Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως για να λεμε και την αληθεια,ποτε δεν ειχε αφησει να εννοηθει η ιδια η εταιρια οτι θα εβγαζε firmware με DTS downmix.Θυμαμαι μια συγκεκριμενη ανακοινωση της πριν καποιους μηνες που ουσιαστικα το απεκλειε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι δυστυχώς ξεχνάμε τα DTS.. :( Επειδή το home cinema που έχω δεν έχει υποδοχή για οπτική ίνα μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό πρόγραμμα για μετατροπή από DTS σε Dolby Digital?? Και ΜΟΝΟ ΑΝ είναι εύκολο να παραθέσει και οδηγίες για το πρόγραμμα αυτό..

 

PopCorn MKV Audio converter

 

Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι θα βγάλει firmawre με DTS downmix για το παλιό, όταν αυτό εξαφανιστεί τελείως απο την αγορά.

 

Αν εξαφανιστεί από την αγορά ούτε νέο firmware θα δεις.Ποιος ο λόγος να υπάρχει υποστήριξη για κάτι που δεν είναι πλέον στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάποιες motherboeards δεν υπάρχουν πλέον στην αγορά, υποστήριξη όμως έχουν ακόμα και νέα f/w βγαίνουν. Είναι θέμα του να έχεις ευχαριστημένους τους πελάτες σου (σαν εταιρία) ώστε να ξαναπροτιμήσουν την ίδια εταιρία στο μέλλον.

Επεξ/σία από gtsamour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει προβλήματα με τον western digital media player generation 1 (όσον αφορά τον ήχο dts και τα σπασίματα σε mkv αρχεία 1080p) παραθέτω το εξής link

 

http://rapidshare.com/files/312937651/WDHELP.zip

 

Σε αυτό το μικρό αρχείο zip περιέχονται όλα τα εργαλεία και οι πληροφορίες για την εξαγωγή και μετατροπή του ήχου dts σε ac3 και την επανεισαγωγη του στο container όπως και για την ενσωμάτωση των εξωτερικών υποτίτλων.

 

Είναι γνωστό πως το συγκεκριμένο player δεν έχει αποκωδικοποιητή dts με αποτέλεσμα σε κάποια αρχεία mkv να μην ακούγεται ο ήχος. Αυτό διoρθώνεται είτε με την χρήση οπτικής ίνας σε ενισχυτή με αποκωδικοποιητή dts είτε με την μετατροπή του ήχου σε AC3.

Επίσης σε κάποια αρχεία mkv 1080p μπορεί να παρουσιαστούν σπασίματα (συνήθως σε σκηνές με έντονη κίνηση). Αυτό διορθώνεται με την ενσωμάτωση των εξωτερικών υπότιτλων στο container.

 

περιέχονται τα προγράμματα mkv merge , mkv extract και Ojosoft audio converter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS αγορασα το μηχανημα τις προαλες και ενω παιζει μια χαρα η εικονα και οι υποτιτλοι για καποιο λογο δεν παιζει ηχος στα mkv αρχεια (απο τα ηχεια τις tv το εχω συνδεδεμένο μονο με το hdmi). Τι μπορει να φταιει?

 

υγ: εχω εγκαταστησει το τελευταιο firmeware???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αρχείο που κατέβασες έχει dts ήχο τότε δεν πρόκειται να παίξει γιατί όπως έχουμε πει άπειρες φορές εδώ το wd hd tv δεν αποκωδικοποιεί - κάνει downsample to stereo dts ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αρχείο που κατέβασες έχει dts ήχο τότε δεν πρόκειται να παίξει γιατί όπως έχουμε πει άπειρες φορές εδώ το wd hd tv δεν αποκωδικοποιεί - κάνει downsample to stereo dts ήχο.

 

δεκτο καποια λυση??? αμα κανω καποιο convert to αρχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μετατρέπεις τον dts ήχο σε ac3 με το πρόγραμμα popcornhour audio mixer ή κάπως έτσι.

 

Κι αν πρόσεχες λίγο παραπάνω το τοπικ θα έβλεπες ότι το ακριβώς πάνω του δικού σου ποστ αναφέρεται και η λυση αλλά εσύ μάλλον παραβιάστηκες να ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει προβλήματα με τον western digital media player generation 1 (όσον αφορά τον ήχο dts και τα σπασίματα σε mkv αρχεία 1080p) παραθέτω το εξής link

 

http://rapidshare.com/files/312937651/WDHELP.zip

 

Σε αυτό το μικρό αρχείο zip περιέχονται όλα τα εργαλεία και οι πληροφορίες για την εξαγωγή και μετατροπή του ήχου dts σε ac3 και την επανεισαγωγη του στο container όπως και για την ενσωμάτωση των εξωτερικών υποτίτλων.

 

Είναι γνωστό πως το συγκεκριμένο player δεν έχει αποκωδικοποιητή dts με αποτέλεσμα σε κάποια αρχεία mkv να μην ακούγεται ο ήχος. Αυτό διoρθώνεται είτε με την χρήση οπτικής ίνας σε ενισχυτή με αποκωδικοποιητή dts είτε με την μετατροπή του ήχου σε AC3.

Επίσης σε κάποια αρχεία mkv 1080p μπορεί να παρουσιαστούν σπασίματα (συνήθως σε σκηνές με έντονη κίνηση). Αυτό διορθώνεται με την ενσωμάτωση των εξωτερικών υπότιτλων στο container.

 

περιέχονται τα προγράμματα mkv merge , mkv extract και Ojosoft audio converter.

 

ευχαριστώ, πολύ διαφωτιστικό γιατί είχα αυτό το πρόβλημα χωρίς να έχω καταλάβει την αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ, πολύ διαφωτιστικό γιατί είχα αυτό το πρόβλημα χωρίς να έχω καταλάβει την αιτία.

 

Να'σαι καλά !

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:27 ----------

 

Παιδιά έχει βρεί κανείς το Generation 2 (όχι το Live) σε κάποιο απο τα γνωστά μαγαζία? (Πλάισιο, Media Markt κλπ)

 

μα το WD TV Live δεν ειναι το generation 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά και το wd tv generation2 δεν είναι το wd tv live.

Καμία απολύτως σχέση.

 

Απλά το wd tv είναι όπως είναι το κλασικό περσινό μοντέλο(wd hd tv) απλά έχει μέσα το δυνατότερο τσιπακι που έχει το νέο wd tv live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά και το wd tv generation2 δεν είναι το wd tv live.

Καμία απολύτως σχέση.

 

Απλά το wd tv είναι όπως είναι το κλασικό περσινό μοντέλο(wd hd tv) απλά έχει μέσα το δυνατότερο τσιπακι που έχει το νέο wd tv live.

 

 

Αυτο που λες εγω δεν το βρίσκω ουτε στο επισημο site της western digital

http://www.wdc.com/en/products/index.asp?cat=30

Εχω την εντυπωση πως το live ειναι το generation 2 και θα το βρεις εδώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303577

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...