Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Ακου, καταλαβαινω οτι ειχες προβλημα με το τογιοτομι και δεν το συμπαθεις.

Δε μπορεις ομως να κραζεις ολα τα μηχανηματα που δεν ειναι των γιαπωνεζων κατασκευαστων.
Και αυτα βγαζουν προβληματα οπως και τα φασον.

Understood. Αλλα εσυ δε βγαζεις εμπαθεια ουτα τα τσουβαλιαζεις ολα.
Επισης δε μπορουσα να συμπυκνωσω 50-60 σελιδες σε 3 προτασεις.

Επισης τα κλιματιστικα του 2019 καλο θα ειναι να εχουν wifi και να μη χρειαζεται να βαζεις σκαλα και να καβαλας τραπεζια και καναπεδες για να ρυθμισεις τις καθετες περσιδες.

Οι κινέζοι πριν πάνε σε wifi και κάθετες περσίδες, να μάθουν τις βασικές αρχές του κλιματισμού.

Θαύμασε κινεζοφασόν της midea (carrier), πόσα On=off έκανε σε 1 1/2 ώρα χωρίς follow me .

Ακολουθεί ίδιο τεστ στο Daikin

Capture3.PNG.7156ea302f7274545d67f120f25e6752.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ακου, καταλαβαινω οτι ειχες προβλημα με το τογιοτομι και δεν το συμπαθεις.

Δε μπορεις ομως να κραζεις ολα τα μηχανηματα που δεν ειναι των γιαπωνεζων κατασκευαστων.
Και αυτα βγαζουν προβληματα οπως και τα φασον.

Understood. Αλλα εσυ δε βγαζεις εμπαθεια ουτα τα τσουβαλιαζεις ολα.
Επισης δε μπορουσα να συμπυκνωσω 50-60 σελιδες σε 3 προτασεις.

Επισης τα κλιματιστικα του 2019 καλο θα ειναι να εχουν wifi και να μη χρειαζεται να βαζεις σκαλα και να καβαλας τραπεζια και καναπεδες για να ρυθμισεις τις καθετες περσιδες.

Ε ναι εννοείται να ρυθμίζεις τις περσίδες χωρίς να είσαι νιτζα. Το Wifi με 17€ το λύνεις,ανοίγεις και το κλιματιστικο και την τηλεόραση και ότι άλλο IR θέλεις απομακρύσμενα..

Όσο για καποια άλλα  features που εμφανίστηκαν είναι για να σώσουν αδυναμίες των κινεζοκλιματιστικων, που οι "δυνατοί" τις έχουν λύσει και δεν τις έχουν προχειροκαλύψει/πασαλειψει.. βλέπε ifeel /followme/isense (κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν έχει όσο θυμαμαι,διότι απλά δεν χρειάζονται,ενώ τα άλλα δεν δουλεύουν σωστά στην θέρμανση χωρίς αυτα)

Κρύα ρεύματα στον χώρο,επειδή δεν μπορούν να τα διαχειριστούν βάζουν τον κανόνα των 42C.. 

Τέλος για μένα ένα κλιματιστικο του 2019 πρέπει να μπορεί να προσαρμόζεται στις ρεαλιστικές ανάγκες του χώρου.. Απλά βασικά πράγματα να λες θέλω 22 και να έχεις 22C.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ε ναι εννοείται να ρυθμίζεις τις περσίδες χωρίς να είσαι νιτζα.

Κι ομως δεν εννοειται...

Επειδη εψαχνα τις προηγουμενες μερες για το σαλονι μου κατι μεχρι 700 ευρω κσι μου προτειναν τοσιμπα και φουτζιτσου...

Διαβαζοντας τα εγχειριδια καταλαβα οτι θα πρεπει να γινω και κασκαντερ..

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κι ομως δεν εννοειται...

Επειδη εψαχνα τις προηγουμενες μερες για το σαλονι μου κατι μεχρι 700 ευρω κσι μου προτειναν τοσιμπα και φουτζιτσου...

Διαβαζοντας τα εγχειριδια καταλαβα οτι θα πρεπει να γινω και κασκαντερ..

Καλύτερα να γίνεις νιτζα μια δυο φορές (πόσο να παίξεις με την περσίδες) από το να είσαι συνεχως με το τηλεχειριστήριο στο χέρι να ανεβοκατεβαζεις την θερμοκρασία για να είσαι άνετα στον χώρο σου,να μην έχεις τσακ τσουκ κτλ .. αποψη μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όσο για καποια άλλα  features που εμφανίστηκαν είναι για να σώσουν αδυναμίες των κινεζοκλιματιστικων, που οι "δυνατοί" τις έχουν λύσει και δεν τις έχουν προχειροκαλύψει/πασαλειψει.. βλέπε ifeel /followme/isense (κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν έχει όσο θυμαμαι,διότι απλά δεν χρειάζονται,ενώ τα άλλα δεν δουλεύουν σωστά στην θέρμανση χωρίς αυτα)

Κρύα ρεύματα στον χώρο,επειδή δεν μπορούν να τα διαχειριστούν βάζουν τον κανόνα των 42C.. 

 

Αυτα ειναι κολπα που κανει και η DAIKIN για να σωσει αδυναμιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Για το 42C εννοείς? 

Ναι, και για το follow me.

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Καλύτερα να γίνεις νιτζα μια δυο φορές (πόσο να παίξεις με την περσίδες) από το να είσαι συνεχως με το τηλεχειριστήριο στο χέρι να ανεβοκατεβαζεις την θερμοκρασία για να είσαι άνετα στον χώρο σου,να μην έχεις τσακ τσουκ κτλ .. αποψη μου ;)

Εχοντας εμπειρια (απλου χρηστη, δεν ειμαι ειδικος) μονο απο 9αρια και 12αρια, δεν με ενοχλει το ανοιξε-κλεισε του κλιματιστικου περισσοτερο απο τη σταθερη λειτουργια που σου ερχεται μερικες φορες ψυχρος αερας. Σε μεγαλους χωρους με τα 18αρια και τα 24αρια καταλαβαινω οτι μπορει αυτο να ειναι προβλημα.
Απο εκει και περα δε γινεται εν ετει 2019 να σκας 700αρια και 800αρια και να γινεσαι νιντζα. Ειδικα αμα θελεις κιολας οι περσιδες να παιζουν περα δωθε συνεχεια και να μη σου δινει τη δυνατοτητα το κατα τ'αλλα κορυφαιο κλιματιστικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι, και για το follow me.

Για το follow me, αν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό χωρίς follow me δεν είναι αδυναμία είναι extra feature.Ομως αν δεν δουλεύει σωστά ναι είναι αδυναμία όπως και στα υπόλοιπα κινεζακια. Δεν ξέρω δεν έχω Daikin. (Και σε όσα Daikin είδα τώρα που το έψαξα λίγο δεν έχουν follow me,τώρα αν κάναν καμία συνεργασία με καποιον Κινέζο σε κάποιες παρτίδες και βγάλανε κοινά μοντέλα δεν ξέρω)Είχα ένα Toyo που χωρίς ifeel,επειδή γκαζωνε απότομα και ζεσταινε πολύ απότομα τον χώρο γύρω από το κλιματιστικό έδειχνε λάθος την θερμόκρασια στον αισθητήρα πάνω στην μονάδα ,το έβαζες 23 εμφάνιζε 26-27 έκλεινε και σε 3 -4 λεπτά ξαναανοιγε συνεχώς. Σωστή συμπεριφορά λέει η toyo,στην θέρμανση βάζουμε ifeel είπαν επειδή ο ζεστός αέρας πάει πάνω.

 

O Ιάπωνας δουλεύει αλλιώς,ανεβάζει αργά αργά αργά θερμοκρασια,έχει αλλού τον αισθητήρα; Κάτι μαγικό γίνεται και τέτοια χαζά δεν κάνει και δεν χρειάζεται ifeel δουλεύει άψογα και ας είναι σχεδόν κολλημένο στο ταβάνι.

Για το 42C πιθανόν να το κάναν μαζί με Gree,απλά η Daikin το έβαλε σε κάποια μηχανήματα μια εποχή,το σταματησε ενώ η Gree όπως και όλα τα φασον gree ακόμα το έχουν.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Για το follow me, αν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό χωρίς follow me δεν είναι αδυναμία είναι extra feature.Ομως αν δεν δουλεύει σωστά ναι είναι αδυναμία όπως και στα υπόλοιπα κινεζακια. Δεν ξέρω δεν έχω Daikin. Είχα ένα Toyo που χωρίς ifeel,επειδή γκαζωνε απότομα και ζεσταινε πολύ απότομα τον χώρο γύρω από το κλιματιστικό έδειχνε λάθος την θερμόκρασια στον αισθητήρα πάνω στην μονάδα ,το έβαζες 23 εμφάνιζε 26-27 έκλεινε και σε 3 -4 λεπτά ξαναανοιγε συνεχώς. Σωστή συμπεριφορά λέει η toyo,στην θέρμανση βάζουμε ifeel είπαν επειδή ο ζεστός αέρας πάει πάνω.

O Ιάπωνας δουλεύει αλλιώς,ανεβάζει αργά αργά αργά θερμοκρασια,έχει αλλού τον αισθητήρα; Κάτι μαγικό γίνεται και τέτοια χαζά δεν κάνει και δεν χρειάζεται ifeel δουλεύει άψογα και ας είναι σχεδόν κολλημένο στο ταβάνι.

Για το 42C πιθανόν να το κάναν μαζί με Gree,απλά η Daikin το έβαλε σε κάποια μηχανήματα μια εποχή,το σταματησε ενώ η Gree όπως και όλα τα φασον gree ακόμα το έχουν.

Τελος παντων... Θα δουμε τωρα και τι ψαρια πιανει και το νταικιν που περιμενω. Μακαρι να ειναι τοσο καλο οσο το φανταζομαι...

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

My 2 cents:

οι ηλεκτροκίνητες περσίδες είναι καθαρά θέμα ευκολίας. To follow me είναι σημαντικότερο, αλλά αν δουλεύει σωστά το μηχάνημα, δεν το χρειάζεται. Το να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή εκεί που τη ζητάς, είναι η δουλειά του. Δεν τίθεται θέμα ζυγαριάς ανάμεσα στα δύο, προφανώς το 3ο είναι το σημαντικό.

In other news, αποψινό email από Fujitsu:

Αναφορά σε κείμενο
Καλησπέρα σας ,
 
Τα ASYG18KMTA & ASYG24KMTA έχουν έρθει και είναι ετοιμοπαράδοτα .
 
Μπορείτε να τα προμηθευτείτε και από τα καταστήματα Media Markt .
 
Επειδή τα κλιματιστικά έχουν έρθει εδώ και λίγες μέρες δεν έχουν στηθεί ακόμα στα καταστήματα .
Θα μπορείτε να τα δείτε στις επόμενες ημέρες σε επιλεγμένα καταστήματα .
 
Οι Προτεινόμενες Λιανικές Τιμές είναι οι εξής :
 ASYG18KMTA στα 1399€
ASYG24KMTA στα 1799€.

 

Επεξ/σία από kacey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kacey είπε

In other news, αποψινό email από Fujitsu:

Επιτέλους!!!

Το μηχάνημα πρέπει να σπέρνει.

20εκ μεγαλύτερη εσωτερική, λίγο μεγαλύτερη εξωτερική.

Πιο αθόρυβο, μεγαλύτερους βαθμούς απόδοσης σε κρύα, ανεβαίνει ψηλά σε BTU στη θέρμανση.

Από την άλλη είναι αρκετά ακριβό, λογικά θα πέσει όταν κυκλοφορήσει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο το πατρικο μου μεχρι τωρα στο δικο μου σπιτι εχουμε ηδη 6 toyotomi, στο πατρικο on/off, στο τωρινο inverter εχω να πω οτι ειναι μια χαρα. Κι ενα βασικο το κλιματιστικο ΔΕΝ ειναι θερμανση κομποκλιτσια ειναι με τα ψεμματα ζεσταινει. Αν ειναι να σκασω 600€ για ενα toshiba 9αρι και 1000€ για 18αρι, καλυτερα δινω 2500€ και βαζω κανονικη θερμανση, αεριο ξυλεβητα πετρελαιο στην τελικη σομπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Επειδη απο το πατρικο μου μεχρι τωρα στο δικο μου σπιτι εχουμε ηδη 6 toyotomi, στο πατρικο on/off, στο τωρινο inverter εχω να πω οτι ειναι μια χαρα. Κι ενα βασικο το κλιματιστικο ΔΕΝ ειναι θερμανση κομποκλιτσια ειναι με τα ψεμματα ζεσταινει. Αν ειναι να σκασω 600€ για ενα toshiba 9αρι και 1000€ για 18αρι, καλυτερα δινω 2500€ και βαζω κανονικη θερμανση, αεριο ξυλεβητα πετρελαιο στην τελικη σομπα.

Αν έχεις δωρεάν ή πολύ φθηνά ξύλα και δεν σε απασχολεί να γίνεις θερμαστής , τότε ναι, εννοείται ξυλόσομπα.

Αλλιώς με 9KW που βγάζει ένα 24αρι μια χαρά ζεσταίνεσαι δίνοντας και λίγα χρήματα.

Είναι κατανοητό που λες το αντίθετο. Toyotomi έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Επειδη απο το πατρικο μου μεχρι τωρα στο δικο μου σπιτι εχουμε ηδη 6 toyotomi, στο πατρικο on/off, στο τωρινο inverter εχω να πω οτι ειναι μια χαρα. Κι ενα βασικο το κλιματιστικο ΔΕΝ ειναι θερμανση κομποκλιτσια ειναι με τα ψεμματα ζεσταινει. Αν ειναι να σκασω 600€ για ενα toshiba 9αρι και 1000€ για 18αρι, καλυτερα δινω 2500€ και βαζω κανονικη θερμανση, αεριο ξυλεβητα πετρελαιο στην τελικη σομπα.

Αυτό δεν έχουβ καταλάβει ορισμένοι. Ότι με καθαρόαιμο inverter η θερμική άνεση είναι ίδια (ίσως και καλύτερη) με καλοριφέρ. Τα κινεζοφασον είναι δυσφήμιση για τον κλιματισμό ...

Αν είχες σωστό μηχάνημα τώρα δεν θα μιλούσες για ξυλόσομπες ..Όταν θα βάλεις αξιόλογο κλιματιστικό τότε θα καταλάβεις την διαφορά!!!

Επεξ/σία από guzel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τρίτη περιμένω τεχνικό για εγκατάσταση Toshiba shorai premium 13.

Διαβάζω το μανουαλ εγκατάστασης και δεν βλέπω μίνιμουμ μέτρα σωλήνωσης. Διαβάζω κάτι λαθος;

Μόνο Μαξ βλέπω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...