Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλαγα για βιντεοκλάμπ για αλυσιδες με υπολογιστες που κανουν και επισκευες.. ειπα.

A, sorry, επειδή πόσταρες μετά από εμένα χωρίς quote, θεώρησα ότι μιλούσες σ'εμένα.

My bad :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ'αρχάς να διευκρινήσω κάτι. Δέν είπα ότι είναι πρόβλημά μου αλλά πρόβλημα ενός τεχνικού με μαγαζί! Δηλαδή ενός νόμιμου παλικαριού που ασκεί νόμιμα το επάγγελμα έχει κατάστημα και πληρώνει εκτός από ΤΕΒΕ , ρεύμα , ενοίκιο , τηλέφωνο , μεταφορικά , ίντερνετ κλπ. Σ'έναν τέτοιο επαγγελματία προφανώς και είναι ζημιά ο παραπάνω που ανέφερα. Και ο κάθε όμοιός του. Γιατί αυτός χωρίς να έχει το παραμικρό κόστος σε αντίθεση με  τον νόμιμο το παίζει τεχνικός και επωφελείται των γνώσεων που δίνουν τα φόρουμ. Προσωπικά δεν είμαι ενάντια στα φόρουμ. Ίσα ίσα θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη τους για ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνολογία κυρίως σαν χόμπι . Όμως στους επαγγελματίες δημιουργεί πρόβλημα όταν αυτοβαφτιζόμενοι τεχνικοί μπαίνουν παίρνουν τις hardware-software πληροφορίες τους προβαίνουν σε επισκευές και κονομάνε μαύρα. Το παραπάνω παλικάρι είδες τι γράφει? Πρέπει να βγάλω 650 τον μήνα πάγια έξοδα μαγαζιού! Ο μαυράκος φίλος μας όμως κονομάει χωρίς κάποιο κόστος! Και στο φινάλε από πότε η φοροδιαφυγή δεν είναι οικονομικό έγκλημα? Μου το εξηγείς? Γιατί ο νόμιμος να πληρώνει 26% φόρο από το 1ο ευρώ και ο μαγκάκος μαύρος 0? Τυχαίνει συνέχεια να βλέπω θέματα τύπου " Μου έφερε ο θειός μου 3 λάπτοπ α φτιάξω"  και τα ίδια άτομα ανεβάζουν νέα θέματα "μου έφερε η ξαδέρφη το τάδε να φτιάξω" και ξανά και ξανά και ξανά. Ε δεν είμαι χαζός να πιστέψω ότι όλοι αυτοί από αγάπη στην τεχνολογία ενημερώνονται! Όχι βέβαια. Παίρνουν πληροφοριές hardware-Software και κάνουν μαύρες επισκευές. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό . Κανένα . Αλλά ένας με μαγαζί σαν το παραπάνω παλικάρι έχει θέμα. Και δεν μιλάω για τις αλυσίδες καταστημάτων να ξηγούμε. Μιλάω για τα μικρομεσσαία μαγαζιά.

Συγνώμη αλλά τι "σπουδάζει" κάποιος για να γίνει τεχνικός Η/Υ ?

Νομίζω πως όλοι στην Ελλάδα μάθανε να φτιάχνουν υπολογιστές από το ίντερνετ και από την προσωπική τους ενασχόληση.

 

Το ότι κάποιος θέλησε να κάνει νόμιμο επάγγελμα κάτι που το έμαθε εμπειρικά κυρίως μέσο του ίντερνετ και μετά να κράζει το ίντερνετ το βρίσκω τουλάχιστον λάθος.

 

Καλώς ή κακώς τη διαφορά τη κάνει αυτός που ασχολείται και προσπαθεί και η διαφορά φαίνεται στο πελάτη.

Σίγουρα το παιδάκι που μόλις έμαθε να κάνει φορμάτ θα "χαλάσει" το όνομα του "τεχνικού" αλλά όταν κάποιος φωνάζει αυτό το παιδάκι να του φτιάξει τον υπολογιστή τόση σημασία δίνει και στο ίδιο του τον υπολογιστή.

 

Τεχνικός η/υ πλέον είναι αυτός που ασχολείται με το hardware, μιας και το software είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο που "με ένα απλό googlarisma " βρίσκει ο κάθε ένας τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

Καταγγελία τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά τι "σπουδάζει" κάποιος για να γίνει τεχνικός Η/Υ ?

Νομίζω πως όλοι στην Ελλάδα μάθανε να φτιάχνουν υπολογιστές από το ίντερνετ και από την προσωπική τους ενασχόληση.

 

Το ότι κάποιος θέλησε να κάνει νόμιμο επάγγελμα κάτι που το έμαθε εμπειρικά κυρίως μέσο του ίντερνετ και μετά να κράζει το ίντερνετ το βρίσκω τουλάχιστον λάθος.

 

Καλώς ή κακώς τη διαφορά τη κάνει αυτός που ασχολείται και προσπαθεί και η διαφορά φαίνεται στο πελάτη.

Σίγουρα το παιδάκι που μόλις έμαθε να κάνει φορμάτ θα "χαλάσει" το όνομα του "τεχνικού" αλλά όταν κάποιος φωνάζει αυτό το παιδάκι να του φτιάξει τον υπολογιστή τόση σημασία δίνει και στο ίδιο του τον υπολογιστή.

 

Τεχνικός η/υ πλέον είναι αυτός που ασχολείται με το hardware, μιας και το software είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο που "με ένα απλό googlarisma " βρίσκει ο κάθε ένας τη λύση.

 

 

καλα που εβαλες την λεξη ΝΟΜΙΖΩ..και το σωσες...

 

η προταση σου θα ηταν πιο σωστη "υποθετω οτι μεγαλο μερος αυτων που φτιαχνουν υπολογιστες....μπλαμπλα"

 

Δεν ξερω αν θα σου ρθει σαν σοκ , αλλα υπαρχουν τμηματα σε σχολες (ιιεκ κυριως αν οχι και σε αει/τει) που λεγονται "τεχνικος η/υ και μηχανων γραφειων"...και μαντεψε τι βγαινεις απο κει ....

 

Αλλα θα συμφωνησω οτι μεγαλο μερος οσων φτιαχνουν υπολογιστες ή γενικοτερα ασχολουνται με το επαγγελμα , εχουν κατα κυριο λογο αποκομισει τις γνωσεις τους εμπειρικα.

Οπως και γω αλλωστε , ετσι ξεκινησα , ασχετως αν μετα τελειωσα μια αναλογη σχολη που προανεφερα παραπανω....

 

YΓ : τι εννοεις τι σπουδαζει? τι μαθηματα? φυσικη , ηλεκτρονικα , ψηφιακα και προφανως καποια πρακτικα μαθηματα σε εργαστηρια...οχι οτι θα χρησιμοποιεις τα περισσοτερα στην πραξη , αλλα η γνωση καλο ειναι να υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα που εβαλες την λεξη ΝΟΜΙΖΩ..και το σωσες...

 

η προταση σου θα ηταν πιο σωστη "υποθετω οτι μεγαλο μερος αυτων που φτιαχνουν υπολογιστες....μπλαμπλα"

 

Δεν ξερω αν θα σου ρθει σαν σοκ , αλλα υπαρχουν τμηματα σε σχολες (ιιεκ κυριως αν οχι και σε αει/τει) που λεγονται "τεχνικος η/υ και μηχανων γραφειων"...και μαντεψε τι βγαινεις απο κει ....

 

Αλλα θα συμφωνησω οτι μεγαλο μερος οσων φτιαχνουν υπολογιστες ή γενικοτερα ασχολουνται με το επαγγελμα , εχουν κατα κυριο λογο αποκομισει τις γνωσεις τους εμπειρικα.

Οπως και γω αλλωστε , ετσι ξεκινησα , ασχετως αν μετα τελειωσα μια αναλογη σχολη που προανεφερα παραπανω....

 

YΓ : τι εννοεις τι σπουδαζει? τι μαθηματα? φυσικη , ηλεκτρονικα , ψηφιακα και προφανως καποια πρακτικα μαθηματα σε εργαστηρια...οχι οτι θα χρησιμοποιεις τα περισσοτερα στην πραξη , αλλα η γνωση καλο ειναι να υπαρχει.

Το πιο κοντά που διάβασα για Τεχνικός Η/Υ είναι το IT Essentials της Cisco που και αυτό θέλει δουλειά ακόμα.(Το συγκεκριμένο που διάβασα ήταν στα ελληνικά και τα παραδείγματα ήταν πάνω σε Windows XP, αλλά μετά είδα ότι η Αγγλική εκδοχή είχε μέσα Vista).

 

Έχεις δει τι κάνουν σε αυτά τα ΙΕΚ που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="error404" data-cid="53013092" data-time="1393428312"><p>

Τεχνικός η/υ πλέον είναι αυτός που ασχολείται με το hardware, μιας και το software είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο που "με ένα απλό googlarisma " βρίσκει ο κάθε ένας τη λύση.

Ακριβώς αυτο που είπες ισχύει για τους τεχνικους της γειτονιας που κατα κυριο λογο ασχολούνται με η/υ της κυρα μαριας. Οι τεχνικοι της "γειτονιας" με μαγαζι αλλά και οι κατσαβιδακιδες εχουν καταληξει να κανουν αντικαταστασεις υλικου ή φορματ, αλλα η τεχνολογια παει σε all in one Pc και tablet, χωρις αποσπομενες καρτες και τετοια. Δεν θα εχουν λογο υπαρξεις τοσοι πολλοι "τεχνικοι υπολογιστων", πιστευω θα μεινουν μονο αυτοι που επισκευαζουν σε επιπεδο ηλεκτρονικων κυκλωματων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

Πόσο κάνει δηλαδη ένα φορμάτ με εγκατάσταση windows και 5-10 free προγραμμάτων?

Oι περισσότεροι που πάνε για φορμάτ, έχουν έναν αργό υπολογιστή απ τις απιστευτες βλακίες που έχουν βάλει και ζητάνε να τους σωθουν τα πάντα. 

Πόση ωρα θα φαει κάποιος? Πόσα χρηματα αξιζει για κάτι τέτοιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

 

Πριν λίγο καιρό είχε τύχει να ανέβω Θεσ/νίκη για μια δουλειά. Επί της Εγνατίας στην περιοχή του Βαρδάρη παντού κολλημένες αφίσες (Α4) από κατάστημα . Φορματ με 10 ευρώ... Δηλαδή πόσο να βγάζει καθαρά ο τύπος?

 

Και εγώ τεχνικός είμαι , τυχαίνουν κάποιες δουλειές σε φίλους , βγάζω κανά εξτραδάκι αλλά δεν το κυνηγάω γιατί και φοβάμαι , και νιώθω ότι έτσι θα φάω την δουλειά νόμιμων επαγγελματιών . Εχω και σταθερή πρωινή δουλειά. Περιμένω τώρα κάτι χρήματα για να πάω να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να μπορώ να πω ότι προχωράω νόμιμα , και φυσικά για να μπορώ να κυνηγήσω και δουλειές μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο κοντά που διάβασα για Τεχνικός Η/Υ είναι το IT Essentials της Cisco που και αυτό θέλει δουλειά ακόμα.(Το συγκεκριμένο που διάβασα ήταν στα ελληνικά και τα παραδείγματα ήταν πάνω σε Windows XP, αλλά μετά είδα ότι η Αγγλική εκδοχή είχε μέσα Vista).

 

Έχεις δει τι κάνουν σε αυτά τα ΙΕΚ που λες?

 

ειχα τελειωσει τετοιο τμημα σε ιδιωτικο ιιεκ.. τα μαθηματα απο οσο θυμαμαι ηταν αυτα που προανεφερα δηλ φυσικη , ηλεκτρονικα , ψηφιακα (ολοκληρωμενα , δυαδικο συστημα και ο,τι εχει σχεση με αυτο) και πολλα εργαστηρια...πανω σε επισκευες , λειτουργικα κλπ κλπ...

 

Απο ολα αυτα λιγα χρησιμευσαν στην πραξη ....πιο πολλα χρησιμοποιω απο αυτα που ειχα μαθει εμπειρικα.

 

Οσον αφορα σε τεχνικους που θελουν να ασχοληθουν σε επιπεδο κυκλωματων κλπ θεωρω οτι ειναι καλη εξιδικευση , αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει ο κοπος ..και ποσα θα χρεωνεις για να εισαι ανταγωνιστικος απο το "ειναι στην εγγυηση , δεν πα να γα , θα το γυρισω στην αντιπροσωπεια" ή το "δεν γαμιεται θα παρω καινουργιο , συμφερει οικονομικα"

 

Τελος για μενα το φορματ δεν μπορει να χει flat τιμη γιατι εμπλεκονται πολλοι παραγοντες.

 

Εχει δεδομενα που πρεπει να παρθουν backup ? τι ογκος  ? 100mb ή 100gb ?

Ειναι καινουργιο πισι/φορητο ή ειναι παλιο ή καμμια περιεργη μαρκα και πρεπει να ψαχνεις το μισο ιντερνετ να βρεις οδηγους (μου χει τυχει περιπτωση να μην βρισκω ουτε καν το σαιτ της εταιριας της μητρικης -σε σταθερο μιλαω- για να βρω οδηγους .Αναγκαστικα να το παω component component...)

Θελει να του περασεισ 4-5 βασικα προγραμματα ή εχει κανα εξιδικευμενο προγραμμα που πρεπει να του περασεις ?

Θελει ρυθμισεις σε email , browser και δεν ξερωγω τι αλλο?

 

Προφανως το φορματ δεν ειναι απλα...φορματ..εχει και ενα καρο παραπλευρες εργασιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κάνει δηλαδη ένα φορμάτ με εγκατάσταση windows και 5-10 free προγραμμάτων?

Oι περισσότεροι που πάνε για φορμάτ, έχουν έναν αργό υπολογιστή απ τις απιστευτες βλακίες που έχουν βάλει και ζητάνε να τους σωθουν τα πάντα. 

Πόση ωρα θα φαει κάποιος? Πόσα χρηματα αξιζει για κάτι τέτοιο?

 

Δεν το λεω για το κόστος, το λέω για το οτι το κάνει άτομο που η δουλειά του είναι φωτοτυπίες! Δηλαδή ο τύπος είναι χομπίστας, δεν είναι επαγγελματίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδω ρε παιδιά ενας τύπος που έχει φωτοτυπάδικο στην γειτονιά μου (Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά) , έχει φτιαξει μια ταμπέλα με το που μπαίνεις στο μαγαζί του, όπου λέει " Εδω φορματ με 20€!"

 

 

 

Σε αυτό φταίτε σαν σύνολο....

Έχουν μάθει όλοι στα εξής.. ο υπολογιστής είναι λίγο αργός (γέμισε ιούς από τσόντες format)
 
Βγάζει το τάδε πρόβλημα και ότι και αν κάνω δεν αλλάζει έκανα uninstall reinstall τα προγράμματα που εγκατέστησα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα και τιποτα (έχει ιούς από τσόντες format)
 
Δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση του τάδε προγράμματος που χρειάζομαι για την δουλειά μου (κακή εγκατάσταση στα windows format)
 
 
κτλ...
 
 
Και έτσι όλοι έχουν στο μυαλό τους ότι η λύση για κάθε πρόβλημα είναι το format δηλαδή μια εύκολη διαδικασία που μπορεί να την κάνουν όλοι...
 
Ας ασχολούσασταν παραπάνω με τα windows την registry κτλ και ας κάνατε σωστή δουλειά χωρίς να χάσει κάποιος τα αρχεία και τις ρυθμίσεις του (και αυτοί που είναι πρόθυμοι να το κάνουν το κάνουν επειδή τους έχετε δώσει να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει άλλη λύση)
 
Δεν είναι μονο φωτό και "τα έγγραφα μου" ένα pc και πολλές φορες (επειδή προγράμματα αποθηκεύουν αρχεία και συγκεκριμένους φακέλους και στο user data κτλ) ένα απλό paste δεν κάνει την ίδια δουλειά μετά το format. Οποτε αναγκαστικά τα κάνει όλα από την αρχή ο πελάτης...γιατί ... έπρεπε να γίνει format...
 
 
Δηλαδή πέρα ότι θα πληρώσει (για κάτι που μπορεί αυτος ή ένας φίλος του να κάνει σαν υστατη λύση επειδή δεν ξέρουν πως να διορθώσουν το πρόβλημα)
 
περνάει και την φάση της ταλαιπωρίας λες και πήρε καινούργιο γυμνό pc και βάζει όλα τα προγράμματα που θέλει και τις ρυθμίσεις από την ταπετσαρία μέχρι τις ρυθμίσεις του premiere pro κτλ ξανά από την αρχή... δηλαδή και πληρώνει και ταλαιπωρείται...
 
 
Αφού βαριόσασταν τώρα λουστείτε το ο καθένας μπορεί να κάνει format και τα 50 euro του φαίνονται κάπως.
 
Αν εξαρχής βλέπανε ότι κάνατε συγκεκριμένες δουλειές και το αποτέλεσμα ήταν λειτουργικότατο δεν θα ευτελιζόταν και ο κλάδος.. σου λέει ο άλλος γιατί να δώσω λεφτά για κάτι που μπορώ να κάνω μονος μου? μονο αν του περισσεύουν και βαριέται να κάτσει 40 λεπτά στο pc να το κάνει θα τα δώσει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...