Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην φοβάσαι να στεναχωρήσεις, any feedback is good! 😄

Όπως λες δεν υπάρχει καμία ανάγκη να γίνω και μέτοχος συγκεκριμένης εταιρίας. Απλά στην παρούσα, αυτά που βλέπω στο συγκεκριμένο (πράσινο dial με diver bezel, ζαφείρι, hacking, winding και lume) δεν τα βρίσκω εύκολα αλλού σε αυτή την τιμή. Mόνο σε αυτό το Phoibos βασικά, που μπορεί και να προτιμήσω τελικά.

9kJ08h8m.png

Σε κάθε περίπτωση, δεν είμαι από τους ανθρώπους που μετανιώνουν εύκολα για τις επιλογές τους. Ως τώρα είμαι 2/2. Αλλά έχεις δίκιο, όταν το βλέπεις πολύ ζεστά το θέμα μπορεί να χάνεις το δάσος ή να χάσεις μια ευκαιρία πάνω στην βιασύνη σου. Δεκτή η συμβουλή! 👍

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ας ανεβάσω και εγώ το BLNR από τα Lidl που πήρα. Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο καλή ποιότητα για την τιμή του.

Αυτό μάλλον δεν έχει τον μηχανισμό NH35a της SEIKOspacer.png

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

 

Όχι. Κινέζικο έχει. Seiko έχει μια άλλη σειρά με τη διπλή τιμή. 

Το έχω πάρει και εγω και το περιμένω μέρα με μέρα

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια από αυτά έχουν αντίγραφα μηχανισμών MIYOTA και κάποια άλλα ακριβότερα αντίγραφα μηχανισμών ΕΤΑ. Αν διαβάσεις στα διάφορα forum που ασχολούνται με το ρολόγια υπάρχουν διφορούμενες απόψεις από το ένα άκρο στο άλλο. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως φαίνεται φοβερό στο χέρι, homage or not!

In other news..οι φωτογραφίες του μπορντοροδοκόκκινου που χρώσταγα (click για larger res).

2O4uNesl.png

Κλείνω εβδομάδα σήμερα που το έχω, και όποτε το βάζω δεν μπορώ να πάρω τα μάτια από πάνω του! Νόμιζω πως οι photo το αδικούν 🤩

Το regulation είναι λίγο χειρότερο από το Maestro που έχω, το τελευταίο διήμερο παίζει γύρω στα +11s. Και πάλι ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Ας ανεβάσω και εγώ το BLNR από τα Lidl που πήρα. Μπορώ να πω ότι δεν περίμενα τόσο καλή ποιότητα για την τιμή του.

 

spacer.png

πεταμενα λεφτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρήματα που κοστίζουν μια χαρά είναι με επιφύλαξη στους μηχανισμούς. Τα ίδια εργοστάσια ίσως παράγουν και επώνυμα ρολόγια όχι τίποτα rolex βέβαια. Δείτε τα συγκριτικά που υπάρχουν στο youtube ειδικά για την συγκεκριμένη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theodi είπε

απο την αποψη οτι ειναι μια ελεεινη αντιγραφη   

Υποκειμενική δική σου άποψη είναι αυτή.

Άθλιο θα ήταν αν έγραφε Rolex και προσπαθούσε να πουλήσει κάτι που δεν είναι. 

Από εκεί και πέρα εκατοντάδες μάρκες έχουν πανομοιότυπα μοντέλα που έχουν ως βάση ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Υποκειμενική δική σου άποψη είναι αυτή.

Άθλιο θα ήταν αν έγραφε Rolex και προσπαθούσε να πουλήσει κάτι που δεν είναι. 

Από εκεί και πέρα εκατοντάδες μάρκες έχουν πανομοιότυπα μοντέλα που έχουν ως βάση ένα. 

αθλιωτατο ειναι οχι απλα ελεεινο . μια αντιγραφη ειναι , εδωσες ενα 50αρικο που καλυτερα να το έτρωγες σουβλακια παρα στην μαιμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκότωσα το ρολόι που μου το χαρισε ο παρα λιγο πεθερος μου και πηρα μια τηλεορασάρα απιστευτη.Το ρολοι ελβετικο με πλατινα κλπ 950 καινουριο το χε πάρει.Το εσπρωξα 700 και πηρα μια τηλεοραση και τα υπολοιπα τα γλεντησα.Πρίν με κακολογησετε η τυπισσα επαιρνε χαπια απο τα καλα και μου το ειχαν κρυψει ολοι.Την καρφωσε δοξα τον θεο η κολλητη της και βρηκα που τα εκρυβε.Εφυγα την ιδια μερα.Αυτά...και βασικά ποτέμου δε θα το φοραγα γιατι μισω τα ρολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theodi είπε

αθλιωτατο ειναι οχι απλα ελεεινο . μια αντιγραφη ειναι , εδωσες ενα 50αρικο που καλυτερα να το έτρωγες σουβλακια παρα στην μαιμου 

Άθλιο δεν είναι το ρολόι, αντιθέτως είναι πολύ όμορφο και η ποιότητα κατασκευής (όπως και το "πόσο ρολόι παίρνεις") είναι εξαιρετική για την τιμή.

Μαϊμού φυσικά δεν είναι.. καθώς δεν προσποιείται πως είναι ROLEX. Homage είναι, και μάλιστα καλής ποιότητας. 

Γενικά, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου εδώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...