Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...επίσης είναι αλήθεια οτι τον Jesse Owens τον σνομπαρε περισσότερο ο...

An Inconvenient Truth...

Δυστυχως ο Jesse Owens κατεστρεψε την υστεροφημια του, οταν ο τοτε Jacques Rogge, τον εστειλε κατα τη διαρκεια των Ολυμπιακων του Μεξικου το '68, για να αποτρεψει τους μαυρους αμερικανους αθλητες απο συμβολικες διαμαρτυριες.

Και πηγε... (!) ...και τον πεταξαν εξω απο τα αποδυτηρια...

και τελικα:

 

001to6.jpg003fg7.jpg

 

Ομολογω οτι δεν το ηξερα... :fear:

Ολο το στορυ, απο τους ιδιους τους πρωταγωνιστες [κυκλοφορει σε καλη ποιοτητα] στο προσφατο:

BBC Four - Black Power Salute (July 2008)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γαμώ την Κίνα μου και γαμώ τα οριγκάμι μου γαμώ και την Γιούλα μου μέσα και την αϋπνία μου... (*χασμουρητό*)...

Άντε να δούμε...Το καλό που τους θέλω, να πάρουν με καμμιά 15άρα πόντους τους Ισπανοί, για να ξεχρεώσουν το πρωινό ξύπνημα...(*αοχ*) (*τέντωμα*)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημιχρονο στο ματς με την Ισπανια και αποτι βλεπω γινεται αυτο που λεγαμε απο καιρο. Να μη λεμε δλδ μεγαλα λογια για την εθνικη που επαιξε με υποδεεστερους αντιπαλους και εντυπωσιασε. Πρωτο ματς με σοβαρο αντιπαλο και για την ωρα μας εχουν κανει αλογα. Εμεις επισης εχουμε κακη κυκλοφορια της μπαλας, πολλα λαθη και απειρες χαμενες βολες. Ανυπαρκτο κοουτσαρισμα Γιαννακη, σαν να βλεπω τον Ολυμπιακο εναντιον του ΠΑΟ στους τελικους, που βρηκε καλη αντιπαλη αμυνα και δεν ηξερε τι να κανει την ομαδα του, με αποτελεσμα ατομικες προσπαθειες η σουτ της απελπισιας). Ο δε Σχορτσιανιτης 3 φαουλ σε 4 λεπτα συμετοχης. Κλασικα μπαινει στη ρακετα με το κωλο και φυσικα του δινονται επιθετικα φαουλ. Καμια σχεση με την Ελλαδα που μονιμως του τη χαριζουνε οι διαιτητες και τον εχουμε βαφτισει παιχταρα επειδη παιζει με αυτο τον αντικανονικο τροπο.

 

Μονος διασωθης απτο πρωτο ημιχρονο ο Σπανουλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μαμώ τον αγ. Δομίνικο !!!! !@^*%$@!&*$

 

...Τέλος ημιχρόνου. Διδυμότειχο μπλουζ μέχρι τούδε. Άντε να δούμε αν θ' αρχίσουν τις τζαζιές στο άλλο (κάνουμε ήρωα τον Rudy και μου την δίνει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ειναι και λιγο τυχεροι και η Ισπανοι.Εχουν παρει το επιθετικα rebound που εχουν καταληξει σε ποντους,και μετα την τεχνικη πινη επεσε ολη η ομαδα.Τον Σχορτιανιτη δεν μπορεις να τον πεις καλο παικτη αφου στο συγχρονο μπασκετ παικτης που δεν μπορει να βαλει βολες ειναι της πλακας.Ο φωτσης πολυ ασχημο παιχνιδι.Μεχρι στιγμης ολο το παιχνιδι ειναι Σπανουλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει και οι Ισπανοί δεν είναι τόσο καλοί! Δεν πιστεύω ότι δεν τους έχουμε. Αμυντικά δεν πάμε τόσο άσχημα όσο επιθετικά που παίζουμε με λάθος τρόπο.

 

Ευελπιστώ σε βελτίωση στην τρίτη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστά : Μας έπιασε το άγχος της απόδοσης και αντί για μπάλα παίζουμε το.... .

Και παρασυρθήκαμε σε "ελεγχόμενο" παιχνίδι, του τύπου φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη. Αν δεν αλλάξουμε ΤΩΡΑ, νομίζω θα πάει ΟΛΟ το τουρνουά περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μόλις τελείωσε ήδη από τώρα από το 25' και κρίμα, γιατί δεν ήταν καλύτερα τα σπανάκια. Εμείς πάλι βγάλαμε μόνοι τα ματάκια μας...Ούτε άμυνα, ούτε τρέξιμο, ούτε όρεξη, ούτε σωστά στησίματα/πηδήματα στα ρημπάουντ, ούτε κυκλοφορία μπάλας, ούε φαστ μπρέικς, και το ότι βαράγαμε βολές λες και είχαμε τούβλα κρεμασμένα στα χέρια (μα ΟΛΑ στο σίδερο μπροστά ; ! και όχι μόνο οι βολές... ), νομίζω τα λέει όλα (αν κατά λάθος το χάσουν οι Ισπανοί, σημαίνει ότι είναι τελείως γτπ και τους αξίζει η 5η θέση, κι όχι ότι εμείς θα παίξουμε καλύτερα...)

 

*...ας πετάξει κανένας κανένα τούβλο στον !&^^@%!&^ χοντρό με τα γυαλιά που είπε ότι "οι Ισπανοί δε μας άφησαν να παίξουμε άμυνα"...

Αν δεν ΤΡΕΧΕΙΣ, τί σου "φτάιει" ο άλλος ; !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγραφεται ανετη και δικαιη επικρατηση των Ισπανων. Ας προσγειωθουμε λοιπον και ας αφησουμε τις φανφαρες στην ακρη.

Απτην αλλη γιαυτο το λογο ακριβως λεγαμε οτι ειναι καλο που τυχαμε σε αυτον τον ομιλο ωστε να γλυτωσουμε Ισπανια-ΗΠΑ που μας εχουν απο δισαταυρωση στα προημιτελικα. Φυσικα αν χασουμε και απο τις ΗΠΑ και υποθεσουμε οτι βγαινουμε 3οι, τοτε θεωρητικα στα ημιτελικα θα τυχουμε με τις ΗΠΑ και αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο..

 

Edit: Στα ορια της συντριβης το παιχνιδι. Κακιστη η εθνικη σε αμυνα και επιθεση και ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΑΡΑΣ για πολλους, ανυπαρκτος για μενα Γιαννακης δεν αλλαξε τιποτα στην εικονα της εθνικης καθ ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου, αντιθετως οσο περνουσε η ωρα τοσο χειροτερη παρουσιαζοταν. Παγιδες πουθενα, ριμπαουντς επιθετικα οι Ισπανοι πολλα, κυκλοφορια ανυπαρκτη, επιθετικης επιλογες επιπεδου γυμνασιου. Ανωμαλη προσγειωση λοιπον για οσους ειχανε φαει το κουτοχορτο των δημοσιογραφων οτι η εθνικη ειναι υπερομαδα, η καλυτερη των τελευταιων ετων κλπ. Και τωρα Νοβιτσκι.. Καλη μας επιτυχια.

 

ΥΓ. Η πιο ευχαριστη στιγμη του παιχνιδιου ηταν η συμετοχη του Πελεκανου, οποτε και οι Ισπανοι πηραν τη διαφορα. Δε ξερω αλλα αυτος ο παιχτης οπως παιζει αμυνα μου φαινεται πολυ αστειος. Οσο για επιθεση απλως ειναι σαν να παιζουμε με 4 οποτε παιζει αυτος. Αλλα οπως ειπαμε. Για να τον προτιμησε η προπονηταρα απο τον Περπερογλου κατι θα ξερει.

ΥΓ 2. Δεν ειδα το γιανακη να πεταει σακακια κ να χτυπιεται...

ΥΓ 3. Πολυ μεγαλος παιχτης ο Σχορτσιανιτης....Γιατι οι δημοσιογραφοι δε μας πιπιλισαν σημερα το μυαλο με ατακες τυπου "Big Sofo" "O Σοφοκλης ειναι παρων μετα απο τη μεγαλη περιπετεια που περασε" "οδοστρωτηρας" κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά οι Ισπανοί έχουν προπονητή που ξέρει και από άμυνα και από επίθεση.Για τον δικό μας η λέξη επίθεση είναι άγνωστη.

 

Δεν υπάρχει προπονητής Γιαννάκης.Το λέω από τον τελικό στο παγκόσμιο με την Ισπανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά οι Ισπανοί έχουν προπονητή που ξέρει και από άμυνα και από επίθεση.Για τον δικό μας η λέξη επίθεση είναι άγνωστη.

 

Δεν υπάρχει προπονητής Γιαννάκης.Το λέω από τον τελικό στο παγκόσμιο με την Ισπανία.

 

...και που φταίει ο Γιαννάκης που οι ΓΚΑΡΝΤ μας ακόμα πήραν παραμάζωμα το σίδερο στις...βολές ; !

Τα σκατώσαμε διότι δεν παίξαμε. Απλό. Και τα ματς δεν χαρίζονται, πρέπει να ιδρώσεις.

 

Επίσης, ο Φώτσης θέλει ΠΟΛΥ ξύλο. Από το παιχνίδι με το Πορτο-Ρίκο είναι στον κόσμο του. Μόνος διασωθείς ο Σπανούλης, που ΟΥΤΕ βέβαια αυτός έπαιξε (έτρεξε) όπως μπορεί και ξέρει. Κι ολίγον τί και ο Διαμαντίδης. Κατά τα άλλα, το χάος. Τον Γιαννάκη εγώ προσωπικά θα τον "κατηγορούσα" απλώς για την επιλογή "πάμε αργά", και για το ότι όταν ΦΑΙΝΟΤΑΝ ότι δεν τραβάνε "μερικοί", δεν τρελλάθηκε στις αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκατώσαμε όπως και κάθε φορά.Σε κλειστές άμυνες δεν έχουμε ούτε ένα σύστημα της προκοπής.Και αυτό γίνεται συνέχεια από τον τελικό του παγκοσμίου και μετά.Δεν έγινε μια φορά.Γίνεται συνέχεια.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος ο προπονητής πρέπει να δείξει 2-3 επιθετικά συστήματα.Αλλά για να τα δείξεις πρέπει και να τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...