Προς το περιεχόμενο

Western Digital HD TV Media Player : O επώνυμος HD Media Player των €100


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θέλω να μου ξεκαθαρίσετε κάτι. Όταν βλέπουμε ένα προιόν που λέει υποστήριξη DTS ή DolbyDigital, θα πρέπει να προσέχουμε να γράφει και αντίστοιχο downmixing για να το βλέπουμε στην τηλεόραση;

Επίσης όταν κάνει downmixing, απλά το μετατρέπει σε δικάναλο ψηφιακό ήχο και μεταφέρεται μέσω hdmi;

Τέλος, το πρώτης γενιάς που είχε βγει, υποστήριζε δηλαδή μόνο "ανάγνωση" του DTS και αυτούσια μεταφορά του σε ενισχυτή ο οποίος πρέπει να είναι ικανός να αποκωδικποιήσει το σήμα για να το βγάλει αναλογικό για τα ηχεία; Αυτή η διαδικασία φαντάζομαι αφού δεν περιλαμβάνει κάποια αποκωδικοποίηση, δεν κοστίζει για μια συσκευή, ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αντί να συνδέσει στο wd κάποιον external σκληρό, συνδέσει με το usb κάποιο laptop στου οποίου τον σκληρό υπάρχουν εικόνες, mp3 & avi αρχεία, θα μπορέσει να τα εντοπίσει;

Φαντάζομαι ναι! Εγώ σύνδεσα το κινητό μου και έπαιξε ταινίες από εκεί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το δοκίμασα θα το κάνω και θα σου πώ.

 

Τελικα το δοκίμασα και έχεις δίκιο ευχαριστώ πολύ
Επεξ/σία από Qman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη xbox360 κ του εχω χωσει καμποσα λεφτα(δισκος,χεριστηρια,games κ.α)

Θα αγορασω επισης μια plasma 42''

Για να βλεπω ταινιες να διατηρησω το xbox μου κ να παρω επιπλεον το Western Digital HD TV Media Player ή να το πουλησω κ να παρω το ps3 που εχει ενσωματωμενο blueray??

Ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη ως προς την ποιοτητα σε ταινιες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε η πρώτη και για τον πολύ απλό λόγο ότι το wd tv live παιζει σχεδόν τα πάντα ενώ το ps3 παιζει μόνο δισκάκια blu-ray και τίποτα άλλο και μην μου πεις ότι παιζει τα πάντα μέσω του προγράμματος "ps3 media server ή tv versity" αν το έχεις συνδεδεμένο με τον υπολογιστή γιατί στην ουσία τα παιζει ο υπολογιστής και όχι το ps3 κάτι που μπορείς να κάνεις άνετα και με το 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά τα λες JUST-GAMER αλλά αν ο φιλος θελει να εχει και Bluray(οπως γραφει δινει βαρυτητα στην ποιοτητα);.To PS3 για μένα ειναι η καλύτερη λυση παιχνιδομηχανη+bluray player...Ολα τα αλλα τα παιζει το WD..Δεν νομιζω καποιος φιλος που εχει το WD να αυτομαστιγωνεται αναπαράγοντας πχ mkv απο το PS3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά τα λες JUST-GAMER αλλά αν ο φιλος θελει να εχει και Bluray(1. οπως γραφει δινει βαρυτητα στην ποιοτητα);. 2. To PS3 για μένα ειναι η καλύτερη λυση παιχνιδομηχανη+bluray player...Ολα τα αλλα τα παιζει το WD..Δεν νομιζω καποιος φιλος που εχει το WD να αυτομαστιγωνεται αναπαράγοντας πχ mkv απο το PS3

Λάθος.

 

1. Γιατί δηλαδή τα αρχεία .m2ts δεν είναι άθικτη(Αν μπορείς να πεις συμπιεσμένα τα mkv αρχεία) η βασική ταινία των bluray.

 

Οπότε πάλι μπορεί να βλέπει τέλεια ποιότητα ταινιών χωρίς να δώσει 300 ευρώ για να παιζει μόνο δισκάκια bluray και τίποτα άλλο.

 

Και κάτι άλλο που πρέπει να λάβει υπόψιν του είναι σε τι τηλεόραση θα βλέπει αυτά τα βίντεο γιατί αν τα βλέπει σε τηλεόραση μικρότερη των 42 ιντσών τότε είναι δώρον άδωρον και άθικτα bluray discs να βλέπει γιατί δεν πρόκειται να καταλάβει τι διαφορά είτε bluray disc να βάλει, είτε mkv αρχείο.

 

2. Το ps3 είναι ένα τίποτα και αυτό γιατί αν δεν είχε καμιά δεκαριά καλά exlusives παιχνίδια στα 3 χρόνια ζωής του δεν θα άξιζε να το αγοράσεις ούτε σαν media player ούτε βέβαια σαν παιχνιδομηχανή - κονσόλα και αυτό γιατί σχεδόν όλα μα όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν και στις δυο κονσόλες (ps3 & xbox360) είναι καλύτερα στο 360(Γιατί άραγε συμβαίνει αυτό με τον παντοδύναμο επεξεργαστή του ps3 που μετά από 2μιση χρόνια δεν τον έχουν ακόμα τιθασεύσει) περισσότερα σχετικά με τις δυο κονσόλες πήγαινε εδώ για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ με το παραπάνω σχόλιο μου περί του ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το mkv container υπήρχε από την εποχή του divx αλλά επειδη τότε δεν ήτανε απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί για να μετατρέπουμε - κάνουμε τα dvd videos σε mkv γιατί δεν είχανε και τις τρομερές αναλύσεις για τις οποίες είχε φτιαχτεί το εν λόγο container γι' αυτό και δεν είχε γίνει ευρέως γνωστό.

 

Mkv αρχείο με πολύ απλά λόγια είναι το divx της υψηλής ευκρίνειας χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι μια ταινία bluray ή hddvd όταν γίνει mkv χάνει την ποιότητα της όπως γινότανε στα divx των dvd ταινιών.

 

Κοινώς μέσα σε ένα αρχείο σαν το mkv(Που στην ουσία είναι container)μπορείς να έχεις:

1. Πολλά αρχεία βίντεο διαφορετικής ανάλυσης το ένα από το άλλο.

2. Πολλούς διαφορετικούς ήχους τις ταινίας πολυκάναλους ή όχι.

3. πολλούς υπότιτλους ελληνικούς και όχι για την εκάστοτε ταινία.

 

Και άλλα πολλά.

 

Πιστεύω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με την τηλεόρασή σου.

Τι εννοώ: αν βάλεις 12bit και ενώ παιζει η ταινία σου ανοιγοκλείνει το σήμα τότε βάλε 8bit.

 

Καλύτερα windows-1253 γιατί με αυτό δείχνει πολύ άνετα και το ελληνικό κεφαλαίο τονισμένο άλφα που το greek-iso δεν δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...