει στο χουντικο πεκινο...

πηγε καλυτερα οικονομικα η χωρα?το αντιθετο...-οσοι ηταν στην οργανωση, σιγουρα πηγαν πολυ καλα τα οικονομικα τους-

για ποσα χρονια χρεωθηκαμε τα 11.2(τα επισημα) που χαλασαμε?

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_03/08/2008_280039

κερδισαμε μηπως τα γηπεδα που δημιουργηθηκαν μονο για 1 μηνα κ τωρα σκουριαζουν μιας κ απαγορευετε η εισοδος?

ουτε στον αγ.κοσμα δεν μπορεις να πας, που τουλ πριν ηταν προσβασιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Κυριακή παίζουμε με τους Ισπανούς στο μπάσκετ.

14:30-16:15 Men's Preliminaries Group B - Match 09 ESP vs. GRE

 

άρα το πρόγραμμα που έχω εγώ είναι σε τοπική ώρα (κίνας);

(10/8, 09:30) Ισπανία – Ελλάδα

(12/8, 09:30) Ελλάδα – Γερμανία

(14/8, 15:00) Η.Π.Α – Ελλάδα

(16/8, 04:00) Ελλάδα – Ανγκόλα

(18/8, 09:30) Ελλάδα – Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panem et circenses, και στης ΔΟΕ την ποδιά σφάζονται φορουμίτες...

o tempora, o mores...

...O παπάς ο παχύς, έφαγε παχιά φακή...ΓΙΑΤΙ ΠΑΠΑ ΠΑΧΥ, ΕΦΑΓΕΣ ΠΑΧΙΑ ΦΑΚΗ ;;;

 

...Ε ; ! ; ! ;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα το πρόγραμμα που έχω εγώ είναι σε τοπική ώρα (κίνας);

(10/8, 09:30) Ισπανία – Ελλάδα

(12/8, 09:30) Ελλάδα – Γερμανία

(14/8, 15:00) Η.Π.Α – Ελλάδα

(16/8, 04:00) Ελλάδα – Ανγκόλα

(18/8, 09:30) Ελλάδα – Κίνα

 

Αυτές είναι οι ώρες Ελλάδας.

 

Μα καλά, ξεκίνησα οι Ολυμπιακοί Αγώνες και ΚΑΜΙΑ αθλητική εφημερίδα δεν το έχει πρώτο θέμα; Δεν μπορώ να καταλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΙΖΕΡΙΑ, γαμησέτα τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου απο χθες απο τους ΜΑΛΑΚΕΣ των media.... :fear:

..."έλειπε απο την τελετή τους το ανθρώπινο στοιχείο ...." :shock:

"ποιά εκεχειρία , στην Γεωργία έχουμε πόλεμο" :shock:

..."πιάσανε τον γκουση ντοπέ" , "στην πρέζα tv όλη η αλήθεια " "μπουκοτάρισμα των ολυμπιακών εδώ και τώρα , ελευθερώστε το θιβετ .." "ΔΟΕ , άλλα ένας μηχανισμός κατευθυνσης των μαζών και χειραγώγησης των σύγρονων κοινωνιών .."

PLEAAAASE DIEEEE ! ....:-(

 

 

ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΓΑΜΗΣΑΜΕ ΤΟ 2004... :mrgreen:

 

Μιζέρια , μιζέρια και πάλι μιζέρια ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΙΖΕΡΙΑ, γαμησέτα τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου απο χθες απο τους ΜΑΛΑΚΕΣ των media.... :fear:

..."έλειπε απο την τελετή τους το ανθρώπινο στοιχείο ...." :shock:

"ποιά εκεχειρία , στην Γεωργία έχουμε πόλεμο" :shock:

..."πιάσανε τον γκουση ντοπέ" , "στην πρέζα tv όλη η αλήθεια " "μπουκοτάρισμα των ολυμπιακών εδώ και τώρα , ελευθερώστε το θιβετ .." "ΔΟΕ , άλλα ένας μηχανισμός κατευθυνσης των μαζών και χειραγώγησης των σύγρονων κοινωνιών .."

 

Γιατί δεν ισχύουν τα παραπάνω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ η τελετή και δεν μπορώ να κάτσω να τη συγκρίνω μ' αυτή του 2004.Άλλοι πολιτισμοί,διαφορετικό αποτέλεσμα.Η φάση όπου έσβησαν τα φώτα και φαινόντουσαν τα χιλιάδες φωτισμένα stickάκια μαγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ισχύουν τα παραπάνω;;;;

 

Ισχύουν , όπως ακριβώς ισχύει και η μιζέρια των ημερών και η γκρίνια απο τους γνωστούς χίπηδες που κάθε φορά σε κάθε γεγονός βρίσκουν την αφορμή για να μας αραδιάσουν με τις αρλούμπες τους όλο αυτό το ψευτοενδιαφέρον για το κοσμικό στερέωμα.

 

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν την κρεβατομουρμούρα .. έλεος ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σαν την κρεβατομουρμούρα .. έλεος ! :P

Καλα... παιρνω πισω τα περι μιλιταριστικου τυπου πλουραλισμο,

αναδιπλωνομαι και αναδιατυπωνω:

The opening ceremony of the Beijing Olympics was a triumph of the will and a festival of beauty! :whistle:

 

R we all happy now? ;):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...