Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πολύ όμορφο και κλασσικό no date Zenith Surf των 70's. Με δεδομένο πως φοράω τώρα με χαρά κάτι ανάλογο σε SEIKO εποχής, είναι φυσικό να μου αρέσει το συγκεκριμένο. Το χρώμα του καντράν δε, σου δίνει την δυνατότητα να το φορέσεις και καθημερινά, και για καλό..απλά αλλάζοντας λουράκι.

Πιο πολύ θα ρωτούσα εγώ τι ΔΕΝ θα του έβρισκε κάποιος...

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αν δεν έγραφε Zenith θα ήταν απλά ένα παλιό ωραίο ρολόι (Σύμφωνα με το γούστο μου τουλάχιστον)

Είναι προφανές ότι η όποια αξία υπάρχει σε αυτό το αντικείμενο οφείλεται στο brand  του

Συμφωνώ και εγώ ότι θα έπρεπε να είχε ένα πιο καλό λουράκι. Από εκεί και πέρα ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να έψαχνες πως ήταν στην αρχική του κατάσταση

Και εγώ αυτό πιστεύω. Αν ήταν ένα ολόιδιο quartz από τα lidl ή ένα ίδιο κουρδιστό σύγχρονο κινέζικο, θα το έβρισκα ασήμαντο και δεν θα το φορούσα. Κατασκευαστικά και με βάση τα σύγχρονα δεδομένα επίσης δεν έχει τίποτα το σημαντικό ή ξεχωριστό. Παρόλα αυτά, όποτε το φοράω, το κάνω με χαρά, αλλά μόνο επειδή γράφει Zenith, νιώθω ευχάριστα και μόνο που βλέπω την κορώνα με το λογότυπο.

 

3 ώρες πριν, Dante80 είπε

 

Πολύ όμορφο και κλασσικό no date Zenith Surf των 70's. Με δεδομένο πως φοράω τώρα με χαρά κάτι ανάλογο σε SEIKO εποχής, είναι φυσικό να μου αρέσει το συγκεκριμένο. Το χρώμα του καντράν δε, σου δίνει την δυνατότητα να το φορέσεις και καθημερινά, και για καλό..απλά αλλάζοντας λουράκι.

Πιο πολύ θα ρωτούσα εγώ τι ΔΕΝ θα του έβρισκε κάποιος...

Για εμένα είναι αυτό, ότι δεν έχει τίποτα να του βρει κάποιος. Καμιά καινοτομία, τίποτα παραπανίσιο, τίποτα ξεχωριστό. Και δεν μιλάω αισθητικά, θεωρώ ότι η αισθητική προέρχεται πάντα από την χρηστικότητα, όπως άλλωστε φαίνεται και από το φριχτό λουράκι που επέλεξα! Δεν έχει ημερομηνία, o μηχανισμός δεν είναι ταχύπαλμος και δεν κάνει hacking, δεν είναι αδιάβροχο. 

Πέρα από τους συναισθηματικούς λόγους, αυτό που με έκανε να το φοράω και που δεν φαίνεται καθόλου στις φωτό είναι η προσοχή στην λεπτομέρεια που φαίνεται μόνο με μεγεθυντικό φακό. Το καντράν, οι δείκτες, οι σημάνσεις της ώρας και η κορώνα έχουν πολλή λεπτομέρεια.

Θεωρώ ότι το Seiko σου είναι πολύ,πολύ ομορφότερο από το Zenith. Πολύ φοβάμαι όμως ότι αν δείξεις και τα δύο σε κάποιον που ξέρει από ρολόγια, θα προτιμήσει το δικό μου. Δεν είναι πολύ άδικο αυτό;

 

Κανείς δεν ασχολήθηκε να με ρωτήσει κάτι για αυτό, δεν τραβάει κανένα βλέμμα. Προσωπικά μιλώντας, αυτή είναι τελικά η δύναμη που έχει ένα brand. Δεν είναι η "φιγούρα", την οποία τόσο κυνηγάνε κάποιοι. Είναι η γνώση ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο, ότι η Zenith έφτιαξε κάτι με κάποια συγκεκριμένα standards και μετά από σκέψη.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosa11 είπε

Παιδια ποσο πιστευετε θα πιασει στην αγορα αυτο;

Ηταν του παππου μου..

138185944_888121875267198_2279534880276577426_n.jpg.4613e7003ff0ab07dc5f6b9f1d5457ce.jpg138834879_1537828043074042_7565502990659808629_n.jpg.de15af255b5a16e015ca4b034874eae4.jpg137034523_418934362878773_6151738392717593274_n.jpg.ad34012ba42f8f6f8de37e0bd784e0a8.jpg138917225_425645518681094_7980362745342622595_n.jpg.a1cc027d74b62c3857b7c3c8fab7cc60.jpg

Αν δεν ειναι χρυσό, δεν έχει ούτε 50€. Κράτα το να θυμάσαι τον παππού αν θες...

image.png.9172bcf9c8dd965409682abd9392eb41.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dante80 είπε

 

Και...έφτασε το πρώτο μου JDM...🤩

oeBL5Wsl.jpg

XcJuhEKl.jpg

8X1OiSil.jpg

mNp7UoUl.jpg

 

 

 

 

Ωραίο!! Το έψαξα και έχει κάπου 300€! Έχω μια απορία όμως! Γιατί έχει 300€? Όντως έχει 300€?!

Τι διαφορά έχει από τα g shock των 70€?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ωραίο!! Το έψαξα και έχει κάπου 300€! Έχω μια απορία όμως! Γιατί έχει 300€? Όντως έχει 300€?!

Τι διαφορά έχει από τα g shock των 70€?!

Σε σχέση με το 5610 μου (φθηνότερη τιμή Ελλάδα στα 117€) που έχει τον ίδιο μηχανισμό και φτιάχνεται Κίνα ή Μαλαισία, βρίσκω τις εξής διαφορές. Να σημειωθεί πως το ρολόι δεν βγαίνει σε Ευρωπαϊκή έκδοση, κατασκευάζεται και πωλείται μόνο στην Ιαπωνία.

1. Το λουράκι είναι πράγματι πιο μαλακό και πλούσιο όπως είχα δει να γράφεται. Επίσης, έχει περισσότερες τρύπες (μάλλον λόγω της Ιαπωνικής αγοράς, ήθελε η CASIO να δουλέψει και με μικρότερους καρπούς).

2. Τόσο η κάσα εσωτερικά που κρατάει τον μηχανισμό, όσο και το καπάκι είναι από ατσάλι PVD μαύρο. Το καπάκι είναι βιδωτό, δεν έχει τις τέσσερις κλασσικές βίδες.

3. Αποτέλεσμα του 2 είναι πως το ρολόι είναι ελαφρώς βαρύτερο, και το νιώθεις πολύ πιο στιβαρό στο χέρι (χωρίς να κουράζει όμως). Επίσης, είναι λίγο πιο παχύ από το στάνταρ 56Χ0, χωρίς να χαλάει η άνεση στον καρπό όμως.

4. Η οθόνη του μου φαίνεται λίγο καλύτερη σε ευκρίνεια/ανάλυση, μπορεί όμως αυτό να είναι placebo effect καθαρά.

5. Συσκευασία και τσουμπλέκια παρατρεχάμενα διαφορετικά από τα στάνταρ τσίγκινα κουτάκια που έχουμε εδώ. Μικρές διαφορές στα έγγραφα.

6. Τα κουμπάκια του έχω την αίσθηση πως είναι λίγο πιο σκληρά από 5610, πάντως δεν χρειάζεσαι νύχι για να παίξεις. Ίσως θέλει λίγο στρώσιμο μιας και είναι του κουτιού.

Συμφωνώ πάντως..300€ είναι πολλά. Μου ήρθε κάπως φθηνότερα από Ιαπωνία.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό χρώμα το DJ!!

Χθες Ιάπων εδώ..σήμερα παλιακός Ελβετός.

eTbyhohl.jpg

uMewsvul.jpg

Μου το είχαν κάνει δώρο το συγκεκριμένο προ εικοσαετίας, και το βρήκα σε ένα συρτάρι Τέλη Δεκεμβρίου. Το μπρασελέ του είχε χαλάσει δυστυχώς...αλλά με μια αλλαγή μπαταρίας και ένα φθηνό λαστιχένιο...μια χαρά!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swatch irony ? Ωραίο! Κάπου έχω ένα scuba που το φόρεσε όλη η οικογένεια !

 

Είσαι παλιός πλέον στο άθλημα, θεωρείται δεδομένη η αναφορά του reference number 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Τσεχία εμένα μου ήρθε σε πέντε μέρες.  Αλλά αυτό με τον SEIKO ΝΗ35Α μηχανισμό που τα πάει πολύ καλά. πες μας εντυπώσεις από τον μηχανισμό και Καλοφόρετο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο το Pagani..γενικά οι Κινέζοι (Pagani, Heimdar, Merkur κλπ) έχουν ξεκινήσει να παίρνουν μπρος δυνατά! Ακόμα και σε μη homage ρολόγια. 🤩

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...