Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παίδες.

 

έχως ένα πρόβλημα με τον ήχο. Έχοντας δοκιμάσει αρκετά .mkv αρχεία διαπιστώνω ότι κάποια έχουν ήχο και κάποια άλλα όχι. Δοκίμασα σε διοφορετικές τηλεοράσεις, αλλάζοντας καλώδια, αλλάζοντας συνδεσμολογία (composite, HDMI, optical) και πειράζοντας όσες ρυθμίσεις βρήκα αλλά άκρη δεν έβγαλα. Με τα λίγα που ξέρω καταλαβαίνω ότι κάτι παίζει με το πως είναι κωδικοποιημένος ο ήχος. Όταν είναι DTS δεν παίζει για κανένα λόγο απ' ότι καταλαβαίνω. Οπότε θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις ή στην συνδεσμολογια για να έχω ήχο?

2)Ψάχνοντας στο net διάβασα ότι παίζει ρόλο το ότι ο media player δεν υποστηρίζει HDMI 1.3. Στέκει κάτι τέτοιο?

2)Γίνεται να τροποποιήσω το αρχείο ώστε να μπορώ να χω ήχο?

3)Αναμένεται μήπως κανένα firmware update που να λύνει αυτό το πρόβλημα?

4)Έχει άλλος αυτό το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Διάβασα τα προηγούμενα post για τον ενισχυτή με DTS. Ξέρουμε αν δουλεύει σίγουρα αυτό? Ακόμα και αν δουλεύει, υπάρχει πιο οικονομική λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο το θεμα εχει 137 σελιδες 1363 απαντησεις .Οι 1000 ειναι πανω στο θεμα ηχου.Έλεος ρε παιδια τα ιδια και τα ιδια.το εχουμε πει απειρες φορες.Ειτε μετατρεπεις τον DTS σε AC3 με τον τροπο που εχουμε πει εκατονταδες φορες είτε συνδεεις το μηχανημα με ενισχυτη ή ηχεια (βλ Logitech) που υποστηριζουν DTS.Η συσκευή δεν μπορει να κανει downmix τον DTS ηχο για να μπορεις να τον ακούς χωρις αναλογο ενισχυτή

Οτι firmware και να βγει δεν υπάρχει περίπτωση να υποστηρίζει DTS ποσο μαλιστα τώρα που εχει βγει το νέο WD TV LIVE και λογικά θα θαφτεί το παλιο.

Αυτός ο player ειναι HDMI 1.2.Αλλά και 1.3 να ηταν πίστεψε με φίλε δεν θα μπορούσες να ξεχωρίσεις την διαφορά.Εκτος κι αν εισαι τοσο ειδικος και ξερεις την διαφορα 1.2 και1.3

Και ναι δεν εισαι ο μονος με αυτο το προβλημα..και εκατονταδες αλλοι φιλοι εδω μεσα.δεν ειναι προβλημα αλλα ένα feature της συσκευης που μαλλον σε μερικους δεν τους αρεσει .Με 90 ευτω τα θελετε όλα..Ελεος και έλεος.Παρτε κανενα Pop COrn.Egreat ήακομα και το καινουριο WDTV αν δεν θελετ να έχετε "προβληματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας ενισχυτής με οπτική ίνα είσοδο και dts αρκεί για να παίξει τον ήχο στα mkv? βρήκα έναν στο ebay με 100ε απλά δεν έχει hdmi φαντάζομαι θα μου κάνει δεν θα έχω πρόβλημα σωστά?συνδέω την hdmi απο το wd στην τηλεόραση και την οπτική ίνα στην είσοδο του ενισχυτή

Σημαντικό είναι ο ενισχυτής που θα πάρεις να υποστηρίζει αποκωδικοποίηση dts αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό είναι ο ενισχυτής που θα πάρεις να υποστηρίζει αποκωδικοποίηση dts αλλιώς θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

 

Δηλαδή να έχει στα χαρακτηριστικά του το dts έτσι? γιατί με μπέρδεψες λέγοντας αποκωδικοποιηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα λέει dts είναι σχεδόν βέβαιο απλα ψάξε αν κάνει και dts decoding.

 

 

 

δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει dts και να μην μπορεί να μου δώσει τον ήχο που θέλω? αυτόν εδώ λέω να πάρω

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Hi-Fi/Receivers/Pioneer-VSX-418-S-Silver-Radioreceiver-5-1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρατηρήσει κανείς σας σε avi αρχεία να μην ειναι συγχρονισμένος ο ήχος; Έχει μια καθυστέρηση ο ήχος κάποια msecs. Έχω το τελευταίο firmware περασμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αλλά το Άλφα κεφαλαιο τονιζόμενο δεν φτιαχτηκε εξακολουθει να μην εμφανίζεται κατα την αναπαραγωγή

μα οι μλκς ηξεραν το προβλημα(ειχε k στο φορουμ τους θεμα για greek encoding) τι το βγαζουν το firmware!!!!!

 

για το θεμα ηχου dts ας κανει ο mod ενα edit στο 1ο ποστ, να το προσθεσει για να μην ρωτανε συνεχεια!!!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως το τονισμένο άλφα νομίζω το εμφανίζει αν ο υπότιτλος είναι σε ξεχωριστό αρχείο αν είναι ενσωματωμένος στο αρχείο mkv τότε ναι δεν το εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θεμα ηχου dts ας κανει ο mod ενα edit στο 1ο ποστ, να το προσθεσει!!!

Αν εννοείς οτι υπάρχει υποστήριξη DTS μάλλον κάνεις λάθος.Εκτος κι αν μιλάς για το WD TV Live οπότε είσαι σε λάθος τόπικ

 

Κι όμως το τονισμένο άλφα νομίζω το εμφανίζει αν ο υπότιτλος είναι σε ξεχωριστό αρχείο αν είναι ενσωματωμένος στο αρχείο mkv τότε ναι δεν το εμφανίζει.

Μήπως τα λες φίλε μου ανάποδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν νομίζω μια χαρά πρέπει να τα λέω.

Πρέπει να αλλάξεις την κωδικοποίηση των υποτίτλων αν ακόμα και στους εξωτερικούς υπότιτλους δεν σου δείχνει το κεφαλαίο τονισμένο άλφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρατηρήσει κανείς σας σε avi αρχεία να μην ειναι συγχρονισμένος ο ήχος; Έχει μια καθυστέρηση ο ήχος κάποια msecs. Έχω το τελευταίο firmware περασμένο

 

παιδια ισχυει αυτο? το επαθαν και αλλοι? το τελευταίο Prerelease 1.03.01 εννοείς? γιατι ελεγα να το περασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ τι κωδικοποίηση προτείνεις φίλε μου? Greek-Iso ή Greek(windows-1253) ?

Όποια από τις δυο δουλεύει καλύτερα για εσένα.

 

παιδια ισχυει αυτο? το επαθαν και αλλοι? το τελευταίο Prerelease 1.03.01 εννοείς? γιατι ελεγα να το περασω...

Δεν έχεις παρά να τη δοκιμάσεις και αν δεν σου κάνει ξαναγυρνάς στην παλιά σιγά το δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...