Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks, Ίδιας ποιότητας ρολόι σε Omega πάμε κοντά στα 8-10 και η μόνη διαφορά είναι το logo. 

 

Για το καντράν εμένα δεν με ενοχλεί αν και μάλλον θα προτιμούσα πιο minimal. Για αυτό πήγαινα αλλά δεν υπάρχει:

 

 

 

L2_786_5_56_7_6.jpg

 

 

 

Ακου Alex επειδη το κατεχω το αντικειμενο .

 Tα χρηματα δεν ειναι λιγα που θες να διαθεσεις.Πρεπει να εχεις απαντησεις στις καταλληλες ερωτησεις .Το ρολοι  σε αυτο το price range  ειναι luxury item  .Οποτε δεν παιζει μονο ρολο   αν τα specs  του συγκεκριμενου  αξιζουν αυτο το ποσο (που τα αξιζουν ).

Το θεμα ειναι σε αυτα τα χρηματα τι αλλο μπορεις να παρεις .Εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα omega,  ναι οκ δεν θα εχει gold  ουτε χρονογραφο ,ομως εχει μεγαλυτερο prestige  και value market ως label   και πιστεψε με θα το πουλησεις πολυ ευκολοτερα εαν καποια στιγμη θελησεις  για να παρεις κατι αλλο η' οτιδηποτε .

 

 

 

Υ.Γ Οτι και να διαλεξεις αν ειναι διαθεσιμες ως επιλογη  2 κασες παρε εκεινη με την μεγαλυτερη διαμετρο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει γραφω εγω πρωτη για omega , ερχεται ο φωτης μας πεταει ενα "κατεχω το αντικειμενο" και λεει το ιδιο. Και κατι τρεχει στα γυφτικα!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει γραφω εγω πρωτη για omega , ερχεται ο φωτης μας πεταει ενα "κατεχω το αντικειμενο" και λεει το ιδιο. Και κατι τρεχει στα γυφτικα!!!!

αχχαχα εσυ  το λες  επειδη  εχεις γουστο , εγω το λεω επειδη εχω γουστο    αλλα κυριως για πιο σημαντικο λογο,αλλα δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες απο εδω .

Οταν λεω οτι το κατεχω ξερω πολυ καλα τι λεω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και τα Timberland. Λεω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου ενα ρολόι τις γιορτές. Βρίσκεις καλά ποιοτικά σε budget τιμή. Νταξ δεν μιλάω για ωμεγκα και παρεμφερή

Κοιτα κ σε tommy hilfiger εχει κ εκει καλες προτασεις κ οικονομικες!! Ωραιο χομπι τα ρολογια αλλα δεν εχω για omega,βολευομαι κ με το tommy ΄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου Alex επειδη το κατεχω το αντικειμενο .

 Tα χρηματα δεν ειναι λιγα που θες να διαθεσεις.Πρεπει να εχεις απαντησεις στις καταλληλες ερωτησεις .Το ρολοι  σε αυτο το price range  ειναι luxury item  .Οποτε δεν παιζει μονο ρολο   αν τα specs  του συγκεκριμενου  αξιζουν αυτο το ποσο (που τα αξιζουν ).

Το θεμα ειναι σε αυτα τα χρηματα τι αλλο μπορεις να παρεις .Εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα omega,  ναι οκ δεν θα εχει gold  ουτε χρονογραφο ,ομως εχει μεγαλυτερο prestige  και value market ως label   και πιστεψε με θα το πουλησεις πολυ ευκολοτερα εαν καποια στιγμη θελησεις  για να παρεις κατι αλλο η' οτιδηποτε .

 

 

 

Υ.Γ Οτι και να διαλεξεις αν ειναι διαθεσιμες ως επιλογη  2 κασες παρε εκεινη με την μεγαλυτερη διαμετρο .

 

Όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί ήδη και έχω δει ήδη πολλά Οmega (από όλα έχω δει πολλά) καθώς για εκεί πήγαινα στην αρχή. Είναι αδύνατο να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει οπότε τα κλασσικά moonwatch ή sea master δεν μου αρέσουν οπότε δεν τα φοράω και ας λένε ότι θέλουν επάνω. Επίσης δεν θεωρώ ότι το moonwatch των 2.5κ έχει κάνα σοβαρό "prestige" και ας λέει Ω επάνω. 

 

Η σειρά aqua terra είναι καταπληκτική μου αρέσουν οι χρονογράφοι και τα gmt τους. Το σκέφτηκα πολύ είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω aqua terra chrono όπως είπα πριν στην margaret αλλά τσατίζομαι που πρέπει να σκάσω 5-6κ για ατσάλι. 

 

 

 

 

nvve54.jpg

 

 

 

 

Oπως και να έχει ο δικός μου χαρακτήρας ποτέ δεν ήταν "δίνω διπλή τιμή για ένα logo" (θα ξέρεις φυσικά ότι longines και Ω ανήκουν στην swatch group και πραγματικά η κύρια διαφορά είναι το marketing και το logo). 

 

Δεν πρόκειται να πουληθεί το ρολόι όποιο και να πάρω, δεν υπάρχει ανάγκη ούτε λόγος. 

 

συμπέρασμα - αν συμφωνώ με όλα αυτά που είπες (ειλικρινά) δεν νομίζω να πάω σε αυτή την κατεύθυνση. 

 

Π.Σ μη με κάνεις και σκάσω 8-9ρι για το two tone aqua terra γιατί θα το μετανιώσω :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί ήδη και έχω δει ήδη πολλά Οmega (από όλα έχω δει πολλά) καθώς για εκεί πήγαινα στην αρχή. Είναι αδύνατο να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει οπότε τα κλασσικά moonwatch ή sea master δεν μου αρέσουν οπότε δεν τα φοράω και ας λένε ότι θέλουν επάνω. Επίσης δεν θεωρώ ότι το moonwatch των 2.5κ έχει κάνα σοβαρό "prestige" και ας λέει Ω επάνω. 

 

Η σειρά aqua terra είναι καταπληκτική μου αρέσουν οι χρονογράφοι και τα gmt τους. Το σκέφτηκα πολύ είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω aqua terra chrono όπως είπα πριν στην margaret αλλά τσατίζομαι που πρέπει να σκάσω 5-6κ για ατσάλι. 

 

 

 

 

nvve54.jpg

 

 

 

 

Oπως και να έχει ο δικός μου χαρακτήρας ποτέ δεν ήταν "δίνω διπλή τιμή για ένα logo" (θα ξέρεις φυσικά ότι longines και Ω ανήκουν στην swatch group και πραγματικά η κύρια διαφορά είναι το marketing και το logo). 

 

Δεν πρόκειται να πουληθεί το ρολόι όποιο και να πάρω, δεν υπάρχει ανάγκη ούτε λόγος. 

 

συμπέρασμα - αν συμφωνώ με όλα αυτά που είπες (ειλικρινά) δεν νομίζω να πάω σε αυτή την κατεύθυνση. 

 

Π.Σ μη με κάνεις και σκάσω 8ρι για το two tone aqua terra γιατί θα το μετανιώσω :D

Παρε οποιο θες ,δεν απεχουν πολυ ουτε στην κατηγορια,  απο την στιγμη που θα το παρεις να το κρατησεις"μια ζωη "  δεν προκειται να κανεις fail επιλογη με κανενα απο αυτα.

8κ  για omega ειναι παρα πολλα  υπερβαινει το ποσο την κατηγορια αυτη ( εκει παιζει το fail ).Εχεις αλλες επιλογες  πολυ καλυτερες σε αυτα τα ποσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ένας λόγος που δεν θα πουληθεί ποτέ είναι γιατί παίζει ένα επαγγελματικό milestone που συνδέω με την ιστορία. Σε 10 χρόνια μπορεί να μιλάμε για audemars piquest,  patek philippe κτλ αλλά δεν θα πουληθεί αυτό που θα πάρω τώρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ένας λόγος που δεν θα πουληθεί ποτέ είναι γιατί παίζει ένα επαγγελματικό milestone που συνδέω με την ιστορία. Σε 10 χρόνια μπορεί να μιλάμε για audemars piquest,  patek philippe κτλ αλλά δεν θα πουληθεί αυτό που θα πάρω τώρα!

Μακαρι φιλε μου  αυτο ειναι μεγαλο αλμα στα ρολογια και σου ευχομαι αντιστοιχο αλμα και στα επαγγελματικα σου .Στοχευε παντα ψηλα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχααχααχ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν το έγραφα... aim high :D.. στο κάτω κάτω και αυτά που δίνω τώρα δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα τα έδινα για ρολόι πριν 5 χρόνια :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex είχα πάρει παρόμοιο μοντέλο τον Οκτώβριο που μας πέρασε. Έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια από άλλους μέχρι ώρας για το design. Στο δικό μου μοντέλο υπήρχε το ίδιο ρολόι σε μέγεθος 40mm και 42mm. Το 42mm αν και λίγο πιο ακριβό, είναι πιο μοντέρνο και επειδή έχει πολλούς δείκτες μέσα δεν δείχνει τόσο "busy" οσο το 40mm.

 

Να και μια φωτογραφία του.

 

 

post-161805-0-02434700-1449163957_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο φίλε, όπως είπε ο Φώτης έκανες καλά που πήγες με το μεγάλο. Και το συγκεκριμένο που σκέφτομαι εγώ είναι 42 ενώ αυτό που αρέσει στην μαργαρίτα είναι 40.5. 

 

βοηθάει και το άσπρο dial , είναι πιο κυριλέ και φαίνεται λιγότερο busy αλλά αυτό που θέλω δεν μου αρέσει σε άσπρο :/ . Ισως κάνω λάθος.. βασικα με το άσπρο τα έχω πουθενά δεν μου αρέσει μου τη σπάει :D

 

img_8768.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκέφτομαι για ένα Longines (Conquest moonphase) Οι φώτο είναι στο χέρι μου.

  • Ξέρω ότι το χρυσό είναι κάπως αλλά μετά από χρόνια με Ρώσους το συνήθησα. Αν ξεπεραστεί το cultural θέμα το χρυσό είναι πολύ όμορφο στα ρολόγια. Είναι 18κ rose gold (two tone steel gold)
  • Μηχανικό automatic με τα πάντα (day / date / month / chronograph / day night cycle) αλλά ίσως λίγο φορτωμένο καντράν. Δεν είναι για μινιμαλ γούστα φυσικά. Για όλα αυτά που έχει είναι προσεγμένο το design Ι guess.

Πείτε καμιά γνώμη. Υποκειμενική αντικειμενική, βρίστε με για τα γούστα μου, τρολλάρετε , whatever (το trolling πάντα κρύβει λίγο αλήθεια μέσα :D) . Οτιδήποτε θα βοηθήσει γιατί παίζει και ένα black tie event στο Λονδίνο next week και ψήνομαι να πάω με καλό αξεσουάρ. Αν θέλω να το έχω εκεί πρέπει να το παραγγείλω σήμερα και είμαι υπο πίεση. 

 

#insomniaλαστρηζορτ

 

 

 

 

 

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Και το Tag που έβαλες πιό κάτω.

 

- Όταν λέγατε για 4Κ , νόμισα ότι μιλάτε για κατοστάρικα και λέω, δεν χτυπάω και εγώ κανένα.  Μετά συνειδητοποίησα ότι εννοείτε χιλιάρικα  :P

- Η βέρα που είναι;   :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...