Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Υ.Γ. Δεν θα κάτσω να απαντήσω στα quotes που κάνατε για το αν έχει μέλλον ή όχι το παιχνίδι σε άτομα που δεν παίζουν.

Υπάρχουν παίχτες που τους αρέσει να κάνουν μόνο quests και να παίζουν pvp χωρίς healer, tank, buffer και έχουν κάτι μυστήρια classes που είναι λίγο spellcaster, λίγο archer, λίγο buffer, λίγο healer, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τα γνωστά. Δεν είμαι ένας από αυτούς. Οπότε για μένα το L2 είναι μονόδρομος. Για εσάς που σας αρέσουν τα παραπάνω έχει γεμίσει το net με wowclones 

Που κολλαει το πρωτο που γραφεις με το Wow και τους κλωνους???

 

Επισης ποιος σου εδωσε δειγματα οτι εμεις που σχολιαζουμε εδω τα παραπανω ψαχνουμε??

 

Και στην τελικη αν σου αρεσει το L2 απλα το παιζεις με γεια σου με χαρα σου. Οι ψευτοδικαιολογιες και τα οτι να ναι επιχειρηματα οπως τα παραπανω καλυτερα δεν βοηθανε σε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είχα παίξει το Age of Conan 2 χρόνια μετά το realease για 6 μήνες και το βρήκα πολύ καλό, ένα από τα αγαπημένα μου ΜΜΟ μπορώ να πω. Απλά χάθηκε λόγω των απίστευτων bugs που είχε την πρώτη χρονιά.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα παίξει το Age of Conan 2 χρόνια μετά το realease για 6 μήνες και το βρήκα πολύ καλό, ένα από τα αγαπημένα μου ΜΜΟ μπορώ να πω. Απλά χάθηκε λόγω των απίστευτων bugs που είχε την πρώτη χρονιά.

εγώ το είχα αγοράσει day1 κανα 50ρι το game κ είχα πάρει κ 2μηνη , κοντά στο 80ρι νομίζω μου είχε βγει

ε με τα bugs που είχε το είχα παρατήσει κ δεν ξανασχολήθηκα 

κλάμα xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το είχα αγοράσει day1 κανα 50ρι το game κ είχα πάρει κ 2μηνη , κοντά στο 80ρι νομίζω μου είχε βγει

ε με τα bugs που είχε το είχα παρατήσει κ δεν ξανασχολήθηκα 

κλάμα xD

 Πολύ βουρδούλι. Barb & Thief, ατελείωτο! Καλό ήταν, στην αρχή όμως υστερούσε σε όλα, ούτε πολύ φτωχό σε περιεχόμενο, και το gang πήγαινε και ερχόταν. Μπαίνοντας στην πόλη: πέσιμο. Βγαίνοντας από την πόλη; πέσιμο! Μισό να σηκώσω το τηλέφωνο; ΠΕΣΙΜΟ. Έλεορρρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωνουμε τους Ελληνες gamers απο 2.7.2016 υπαρχει server στο game Life is feudal οπου γινεται μια προσπαθεια να μαζευτουμε εκει.


ο server ειναι[EU]KINGDOM OF HEAVEN X100 PVPVE     ADRESS 108.61.102.25:28000


 


ADMIN ΕΛΛΗΝΑΣ


 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά περιμένω κυρίως Crowfall και Revelation online.

 

Για αργότερα στο μέλλον, το Chronicles of Elyria φαίνεται ωραίο αν και αμφιβάλω ότι θα μπορώ να το τρέξω αξιοπρεπώς με το τωρινό μου pc.. 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όχι απλά κρατώ μικρό καλάθι αλλά δε κρατώ καλάθι καν.

 

Όντως τα παιχνίδια που ανέφερες είναι από τα σχετικά hyped αλλά δε θα μου έκανε αίσθηση να βγαίναν και:

- Τα αντικείμενα που πέφταν να τα χρησιμοποιούσες μόνο για να "ταίσεις" το "όπλο" που παίρνεις στο lvl1 (BnS)

- Τα καλύτερα items να τα παίρνεις στη μέση του παιχνιδιού και μετά μόνο upgrade +1/+2/κτλ (BDO)

- Το endgame content του να έχει σκοπό μόνο cosmetics και να αλλάξεις το χρώμα της στολής σους (GW2)

- Να μην έχει σοβαρό economy-trading ανάμεσα στους παίκτες (ΟΛΑ τα MMORPG)

- Να έχει 3sec global cooldown (FF14)

- Να περιορίζεται το pvp τους σε αρένες, elo και πίπες (πάνω από τα μισά mmo)

- Να χρειάζεται να πληρώσεις για να ξαναμπείς στο ίδιο dungeon (Riders of Icarus)

 

Γενικά έχω δει τόσες πίπες να καταστρέφουν παιχνίδια με potential που πλέον τίποτα δε με εκπλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όχι απλά κρατώ μικρό καλάθι αλλά δε κρατώ καλάθι καν.

 

Όντως τα παιχνίδια που ανέφερες είναι από τα σχετικά hyped αλλά δε θα μου έκανε αίσθηση να βγαίναν και:

- Τα αντικείμενα που πέφταν να τα χρησιμοποιούσες μόνο για να "ταίσεις" το "όπλο" που παίρνεις στο lvl1 (BnS)

- Τα καλύτερα items να τα παίρνεις στη μέση του παιχνιδιού και μετά μόνο upgrade +1/+2/κτλ (BDO)

- Το endgame content του να έχει σκοπό μόνο cosmetics και να αλλάξεις το χρώμα της στολής σους (GW2)

- Να μην έχει σοβαρό economy-trading ανάμεσα στους παίκτες (ΟΛΑ τα MMORPG)

- Να έχει 3sec global cooldown (FF14)

- Να περιορίζεται το pvp τους σε αρένες, elo και πίπες (πάνω από τα μισά mmo)

- Να χρειάζεται να πληρώσεις για να ξαναμπείς στο ίδιο dungeon (Riders of Icarus)

 

Γενικά έχω δει τόσες πίπες να καταστρέφουν παιχνίδια με potential που πλέον τίποτα δε με εκπλήσει.

- Να χρειάζεται να πληρώσεις για να ξαναμπείς στο ίδιο dungeon (Riders of Icarus)

που το λεει αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όχι απλά κρατώ μικρό καλάθι αλλά δε κρατώ καλάθι καν.

 

Όντως τα παιχνίδια που ανέφερες είναι από τα σχετικά hyped αλλά δε θα μου έκανε αίσθηση να βγαίναν και:

- Τα αντικείμενα που πέφταν να τα χρησιμοποιούσες μόνο για να "ταίσεις" το "όπλο" που παίρνεις στο lvl1 (BnS)

- Τα καλύτερα items να τα παίρνεις στη μέση του παιχνιδιού και μετά μόνο upgrade +1/+2/κτλ (BDO)

- Το endgame content του να έχει σκοπό μόνο cosmetics και να αλλάξεις το χρώμα της στολής σους (GW2)

 

Βασικά τα τρία πρώτα που ανέφερες δεν θα με ενοχλούσαν ιδιαίτερα εως καθόλου από μόνα τους. Στο BDO τουλάχιστον δεν με ενόχλησε καθόλου αυτό. Περισσότερο με ενόχλησε το rng, όπως και στο Archeage (που δυστυχώς είναι κάτι συνηθισμένο στα κορεάτικα ΜΜΟ).

 

Αν το endgame content είναι κυρίως cosmetics σημαίνει ότι παίζεις κυρίως για την ευχαρίστηση, και εμένα ως αιώνιο casual δεν με πειράζει αυτό καθόλου, αντιθέτως. Το GW2 ήταν αρκετά διασκεδαστικό παιχνίδι όσο το έπαιξα, αν και δεν έπαιξα πάρα πολύ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

 

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας έχει τα γούστα του και είναι αδύνατον ένα MMO να ικανοποιήσει τους πάντες. Εγώ αυτό που ελπίζω από Crowfall και Chronicles of Elyria είναι να δούμε και κάποια διαφορετικά πράγματα, που δεν έχουμε δει πολύ σε ΜΜΟ. Από το Revelation online, απλά περιμένω ένα ψιλο-κλασσικό ΜΜΟ που θα έχει όμως λίγο απ' όλα, ελπίζοντας ότι η εταιρία που έκανε publish το WoW στην Κίνα θα έχει μάθει και 1-2 πράγματα από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς RNG και χωρίς items δεν υπάρχει economy. Χωρίς economy δεν υπάρχει σοβαρή διαδραστικότητα ανάμεσα στους παίκτες. Τι διαφορά έχει σε σχέση με το Diablo 3?

 

Καλώς ή κακώς ο casual με τον grinder πρέπει να διαφέρουν στα stats (χωρίς να ανήκω σε μεγάλο βαθμό στη κατηγορία του grinder τουλάχιστον πρόσφατα). Αν είναι ο casual να έχει πράσινη κάπα και ο grinder την ίδια κάπα αλλά πολύχρωμη τότε έχει σοβαρό θέμα η εταιρία που το έβγαλε και μεις που το παίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...