Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/1/2021 στις 5:50 ΜΜ, sphinxgr είπε

Θα ανεβάσω φώτο τις επόμενες ημέρες. 

Αν κοιτάς το συγκεκριμένο αρκετό καιρό, θα σου πω κάτι, που θα σε φέρει αρκετά πιο κοντά στην απόκτηση του:

Υποθέτω το chrono24 το γνωρίζεις όπως επίσης και τις τιμές του. Στην Αθήνα λοιπόν σε 2 ώρες, αν πας σε 3~4 μαγαζιά...θα το πάρεις στην καλύτερη τιμή της Ευρώπης και από τις χαμηλότερες του πλανήτη, που όμοιες τους δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο ;)

Κρίση και covid σκοτώνουν τις τιμές :)

Καλοφόρετο! Μιας κι ενδιαφερεται φιλος για παρεμφερη αγορα (με μαυρο dial) θα μπορουσες με πμ να μου στειλεις τα καταστηματα που κανουν καλες εκπτωσεις? 

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Clansman είπε

Καλοφόρετο! Μιας κι ενδιαφερεται φιλος για παρεμφερη αγορα (με μαυρο dial) θα μπορουσες με πμ να μου στειλεις τα καταστηματα που κανουν καλες εκπτωσεις? 

ευχαριστω προκαταβολικα!

Δεν είναι ιδιαίτερα κρυφό. Θα πάτε στους Authorized Dealers στο κέντρο των Αθηνών ;) Μπορείτε να πάτε επιπρόσθετα και στην boutique που είναι και αυτή στο σύνταγμα. Όλα τα καταστήματα δεν απέχουν αθροιστικά πάνω από 15 λεπτά συνολικού περπατήματος. 

image.png.bff7477b91d2d307ccf5fe514e2f1df1.png 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 10:23 ΜΜ, Dante80 είπε

Σε γενικές γραμμές, οι επίσημοι μεταπωλητές πωλούν ακριβότερα από άλλα μαγαζιά. Αλλά γλυτώνεις περιπτώσεις παρα-εισαγωγών, fakes ή προβλημάτων με την εγγύηση του προϊόντος. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως στο 90% των περιπτώσεων, σε αυτή την κατηγορία προϊόντων όταν βλέπεις "30 μέρες παράδοση" τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σου το φέρει σκρουτζομάγαζο το ρολόι στην αναγραφόμενη τιμή.

Η καλύτερη λύση όταν σταμπάρεις ένα συγκεκριμένο ρολόι θα ήταν να πας να το δεις από κοντά σε μερικούς επίσημους. Συνήθως, μπορείς να πετύχεις και μια καλή έκπτωση με αυτόν τον τρόπο.

Για τα Tissot τώρα. Είναι αλήθεια πως έχουν ακουστεί μερικά προβλήματα για ελαττωματικούς ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ χρονογράφους (βασισμένους στον ΕΤΑ C01.211). Όμως το ρολόι που κοιτάς είναι μπαταρίας, όχι μηχανικό. Σε γενικές γραμμές η Tissot είναι αρκετά ποιοτική εταιρία. Ρίξε μια ματιά και εδώ για μερικούς ακόμα χρονογράφους.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες δεν υπάρχει περίπτωση να το φέρει στην αναγραφόμενη τιμή.

Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.Στην πόλη που μένω είδα οτι υπάρχουν 2 μαγαζιά που αναφέρονται στο site της tissot,στα οποία μπορώ να το κάνω κράτηση (αυτό που πόσταρα στα 505 ευρώ στο site) αλλά το έχω βρει σε άλλο μαγαζί από Αθήνα με 15% εκπτωση και είναι επίσημος μεταπωλητής.

Α,κατάλαβα,οπότε λογικά με τα μπαταρίας δεν θα έχω θέμα.Λέω να καταλήξω σε αυτό που πόσταρα γιατί δεν έχω βρει κάτι που να μου αρέσει εξίσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3,5 χρόνια είχα πάρει από τον Alie ένα ρολόι, απλά για να δω πως είναι, με 10€. Δεν το φόρεσα καθόλου και το έδωσα σε ένα γνωστό μου να το φοράει.

Γιατί το γράφω? Θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη value for money αγορά ever! Σήμερα μετά από 3,5 χρόνια καθημερινής χρήσης είναι σε σχετικά άριστη κατάσταση με ότι έχει περάσει και ήρθε η ώρα της απόσυρσης.

Το βάζω περισσότερο ως αποτέλεσμα χρήσης ενός φθηνού ρολογιού μετά από 3,5 χρόνια το οποίο στάθηκε άξια σε όλες τις δυσκολίες. 

 

00006.jpg

00001.jpg

00002.jpg

000003.jpg

0004.jpg

00005.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Πριν 3,5 χρόνια είχα πάρει από τον Alie ένα ρολόι, απλά για να δω πως είναι, με 10€. Δεν το φόρεσα καθόλου και το έδωσα σε ένα γνωστό μου να το φοράει.

Γιατί το γράφω? Θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη value for money αγορά ever! Σήμερα μετά από 3,5 χρόνια καθημερινής χρήσης είναι σε σχετικά άριστη κατάσταση με ότι έχει περάσει και ήρθε η ώρα της απόσυρσης.

Το βάζω περισσότερο ως αποτέλεσμα χρήσης ενός φθηνού ρολογιού μετά από 3,5 χρόνια το οποίο στάθηκε άξια σε όλες τις δυσκολίες. 

 

00006.jpg

00001.jpg

00002.jpg

000003.jpg

0004.jpg

00005.jpg

Όπως βλέπουμε έχει πολύ μεγάλη φθορά η κάσα και το μπρασελέ. Η συγκεκριμένη μάρκα πωλείται και ακριβότερα στα καταστήματα του εξωτερικού. Νομίζω έκανε και εδώ την εμφάνιση της. Ένα ρολόι CASIO πχ δεν θα είχε τέτοια φθορά. Για το δεκάρικο πάντως δεν χωράει συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Όπως βλέπουμε έχει πολύ μεγάλη φθορά η κάσα και το μπρασελέ. Η συγκεκριμένη μάρκα πωλείται και ακριβότερα στα καταστήματα του εξωτερικού. Νομίζω έκανε και εδώ την εμφάνιση της. Ένα ρολόι CASIO πχ δεν θα είχε τέτοια φθορά. Για το δεκάρικο πάντως δεν χωράει συζήτηση.

Για 10€, δεν έπρεπε να βγάλει ούτε μήνα!!! Όχι 3,5 χρόνια με απόλυτη αξιοπιστία. Μέχρι και κόψιμο απο τροχό έχει πάνω δεξία. Και το τζάμι του, την παραμικρή γρατσουνιά δεν εχει.

Και κλασικό casio που είχα πάρει με 15€ (το κλασικό το μπιπ μπιπ), σε λιγότερο καιρό έσπασε. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, τρομπάρουμε τρελά με τις κούριερ εδώ. Ένα μουρουνόλαδο έχω παραγγείλει από 6 του μήνα...και ακόμα περιμένω την ACS.

Εν τω μεταξύ...προχθές παράγγειλα από Ιαπωνία ρολόι, και ήρθε τώρα σπίτι. Οζάκα-Κουκάκι 48 ώρες! 😲

rzmJkJ2.png

 

Στις 28/1/2021 στις 6:13 ΜΜ, LeukoSustima είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες δεν υπάρχει περίπτωση να το φέρει στην αναγραφόμενη τιμή.

Εννοώ πως σου λένε μετά από μια-δυο εβδομάδες πως ο προμηθευτής τους δεν το έχει αλλά μπορεί να το παραγγείλει σε - σχεδόν πάντα - μεγαλύτερη τιμή. 😂

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας το βάλουμε λοιπόν! Το νέο μου CASIO 🤩

(κλικ για full res)

HFeM532m.jpg

r5WiR7Jm.jpg

d2eGkGJm.jpg

m5qnxVvm.jpg

uT2tazum.jpg

Δυστυχώς, οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ (είμαι σκράπας εντελώς, και βάλε και συννεφιά). Από κοντά είναι πολύ καλύτερο. Ο κωδικός του είναι OCW-S100-1AJF. 👍

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δυστυχώς, οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ (είμαι σκράπας εντελώς, και βάλε και συννεφιά). Από κοντά είναι πολύ καλύτερο. Ο κωδικός του είναι OCW-S100-1AJF. 👍

Καλορίζικο ! Περιμένουμε εντυπώσεις  !!!

Από Seiya ή αλλού;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jakis13 είπε

Καλορίζικο ! Περιμένουμε εντυπώσεις  !!!

Από Seiya ή αλλού;

Amazon.co.jp, τους τσίμπησα το τελευταίο λολ. Είναι αυτό που έλεγα πως ήρθε σε 48 ώρες, παραπάνω.

Θα ποστάρω περισσότερα αφού περάσω μαζί του μερικές μέρες..προς το παρόν απλά το χαζεύω..😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα αναφέρει σε άλλο forum παλιότερα ότι το VFM του συγκεκριμένου συγκρίνεται μονο με τα SEIKO SARB (και γνωστή η κατάληξή τους).

Αν και η Casio έχει βγάλει άλλα 2 μοντέλα στα χαμηλά (μοντέλα 150 , 200) με θεωρητικά ίδια ή και καλύτερα specs, ευτυχώς συνεχίζει την παραγωγή του...

Ειναι το μονο ρολόι που έχω με bracelet και το  αγόρασα γνωρίζοντας ότι αυτό δεν αλλάζει. Οχι μονο αυτό, καλοκοιτάζω πλέον και για τo επόμενo oceanus - στοχο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2021 στις 3:41 ΜΜ, sphinxgr είπε

Ήρθε μετά από 2 μήνες και το Pagani!!!

141226589_214300370338957_6877899706623060009_n.jpg

140935209_1303153943374814_5969145617482563483_n.jpg

140834321_3522252507824540_5037685561234471891_n.jpg

141011991_251929819713893_1567809710026162624_n.jpg

Και επειδή ήρθε το pagani μετά από 2 μήνες, αλλά τελικά την επόμενη πήρα το seamaster, αν κάποιος ενδιαφέρεται για το pagani, το πουλάω. Αφόρετο (οκ το φόρεσα για τις φωτογραφίες) και με συνάντηση μόνο χέρι με χέρι, σε περιοχές κοντά στο κέντρο της Αθήνας.  

Είναι το μαύρο, αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001037561342.html?

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας στείλει Π.Μ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...