Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί Αγώνες - Πεκίνο 2008


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις πλακα, αυτο προεκυψε διαβαζοντας το ποστ του slipknot.

Απλα σκεφτηκα μια εντυπωσιακη νυχτα με χιλιάδες φωτισμένα δαδάκια και οχι stickάκια.

Εκτος ολων των αλλων...

 

mind games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Χωρις πλακα, αυτο προεκυψε διαβαζοντας το ποστ του slipknot.

Απλα σκεφτηκα μια εντυπωσιακη νυχτα με χιλιάδες φωτισμένα δαδάκια και οχι stickάκια.

Εκτος ολων των αλλων...

 

mind games

 

Έτσι, για να μην ξεχνάμε και από πού μας ήρθε η "παράδοση" της λαμπαδοδρομίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες...

 

041008olympictorchdr1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα τελικα ολο μας το προβλημα ειναι γιατι τα stickακια ηταν πολυχρωμα και οχι μονοχρωμα???δηλαδη απο ολη τη τελετη μονο αυτο συγκρατησαμε;;;;Τοτε ενα μεγαλο μπραβο στους κινεζους ..καταφεραν να μας μεταδωσουν λιγο απο τα φωτα του πολιτισμου τους(stickακια στην προκειμενη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The opening ceremony of the Beijing Olympics was a triumph of the will and a festival of beauty! :whistle:

 

R we all happy now? ;):-D

 

xaxaxa! Really much much better, ..seriously dude ! :lol:

 

Έτσι, για να μην ξεχνάμε και από πού μας ήρθε η "παράδοση" της λαμπαδοδρομίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες...

 

041008olympictorchdr1.jpg

 

Αλήθεια είναι , επίσης είναι αλήθεια οτι τον Jesse Owens τον σνομπαρε περισσότερο ο roosevelt παρά ο χιτλερ (<-δεν βάζω λινκ εδώ , όλοι ξέρουμε ποιος είναι χαχαχ :P )

 

...τουλάχιστον αυριο το πρωί αμα με πιάσουν οι αϋπνίες κατά τις 5-6 , αν ανοίξω την TV δεν θα δω τους γνωστούς καραγκιόζηδες των πρωινάδικων , θα έχει βόλλευ , μπάσκετ , κολύμβηση και άλλα τέτοια ξεκούραστα πράγματα . :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ η τελετή και δεν μπορώ να κάτσω να τη συγκρίνω μ' αυτή του 2004.Άλλοι πολιτισμοί,διαφορετικό αποτέλεσμα..

Ναί φυσικά οι Κινέζοι δεν είχαν νταβραντισμένο νεαρό με ορμόνες να ξεχειλίζουν να κυνηγά μέσα στο νερό την κοπέλα (σαν να μην ήθελε καί αυτή) να την πηδήξει.Μιά χαρά ήτανε η τελετή έναρξης αλλά γιά όσους δεν θέλουν να δούν πίσω από τα φώτα.

Όπως σε όλα τα σιδηρόφρακτα καθεστώτα η πειθαρχία γιά το αποτέλεσμα καί η υποταγή στο δόγμα εκμηδενίζει την προσωπικότητα τού απλού Κινέζου( καί είναι καί άπειροι οι άτιμοι) καί από ελεύθερη έκφραση ούτε συζήτηση.

Είδα στην τηλεόραση προ ημερών ένα εργάτη πού δούλευε στα Ολυμπιακά έργα να διαμαρτύρεται φυσικά σε δυτικό κανάλι γιά τα μεροκάματα ενός ολόκληρου χρόνου πού τού έφαγαν καί σαν να μην έφτανε αυτό είπε ότι έφαγε το ξύλο της αρκούδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Οϊ , δόγματα , υποταγή , πειθαρχία , ελευθερία ...πω πω τι πάθαμε ! ! :o

Μήπως κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς διαβάζεις το κόκκινο βιβλίο τού Μάο?

Ρώτα καί τούς Θιβετιανούς να σού πούν από πρώτο χέρι.Αλλά εσύ τι είχες τι έχασες.Μιλάς εκ τού ασφαλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς διαβάζεις το κόκκινο βιβλίο τού Μάο?

Ρώτα καί τούς Θιβετιανούς να σού πούν από πρώτο χέρι.Αλλά εσύ τι είχες τι έχασες.Μιλάς εκ τού ασφαλούς.

Αγόρι μου , η πραγματική αλήθεια για τα "κόκκινα" βρίσκεται στην ΑΝΑ PAULA- Beach Volley Beijing 2008 :

 

 

Untitled-1-14.jpg

 

 

...και πες μου τωρα, Ω εσύ δημοκρατικέ , Θα μποϊκοτάρεις τους αγώνες κλείνοντας την TV σου ή θα τους παρακολουθείς στα κρυφά και θα μου διατείνεσαι για ένα ελεύθερο Θιβέτ ;

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, για να μην ξεχνάμε και από πού μας ήρθε η "παράδοση" της λαμπαδοδρομίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες...

 

Έχεις καμιά ιδέα στην καθημερινή σου ζωή πόσα επιτεύγματα της χιτλερικής Γερμανίας χρησιμοποιείς; Η αφή της φλόγας σε ενόχλησε; Η ιστορία είναι παρελθόν. Διδαχθήκαμε από τα λάθη μας (ως ανθρωπότητα) ελπίζω. Ξεκόλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρι μου , η πραγματική αλήθεια για τα "κόκκινα" βρίσκεται στην ΑΝΑ PAULA- Beach Volley Beijing 2008 :

 

 

Untitled-1-14.jpg

 

 

...και πες μου τωρα, Ω εσύ δημοκρατικέ , Θα μποϊκοτάρεις τους αγώνες κλείνοντας την TV σου ή θα τους παρακολουθείς στα κρυφά και θα μου διατείνεσαι για ένα ελεύθερο Θιβέτ ;

 

:P

 

Δεν εξαρτάται η "επιτυχία" των Ολυμπιακών Αγώνων από τη δική σου ή τη δική μου θέση.Αλλά ως γνήσιοι Έλληνες είμαστε πάντα για το ζήτω και τα πανηγύρια.Πες μου ποια ήταν η παρακαταθήκη που άφησαν σε εμάς οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2004;Μήπως το μόνο ορατό αποτέλεσμα ήταν να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία της η Αγγελοπούλου και η "άρχουσα" τάξη της Ελλάδας;

Είμαι πάντα υπέρ του πνεύματος των Ολυμπιακών Αγώνων αλλά για ποιο πνεύμα μπορούμε να μιλάμε σήμερα;Σκέψου ότι ο πρώτος αθλητής από όλες τις αποστολές που πιάστηκε ντοπαρίσμένος είναι Έλληνας!!:shock:

Εξάλλου Ολυμπιακούς Αγώνες θα πρέπει να διοργανώνει μια χώρα που της περισσεύει το χρήμα.Η Ελλάδα από όσο ξέρουμε θα πληρώνει για το πανηγύρι τουλάχιστον για μια δεκαετία ακόμα.

Όμως εγώ λέω ξεκάθαρα την άποψη μου,εσύ δεν καταλάβαμε τί θες να πεις,"αγόρι μου".;)

Πάντως ό,τι καί να κάνουν οι Κινέζοι αξιωματούχοι αργά ή γρήγορα θα τούς πάρει κι αυτούς το ποτάμι.Μιά "κλανιά" τού Κινέζικου λαού καί θα γίνουν πύραυλοι.Πού θα πάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα post μου έσπειρε την διχόνοια.Όταν είπα για stickάκια,αναφερόμουν στη φάση με τα τύμπανα.Τα sticάκια δεν ήταν πολύχρωμα,ήταν μονόχρωμα(κόκκινα).

 

Ανάθεμα τον Κουμπερτέν δηλαδή και τα κουμούνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(....)

Είμαι πάντα υπέρ του πνεύματος των Ολυμπιακών Αγώνων αλλά για ποιο πνεύμα μπορούμε να μιλάμε σήμερα;(...)

 

Εδώ δεν σε κατάλαβα , ποιο είναι κατα την γνώμη σου το Πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων; Μάλλον , όχι κατα την γνώμη σου , αλλά κατα το δόγμα σου, αλλά μιας και αναφέρθηκες θα ήθελα να δώ πως το σκέφτεσαι; Τα κατάφερες , μου κίνησες την περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα το μεσημερι λιγο να χαζεψω ολυμπιαδα,ειχε κολυμβηση, ο μεγας εκφωνητης πεταει κατι για μια ΑΡΓΕΝΤΙΝΕΖΑ αθλητρια!! Ε ρε μαργαριταρια που εχουμε να ακουσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...