Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Μία απο τις "υποχρεώσεις" τους δεν είναι κι αυτή;

Ας μην γινόντουσαν mods ή ας γίνουν περισσότεροι,πονάει κεφάλι κόβεις κεφάλι δεν το λες και λύση

 

Όχι, αυτή η υποχρέωση είναι των μελών.

 

Από τους Όρους Χρήσης του forum:

 

[...]

2. Τα μέλη οφείλουν να συμμετέχουν με ευπρέπεια και κατά τρόπο που σέβεται την ισχύουσα νομοθεσία, τα υπόλοιπα μέλη και την ομαλή λειτουργία του forum, κατά την κρίση των συντονιστών, προκειμένου να διατηρούν το δικαίωμα της συμμετοχής στο forum.

 

Ιδιαίτερα, τα μέλη οφείλουν:

 

* [...].

* Να εκφράζονται σαφώς, ευπρεπώς και ευανάγνωστα και να δίνουν περιγραφικούς τίτλους στα θέματα.

 

[...]

 

Τι άλλο να πούμε;

ΥΓ: Να πω στον Thresh να μην με ξανα-pwnάρει γιατί θα γίνει χαμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε ο mod για ποιο λόγο υπάρχει;Για να bann-αρει και να σβήνει posts;

Δεν υπάρχει λόγος για pm,στο σωστό θέμα είμαι,είναι πρόταση για καλύτερο forum

 

Περισσότεροι Mods και χαλάρωση των κανόνων

 

Ok paredwse συμφωνώ στο μέτρο,απλά δεν νομίζω ότι πρέπει να κλειδώνεται το θέμα για όποιον δε το κάνει.Θα μπορούσε ίσως να μπορεί κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του,με ένα pm ή post ο mod θα προειδοποιούσε για lock αν δεν διορθωθεί,μια άποψη είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ο mod για ποιο λόγο υπάρχει;Για να bann-αρει και να σβήνει posts;

Δεν υπάρχει λόγος για pm,στο σωστό θέμα είμαι,είναι πρόταση για καλύτερο forum

 

Περισσότεροι Mods και χαλάρωση των κανόνων

 

Ok paredwse συμφωνώ στο μέτρο,απλά δεν νομίζω ότι πρέπει να κλειδώνεται το θέμα για όποιον δε το κάνει.Θα μπορούσε ίσως να μπορεί κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του,με ένα pm ή post ο mod θα προειδοποιούσε για lock αν δεν διορθωθεί,μια άποψη είναι

 

συμφωνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
συμφωνω.....

 

Εγω διαφωνω, κι αυτο μια αποψη ειναι :-)

 

Οι κανονες ειναι ηδη αρκετα χαλαροι κατα τη γνωμη μου.

Και ναι οι Moderators ειναι για να επιβλεπουν το φορουμ και οοοοοοοοοποτε διαπιστωθει παραβιαση των (στοιχειωδων) κανονων χρειαζεται η επεμβαση τους. Η οποια δεν ειναι μονο lock ή ban, παααααρα μα παρα πολλες φορες εχουν γινει συστασεις. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω, κι αυτο μια αποψη ειναι :-)

 

Οι κανονες ειναι ηδη αρκετα χαλαροι κατα τη γνωμη μου.

Και ναι οι Moderators ειναι για να επιβλεπουν το φορουμ και οοοοοοοοοποτε διαπιστωθει παραβιαση των (στοιχειωδων) κανονων χρειαζεται η επεμβαση τους. Η οποια δεν ειναι μονο lock ή ban, παααααρα μα παρα πολλες φορες εχουν γινει συστασεις. :-)

 

ναι οκ κ αυτο ειναι μια αποψη....την χαλαρωτητα πως τη συγκρινεις ομως ?πχ σε σχεση με αλλο φορουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε σχεση με τα κατωθι φορουμς:

 

thelab.gr

adslgr.com

 

και καμια 10ριά ακομα, αλλα αυτα ειναι τα βασικα που παρακολουθω...

 

Και ηδη ειμαστε πολυ ελαστικοι σα φορουμ.. (και καλα κανουμε κατα την αποψη μου, αλλα αν γινουμε ακομα πιο ελαστικοι δε θα κανουμε καλα και θα καταντησουμε ξεφραγκο αμπελι).

 

 

 

-->Τις αλλαγες ρε παιδια, τις ξεχασατε? :P (ας πιεσω εγω οσο μπορω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το adslgr.com λιγο εχω παρακολουθησει κ γι'αυτο δεν μπορω να σχηματισω αποψη (λιγο το παρακολουθω..) .Τι να πω δεν ξερω,εσυ κ σαν πιο παλιος θα τα ξερεις καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Ok paredwse συμφωνώ στο μέτρο,απλά δεν νομίζω ότι πρέπει να κλειδώνεται το θέμα για όποιον δε το κάνει.Θα μπορούσε ίσως να μπορεί κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του,με ένα pm ή post ο mod θα προειδοποιούσε για lock αν δεν διορθωθεί,μια άποψη είναι

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν τα μέλη έχανα δύο (2) λεπτά από τη ζωή τους να διαβάσουν τους αναθεματισμένους Όρους Χρήσης του forum.

Οι οποίοι είναι απλοί και σύντομοι.

 

Και ο λόγος για τον οποίο είναι σύντομοι είναι για να είναι ευκολοδιάβαστοι, αλλιώς το κάθε μέλος θα έλεγε (και, εν μέρει, θα είχε και λίγο δίκιο) "ρε παιδιά, πότε να διαβάσω πεντακόσιους κανόνες".

 

Εδώ έχουμε βάλει πάνω από κάθε reply box στο forum την επιγραφή ότι απαγορεύονται τα greeklish και σβήνουμε καθημερινά γύρω στα 5-7 μηνύματα σε greeklish...

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν μερικά μέλη "έπαιρναν από λόγια". Παλιά όντως γράφαμε μία 'παρατήρηση' για τον αόριστο τίτλο. Τίποτα, σαν να μην συνέβη.

Αργότερα καθόμασταν και διορθώναμε τα μηνύματα των μελών. Κι έβλεπες ότι τα ίδια μέλη που άνοιξαν ένα προηγούμενο θέμα με τίτλο "Heeeeeelp" και τους διορθώθηκε, δεν μπήκαν καν στον κόπο να αναρωτηθούν γιατί το θέμα τους δεν έχει πλέον τίτλο "Heeeeeelp" αλλά "Πρόβλημα με τον σκληρό" (για παράδειγμα).

Και ανοίγουν εκ νέου άλλο θέμα με τον εξ ίσου κατατοπιστικό τίτλο "βοήθεια ρε παιδιάααααα!"

 

Ε, εντάξει, όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος.

Γι'αυτό πλέον τόσο τα θέματα με αόριστους, ακατανόητους και εν τέλει βλακώδεις τίτλους όσο και τα θέματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ κλειδώνονται. Με αυτόν τον τρόπο και ο topic starter θα μάθει να μην ξανα-ανοίξει θέμα κατ'αυτόν τον τρόπο αλλά και τα υπόλοιπα μέλη να μάθουν ότι δεν πρέπει να απαντούν σε τέτοια θέματα γιατί η απάντησή τους θα σβηστεί και το θέμα θα κλειδωθεί.

 

Απλό.

 

συμφωνω.....

 

 

Δεν με παραξενεύει καθόλου που συμφωνείς. Άλλωστε ένα από τα τελευταία θέματά σου είχε τον εμπνευσμένο τίτλο "αρνηται να σβησει..", ο οποίος αλλάχθηκε από moderator στο ορθό "Πρόβλημα διαγραφής αρχείων"

 

Άλλα παραδείγματα με ωραίους τίτλους θεμάτων σου:

 

intel cpu 8χ00

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=294116

 

RAID

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=291495

 

mod

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=291496

 

τι αν πάρω...

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=291169

 

τελλάς 24

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=288154

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
μονο το adslgr.com λιγο εχω παρακολουθησει κ γι'αυτο δεν μπορω να σχηματισω αποψη (λιγο το παρακολουθω..) .Τι να πω δεν ξερω,εσυ κ σαν πιο παλιος θα τα ξερεις καλυτερα....

 

 

Πιο παλιος μολαταυτα πιο νεος :P rofl

 

Σκοπος μας ειναι να καλυτερεψει το φορουμ, οχι να γινει καφενες (θελω να πιστευω δηλαδη), και η ακομα πιο διακριτικη αντιμετωπιση απο πλευρας διαχειρισης θα εχει αρνητικη επιδραση, πιστεψε με :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ διαφωνώ, δεν είναι bots να κάθονται να τακτοποιούν τη δικιά μας βαρεμάρα.

 

Επειδή κάποιοι (που έχουν και δουλειές) χωρίς προσωπικό όφελος βοηθάνε στη δημιουργία και συντήρηση ενός forum όπου μπορούμε να βρούμε και να προσφέρουμε βοήθεια, δεν σημαίνει ότι θα τους κάνουμε κι ό,τι θέλουμε. Και οι κανόνες δεν είναι τυχαίοι για δικό τους σαδισμό. Εμένα με ενοχλεί να βλέπω τίτλο "heeeelp" ή "πρόβλημα", δεν ξέρω τι είναι. Πώς ξεχωρίζω "πρόβλημα" από "πρόβλημα";

 

κι quoting κάποιον mod (paredwse ή apoiko νομίζω)

 

Η συμμετοχή στο forum είναι προνόμιο, όχι δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ διαφωνώ, δεν είναι bots να κάθονται να τακτοποιούν τη δικιά μας βαρεμάρα.

 

Επειδή κάποιοι (που έχουν και δουλειές) χωρίς προσωπικό όφελος βοηθάνε στη δημιουργία και συντήρηση ενός forum όπου μπορούμε να βρούμε και να προσφέρουμε βοήθεια, δεν σημαίνει ότι θα τους κάνουμε κι ό,τι θέλουμε. Και οι κανόνες δεν είναι τυχαίοι για δικό τους σαδισμό. Εμένα με ενοχλεί να βλέπω τίτλο "heeeelp" ή "πρόβλημα", δεν ξέρω τι είναι. Πώς ξεχωρίζω "πρόβλημα" από "πρόβλημα";

 

κι quoting κάποιον mod (paredwse ή apoiko νομίζω)

 

Η συμμετοχή στο forum είναι προνόμιο, όχι δικαίωμα.

 

Αυτοί οι τίτλοι στα θέματα μου άναβαν μερικά λαμπάκια αλλά πλέον δε πρόκειται να τα ξαναδείτε (τους τίτλους όχι τα λαμπάκια). Σε λίγο θα υπάρχει λύση για τα κεφαλαία για να γλυτώσουμε και από τα κλειδώματα - replies του paredwse.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ένα request από μένα:

 

Χρησιμοποιώ σχετικά συχνά PNG screenshots όταν προσπαθώ να εξηγήσω κάτι σε ένα μέλος. Θα ήθελα να τα κάνω attach στα posts μου, αντί να τα ανεβάζω σε image servers όπου η τύχη του link στο πέρασμα του χρόνου είναι αμφίβολη, χώρια τον αυξημένο φόρτο αυτών των servers με αποτέλεσμα μερικές φορές να μην φορτώνουν οι εικόνες στα posts μας και να απαιτούνται refreshes.

 

Δυστυχώς, τα όρια ανάλυσης για το PNG format είναι πολύ μικρά και αν ανεβάσουμε μεγαλύτερες εικόνες, το forum software κάνει downscaling, θολώνει το screenshot και συχνά ανεβάζει το μέγεθος σε KB (ακόμη και downscaled). Αντιθέτως, για τα JPG attachements φαίνεται να υπάρχει μόνο όριο μεγέθους σε KB, με unlimited resolution. Στα screenshots όμως συνήθως μπορείς να επιτύχεις πολύ μικρότερο μέγεθος σε KB με χρήση PNG, αντίθετα με το JPG που τα καταφέρνει καλύτερα σε real-life photos.

 

Γίνεται να ισχύσουν και για τα PNG attachements οι ίδιοι όροι που ισχύουν και για τα JPG; Τουλάχιστον για την ανάλυση, το όριο KB δεν είναι ανάγκη να είναι τόσο μέγαλο (97.7 KB). Μπορείς να τραβήξεις σχετικά πολύπλοκα PNG screenshots με μικρό μέγεθος. Π.x. το παρακάτω σε spoiler είναι 1098x623x8bpp και μόλις 11.6KB:

 

 

 

foobar2kgv6.png

w1098.png

 

 

 

Το ίδιο αρχείο, αν γίνει attach μετατρέπεται σε JPEG format, 493x280x24bpp, 16.6KB και φαίνεται ως εξής (click επάνω του για να φανεί στην πραγματική του διάσταση):

 

 

post-4351-129062980485_thumb.jpg

 

 

 

 

Επίσης, παρατήρησα πως υπάρχουν διαφορετικά όρια για τα αρχεία με κατάληξη .jpeg, ίδια με αυτά για τα .png. Γιατί; Δεν είναι το ίδιο format με αυτό των .jpg;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο,.....

Ο Insomniac Αϊ - Βασίλης πότε θα επιστρέψει στο Χωριό του. (Πέρασε των Φώτων, του Αϊ Γιάννη, ξεκίνησαν τα σχολεία....)

 

Όχι ότι πρόλαβα να ξε-στολίσω εγώ το σπίτι, αλλά λέω τώρα.......!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...