Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εκανα 3 φορες και τις τρεις κολλησε στο ιδιο σημειο.

Το ξανακατεβασα κιολας μηπως και αλλα δεν...

Δεν πειραζει θα περιμενω το επομενο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά,

 

μια ερώτηση για όποιον μπορεί να μου απαντήσει,

 

παίζω ταινίες 1080p μέσω του media player απο τον εξωτερικό σκληρό κ πολλές ταινίες κολλάνε, σαν να αργεί δλδ να επεξεργαστεί τα δεδομένα για κάποιο χρόνο κ μετά να τα δίνει μαζί και πάλι το ίδιο μετα απο λίγο.

 

Γνωρίζεται τι πρόβλημα μπορει να υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μπορει ειναι καποιο rip που το μηχανακι δεν αντεχει.Δοκιμασε να κανεις update σε πιο καινουργιο firmware.

Δωσε κανα παραδειγμα ταινιας που εχεις βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει και μενα ακριβως το ιδιο απο τοτε που εβαλα το prerelease (2.11 νομιζω λεγεται) και με το 3 prerelease.Σαν να ζεσταινεται πιο πολυ το μηχανακι απο πριν και ψιλοκολλαει.Εχω δοκιμασει πολλες ταινιες ,οι περισσοτερες 1080p απο wiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα τις ιδιες ταινίες με 2 διαφορετικής ποιότητας hdmi και στο δικό μου που πήρα τώρα και σε ενος φίλου μου που είναι πιο παλιο και σε εμένα κολλάνε και στου φίλου μου όχι.Πάντα μιλάω για τα 1080p.Σε όλα τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα

Τι κανουμε τώρα;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να περασεις παλιοτερο FW.πχ βαλε το 1.2.10 ή και ακομα παλιοτερο.

Για να το κανεις αυτο αφου το κατεβασεις ανοιξε το .ver αρχειο που εχει μεσα με ενα notepad και αλλαξε το version σε ενα μεταγενεστερο απο αυτο που εχεις επανω και ετσι θα δει το update και θα το κανει.Αν εχεις πχ το 1.2.11 βαλε για 1.2.12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τη λεει η western digital αλλα εγω δεν αλλαζω το κορυφαιο στο ειδος του και ακριβωτερο του DVico γιατι απλα ειναι το καλυτερο!!

 

Το έχει ένας φίλος μου το Divico, το βρίσκω τραγικό για μια συσκευή που κοστίζει τόσο, να μην "θυμάται" που σταμάτησες μια ταινία και να μπορείς να τη συνεχίσεις πχ την επόμενη μέρα χωρίς να ψάχνεις με fast forward..

Αυτό το WD το κάνει και το βρίσκω παρα πολύ βολικό.

Άσε που και στο Divico δεν είναι λίγες οι φορές που έχει βγάλει "unsupported video format" σε διάφορα βίντεο που υποτίθεται υποστηρίζει.

 

Το ενσωματωμένο δίσκο του Divico ή οποιουδήποτε άλλου δεν τον βρίσκω ιδιαίτερα χρηστικό γιατί κάθε φορά που θέλεις να περάσεις καμια ταινία πρέπει να ξηλώνεις όλο το τούβλο να το συνδέεις στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μιλήσουμε ότι κάποια "βαριά" βίντεο είτε τα πιξελιαζει είτε τα παιζει με κολλήματα οπότε wd tv live και ξερό ψωμί καθότι και φτηνό είναι και παίζει τα πάντα χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως χαζή ερώτηση αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας/βοήθειά σας.

Στις Video ρυθμίσεις υπάρχει η επιλογή για Widescreen & Νormal.

Όταν η ρύθμιση είναι στο Widescreen οι ταινίες 720p & 1080p παίζουν με κομμένη το πάνω και το κάτω μέρος της ταινίας, ενώ με το Normal παίζουν σε όλο το πλάτος της οθόνης.

 

Ποια από τις δύο είναι η καλύτερη ρύθμιση γι' αυτού του είδους τα αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τηλεοραση εχεις?wide ή 4:3? Βαλε οτι εχεις.Αυτο ειναι το σωστο.(πρωταθλημα και κυπελλο και ευρωπαικο)!!!

Οι ταινιες εχουν μπαρες γιατι ετσι ειναι το aspect ratio της ταινιας.

Δεν εχει να κανει με την τηλεοραση σου.Ετσι ειναι η ταινια.

Αν βαλεις πχ μια σειρα που θα εχεις κατεβασει λογικα θα παιζει σε ολη την οθονη γιατι ειναι γραμμενο απο τηλεοραση κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τηλεοραση εχεις?wide ή 4:3? Βαλε οτι εχεις.Αυτο ειναι το σωστο.(πρωταθλημα και κυπελλο και ευρωπαικο)!!!

Οι ταινιες εχουν μπαρες γιατι ετσι ειναι το aspect ratio της ταινιας.

Δεν εχει να κανει με την τηλεοραση σου.Ετσι ειναι η ταινια.

Αν βαλεις πχ μια σειρα που θα εχεις κατεβασει λογικα θα παιζει σε ολη την οθονη γιατι ειναι γραμμενο απο τηλεοραση κτλ κτλ.

 

Ok, ευχαριστώ. Θα πρέπει τότε να το έχω σε Widescreen και ας έχει τις μπάρες.

Έχω αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος περίμενε τοσο καιρό νεο fw με υποστήριξη dts απο το την μεγαλη εταιρία ας το ξεχασει κ επίσημα πλέον.. η wd έβγαλε νεο wdtv version2 με dts downmix και φυσικά παράτησε ολους εμας με το απλό μηχάνημα...προσωπικά δεν πίστευα οτι θα κυκλοφορούσε νεο fw που θα το εκανε αυτο στο παλιο εφόσον βγήκε το live αλλα με το να βγάζει νεο 3ο στην ουσια μηχάνημα μας δείχνει και έμπρακτα οτι μας εχει γραμμένους κανονικά και το μονο που την ενδιαφέρει είναι το κέρδος κ οχι η εξυπηρέτηση των πελατών της.

 

http://www.wdc.com/wdproducts/updates/?family=wdfwdtv_hd

 

ps. hal μήπως να μας έλεγες τι ειχες μαθει τοτε απο την wd και είχε βγει φήμη για το νεο fw με dts downmix???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς ξεχνάμε τα DTS.. :( Επειδή το home cinema που έχω δεν έχει υποδοχή για οπτική ίνα μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό πρόγραμμα για μετατροπή από DTS σε Dolby Digital?? Και ΜΟΝΟ ΑΝ είναι εύκολο να παραθέσει και οδηγίες για το πρόγραμμα αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...