Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα με Steam sales ποιος καθεται και ασχολειται πια με τα mmo αυτο ειναι το θεμα. Ειχα πχ διαφωνια με γνωστο μου που ενω για steam sales και αγορες χρηματα δεν διαθετει μου λεει οτι αν ολα πανε καλα θα παρει το expansion του Wow. Και του λεω του κεφτε.

Με 60-65ευρω για expansion+συνδρομη ξερεις ποσα παιχνιδια αγοραζεις απο steam sales και κλειδαδικα τωρα?Αρκετα για να σου βγαλουν κοντα μεχρι το Νοεμβριο ξερω γω(αναλογα τις αγορες).....

 

Τα βλεπω και τωρα στο Wow που παιζω απο την προσφορα της ταινιας,παλι οι περισσοτεροι καθονται στις πολεις και κοβουν βολτα με τα mount τους στο mmo με το μεγαλυτερο με διαφορα pve της αγορας αυτη τη στιγμη....

 

Γιαυτο ελεγα και πιο παλια οτι πλεον τα mmo δεν τραβανε οπως παλια. Ειναι πλεον γιγαντια η βιβλιοθηκη του pc(χωρια που γυρνανε και αρκετοι στο pc gaming αφου εχουν ξενερωσει απο τις κονσολες)απο multiplatform για να καθεται καποιος να λιωνει οπως παλια στα mmo. Ασε που οι περισσοτεροι εκτως απο ορεξη εχουν και  υποχρεωσεις και δεν μπορουν να διαθετουν πια τον χρονο που διεθεταν παλια. 

 

Εδω ακομα και το Guild Wars 2 που δεν εχει συνδρομη εγινε και αυτο Free to play εκτως του expansion του τι να λεμε τωρα,και το Wow πλεον μετα απο τοσα χρονια εχει πλεον την επιλογη για αγορα χρονου με Gold. Θεμα χρονου να δουμε κατι τετοιο και στο Final Fantasy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα το σκεφτόμουν αν ήταν b2p , mmo χωρίς pvp και subscription ούτε καν , θα πρέπει να είναι κάτι πολύ special για να πληρώνω συνδρομή και expansions . Θα του ρίξω μια ματιά βέβαια , thx :)

 

Για δοκίμασε το 

 

https://www.youtube.com/watch?v=XqmgOiPreGI

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλουμε απεξω το παραπανω gameplay που υποθετω οτι ηταν σε dungeon(φανταστικο σχεδιαστικα το dungeon btw)σε ολα τα αλλα βλεπω κοινα πραγματα με Aion,Terra και Lineage2(ειδικα ο χαρτης στο τελος κανει μπαμ :P).


Βλεπω και τα σχολια του πρωτου video απο κατω και γενικα δεν υπαρχει ενθουσιασμος(παρολο που τα γραφικα του ειναι καλα η αληθεια ειναι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλουμε απεξω το παραπανω gameplay που υποθετω οτι ηταν σε dungeon(φανταστικο σχεδιαστικα το dungeon btw)σε ολα τα αλλα βλεπω κοινα πραγματα με Aion,Terra και Lineage2(ειδικα ο χαρτης στο τελος κανει μπαμ :P).

Βλεπω και τα σχολια του πρωτου video απο κατω και γενικα δεν υπαρχει ενθουσιασμος(παρολο που τα γραφικα του ειναι καλα η αληθεια ειναι).

 

Nαι έχει πάρει πάρα πολλά στοιχεία από γνωστά MMO αλλά δεν παύει να είναι μία "φρέσκια" πρόταση. Στην Κορέα είναι από τα top MMO αυτήν την περίοδο και μακάρι να τα πάει καλά κι εδώ.

 

Προσωπικά γύρισα στο ESO αλλά θα το αφήσω όταν βγει αυτό το διαμαντάκι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το L2 με το νέο anti-bot/cheater σύστημα του έγινε κάπως playable! 

Σίγουρα το pay2win δεν θα φύγει/αλλάξει αλλά τουλάχιστον τώρα μπορείς να τους κοντράρεις μιας που παίζουν με το χέρι και όχι scripts!

Κάναμε siege μετά από χρόνια και το διασκεδάσαμε σαν clan!

Τώρα πότε θα βγει workaround για το νέο σύστημα τους δεν ξέρω...

Στης 29/6 έρχεται και ένα μεγάλο update που στην Κορέα το έχουν από τον Νοέμβρη αλλά whatever η nc$oft... και εγώ το περιμένω πως και πως μιας που παίρνει καλό boost ο summoner μου :D

Έχει και καλό event (ως της 29/6) και κατάφερα και έκανα καλό weapon...

To L2 έχει ψωμί ακόμα αν καταφέρουν και κρατήσουν μακρυά τους cheaters/scripters και βάζουν και τα updates από Κορέα πιο συχνά.

 

Προς νέους, πλέoν πας 99 εύκολα στο L2 αλλά το ψωμί είναι στα 101-102+ το οποίο και είναι λίγο ζόρι να πας, άντε το 99 προς 100 το πας σε 1 μήνα χωρίς events κτλ αλλά το 100 προς 101 και πέρα θέλει υπομονή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το L2 με το νέο anti-bot/cheater σύστημα του έγινε κάπως playable! 

Σίγουρα το pay2win δεν θα φύγει/αλλάξει αλλά τουλάχιστον τώρα μπορείς να τους κοντράρεις μιας που παίζουν με το χέρι και όχι scripts!

Κάναμε siege μετά από χρόνια και το διασκεδάσαμε σαν clan!

Τώρα πότε θα βγει workaround για το νέο σύστημα τους δεν ξέρω...

Στης 29/6 έρχεται και ένα μεγάλο update που στην Κορέα το έχουν από τον Νοέμβρη αλλά whatever η nc$oft... και εγώ το περιμένω πως και πως μιας που παίρνει καλό boost ο summoner μου :D

Έχει και καλό event (ως της 29/6) και κατάφερα και έκανα καλό weapon...

To L2 έχει ψωμί ακόμα αν καταφέρουν και κρατήσουν μακρυά τους cheaters/scripters και βάζουν και τα updates από Κορέα πιο συχνά.

 

Προς νέους, πλέoν πας 99 εύκολα στο L2 αλλά το ψωμί είναι στα 101-102+ το οποίο και είναι λίγο ζόρι να πας, άντε το 99 προς 100 το πας σε 1 μήνα χωρίς events κτλ αλλά το 100 προς 101 και πέρα θέλει υπομονή! 

έχουν αλλάξει πολλά απο πέρσι ?βασικά εδώ λέει πριν 17 μέρες οτι οι off server είναι full σε bots , πότε βγήκε το anti-bot system ?

 

real life φίλος μου είχε πει οτι έπαιζε αλλα είχε πολύ p2w , ο ίδιος χάλαγε αρκετά κ πάλι βρισκόταν πίσω, τον είχα ρωτήσει να μπω και μου είχε πει οτι δεν αξίζει κ αυτός θα το παράταγε (για official μιλάμε).

Αν όντως αξίζει έστω κ για δοκιμή για όσους το άφησαν πριν καμια 5-6ετία , σε ποιο server παίζεις? που έχει Έλληνες? όχι οτι θα μπω αλλα λέμε τώρα  :-D 

τι summoner παίζεις? warlock ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το L2 με το νέο anti-bot/cheater σύστημα του έγινε κάπως playable! 

Σίγουρα το pay2win δεν θα φύγει/αλλάξει αλλά τουλάχιστον τώρα μπορείς να τους κοντράρεις μιας που παίζουν με το χέρι και όχι scripts!

Κάναμε siege μετά από χρόνια και το διασκεδάσαμε σαν clan!

Τώρα πότε θα βγει workaround για το νέο σύστημα τους δεν ξέρω...

Στης 29/6 έρχεται και ένα μεγάλο update που στην Κορέα το έχουν από τον Νοέμβρη αλλά whatever η nc$oft... και εγώ το περιμένω πως και πως μιας που παίρνει καλό boost ο summoner μου :D

Έχει και καλό event (ως της 29/6) και κατάφερα και έκανα καλό weapon...

To L2 έχει ψωμί ακόμα αν καταφέρουν και κρατήσουν μακρυά τους cheaters/scripters και βάζουν και τα updates από Κορέα πιο συχνά.

 

Προς νέους, πλέoν πας 99 εύκολα στο L2 αλλά το ψωμί είναι στα 101-102+ το οποίο και είναι λίγο ζόρι να πας, άντε το 99 προς 100 το πας σε 1 μήνα χωρίς events κτλ αλλά το 100 προς 101 και πέρα θέλει υπομονή! 

Τι εχει?? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα παιχνιδι 15ετιας που εχει καταστραφει απο μεσα προς τα εξω χωρις καν σημαδια διορθωσης (μοναδικη εξαιρεση το Classic) δεν καταλαβαινω που εχει ψωμι ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλουμε απεξω το παραπανω gameplay που υποθετω οτι ηταν σε dungeon(φανταστικο σχεδιαστικα το dungeon btw)σε ολα τα αλλα βλεπω κοινα πραγματα με Aion,Terra και Lineage2(ειδικα ο χαρτης στο τελος κανει μπαμ :P).

Βλεπω και τα σχολια του πρωτου video απο κατω και γενικα δεν υπαρχει ενθουσιασμος(παρολο που τα γραφικα του ειναι καλα η αληθεια ειναι).

 

 

Σε άλλον το προτείνατε, αλλά ψήσατε εμένα, lol. :P Πάνω που σκεφτόμουν να γυρίσω στο wow. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να βγει καλό γιατι και η θεματολογία του και το όλο monster capture system του μ αρέσει , όμως δεν μου μοιάζει για ΑΑΑ τίτλος στην αίσθηση του gameplay του , ελπίζω να κάνω λάθος , θα δούμε 
Πάντως και την nexon σαν εταιρία δεν την θεωρώ σοβαρή  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In all honesty, δεν μου φαίνεται σε καμία περίπτωση κάτι πολλά υποσχόμενο. Απλά μπορεί να μου κάνει γι αυτό που ψάχνω αυτόν τον καιρό. Αν και μπορεί εν τέλη απλά να κάνω ένα break από ΜΜΟ για λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν αλλάξει πολλά απο πέρσι ?βασικά εδώ λέει πριν 17 μέρες οτι οι off server είναι full σε bots , πότε βγήκε το anti-bot system ?

 

real life φίλος μου είχε πει οτι έπαιζε αλλα είχε πολύ p2w , ο ίδιος χάλαγε αρκετά κ πάλι βρισκόταν πίσω, τον είχα ρωτήσει να μπω και μου είχε πει οτι δεν αξίζει κ αυτός θα το παράταγε (για official μιλάμε).

Αν όντως αξίζει έστω κ για δοκιμή για όσους το άφησαν πριν καμια 5-6ετία , σε ποιο server παίζεις? που έχει Έλληνες? όχι οτι θα μπω αλλα λέμε τώρα  :-D 

τι summoner παίζεις? warlock ?

Παίζω στον Chronos λόγο του ότι ήμουν παλιά devianne και μετά τα merges έγινε ο chronos οπότε και έμεινα εκεί. 

Είμαι σε Ελληνική pve clan με πολύ καλή παρέα αλλά αν ποτέ βάλουν free transfer θα την κάνω για naia ή όποιον άλλο έχει σε GMT + ζώνη γιατί δεν την παλεύω για sieges 1-3 το πρωί...

Το p2w δεν το γλυτώνεις λόγο του μοντέλου που έχουν. δλδ πάντα θα υπάρχει ο τούμπανο παίχτης με τα 1000 εξτρά αλλά αυτοί πάντα είχαν το ranger και με scripts, τώρα δεν υπάρχουν αυτά. 

Chat bots για adena θα δεις και μάλιστα πολλά. Ίσως πριν δεις το toon σου θα έχει pm από adena seller. Αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να λυθεί εύκολα. Τώρα xp bots λόγο του lvl που είμαι δεν βλέπω, χώρια του ότι μετά τα 85 το παιχνίδι έχει πολλά daily instances και δεν έχει και πολύ νόημα να πας field xp...

Τέλος παίζω Wynn Spectral Master (Dark Elf) που είναι από τα πιο δυνατά classes στο game σαν pve αλλά και στις olys θερίζει! 

Δεν παίζω olys όμως λόγο της ώρας (1~3) αλλά μερικές φορές που είχα παίξει λόγο ενός quest (exalted) τα πήγαινα πολύ καλά χωρίς να έχω το gear ή το lvl τότε.

 

 

Υ.Γ. Δεν θα κάτσω να απαντήσω στα quotes που κάνατε για το αν έχει μέλλον ή όχι το παιχνίδι σε άτομα που δεν παίζουν.

Υπάρχουν παίχτες που τους αρέσει να κάνουν μόνο quests και να παίζουν pvp χωρίς healer, tank, buffer και έχουν κάτι μυστήρια classes που είναι λίγο spellcaster, λίγο archer, λίγο buffer, λίγο healer, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τα γνωστά. Δεν είμαι ένας από αυτούς. Οπότε για μένα το L2 είναι μονόδρομος. Για εσάς που σας αρέσουν τα παραπάνω έχει γεμίσει το net με wowclones 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά και 0 p2w να είχε το l2 δεν θα ασχολιόμουν, απο περιέργεια ρώτησα  
το l2 έχει πεθάνει πολλά χρόνια τώρα , δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλα για εμάς που παίζαμε 10-11 χρόνια πριν (όχι 15ωρα , 2 μέρες σερί) αυτό το πράγμα δεν είναι l2   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά και 0 p2w να είχε το l2 δεν θα ασχολιόμουν, απο περιέργεια ρώτησα  

το l2 έχει πεθάνει πολλά χρόνια τώρα , δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλα για εμάς που παίζαμε 10-11 χρόνια πριν (όχι 15ωρα , 2 μέρες σερί) αυτό το πράγμα δεν είναι l2   :-D

Τώρα είμαι 32 και τα έχω περάσει και γω αυτά και μάλιστα είχα και πολλές φορές δικούς μου servers.

Για μένα ευτυχώς το game εξελίχθηκε. Δεν μπορώ στην ηλικία που είμαι και στις υποχρεώσεις που έχω να κάθομαι και να κάνω farm με τις ώρες οπότε τα instances για μένα ήρθαν κουτί!

Το μόνο που με χαλάει είναι το f2p/p2w. Θα ήθελα το τωρινό L2 με συνδρομή και όχι L2Store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...