Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ανήμερα των γενεθλίων μου λοιπόν!

 

20201214-181856.jpg

20201214-181928.jpg

 

 

Εξαιρετικό. Επιτέλους και ένα πραγματικά καλό ρολόι. Από που το πήρες ταν επιτρέπεται; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zanskou είπε

Εξαιρετικό. Επιτέλους και ένα πραγματικά καλό ρολόι. Από που το πήρες ταν επιτρέπεται; 

Απο τη μπουτικ στη Βαλαωρίτου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Μια ομορφια απλα

Την ομορφιά πού ακριβώς τη βλέπεις;
 Παλιομοδίτικο τελείως.
Συγγνώμη, αλλά αν ήταν άγνωστης μάρκας ακριβώς το ίδιο, ούτε που θα του δίνατε καμία σημασία...

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Την ομορφιά πού ακριβώς τη βλέπεις;
 Παλιομοδίτικο τελείως.
Συγγνώμη, αλλά αν ήταν άγνωστης μάρκας ακριβώς το ίδιο, ούτε που θα του δίνατε καμία σημασία...

:xlap66:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Την ομορφιά πού ακριβώς τη βλέπεις;
 Παλιομοδίτικο τελείως.
Συγγνώμη, αλλά αν ήταν άγνωστης μάρκας ακριβώς το ίδιο, ούτε που θα του δίνατε καμία σημασία...

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (εξάλλου για θέμα γούστου πρόκειται εν μέρει) αλλά το datejust έχει ένα κλασσικό, διαχρονικό και αρκετά συντηρητικό (σήμερα πλέον, όχι όταν βγήκε) σχέδιο. Πράγματι κάποιος μπορεί να το δει σαν ξεπερασμένο, ή παλιομοδίτικο. Προσωπικά ο συνδυασμός της στεφάνης με τον κύκλωπα και το dial αυτό μου αρέσει πολύ, αλλά και πάλι, το βασικό είναι να αρέσει σε αυτόν/αυτήν που  θα το φοράει.

Από εκεί και πέρα...το 2020 τα ρολόγια - όλα τα ρολόγια - είναι περιττά. Η βασικός λόγος ύπαρξής τους έχει καλυφθεί από άλλα μέσα εδώ και δεκαετίες. Οπότε μιλάμε για είδη πολυτελείας πλέον, με αξία περισσότερο διακοσμητική παρά χρηστική.

Αυτός που σνομπάρει ρολόγια επειδή είναι φτηνά (ή φτηνιάρικα) έχει μικρή διαφορά από αυτόν που σνομπάρει ρολόγια επειδή είναι ακριβά ή συγκεκριμένης μάρκας. Και αν κάποιος φτάνει δε στο σημείο να φτιάχνει λογαριασμό για να σνομπάρει...τότε κάτι δεν πάει καλά στο κεφάλι του. Φαίνεται πως όποιος έχει την μύγα...μυγιάζεται.

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Την ομορφιά πού ακριβώς τη βλέπεις;
 Παλιομοδίτικο τελείως.
Συγγνώμη, αλλά αν ήταν άγνωστης μάρκας ακριβώς το ίδιο, ούτε που θα του δίνατε καμία σημασία...

εμενα μου αρεσει πολυ και για του λογου το αληθες να τι ζαχαρωνω να αγορασω τωρα

eknhpk6.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dante80 είπε

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (εξάλλου για θέμα γούστου πρόκειται εν μέρει) αλλά το datejust έχει ένα κλασσικό, διαχρονικό και αρκετά συντηρητικό (σήμερα πλέον, όχι όταν βγήκε) σχέδιο. Πράγματι κάποιος μπορεί να το δει σαν ξεπερασμένο, ή παλιομοδίτικο. Προσωπικά ο συνδυασμός της στεφάνης με τον κύκλωπα και το dial αυτό μου αρέσει πολύ, αλλά και πάλι, το βασικό είναι να αρέσει σε αυτόν/αυτήν που  θα το φοράει.

Από εκεί και πέρα...το 2020 τα ρολόγια - όλα τα ρολόγια - είναι περιττά. Η βασικός λόγος ύπαρξής τους έχει καλυφθεί από άλλα μέσα εδώ και δεκαετίες. Οπότε μιλάμε για είδη πολυτελείας πλέον, με αξία περισσότερο διακοσμητική παρά χρηστική.

Αυτός που σνομπάρει ρολόγια επειδή είναι φτηνά (ή φτηνιάρικα) έχει μικρή διαφορά από αυτόν που σνομπάρει ρολόγια επειδή είναι ακριβά ή συγκεκριμένης μάρκας. Και αν κάποιος φτάνει δε στο σημείο να φτιάχνει λογαριασμό για να σνομπάρει...τότε κάτι δεν πάει καλά στο κεφάλι του. Φαίνεται πως όποιος έχει την μύγα...μυγιάζεται.

 

Συμφωνώ.
Εγώ μίλησα για την ομορφιά του ρολογιού, που σίγουρα εμπεριέχει και υποκειμενικά κριτήρια από τη μία, από την άλλη είναι και λίγο αντικειμενικό όταν κάτι θυμίζει αρχαιολογία.
Προφανώς και στις μέρες μας ένα ακριβό ρολόι είναι λίγο γνώρισμα ματαιοδοξίας ή φετίχ για ορισμένους και καθείς μπορεί να αρέσκεται σε ό,τι τον ευχαριστεί.
Όμως, το γεγονός ότι βρίσκουμε όμορφο κάτι, μόνο και μόνο επειδή είναι ακριβό ή επειδή είναι συγκεκριμένης μάρκας, είναι αυτό το οποίο στηλιτεύω και το οποίο δεν μου αρέσει να γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Συμφωνώ.
Εγώ μίλησα για την ομορφιά του ρολογιού, που σίγουρα εμπεριέχει και υποκειμενικά κριτήρια από τη μία, από την άλλη είναι και λίγο αντικειμενικό όταν κάτι θυμίζει αρχαιολογία.
Προφανώς και στις μέρες μας ένα ακριβό ρολόι είναι λίγο γνώρισμα ματαιοδοξίας ή φετίχ για ορισμένους και καθείς μπορεί να αρέσκεται σε ό,τι τον ευχαριστεί.
Όμως, το γεγονός ότι βρίσκουμε όμορφο κάτι, μόνο και μόνο επειδή είναι ακριβό ή επειδή είναι συγκεκριμένης μάρκας, είναι αυτό το οποίο στηλιτεύω και το οποίο δεν μου αρέσει να γίνεται.

ΠΑντως εμενα το πιο αγαπημενο ρολοι που εχω ειναι ενα  οκταγωνο zenith Defy ταχυπαλμο του 1970 ( με το μπρασελε με τα κενα )

lpLxPgo.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 6:35 ΜΜ, margaritagr είπε

Ανήμερα των γενεθλίων μου λοιπόν!

 

20201214-181856.jpg

20201214-181928.jpg

 

 

Μεγειες!

Παντα ηθελα ενα submariner η ενα sea dweller αλλα πραγματικα λυπαμαι τα λεφτα. Οταν φοραω ενα ρολοι γεμιζει γρατζουνιες οποτες μενω μονο στις φωτογραφιες!

Ειπα να πω και εγω τον πονο μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@margaritagr με γεια, εξερετική επιλογή!  

 

------------------------------

Παιδιά διαφωνώ στην σύγκριση ενός Datejust με ένα orient κτλ, παρόλο που ο καθένας σε μια φώτο μπορεί να σκεφτεί "φαίνονται σχεδόν ολόιδια γιατί να δώσω 10 φορές παραπάνω λεφτά για το Datejust", και φυσικά δεν αδικώ τέτοιου είδους σκέψεις. Ισχύει ότι φαίνονται παρόμοια, και σε κάποιον μπορεί και να του αρέσει ενα zenith παραπάνω από ένα Rolex ούτε αυτό έχει κάτι μεμπτο!

Συγκρίσεις όμως δεν έχουν νόημα. Όποιος αγοράσει ρολόι luxury μάρκας θα καταλάβει που πάνε τα λεφτά, δεν νιώθεις το ίδιο όταν φοράς ένα Rolex με το όταν φοράς ένα Tag Heuer πχ. Αυτό πουλάει η Rolex αυτό αγοράζουν οι πελάτες της, αυτό προσπαθούν να νιώσουν οι εκατομύρια ανα τον κόσμο (και χιλιάδες έλληνες) που φοράνε μαιμού Rolex . 

Υπόψην αυτά τα ρόλογια δεν αγοράζονται με δάνειο ή αδειάζοντας τον μισό τραπεζικό λογαριασμό γιατί τότε προσφέρουν μόνο άγχος. Πρέπει υπάρχει η ανάλογη οικονομική άνεση.

3 ώρες πριν, isim είπε

Μεγειες!

Παντα ηθελα ενα submariner η ενα sea dweller αλλα πραγματικα λυπαμαι τα λεφτα. Οταν φοραω ενα ρολοι γεμιζει γρατζουνιες οποτες μενω μονο στις φωτογραφιες!

Ειπα να πω και εγω τον πονο μου

Τα submariner με κεραμικο bezel (τελευταίας 10 ετίας περίπου) δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Το δικό μου το φοράω καθημερινά στα 5 χρόνια που το έχω και βλέπεις την κατάσταση του, οπότε οι γρατζουνιές δεν θα πρέπει να είναι ο λόγος που θα στερηθείς ένα τέτοιο ρολόι. 

image.png.1a5c123227cf6b4366d46ebc273eb567.png

Επεξ/σία από alex_000
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...