Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απλα να ειναι ιδεα μου τελικα...Και ναι τελικα ειναι η ιδεα μου...Checkara τα ουρλιαχτα στο Wolverine Origins και ειναι τα ιδια πανω κατω ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η απλα να ειναι ιδεα μου τελικα...Και ναι τελικα ειναι η ιδεα μου...Checkara τα ουρλιαχτα στο Wolverine Origins και ειναι τα ιδια πανω κατω ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση τη βρήκα στο the******

Αρχική Δημοσίευση από skiad73

Φίλε μου papadas, αυτό το πρόβλημα από ότι είδα υπάρχει μόνο στης ταινίες από την ομάδα MACHD και είναι φτιαγμένες όλες με το mkvmerge v4.1.1 ('Bouncin' Back'), το πρόβλημα το έχω και εγώ γιατί βλέπω ταινίες σε WD.

Το έχω λύση κάνοντας merge ξανά την ταινία με το mkvmerge v3.3.0 ('Language'), άμα είδες στης ταινίες που έχω ανεβάσει απο την συγκεκριμένη ομάδα (MACHD), τις κάνω πρώτα built με το MKVtools v3.3.0 ('Language') και μετά τις ανεβάζω.

Δες λίγο στις ταινίες μου, το αναφέρω στα Movie Info.

ΠΧ: εδώ και εδώ.

Αν θέλεις καμία βοήθεια εδώ είμαστε. Δεν χρειάζεται να σακατέψουμε τον ήχο από DTS σε AC3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση τη βρήκα στο the******

Αρχική Δημοσίευση από skiad73

Φίλε μου papadas, αυτό το πρόβλημα από ότι είδα υπάρχει μόνο στης ταινίες από την ομάδα MACHD και είναι φτιαγμένες όλες με το mkvmerge v4.1.1 ('Bouncin' Back'), το πρόβλημα το έχω και εγώ γιατί βλέπω ταινίες σε WD.

Το έχω λύση κάνοντας merge ξανά την ταινία με το mkvmerge v3.3.0 ('Language'), άμα είδες στης ταινίες που έχω ανεβάσει απο την συγκεκριμένη ομάδα (MACHD), τις κάνω πρώτα built με το MKVtools v3.3.0 ('Language') και μετά τις ανεβάζω.

Δες λίγο στις ταινίες μου, το αναφέρω στα Movie Info.

ΠΧ: εδώ και εδώ.

Αν θέλεις καμία βοήθεια εδώ είμαστε. Δεν χρειάζεται να σακατέψουμε τον ήχο από DTS σε AC3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ ενώ εδώ και πολλούς μήνες (μόλις πρωτοβγήκε το live το πήρα) δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον ήχο, τελευταία μερικές ταινίες δεν βγάζουν ήχο ούτε σε digital ούτε στο στερεο downmix. Μου έχει τύχει και σε ταινίες με DTS αλλά και με AC3 DD.

 

Όταν τις ανοίγω με το Popcorn audioconverter μου βγάζει "unable to determine sound bitrate" οπότε μάλλον ζαβά είναι τα αρχεία αυτά.

 

Το πρόβλημα λύνεται με ένα resample του ήχου με το πρόγραμμα και μετά όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

Εχω το εν λογω μηχανακι κανα χρονο και εδω και μερικες βδομαδες μου κανει το εξης κουλο: Οταν βλεπω ταινια με digital ηχο (το wd ειναι συνδεδεμενο με τον ενισχυτη μεσω οπτικης θυρας) μετα απο κανενα 10λεπτο περιπου, σταματα να παιζει ο ηχος. Στον ενισχυτη sony μου δειχνει ενδειξη Unlock (δεν εχω ιδεα τι εννοει) και αν πειραξω το βυσμα απο το καλωδιο που βγαινει απο την οπτικη θυρα μπορει να ακουστει κατι αλλα ειναι καποια περιφερειακα καναλια χωρις το κεντρικο της φωνης κλπ. δηλαδη σα να χανει απο τα 5.1 καναλια καποια απο αυτα...

...πως μπορω να εξακριβωσω αν ειναι προβλημα του wd, του ενισχυτη ή του καλωδιου? εννοειται οτι αν συνδεσω με composite στην tv ολα μια χαρα.

 

Επισης, θυμαμαι καποια στιγμη ενα post απο τον ιδιο τον Hal εδω που ελεγε (απο σιγουρη πηγη) οτι θα βγει firmware που θα κανει παπαδες μεταξυ αλλων και downmix... δεν ηταν σιγουρα πρωταπριλια οταν το εγραψε, αληθεια τι απεγινε με αυτο? Αν υπηρξε εξελιξη ή διαψευση και δεν το προσεξα σορυ... :-)

 

καμια ιδεα ρε παιδια?

 

για το τελευταιο, hal θυμασαι τιποτα? ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση τη βρήκα στο the******

Αρχική Δημοσίευση από skiad73

Φίλε μου papadas, αυτό το πρόβλημα από ότι είδα υπάρχει μόνο στης ταινίες από την ομάδα MACHD και είναι φτιαγμένες όλες με το mkvmerge v4.1.1 ('Bouncin' Back'), το πρόβλημα το έχω και εγώ γιατί βλέπω ταινίες σε WD.

Το έχω λύση κάνοντας merge ξανά την ταινία με το mkvmerge v3.3.0 ('Language'), άμα είδες στης ταινίες που έχω ανεβάσει απο την συγκεκριμένη ομάδα (MACHD), τις κάνω πρώτα built με το MKVtools v3.3.0 ('Language') και μετά τις ανεβάζω.

Δες λίγο στις ταινίες μου, το αναφέρω στα Movie Info.

ΠΧ: εδώ και εδώ.

Αν θέλεις καμία βοήθεια εδώ είμαστε. Δεν χρειάζεται να σακατέψουμε τον ήχο από DTS σε AC3.

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην Repo Men.

Μεγαλύτερο ακόμη πρόβλημα εντόπισα στο πρόσφατο Prince of Persia TSOT. Δεν ξεκινούσε καν η ταινία.

Οπότε χρειάστηκε να κάνω re-muxing και στο audio και στο video. Όλα πλέον καλά.

 

Πάντως μεγάλη χαζομάρα να χρειάζεται να κάνουμε όλη αυτή τη διαδικασία :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πρόβλημα δεν μου παίζει κανένα αρχείο βίντεο η μουσικής, δείχνει να τα φορτώνει αλλά δεν τα παίζει!

Έχω το τελευταίο firmware, δοκίμασα και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και με το κουμπάκι στα πλάγια με reset και διάφορα usb και με βίντεο από youtube αλλά τίποτα!

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?!

Έχω το wd live tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι? Ο μονος τροπος για να ακουσουμε DTS ειναι μεσω οπτικης? Γιατι εχω ενα πολυ παλιο home cinema που γραφει πανω dts αλλα δεν εχει εισοδο οπτικης ινας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DTS από το WD μπορείς να πάρεις μέσω του HDMI και της Optical. Στην περιπτωση σου τώρα. Πρέπει να έχει coaχial είσοδο το Home Cinema. Δεν μπορεί να κάνει αποδικωποίηση DTS και να μην έχει μια ψηφιακή είσοδο.

Αν έχει coaxial μπορείς να πάρεις έναν adaptor απο optical σε coax και θα κάνεις την δουλειά σου.

 

_TOSLINK.JPG

 

 

Μετατροπέας ψηφιακού ήχου Optical σε Coaxial

 

SB20616.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...