Προς το περιεχόμενο

MMORPG (Αγαπημένα, Προτάσεις, Απορίες)


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Galane καταλαβαίνω τον πόνο σου και την κάψα σου να βρεις ένα νέο MMORPG που θα σε απορροφήσει αλλά φίλε ήμουν και γω στη θέση σου και τσάμπα παιδεύεσαι. Δε ξέρω ποια εμπειρία ήταν αυτή που σε έβαλε στα mmo πριν μερικά χρόνια και προσπαθείς να ξαναζήσεις ακριβώς το ίδιο συναίσθημα αλλά ξέχασέ το.

Πρώτον σίγουρα έχουν περάσει κάποια χρόνια και έχεις μεγαλώσει και δεύτερον μετά από τόσα mmorpg που έχεις δοκιμάσει το βλέπω απίθανο στο κοντινό μέλλον να βρεις κάτι που πραγματικά θα σε εκπλήξει. Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.

 

Τώρα από κει και πέρα η συμβουλή μου και για σένα και για οποιονδήποτε άλλο είναι σε αντίστοιχη φάση είναι να δεις παιχνίδια που ήδη υπάρχουν που ίσως δε τους έδωσες τη δέουσα σημασία:

- Diablo 3. Με τα καλά του και τα στραβά του μπορεί να σου προσφέρει ένα πολύ όμορφο gameplay και είναι μια ωραία casual εμπειρία.

- Path of exile. Το πιο "βαθύ" action rpg που έχω παίξει. Αγγίζει το τέλειο σε επίπεδο itemisation/economy. Βέβαια, για να το απολαύσεις πλήρως θέλει σοβαρό commitment, αρκετό διάβασμα και 2-3 wasted χαρακτήρες μέχρι να καταλάβεις τι κάνεις.

- FF14. Εξαιρετικό παιχνίδι αν μπεις σε διαδικασία να απολαύσεις τον κόσμο του. Δεν είναι της κατηγορίας "μπαίνω και πίου πίου μέχρι να ευχαριστηθεί η καρδιά μου". Αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια με σοβαρή ιστορία που θα κάτσεις να διαβάσεις τι λένε τα ρημαδοquest και γενικά αν κατανοείς τι είναι final fantasy είναι must. Δεν έχει pvp.

- WoW. Όπως και συ και γω το σνομπαρα και ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά μέχρι πριν ένα μήνα. Έχοντας αφιερώσει χρόνο και χρήματα σε σκουπίδια τύπου BnS/BDO/ΟτιδήποτεΆλλοΚυκλοφόρησεΤαΤελευταία12χρόνια κατάλαβα γιατί αυτό το παιχνίδι έχει 20πλάσιους χρήστες από το 2ο. Μπορεί να μη φαίνεται όσο skilled τα εντυπωσιακά "action mmorpg" που έχεις συνηθίσει αλλά πίστεψέ με είναι 20 φορές πιο βαθυ.

- Μη κολλάς γενικότερα σε mmorpg ΜΟΝΟ. Υπάρχουν παιχνίδια όπως το Grim dawn που ανέφερες, το Witcher 3, το Fallout 4 που είναι must-play και η εμπειρία τους προσεγγίζει μια mmorpg εμπειρία πολύ περισσότερο από τα σκουπίδια που έχεις παίξει.

δεν κολλάω γενικά με. Τα mmo απλά μόνο τα mmo δεν έχουν τέλος . Γενικά. Ειμαι pvp player και μόνο online φυσικά... Τα άλλα. Όλα τα βαριέμαι πολύ γρήγορα.. Δοκιμάζω σχέδον τα πάντα... Diablo 3 ήμουν φαν από παλιά... Αλλά. Το 3 ήταν φαιλ και το βαρέθηκα γρήγορα.. Witcher πολυ καλό.. Βρέθηκα όμως στο 15 λεπτό.. Patch of exile φαιλ για εμένα :ρ φτηνή αντιγραφή.., ff14 πολυ καλό. Αλλά δεν έχει pvp... Και παλι περνάω μια φάση.. Δοκιμάζω τα πάντα.. Μέχρι να βγει αξιόλογο mmo... Πχ dayz. Paragon. Dead rising. Κτλπ κτλπ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν κολλάω γενικά με. Τα mmo απλά μόνο τα mmo δεν έχουν τέλος . Γενικά. Ειμαι pvp player και μόνο online φυσικά... Τα άλλα. Όλα τα βαριέμαι πολύ γρήγορα.. Δοκιμάζω σχέδον τα πάντα... Diablo 3 ήμουν φαν από παλιά... Αλλά. Το 3 ήταν φαιλ και το βαρέθηκα γρήγορα.. Witcher πολυ καλό.. Βρέθηκα όμως στο 15 λεπτό.. Patch of exile φαιλ για εμένα :ρ φτηνή αντιγραφή.., ff14 πολυ καλό. Αλλά δεν έχει pvp... Και παλι περνάω μια φάση.. Δοκιμάζω τα πάντα.. Μέχρι να βγει αξιόλογο mmo... Πχ dayz. Paragon. Dead rising. Κτλπ κτλπ

Μαλλον το προβλημα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι τα παιχνιδια αλλα τα περιεργα προσωπικα γουστα που εχεις.

 

Οταν λες οτι βαριεσαι πχ D3,PoE,Witcher 3(στο 15λεπτο μαλιστα lol...)αλλα συνεχισεις και παιζεις Moba παιχνιδια οπως το paragon μου ερχεται στο μυαλο η εξης απορια.

 

Γιατι δεν το γυρνας σε Fps και fighting παιχνιδια αφου σου αρεσει τοσο πολυ το pvp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το προβλημα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι τα παιχνιδια αλλα τα περιεργα προσωπικα γουστα που εχεις.

 

Οταν λες οτι βαριεσαι πχ D3,PoE,Witcher 3(στο 15λεπτο μαλιστα lol...)αλλα συνεχισεις και παιζεις Moba παιχνιδια οπως το paragon μου ερχεται στο μυαλο η εξης απορια.

 

Γιατι δεν το γυρνας σε Fps και fighting παιχνιδια αφου σου αρεσει τοσο πολυ το pvp?

Diablo 3 το Είχα λιώσει. Απλά. Δεν έχει τιοτ να κάνεις εκτός το φαρμ. Witcher κτλπ ναι.. Δεν μπορώ να παίζω singe... Παλιά ελιωνα fps πολυ... Battlefield.. Call of duty.. Titan fall.. Απλα μετά κόλλησα με τα mmo... Και τώρα μου φενεται πάλι εκεί το γυρίσω.. Κάνα paragon.. For honor.. Battlefield 1 κτλπ... BTW κατέβασα να ξανα δω το nevewinter.. Είχα παίξει παλιά Open beta... Πόσο τραγικοι είναι.. Έχουν βάλει για να ξεκλησωσιες κάποια race.. Να πληρώσεις?????? Omg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diablo 3 το Είχα λιώσει. Απλά. Δεν έχει τιοτ να κάνεις εκτός το φαρμ. Witcher κτλπ ναι.. Δεν μπορώ να παίζω singe... Παλιά ελιωνα fps πολυ... Battlefield.. Call of duty.. Titan fall.. Απλα μετά κόλλησα με τα mmo... Και τώρα μου φενεται πάλι εκεί το γυρίσω.. Κάνα paragon.. For honor.. Battlefield 1 κτλπ... BTW κατέβασα να ξανα δω το nevewinter.. Είχα παίξει παλιά Open beta... Πόσο τραγικοι είναι.. Έχουν βάλει για να ξεκλησωσιες κάποια race.. Να πληρώσεις?????? Omg

Warframe εχεις παιξει? Μετα το WoW εχω γραψει απειρες ωρες σε Warframe + Poe, κλασικο μμο δεν ειναι αλλα δε χανεις να δοκιμασεις  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warframe εχεις παιξει? Μετα το WoW εχω γραψει απειρες ωρες σε Warframe + Poe, κλασικο μμο δεν ειναι αλλα δε χανεις να δοκιμασεις  :-)

αν και μου αρέσει τρελά το Warframe σε φάση να πλήρωνα και συνδρομή για να παίζω αν δεν ήταν f2p , για κάποιο λόγο μου προκαλεί ναυτία , παίζω και μετά απο λίγο μου έρχεται εμετός . Το έχω ξαναπάθει παλιότερα με το mario 64 όταν ήμουν πιτσιρίκι και με το wow λίγο με τα παλιά του γραφικά , αλλα όχι έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ γρηγορο αλλα δε με πειραξε ποτε, νομιζω το Warframe ειναι απο τα λιγα που εχει εξελιχθει τοσο πολυ και συνεχιζει προς το καλυτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ γρηγορο αλλα δε με πειραξε ποτε, νομιζω το Warframe ειναι απο τα λιγα που εχει εξελιχθει τοσο πολυ και συνεχιζει προς το καλυτερο 

δεν ξέρω , το είχα googlάρει τότε για να δω τι φταίει κ αν υπάρχει λύση επειδή μου άρεσε πολύ και βρήκα αρκετά threads και στο reddit και στα official forums . Ίσως έχει να κάνει με τα χρώματα κ όχι με την ταχύτητα του παιχνιδιού , πάντως σαν παιχνίδι ειναι πολύ ωραίο , απίστευτο που είναι f2p μάλιστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Patch of exile φαιλ για εμένα :ρ φτηνή αντιγραφή.., 

 

Φτηνή αντιγραφή το PoE, το άκουσα κι αυτό. :D Το Diablo 3 έχει fluid combat και είναι άρτιο τεχνικά, αλλά δεν είναι ούτε *** του PoE σε βάθος character building, economy και content. To Diablo 3 χρειάστηκε να βγάλει expansion για να βάλει rifts τα οποία δεν πλησιάζουν καν τα maps που το PoE είχε ήδη από το beta. Και η μαμά Blizz σε υποχρεώνει να ακριβοπληρώνεις κιόλας main game + expansion για να σου δώσει πράγματα που ένα εντελώς free παιχνίδι είχε ήδη κάνει απείρως καλύτερα.

 

Κατά τα άλλα δεν είναι game για pvp όπως όλα του είδους προφανώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+απειρο, παιζω poe απο closed beta, εχω παιξει σε απειρα leagues ( mostly hardcore ), κ αγορασα καποια πακετα για support, νομιζω ειναι το καλυτερο παιχνιδι του genre (diablo 2 nostalgia μονο), και φυσικα εχουν επικοινωνια με το community  , εγω περιμενω Macos υποστηριξη αν και θα αργησει οπως ειπανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Θελω να παιξω εστω και λιγο αργα,το WOW.Και πριν ξεκινησω θα ηθελα να μου πει καποιος σε ποιον σερβερ ειναι οι πιο πολλοι Ελληνες.Παιζω λιγες ωρες την εβδομαδα.Πιο πολυ pve ειμαι.Οποτε ψαχνω κατι χαλαρο.Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετούς Έλληνες είχε ο Twilight Hammer απο Horde μεριά και ο Genjuros, αλλά έχει περάσει πολύ καιρός απο όταν έπαιζα οπότε καλύτερα να σου απαντήσει κάπιος άλλος.

 

Ένα Ελληνικό guild που είδα ότι πάει καλά ειναι οι OMEGA  http://omega.gamerlaunch.com/index.php?gid=465432 

αλλά για τον server που είναι δεν ξέρω τι παίζει .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...