Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριχνω ερωτηση:κανενας δικος μας απο την πολιτικη ηγεσια δεν μπηκε στο κοπο να παει?Ρωταω γιατι οταν μπηκε η αποστολη μεσα εδειξαν Κωνσταντινο και Σοφια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάντως δεν την βρήκα και χάλια. Σε κάποια σημεία ήταν όντως υπερβολικά εφετζίδικη αλλά γενικά ήταν μια συμπαθητική τελετή έναρξης.

Όπως και να το κάνουμε είναι τελείως διαφορετικός πολιτισμός και έχουν τη δικιά τους ξεχωριστή (και άγνωστη για εμάς) κουλτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι ηταν ασχημη εναρξη, αλλα η δικη μας ηταν συνολικα καλυτερη.

 

Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι η δικιά μας θα μείνει ως σημείο αναφοράς στο μέλλον. Γιατί όταν η Αθήνα κατάφερε να ενοποιήσει μια τέτοια τελετή σε κάτι που προσεγγίζει σε ολοκληρωμένο έργο τέχνης, με την Αθήνα να είναι επίσης η πρώτη που έδωσε τόσο μεγάλη σημασία στη χρονική διάρκεια, χωρίς να κουράζει, βλέποντας στο σημερινό "πράμα" τη μία κάτι σκλάβους να τρέχουν από εδώ κι από κει να χορεύουν και να κάνουν καρατιές και ξαφνικά την άλλη να σκάει ένα πιάνο στο άκυρο, ε αυτό μου δείχνει έλλειψη έμπνευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. και ενώ οι ολυμπιακοί αγώνες άρχισαν...

η ολυμπιακή εκεχειρία ... δεν υφίσταται (δες νότια Ουσετία - Γεωργία κτλ...) ...

και πλήθος διαδηλωτών ανα τον κόσμο, διαμαρτύρονται με το σύνθημα Free Tibet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηταν....εξισου καλη με την δικια μας....

Ειμαι σιγουρος οτι το 2004 οι αυστραλοι λεγαν τα ιδια με σας....οπως και οι κινεζοι τωρα λενε οτι ηταν η καλυτερη..

γουστα ειναι αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδη δεν μπορεσα να δω την τελετη εναρξης (ταξιδευα) μηπως ξερετε που μπορω να τη βρω?

 

λογικά θα την δείξει σε επανάληψη σύντομα η ΕΡΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηταν....εξισου καλη με την δικια μας....

Ειμαι σιγουρος οτι το 2004 οι αυστραλοι λεγαν τα ιδια με σας....οπως και οι κινεζοι τωρα λενε οτι ηταν η καλυτερη..

γουστα ειναι αυτα....

 

Μια χαρά σαν τη δικιά μας δεν ήταν και είμαι κατηγορηματικός σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα βρε παναη....κατηγορηματικος? Καλυτερα να εισαι αντικειμενικος....τοσα δισεκατομμυρια το ειδανε...νταξ take it easy.

Οπως εσυ δε καταλαβαινεις την κουλτουρα των κινεζων και τα βρισκεις βαρετα ετσι βρισκαν και αυτοι τα δικα μας...ειναι τοσο απλο...τεχνικα και καλλιτεχνικα ηταν τελεια...και αυτο δε θα το κρινω ουτε εγω , ουτε εσυ που ειμαστε ασχετοι....τωρα απο κει και περα αλλα λογια να αγαπιομαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, όλα οκ με την τελετή αλλά πολύ κίτσαριο τα χρώματα! Ακόμα και αυτά που κρατούσαν στις κερκίδες!!! Τι πολυχρωμία ήταν αυτή; Σαν κάτι φούστες από γύφτισες!

 

με μια λέξη ΚΙΤΣ τελείως τα χρώματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω έχω ήδη δώσει κάποιους λόγους που δε μου άρεσε. Τώρα ως θέαμα καλλιτεχνικά παρουσίαζε κενά μεταξύ των διαφόρων "δρωμένων", τα οποία ήταν πολύ μεγάλα και βαρετά. Δεν υπήρχε ρυθμός. Αυτό δηλαδή που στην Αθήνα ήταν πραγματικά παρόν. Έσπαγαν το θέαμα σε λάθος φάσεις και χάλαγαν τη ροή είτε με άκυρες παρουσιάσεις, είτε με κάτι πιάνα, τραγούδια και λοιπά.

 

Κατά τα άλλα πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της τελετής βασιζόταν σε μεθόδους "φτηνού" εντυπωσιασμού με πολύ λαό, κοπανίματα κλπ. Κάτι δεν πήγαινε, δε με τράβαγε, αλλά με απωθούσε. Η μουσική όχι μόνο δε βοηθούσε την κατάσταση, αλλά την χειροτέρευε. Πιστεύω ότι και εκεί μπορούσαν να τα καταφέρουν καλύτερα, όποιος πολιτισμός κι αν είναι. Γενικά τη βρήκα, μεγάλη και βαρετή. Δεν είχε τις (καλλιτεχνικές) καινοτομίες που είχε η Αθήνα και σε αυτό μπορεί να φταίει ίσως και η νοοτροπία του καθεστώτος και όχι η διαφορά του πολιτισμού τους. Ειλικρινά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από τους Κινέζους, αλλά τελικά μου άρεσε πιο πολύ αυτό που είχαν κάνει στην τελετή λήξης της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μεγαλη περιεργεια να δω το 2012 στο Λονδινο τι θα κανουν...Τι θα δειξουν...Διαφημισεις nike και ολα τα σχετικα του ειδους???Εμεις ευχομαστε να πανε ολα καλα στα αγωνισματα και αναμενουμε τελετη ληξης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...