Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμ γιαυτο ''εκραζα'' πιο πισω την εν λογω προταση του παιχνιδιου αυτου.Εννοειται οτι κακο παιχνιδι δεν ειναι αλλα ειναι ασχετο με του θεματος.

 

Οσον αφορα το Smite αυτο παει σε τελειως αλλη κατηγορια των moba παιχνιδιων οπως Lol,dota 2 και δεν εχει καμια σχεση με τα παραπανω που αναφερεις(Mmo παιχνιδια).

 

Για το Guild wars 2 μονο να σου αναφερω οτι εχει βγει περυσι και expansion(αν τελικα σου αρεσει)που πρεπει να αγορασεις για να παιξεις,το https://www.skroutz.gr/s/7426247/Guild-Wars-2-Heart-of-Thorns-PC.html

Αρα αυτο που ζητας περισσοτερο ειναι πιο mmo ειναι ενεργο απο κοσμο και ποιο οχι. Απο pve(που με ενδιαφερουν εμενα περισσοτερο)νομιζω οτι αυτα που ανεφερα πιο πισω ειναι τα πιο γνωστα/καλα.

 

Απο πλευρας Pvp που γενικα δεν με ενδιαφερουν εμενα προσωπικα(και αρα δεν εχω μεγαλη προσωπικη γνωμη σε αυτο)ακουω για Black Desert,Archage,Blade and Soul(και απο πιο παλια παιχνιδια δεν ξερω αν το Tera εχει ακομα κοσμο).

bdo δυστυχώς το pc μου δεν τραβάει 

archeage (pay2win μέχρι αηδίας , 1 μήνας gold farming wasted σε 2 λεπτά )

bns καλό αλλα το βαρέθηκα στο 2μηνο ..μου φάνηκε τρελά επαναλαμβανόμενο 

 

σχετικά με τα  

 

World of Warcraft (το έχω σκεφτεί πολλές φορές , δεν ξέρω όμως κατα πόσο αξίζει τώρα , επειδή έχω μέχρι mop και δεν θα χρειαστώ μόνο την συνδρομή...αν ήταν μόνο η συνδρομή δεν το σκεφτόμουν καν , θα έπαιζα τώρα)

Final Fantasy 14 (το έχω σκεφτεί να παίξω , όμως απότι βλέπω έχει κ αυτό expansion να αγοράσεις οπότε πάει στο 50ρικο και λίγο λέω επειδή θέλει και συνδρομή , σίγουρα δεν θα το πάρεις με τις 30 μέρες που δίνει , σε τόσο δεν προλαβαίνεις να δεις πραγματικά το mmo, και αν δεν τραβάει απο κόσμο κλπ θα είναι 50+ πεταμένα).

Rift (για κάποιο λόγο ενώ στην αρχή μου άρεσε το βαρέθηκα γρήγορα)

Wildstar (ποτέ δεν το συμπάθησα, αν και είχα αγοράσει κανονικά account κλπ κ είχα διάφορα καλούδια , επίσης ακούω οτι πάει για φούντο)

Guild Wars 2 (το είχα λιώσει μέχρι που το σιχάθηκα , δεν με κράτησε). 

 

οπότε απο όλα αυτά ή wow ή ff , θα πρέπει να δώσω και στα δύο κανα 50ρικο+++ και χωρίς να είμαι σίγουρος αν θα βρω κόσμο να παίξω και να κολλήσω δύσκολα τα δίνω. Παλιότερα που είχα real life φίλους στο wow και παίζαμε δεν το σκεφτόμουν αλλα τώρα.. 

 

είναι αυτή η ****, δίνεις ένα σεβαστό ποσό 50+ euro και τρως τη χλαπάτσα και ουσιαστικά τα έχεις πετάξει στο τίποτα 

Ιδικά μετά την τελευταία χλαπάτσα με το άθλιο απο πλευράς πολιτικής tree of savior τα έχω πάρει απο φόβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

bdo δυστυχώς το pc μου δεν τραβάει 

archeage (pay2win μέχρι αηδίας , 1 μήνας gold farming wasted σε 2 λεπτά )

bns καλό αλλα το βαρέθηκα στο 2μηνο ..μου φάνηκε τρελά επαναλαμβανόμενο 

 

σχετικά με τα  

 

World of Warcraft (το έχω σκεφτεί πολλές φορές , δεν ξέρω όμως κατα πόσο αξίζει τώρα , επειδή έχω μέχρι mop και δεν θα χρειαστώ μόνο την συνδρομή...αν ήταν μόνο η συνδρομή δεν το σκεφτόμουν καν , θα έπαιζα τώρα)

Final Fantasy 14 (το έχω σκεφτεί να παίξω , όμως απότι βλέπω έχει κ αυτό expansion να αγοράσεις οπότε πάει στο 50ρικο και λίγο λέω επειδή θέλει και συνδρομή , σίγουρα δεν θα το πάρεις με τις 30 μέρες που δίνει , σε τόσο δεν προλαβαίνεις να δεις πραγματικά το mmo, και αν δεν τραβάει απο κόσμο κλπ θα είναι 50+ πεταμένα).

Rift (για κάποιο λόγο ενώ στην αρχή μου άρεσε το βαρέθηκα γρήγορα)

Wildstar (ποτέ δεν το συμπάθησα, αν και είχα αγοράσει κανονικά account κλπ κ είχα διάφορα καλούδια , επίσης ακούω οτι πάει για φούντο)

Guild Wars 2 (το είχα λιώσει μέχρι που το σιχάθηκα , δεν με κράτησε). 

 

οπότε απο όλα αυτά ή wow ή ff , θα πρέπει να δώσω και στα δύο κανα 50ρικο+++ και χωρίς να είμαι σίγουρος αν θα βρω κόσμο να παίξω και να κολλήσω δύσκολα τα δίνω. Παλιότερα που είχα real life φίλους στο wow και παίζαμε δεν το σκεφτόμουν αλλα τώρα.. 

 

είναι αυτή η ****, δίνεις ένα σεβαστό ποσό 50+ euro και τρως τη χλαπάτσα και ουσιαστικά τα έχεις πετάξει στο τίποτα 

Ιδικά μετά την τελευταία χλαπάτσα με το άθλιο απο πλευράς πολιτικής tree of savior τα έχω πάρει απο φόβο. 

Για τα Pvp mmo που αναφερεις οπως ειπα δεν εχω προσωπικη αποψη καθως ανεκαθεν ημουν pve τυπος και το pvp το βαριομουν μεχρι αηδιας

 

Στα αλλα που αναφερεις.

Στο Wow παιζει να εχεις μεχρι Warlords of draenor αρα να χρειαζεσαι μονο συνδρομη για να παιξεις μεχρι να βγει το νεο expansion 30 Αυγουστου.Ενδεικτικα τρεχει και προσφορα τωρα με την ταινια του Wow απο τα village με αγορα ticket δωρο το Battle chest μεχρι Warlords of draenor +1μηνα δωρο.

Για το δευτερο ισχυει οτι βγηκε νομιζω περυσι το expansion και θελει και συνδρομη(και εγω γιαυτο το σταματησα)

Για το Rift εγω το σταματησα/βαρεθηκα γιατι με χαλασε πολυ στο end game του το παιχνιδι που ενω ξεκιναει σαν καλος κλωνος του Wow μετα γινεται κακος κλωνος του.

Για το Wildstar δεν γνωριζω καθως το ειχα παιξει λιγο αλλα εχει παει πλεον και αυτο σε μοντελο Free to play(Κοινως δεν χανεις τιποτα αν το δοκιμασεις τωρα)

Για το Guild wars ουδεν σχολιο αφου ησουν αναλυτικοτατος.

 

Εγω προσωπικα μετα το καψιμο για χρονια στο Wow(και λιγακι στο Rift)δυστηχως δεν βρηκα καποιο αξιο διαδοχο τους απο πλευρας Pve(αργησε παρα πολυ να βγει το νεο Final Fantasy δυστηχως)και πλεον οπως εγραψα και παραπανω ειναι απο τις χειροτερες στιγμες για να κατσει καποιος να ασχοληθει/λιωσει με mmo.

 

Γιαυτο και αρκετα παιχνιδια(γενικα)εχουν microtransactions γιατι αρκετος κοσμος(κυριως απο εξωτερικο κλασσικα)δεν μπορει να αφιερωσει πολυ χρονο λογω δουλειας και γενικα υποχρεωσεων στα παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά στην εποχή του ίσως να ήταν ωραίο , απλά τώρα αυτά τα games είναι ξεπερασμένα (καταλαβαίνω βέβαια γιατι παίζει κάποιος που είχε παίξει παλιά ε), παρόλα αυτά μιας κ το εννοώ πως δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά , θα του έδινα μια ευκαιρία , αν όμως δεν είχε καθόλου όλα τα αρνητικά που αναφέραμε ποιο πάνω

 

πάντως προσωπικά τα mmo αρχίζουν κ με αφήνουν αδιάφορο , δηλαδή την συγκίνηση που προσέφεραν mmo όπως lineage 2 και wow (vanilla) , το καθένα στον τομέα του και για διαφορετικούς λόγους δεν την έχω βρει πουθενά. Πχ προσφάτως αγόρασα για early access στο tree of savior , είχα τρελό hype για το συγκεκριμένο , μου θύμιζε κάτι απο τα παλιά mmo, παίζω παίζω καίγομαι , φτάνει ένα σημείο που είπα ε άντε και ... και έφαγε delete. Τζάμπα 30? euro πόσα έσκασα και έχω μέσα coins για 4? ή και παραπάνω μήνες premium. Απλά κάθεται και δεν με κόβω να ξαναπαίξω καν . 

 

Αν το pc μου τράβαγε θα έπαιζα BDO αν και γιαυτό επίσης δεν ακούω τα καλύτερα

 

χμμ

το BDO είναι πολύ ωραίο παιχνίδι άμα σου αρέσει το pvp διαφορετικά απλά προσπέρασε το,για pve WoW,Tera(έχει θέμα με τον κόσμο),Rift(όπως και το Tera έχει χάσει και αυτό πολύ κόσμο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το BDO είναι πολύ ωραίο παιχνίδι άμα σου αρέσει το pvp διαφορετικά απλά προσπέρασε το,για pve WoW,Tera(έχει θέμα με τον κόσμο),Rift(όπως και το Tera έχει χάσει και αυτό πολύ κόσμο)

 το bdo το δοκίμασα σε trial και το pc ζορίζεται. Με κόβω να πηγαίνω κατα wow μεριά κάποια στιγμή ... 

το tera το έχω παίξει για ένα χρονικό διάστημα αλλα κάτι με χάλαγε, ποτέ δεν προσδιόρισα τι αν και στην αρχή με είχε ενθουσιάσει. Τώρα δε χωρίς κόσμο ούτε καν :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το bdo το δοκίμασα σε trial και το pc ζορίζεται. Με κόβω να πηγαίνω κατα wow μεριά κάποια στιγμή ... 

το tera το έχω παίξει για ένα χρονικό διάστημα αλλα κάτι με χάλαγε, ποτέ δεν προσδιόρισα τι αν και στην αρχή με είχε ενθουσιάσει. Τώρα δε χωρίς κόσμο ούτε καν :-D  

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω χαχαχαχ, απελπισία στο φουλ λέμε , δεν γινεται χωρίς MMO , έχω περάσει από τα περισσότερα και το κάθε ένα κάτι θα έχει που θα με ξενερώσει δυστυχώς , γενικά το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει κόσμος γενικά στα ΜΜΟ , εκτός από gw2 - bdo - wow - eso . και αυτά θα πατώσουν μόλις βγει το expansion WoW , άρα καταλήγουμε στο wow πάλι από το  2005...έβλεπα το account history sto wow....χαχαχα και λέω δες ρε χάλια 10 χρόνια κ ακόμα δεν βγήκε ένα ΜΜΟ να χτυπήσει το WoW....

 

btw : το riders of icarus παίζω τώρα που είναι σε beta , φαίνεται καλό...νομίζω ειναι ανοιχτό μέχρι σήμερα η αύριο κ κάνει release 29/6..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

World of Warcraft (το έχω σκεφτεί πολλές φορές , δεν ξέρω όμως κατα πόσο αξίζει τώρα , επειδή έχω μέχρι mop και δεν θα χρειαστώ μόνο την συνδρομή...αν ήταν μόνο η συνδρομή δεν το σκεφτόμουν καν , θα έπαιζα τώρα)

 

Εγω ειχα αγορασει μεχρι mop και μου δωσανε και το wod + 7 μερες αν θυμαμαι καλα τζαμπα πριν κανα μηνα περιπου.

Το wod εχει μεινει κανονικα στο account μου, και αν θελω τωρα απλα με μια συνδρομη βαζω και παιζω.

Γνωμη μου, περιμενε να παρεις το wod τζαμπα και ξεκινας οταν μπει το καινουργιο expansion,που θα μπει κοσμος και το καινουργιο content.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαζω τωρα το BDO αλλα στο account μου το μονο που γραφει ειναι οι 7 δοκιμαστικες μερες ξερετε πως θα μπορουσα να παιξω κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα κατεληξα στο Guild Wars 2 , μετα απο δοκιμες που εκανα με Rift, Archeage, Blade & Soul..To PoE το εχω κατεβασμενο στο pc , καλο ειναι αλλα μεχρι εκει..Ενα παιχνιδι που μου εκανε εντυπωση ειναι το SMITE.. To GW2 νομιζω ειναι το πιο "ολοκληρωμενο" mmo αυτη  την στιγμη Ευχαριστω για τις προτασεις σας!

 

Το Guild Wars 2  το χα αγορασει και γω μιας και το χα βρει 20 euro και με ειχε ψησει ενα φιλαρακι.Ασχοληθηκα λιγο καιρο αλλα μετα το παρατησα διοτι παρα ειχει κανει mainstream πολλα απτα mechanics που σε εκαναν να πορωνεσαι πραγματικα με rpg.Ειδικα η φαση με τα world bosses που καναν respawn καθε μια ωρα ηταν αστειο.Εντελει το καλυτερο φαρμαρισμα ηταν να κανεις ενα κυκλικο farming των bosses ανα μια ωρα.ΛοΛ

 

Παντως περαν του "casualisation" αν μπορω να το πω,το GW2 εχει τρομερα production values,απιστευτα γραφικα για mmo και εναν πραγματικα πανεμορφο και τεραστιο χαρτη.Βεβαια το νεο expansion μπορει να βελτιωσε ακομα περισσοτερο και το base game οποτε δεν εχω αποψη,εχω να παιξω γυρω στον 1μιση χρονο. Σιγουρα απτα κορυφαια mmo αυτη την στιγμη παντως

 

Η εμπειρια μου λεει πως τα καλυτερα mmo ειναι αυτα που ζεις εσυ για τον κοσμο τους και οχι ο κοσμος τους για σενα.Εντελει το GW2 για μενα επεσε στην δευτερη κατηγορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Guild Wars 2  το χα αγορασει και γω μιας και το χα βρει 20 euro και με ειχε ψησει ενα φιλαρακι.Ασχοληθηκα λιγο καιρο αλλα μετα το παρατησα διοτι παρα ειχει κανει mainstream πολλα απτα mechanics που σε εκαναν να πορωνεσαι πραγματικα με rpg.Ειδικα η φαση με τα world bosses που καναν respawn καθε μια ωρα ηταν αστειο.Εντελει το καλυτερο φαρμαρισμα ηταν να κανεις ενα κυκλικο farming των bosses ανα μια ωρα.ΛοΛ

 

Παντως περαν του "casualisation" αν μπορω να το πω,το GW2 εχει τρομερα production values,απιστευτα γραφικα για mmo και εναν πραγματικα πανεμορφο και τεραστιο χαρτη.Βεβαια το νεο expansion μπορει να βελτιωσε ακομα περισσοτερο και το base game οποτε δεν εχω αποψη,εχω να παιξω γυρω στον 1μιση χρονο. Σιγουρα απτα κορυφαια mmo αυτη την στιγμη παντως

 

Η εμπειρια μου λεει πως τα καλυτερα mmo ειναι αυτα που ζεις εσυ για τον κοσμο τους και οχι ο κοσμος τους για σενα.Εντελει το GW2 για μενα επεσε στην δευτερη κατηγορια

ξενέρωσα που έφτασε σε τέτοιο σημείο, το είχα αγοράσει στις αρχές κ έπαιζα μανιωδώς , τρελό fun fun και το community top , μετά ξενέρωσα όμως και πούλησα το acc. Επέστρεψα σαν f2p μερικό καιρό μετά κ είχα στο μυαλό μου να αγοράσω το exp αλλα το community μου φάνηκε διαφορετικό , λες κ είχαν πλακώσει τα 10χρονα του cs ..........

 

Για εμένα τώρα στα 26 μου πέρα απόλα τα mechanics αυτό που με τραβάει ή με απωθεί σε ένα mmo είναι το community , αν βρω καλό community μπορώ να παίξω και diablo 2 online (σε θέμα γραφικών etc) και να χάνω τα 10ωρα για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δαγκωνω το keyboard !!!!!!! θελω να παιξω MMO και δεν υπαρχει τπτ ρε γμτ :(

Ελα ρε συ τοσα mmo υπαρχουν μην γραφουμε και οτι να ναι. Αν δεν σου αρεσουν τα υπαρχοντα mmo τοτε μαλλον δεν θες να παιξεις mmo οπως λες γιατι κουτσα στραβα υπαρχουν mmo που καλυπτουν ολα τα γουστα.....

ξενέρωσα που έφτασε σε τέτοιο σημείο, το είχα αγοράσει στις αρχές κ έπαιζα μανιωδώς , τρελό fun fun και το community top , μετά ξενέρωσα όμως και πούλησα το acc. Επέστρεψα σαν f2p μερικό καιρό μετά κ είχα στο μυαλό μου να αγοράσω το exp αλλα το community μου φάνηκε διαφορετικό , λες κ είχαν πλακώσει τα 10χρονα του cs ..........

 

Για εμένα τώρα στα 26 μου πέρα απόλα τα mechanics αυτό που με τραβάει ή με απωθεί σε ένα mmo είναι το community , αν βρω καλό community μπορώ να παίξω και diablo 2 online (σε θέμα γραφικών etc) και να χάνω τα 10ωρα για πλάκα.

Σε αυτο διαφωνω καθετα και το βλεπω και γραφεται γενικα σε ολα τα γνωστα παιχνιδια. Βρες μου ενα πολυ δημοφιλες παιχνιδι(με μεγαλες πωλησεις δηλαδη)που να εχει καλο community.....

 

Γιατι ακομα και το Diablo 3 που το community του ειναι ψιλο αξιολογο στην παρουσα φαση παντα,στις αρχες που ειχαν πλακωσει ολοι(καμποσα εκ. πωλησεις)ηταν και αυτο χαλια μαυρα.

 

Το ιδιο και στο Wow με τις τοσες πωλησεις το community ειναι αυτο που εκανε το παιχνιδι οπως ειναι.

Κοινως ζητησε το community πραγματα οπως Looking for Raid,Looking for dungeon,cc σε ολες τις class(για να μην σε περιοριζει και καλα στο τι θα παιζεις)και μετα το ιδιο community τα εκραζε αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gw2 όταν βγήκε πριν γίνει f2p είχε γαμάτο community.  Eγώ μιλάω καθαρά για θετικά και σοβαρά άτομα κ όχι για μαλακισμένα της φάπας που βρίζουν χωρίς λόγο και δημιουργούν προβλήματα , όχι για τις επιπτώσεις του community στα mmo. Για αυτά που λες δεν φταίει το καλό community , φταίνε οι άπληστες εταιριές που κάνουν τα πάντα να αυξήσουν το κέρδος ανεξαρτήτος αν καταστρέφουν το game και συνεχίζουν να αρμέγουν νεκρές αγελάδες για τα φράγκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...