Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ ή το κάνεις επίτηδες ή δεν εξηγείτε αλλιώς.

Ξέρεις να διαβάζεις?

 

Αν ναι διάβαζες το ποστ μου ποιο πάνω εξηγώ λεπτομερέστατα και με εικόνα κιόλας τι πρέπει να κάνεις αν εσύ δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω πάνω σε αυτό.

 

Όλοι οι άλλοι εδώ μέσα πως το κατάλαβαν?

 

Συγνώμη για το ύφος της απαντήσεις μου αλλά πρέπει να το κάνεις επίτηδες γι' αυτό και αυτό το ύφος.

 

Με πάρα πολύ απλά λόγια πρέπει να περάσεις την ταινία/αρχείο που σου προκαλούν το πρόβλημα από το πρόγραμμα mkvtoolnix 4.0.0.

 

Αρχικά ανοίγεις το πρόγραμμα mkvtoolnix 4.0.0 και πατάς το κουμπί "add" μετά επιλέγεις το αρχείο(Συνήθως mkv) που θελεις, στη συνέχεια πατάς το πλήκτρο "browse" στο πεδίο "output filename" για να δηλώσεις στο πρόγραμμα που θελεις να δημιουργήσει το νέο σωστό αρχείο mkv και πατάς το πλήκτρο "start muxing" όταν τελειώσει βάζεις το νέο αρχείο από το φάκελο που του επέλεξες στο wd hd tv αφού πρώτα το βγάλεις/βάλεις στο ρεύμα και όλα ok.

 

Ήταν τόσο δύσκολο τελικά?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε JUST-GAMER αυτά όλα που "Με πάρα πολύ απλά λόγια" μου αναλύεις τα έχω κάνει εξαρχής, αυτό που δεν καταλαβαίνεις μάλλον είναι ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ πάλι τα mkv!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε παρακαλώ πολύ ποια έκδοση firmware εχεις στο μηχάνημα σου και μια επιλογή που λέγεται κάπως "media libary" ή κάπως έτσι την εχεις ενεργή?

Αν ναι απενεργοποίησε τη και πες μου αν μπορείς ποια generation μηχάνημα εχεις.

 

Το έβγαλες από το ρεύμα το μηχάνημα και πριν το βγάλεις από το ρεύμα το επέστρεψες στις εργοστασιακές ρυθμίσεις(Factory defaults).

 

Και πες μου λίγο αναλυτικότερα τι ακριβώς σου κάνει?

 

Βάζεις να παίξει ένα αρχείο ταινίας και με το που πατάς το ok σου μαυρίζει η οθόνη και μένει εκεί? Και μετά οτιδήποτε αρχείο και να βάλεις να παίξει δεν το παιζει ενώ πριν το έπεζε κανονικά.

 

Αν κάνει το παραπάνω τότε αν κάνεις σωστά ότι λέω τότε στάνταρ θα έπρεπε να έχει λυθεί το πρόβλημα αφού το έχουν κάνει πάρα πολλά άτομα και σε όλα τα άτομα το πρόβλημα λύθηκε.

 

Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η έκδοση του mkvtoolnix που χρησιμοποιείς είναι η 4.0.0 και πριν?

Γιατί αν είναι μεταγενέστερη της 4.0.0 τότε κάνεις απλά μια τρύπα στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι από ένα άλλο φορουμ που βρήκα και απ' ότι λένε δουλεύει.

 

Αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλημα του μηχανήματος αλλά αυτουνού που έβγαλε τις νεότερες εκδόσεις του προγράμματος mkvtoolnix .

 

Αν θέλετε να παιζετε τις ταινίες σας σε οποιοδηποτε fw τότε περνάτε τα αρχεία ταινιών σας που δεν παιζει ή τα παιζει με προβλήματα το wd hd tv με το mkvtoolnix 4.0.0

 

Αν θέλετε να έχετε προβλήματα με πολλά αρχεία ταινίες λόγο του audio head compression τότε τα περνάτε με νεότερη έκδοση.

Εν ολίγης(Η σούμα):

Mkvtoolnix 4.0.0 -> No problems

Mkvtoolnix 4 & μετα -> problems

So simple...

 

Επομένως ΔΕΝ φταίει ούτε το μηχάνημα ούτε το fw που εχεις αλλά ο προγραμματιστής του mkvtoolnix που έβαλε στις νεότερες εκδόσεις αυτό που είπα ποιο πάνω με αποτέλεσμα νεες ταινίες να το χρησιμοποιούν ενώ παλιές όχι.

 

Απλά κατεβάζεις το πρόγραμμα(mkvtoolnix) περνάς μέσα(add ή σύρεις το αρχείο(mkv) της ταινίας στο πάνω μέρος του προγράμματος) στο πρόγραμμα το αρχείο της ταινίας μετά διαλέγεις που θα αποθήκευση(Εκεί που λέει "output filename") το νέο αρχείο και πατάς start muxing.

85889307.png

 

Πάντως μπορείτε και με την τελευταία έκδοση του προγράμματος, να κάνετε remux και να παίζουν. Απλώς θα βάλετε στα Extra Options να μην χρησιμοποιήσει compression και θα κάνετε remux. Εγώ έτσι κάνω ένα anime που βλέπω και τα παίζει κανονικά το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως caveneo αυτό δεν δουλεύει πάντα γι' αυτό και είναι προτιμότερο να εχεις την έκδοση 4.0.0 που δεν την έχει καν αυτή την επιλογή για να μην παιδεύετε ο οποιοσδήποτε αν δούλεψε ή όχι η επιλογή στα νεότερα mkvtoolnix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω man. Για να το λες κάτι θα ξέρεις. Πάντως στο anime το έχω δοκιμάσει εγώ αυτό που προείπα και δούλεψε. Δεν το έχω δοκιμάσω σε άλλες ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω ότι δουλεύει αλλά υπάρχουν και φορές που δεν δουλεύει.

Οπότε πιστεύω είναι πολύ καλύτερα να το κάνεις με την έκδοση 4.0.0 για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;έχω το μηχανημα και θα ήθελα να πάρω και 5.1 ηχεία γύρω στα 200 euro (είναι για σαλόνι), αλλα δεν ξέρω ποιά να πάρω και επίσης δεν ξέρω ποιά υποστηρίζει το μηχάνημα, και αν θα πρέπει να πάρω ολοκληρομένο σύστημα ή μόνο ηχεία χωρίς player δηλαδή, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια!ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;έχω το μηχανημα και θα ήθελα να πάρω και 5.1 ηχεία γύρω στα 200 euro (είναι για σαλόνι), αλλα δεν ξέρω ποιά να πάρω και επίσης δεν ξέρω ποιά υποστηρίζει το μηχάνημα, και αν θα πρέπει να πάρω ολοκληρομένο σύστημα ή μόνο ηχεία χωρίς player δηλαδή, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια!ευχαριστώ

Οταν εννοεις μονο ηχεια εννοεις φανταζομαι μαζι με καποιον ενισχυτη γιατι απο μονα τους

πως θα παιξουν;

Το wd συνδεεται με optical στον ενισχυτη ή στο home cinema,οποτε αυτο να προσεξεις,αν

και οτι παρεις θα εχει σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με το WD Media player gen 1.

Έχω κάποιες ταινίες σε 720p με ήχο DTS αγγλικό και AC3 ελληνικό.

Όταν με το Μkvtoolnix κάνω αφαίρεση του αγγλικού ήχου για μείωση του μεγέθους, το media player αρνείται να μου παίξει την ταινία. Ξεκινάει να παίξει, δεν δείχνει τίποτα, παραμένει μαύρη η οθόνη .Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθετε λίγο να διαβάζετε και τα προηγούμενα ποστ πριν ποσταρετε μια ερώτηση.

Το λέω αυτό γιατί η απάντηση στο πρόβλημα σου φαίνεται 6 ποστ πριν από το δικό σου ποστ.

 

Αυτό είναι από ένα άλλο φορουμ που βρήκα και απ' ότι λένε δουλεύει.

 

Αυτό ΔΕΝ είναι πρόβλημα του μηχανήματος αλλά αυτουνού που έβγαλε τις νεότερες εκδόσεις του προγράμματος mkvtoolnix .

 

Αν θέλετε να παιζετε τις ταινίες σας σε οποιοδηποτε fw τότε περνάτε τα αρχεία ταινιών σας που δεν παιζει ή τα παιζει με προβλήματα το wd hd tv με το mkvtoolnix 4.0.0

 

Αν θέλετε να έχετε προβλήματα με πολλά αρχεία ταινίες λόγο του audio head compression τότε τα περνάτε με νεότερη έκδοση.

Εν ολίγης(Η σούμα):

Mkvtoolnix 4.0.0 -> No problems

Mkvtoolnix 4 & μετα -> problems

So simple...

 

Επομένως ΔΕΝ φταίει ούτε το μηχάνημα ούτε το fw που εχεις αλλά ο προγραμματιστής του mkvtoolnix που έβαλε στις νεότερες εκδόσεις αυτό που είπα ποιο πάνω με αποτέλεσμα νεες ταινίες να το χρησιμοποιούν ενώ παλιές όχι.

 

Απλά κατεβάζεις το πρόγραμμα(mkvtoolnix) περνάς μέσα(add ή σύρεις το αρχείο(mkv) της ταινίας στο πάνω μέρος του προγράμματος) στο πρόγραμμα το αρχείο της ταινίας μετά διαλέγεις που θα αποθήκευση(Εκεί που λέει "output filename") το νέο αρχείο και πατάς start muxing.

85889307.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...