Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα και τα rts με multi, και τα fps, και το pong και το σκάκι και το ποδόσφαιρο δεν θα τα εξισώσεις ολα όμως υπάρχει ενα βασικό λάθος ο όρος αυτός δεν χρησιμοποιειται σε κανένα απ αυτά σχεδόν πότε !

ναι συμφωνώ και γιαυτό νευριαζα που λέγαν στην αρχή το lost Ark mmo... Αλλά τελικά έχει dungeons marketplace κτπ κτπ.. Και από ότι κατάλαβα έχουν κάνει ένα hack and slash μμο mix... Hahahha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Galane καταλαβαίνω τον πόνο σου και την κάψα σου να βρεις ένα νέο MMORPG που θα σε απορροφήσει αλλά φίλε ήμουν και γω στη θέση σου και τσάμπα παιδεύεσαι. Δε ξέρω ποια εμπειρία ήταν αυτή που σε έβαλε στα mmo πριν μερικά χρόνια και προσπαθείς να ξαναζήσεις ακριβώς το ίδιο συναίσθημα αλλά ξέχασέ το.

Πρώτον σίγουρα έχουν περάσει κάποια χρόνια και έχεις μεγαλώσει και δεύτερον μετά από τόσα mmorpg που έχεις δοκιμάσει το βλέπω απίθανο στο κοντινό μέλλον να βρεις κάτι που πραγματικά θα σε εκπλήξει. Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.

 

Τώρα από κει και πέρα η συμβουλή μου και για σένα και για οποιονδήποτε άλλο είναι σε αντίστοιχη φάση είναι να δεις παιχνίδια που ήδη υπάρχουν που ίσως δε τους έδωσες τη δέουσα σημασία:

- Diablo 3. Με τα καλά του και τα στραβά του μπορεί να σου προσφέρει ένα πολύ όμορφο gameplay και είναι μια ωραία casual εμπειρία.

- Path of exile. Το πιο "βαθύ" action rpg που έχω παίξει. Αγγίζει το τέλειο σε επίπεδο itemisation/economy. Βέβαια, για να το απολαύσεις πλήρως θέλει σοβαρό commitment, αρκετό διάβασμα και 2-3 wasted χαρακτήρες μέχρι να καταλάβεις τι κάνεις.

- FF14. Εξαιρετικό παιχνίδι αν μπεις σε διαδικασία να απολαύσεις τον κόσμο του. Δεν είναι της κατηγορίας "μπαίνω και πίου πίου μέχρι να ευχαριστηθεί η καρδιά μου". Αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια με σοβαρή ιστορία που θα κάτσεις να διαβάσεις τι λένε τα ρημαδοquest και γενικά αν κατανοείς τι είναι final fantasy είναι must. Δεν έχει pvp.

- WoW. Όπως και συ και γω το σνομπαρα και ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά μέχρι πριν ένα μήνα. Έχοντας αφιερώσει χρόνο και χρήματα σε σκουπίδια τύπου BnS/BDO/ΟτιδήποτεΆλλοΚυκλοφόρησεΤαΤελευταία12χρόνια κατάλαβα γιατί αυτό το παιχνίδι έχει 20πλάσιους χρήστες από το 2ο. Μπορεί να μη φαίνεται όσο skilled τα εντυπωσιακά "action mmorpg" που έχεις συνηθίσει αλλά πίστεψέ με είναι 20 φορές πιο βαθυ.

- Μη κολλάς γενικότερα σε mmorpg ΜΟΝΟ. Υπάρχουν παιχνίδια όπως το Grim dawn που ανέφερες, το Witcher 3, το Fallout 4 που είναι must-play και η εμπειρία τους προσεγγίζει μια mmorpg εμπειρία πολύ περισσότερο από τα σκουπίδια που έχεις παίξει.

Το οποιο ηταν απαντηση σε αυτο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπα ποτέ ότι τον final η Patch of exile η Witcher δεν είναι καλό.. Είναι πολύ καλά μάλιστα.. Ειπα εγώ προσωπικά ότι τα βαριέμαι γρήγορα...δεύτερον δεν είπα ότι δεν παίζω καθόλου pve... Μου αρέσει ποιο πολύ το pvp.. Και τέλος βρήκα για την ώρα το gta Online χαχααχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπα ποτέ ότι τον final η Patch of exile η Witcher δεν είναι καλό.. Είναι πολύ καλά μάλιστα.. Ειπα εγώ προσωπικά ότι τα βαριέμαι γρήγορα...δεύτερον δεν είπα ότι δεν παίζω καθόλου pve... Μου αρέσει ποιο πολύ το pvp.. Και τέλος βρήκα για την ώρα το gta Online χαχααχαχ

Ρε συ Γαλανε τωρα συγνωμη αλλα κοροιδευομαστε? Πιο πισω γραφεις οτι το βρισκεις fail και αντιγραφη του Diablo 3(το οποιο και αυτο το ειπες fail) το path of exile....Τωρα πως γινεται κατι που το θεωρει καποιος προσωπικα fail να το λεει και καλο τι να σου πω δεν ξερω..

 

Επισης αν δεν ησουν μονο pvp τυπος για ποιο λογο να ριξεις ακυρο στο FF14 που οπως ειπες εχει κυριως pve. Και παλι mmorpg δεν ειναι, και μαλιστα αξιολογο?

 

Τελος ειπα και εγω και αλλοι οτι αν ενα mmorpg δεν εχει σοβαρο/αξιολογο pve τον κοσμο για καιρο δεν τον κραταει.Μεσα βεβαια σε αυτο παει και ο τροπος παιχνιδιου/πληρωμης,το support απο την εταιρια με patches/expansion κλπ

 

Ειπαμε τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα και το εγραψε και πιο αναλυτικα και καλυτερα ο jim λιγες σελιδες πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συγνωμη αλλα ειμαι ο μοναδικος που δεν βλεπει φως στο τουνελ?

Μετα εχει νοημα που γραφει οτι τα δοκιμαζει ολα?

Ποιο mmorpg παιχνιδι θα βγει που μονο με το pvp θα μπορεσει να τον κρατησει για καιρο σε αυτο?

Αυτο λεμε τοση ωρα.

Το λάθος σου είναι που έχει βαλθεί να βρεις το φως σώνει και καλά, νομίζω οτι και ο γαλανός εχει συμβιβαστεί με το σκοτάδι στο τούνελ του  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος σου είναι που έχει βαλθεί να βρεις το φως σώνει και καλά, νομίζω οτι και ο γαλανός εχει συμβιβαστεί με το σκοτάδι στο τούνελ του :P

κλαίω χαχαχχχαχαχχχχα fullgore για να σε ταραξω (καθαρά για πλάκα) το wow για εμένα ειναι ότι ειναι και το lol σε moba hahahhahahaha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα σε σχέση με το pvp και το street-fighter και τα moba το εννοώ.

 

Στα τωρινά mmorpg ακόμη και στα top και στα πιο pvp-oriented το pvp είναι απλά ένα feature και τίποτα παραπάνω.

Όλες αυτές οι αποστειρωμένες αρένες και η κομμουνιστική εξίσωση των stats για μένα δεν είναι pvp.

Δε "παλεύεις" με τα items σου, δεν υπάρχει περίπτωση να "κλέψεις" το σπαθί από το νεκρό αντίπαλό σου, δε διεκδικείς κάποιο σπάνιο spawn δε δε δε.

Υπάρχει για να υπάρχει.

 

Το ότι σε κάποια παιχνίδια είναι πιο fun και καλοφτιαγμένο δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι απλά ένα feature.

Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο ένα action combo based mmorpg(σαν το bns) να πλησιάσει stree fighter κτλ.

Δεν υπάρχει περίπτωση ένα objective based pvp σε mmorpg (τύπου capture the flag) να προσεγγίσει την "τακτική" και το teamwork ενός moba.

 

Τελευταίο παιχνίδι που είχε meaningful pvp ήταν το lineage 2 που ήταν open world και αν ψόφαγες μπορεί να έριχνες και item σου. Δεν υπήρχε εκ τότε κάτι σοβαρό και δε φαίνεται και κάτι στον ορίζοντα γι'αυτό και απορούμε κάποιοι με το τι ακριβώς ψάχνεις και στο πού το ψάχνεις.

 

Αν θες περιέγραψε λίγο τι ακριβώς ψάχνεις και τι εννοείς με το pvp και ίσως σε βοηθήσουμε κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά δεν μπορείς. Σου είπα τα έχω δοκιμάσει όλα... Άκου Κάτι ακριβός σαν archeage χώρις p2w... Μου αρέσει δίλαδη απίστευτα το open Word.. Σαν του archeage.. Μου άρεσε απίστευτα που άλλαζα Class και έχει τόση μεγάλη ποικιλία. Πάλι archeage και το rift βέβαια το έχει αυτό.. Pvp φουλ αλλά φυσικά δεν έχω πρόβλημα να κάνω όσο και αν δύσκολα ειναι τα pve dungeons. Για μα πάρω gear είτε από pve είτε από Craft ότι θες.. Μου άρεσε απίστευτα στο archeage που σου έδινε την δυνατότητα να βγάλεις όπως θες εσύ GOLD.. Trade packs. Farma. Κτλπ κτλπ κτλπ αλλά φυσικά πάλι το χάλαγε το labor... Κατάλαβες περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε παιξε το ΑΑ και υπεμεινε οσο μπορεις το p2w η ψαξε και περιμενε το crowfall.

 

Τα lineage eternal και lost ark που περιμενεις δε νομιζω να σε καλυψουν.

 

Γενικα το openworld και sandbox που σ αρεσει συνηθως εμφανιζεται σε Korean mmos που σχεδον παντα ειναι low populated και p2w.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε παιξε το ΑΑ και υπεμεινε οσο μπορεις το p2w η ψαξε και περιμενε το crowfall.

 

Τα lineage eternal και lost ark που περιμενεις δε νομιζω να σε καλυψουν.

 

Γενικα το openworld και sandbox που σ αρεσει συνηθως εμφανιζεται σε Korean mmos που σχεδον παντα ειναι low populated και p2w.

το crowfall μου έχει δώσει ένας φίλος από Alfa Account.. Αλλά. Δεν μπορώ να παίξω δεν έχει ποτε. Άτομα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galanos, αυτήν την στιγμή και μέχρι το 2017 δύσκολα θα βρεις κάτι καινούργιο να σε καλύψει. Δοκίμασε κανά game που δεν έχεις παίξει ίσως.

 

Jim, αυτό ακριβώς που λες για το αποστειρωμένο pvp είναι που δεν θέλει μάλλον και ο galanos. Θέλει χύμα χαοτικό pvp όπως στο Archeage. Ομολογουμένως, παρότι εκ φύσεως αμπαλανσάριστο (εφευρίσκω λέξεις :P), καθώς για "competitive" pvp χρειάζεται ελεγχόμενο περιβάλλον που δεν μπορεί να υπάρξει σε sandbox game, ωστόσο έχει μια δυναμική το ελεύθερο pvp σε sandbox παιχνίδια που δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού προς το παρόν.

Το να δημιουργείς σχέσεις με άλλους παίχτες πραγματικές και όχι απλά για μερικά match στην αρένα η στα bg αλλά που είναι καθοριστικές στην διαμόρφωση του κόσμου του παιχνιδιού, είναι κάτι τρομερό. Να κάνεις εχθρούς και συμμάχους, να προδώσεις και να προδοθείς, όλο το drama όταν τα πάντα διαμορφώνονται από τους παίχτες, είναι εντελώς άλλη εμπειρία από ένα ελεγχόμενο περιβάλλον σε bg, arena ή ακόμη και τα realm vs realm. Δεν έχει καμία σχέση, και όντως το ΑΑ ήταν το μόνο παιχνίδι των τελευταίων χρόνων που είχε κάτι τέτοιο.

 

Φυσικά υπάρχει το Eve πάντα galanos. Δεν έχω παίξει γιατί δεν μου αρέσει πολύ το sci-fi setting, αλλά λένε ότι είναι τρομερό σε αυτό το κομμάτι ακριβώς. Προσωπικά πάντως δε νομίζω ότι ποτέ είχα ιδιαίτερο πρόβλημα στο κομμάτι του pvp του Archeage από πλευράς p2w. Ναι, είναι p2w, αλλά αν παίζεις για καιρό και μάθεις καλά τον char, μπορείς να στηθείς και να σταθείς άνετα στο pvp. Θεωρούσα πάντα τον εαυτό μου casual και παρόλα αυτά είχα σκοτώσει άτομα που ήταν κοντά στην κορυφή στο ranking στον server ουκ ολίγες φορές σε διάφορες καταστάσεις. Γενικά έχει προβλήματα, αλλά αν σου άρεσε τόσο μπορείς κάλλιστα να επιστρέψεις και να το απολαύσεις για λίγο καιρό ακόμη μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim, αυτό ακριβώς που λες για το αποστειρωμένο pvp είναι που δεν θέλει μάλλον και ο galanos. Θέλει χύμα χαοτικό pvp όπως στο Archeage. Ομολογουμένως, παρότι εκ φύσεως αμπαλανσάριστο (εφευρίσκω λέξεις :P), καθώς για "competitive" pvp χρειάζεται ελεγχόμενο περιβάλλον που δεν μπορεί να υπάρξει σε sandbox game, ωστόσο έχει μια δυναμική το ελεύθερο pvp σε sandbox παιχνίδια που δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού προς το παρόν.

Το να δημιουργείς σχέσεις με άλλους παίχτες πραγματικές και όχι απλά για μερικά match στην αρένα η στα bg αλλά που είναι καθοριστικές στην διαμόρφωση του κόσμου του παιχνιδιού, είναι κάτι τρομερό. Να κάνεις εχθρούς και συμμάχους, να προδώσεις και να προδοθείς, όλο το drama όταν τα πάντα διαμορφώνονται από τους παίχτες, είναι εντελώς άλλη εμπειρία από ένα ελεγχόμενο περιβάλλον σε bg, arena ή ακόμη και τα realm vs realm. Δεν έχει καμία σχέση, και όντως το ΑΑ ήταν το μόνο παιχνίδι των τελευταίων χρόνων που είχε κάτι τέτοιο.

 

Σε αυτό συμφωνώ με τον galano. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι αυτό το "αμπαλανσάριστο" δε το θέλουν οι εταιρίες.

Προφανώς, έχει τη λογική του ότι κάποιοι δε μπορούν να δεχτούν ότι ήρθε κάποιος με καλύτερα items και τους έκανε μπάλα πόσω δε μάλλον το ενδεχόμενο να υπάρχει chance να ρίξουν κάποιο από τα items τους. Θα χάναν κόσμο από τα ragequits.

Γι'αυτό έχουμε αυτό το μπασταρδεμένο κάτι σαν pvp χωρίς λόγο. Καρφώνουν και ατάκες του στυλ "balanced" και "skilled" και έδεσε το γλυκό.

 

Anyway, το θέμα είναι ότι αυτό δεν υπάρχει για την ώρα και δε το βλέπω να υπάρχει και στο μέλλον. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω εγώ προσωπικά στο galano και δε θα το βρει ψάχνοντας μέσα στα σκουπίδια.

Ακόμη και το Revelations Online που είχα αναφέρει στο παρελθόν αλλά και τα Crowfall και Chronicles of Elyria δεν είναι για να hypeαριστείς. 99.9% σκουπίδια θα είναι και αυτά. Η έκπληξη θα είναι να μην είναι.

 

Είναι σαν να έχει απορρίψει το Pro και το Fifa και να ψάχνει ένα καλό ποδοσφαιράκι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι .. δεν τρώω κανένα hype στην μάπα ξανα ... μετα το Φιασκο όπως είπαμε του BDO .. δεν περιμένω τίποτα μα τιπτ ... απλα δοκιμάζω .. το μονο που θελω να βγει σαν τρελος ειναι το MU Legend .. γιατι ειναι απο τα πρωτα μουθ MMo! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει ξανα'παντηθει το ερωτημα αλλα γτ δεν παιζεις κανα Lineage παλι?Αφου μαλλον εκει ειναι το στυλ σου...τωρα που ξεπηδανε σιγα σιγα οι Classic servers με πολλες χιλιαδες κοσμος μεσα βρες εναν χωρις OP donations και μαλλον εισαι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...