Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα μπορει κανεις να μου προτεινει κατι καλο για 9αρι απο τον κωτσοβολο που εχει κ προσφορα με δωρεαν εγκατασταση;με ενδιαφερει κυριως η θερμανση!!!ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, mwv είπε

καλημέρα μπορει κανεις να μου προτεινει κατι καλο για 9αρι απο τον κωτσοβολο που εχει κ προσφορα με δωρεαν εγκατασταση;με ενδιαφερει κυριως η θερμανση!!!ευχαριστω!

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Το έχουν αρκετά μέλη και είναι ευχαριστημένοι το πήρα και εγώ αλλά δεν το εγκατέστησα ακόμη.

Πιθανή εναλλακτική https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mir

Και σε πραγματικά καλό αλλά και πανάκριβο https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198938-toshiba-daiseikai-9-10pavpg-e/10pkvpg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thn είπε

Την τρίτη περιμένω τεχνικό για εγκατάσταση Toshiba shorai premium 13.

Διαβάζω το μανουαλ εγκατάστασης και δεν βλέπω μίνιμουμ μέτρα σωλήνωσης. Διαβάζω κάτι λαθος;

Μόνο Μαξ βλέπω.

Ευχαριστώ

2 μέτρα λέει η τοσιμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mwv είπε

σαν συσκευες ποσο καινε ;αυτο το scoop πρεπει να κοιταω;

η να ειναι α+++?

ευχαριστω!

κριμα το daikin δεν υπαρχει

Πιστέυω ότι όλα τα κλιματιστικά καίνε σαν συσκευές κατά μέσο όρο 3 εως 5 φορές λιγότερο από ότι θα έκαιγε ένας θερμοπομπός για να παράγει την ίδια ζέστη.

Τα περισσότερα όμως δεν σου προσφέρουν την θερμική άνεση που θα νοιώσεις καλά όταν κάνει κρύο , οπότε πρώτη προτεραιότητα είναι η θερμική άνεση και μετά η κατανάλωση . (τυχαίνει αυτά πού έχουν συμπεριφορές on off να μην τα πάνε καλά στον τομέα θερμική άνεση  και να καίνε και περισσότερο), θα έπαιρνα ένα κλιματιστικό Α+ αντί Α++ αν ήξερα ότι είναι καλύτερο στην θερμική άνεση .........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κάποιος να προτείνει έναν μετεωρολογικό σταθμό με budget γύρω στα 25ε; Αν υπάρχει κάποια vfm περίπτωση από banggood, ευπρόσδεκτη..

Επεξ/σία από Mzoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, grizos είπε

Τα περισσότερα όμως δεν σου προσφέρουν την θερμική άνεση που θα νοιώσεις καλά όταν κάνει κρύο , οπότε πρώτη προτεραιότητα είναι η θερμική άνεση και μετά η κατανάλωση . (τυχαίνει αυτά πού έχουν συμπεριφορές on off να μην τα πάνε καλά στον τομέα θερμική άνεση  και να καίνε και περισσότερο), θα έπαιρνα ένα κλιματιστικό Α+ αντί Α++ αν ήξερα ότι είναι καλύτερο στην θερμική άνεση .........

Θερμική άνεση δε παρέχουν τα κλιματιστικά που κάνουν πολλά defrost  κατά την διάρκεια της λειτουργίας γιατί είναι off συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θερμική άνεση δε παρέχουν τα κλιματιστικά που κάνουν πολλά defrost  κατά την διάρκεια της λειτουργίας γιατί είναι off συνέχεια 

Συμφωνώ γιά τα πολλά defrost ,αλλά καλύτερα να έχεις κλιματιστικό που ζορίζεται στο 20% του χειμώνα από το να έχεις κλιματιστικό που σε ζορίζει με τα συνεχή on off όλο τον χειμώνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mitsubishi

MSZ WN25VA

 

 

Daikin

ATXC25B Siesta Sensira

 

 

Fujitsu

ASYG09KMTA

ειμαι στην τελικη ευθεια να διαλεξω μπορειτε να βοηθησετε; να περιμενω καμια αλλη προσφορα για το daikin μπας και ξαναβγει;

υ.γ. συγχωρειστε μου το χαος!

Mitsubishi

MSZ HR25VF

 

 

 

 

Επεξ/σία από mwv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, grizos είπε

Συμφωνώ γιά τα πολλά defrost ,αλλά καλύτερα να έχεις κλιματιστικό που ζορίζεται στο 20% του χειμώνα από το να έχεις κλιματιστικό που σε ζορίζει με τα συνεχή on off όλο τον χειμώνα.

Σε αυτό θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο liakjim που έχει πει ότι το δικό του το fujitsu κάνει πολλά defrost 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Daikin σε τιμη εκπληξη, εκει ειναι καλα!

ανάμεσα  σε  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

και  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mir

το ένα  399 και το άλλο 419 ευρώ ποιο θα επέλεγες ? (έχω την εντύπωση ότι έχεις και τα 2) ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ρε παιδιά όλα λίγο πολύ το ίδιο δουλεύουν. 

Και το morris που πήρα και ένα fujitsu που πήρε γνωστός.

Αν τα βάλεις στο auto και την θερμοκρασία που θες στην αρχή δουλεύουν max ανεβάζουν μέσα σε 15 λεπτά την θερμοκρασία ειδικά τώρα που δεν είμαστε και χειμώνα χειμώνα και μετά σε τρελαίνουν στον χλιαρό αέρα. Δημιουργούν και κρύα ρεύματα πανάθεμά τα...

Σαν αίσθηση θέρμανσης δεν παίρνεις και τπτ πολύ διαφορετικό απ τα μη inverter (δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά απο δαύτα που να ζουν ακόμα...)και απ τα δήθεν inverter...

 

Στο δικό μου morris κάνω το εξής το ξεκινάω με max ανεμιστήρα και λίγο υψηλότερη θερμοκρασία και στην συνέχεια το βάζω όσο πιο αργά πάει για να βγάζει συνέχεια μια σταθερή ζέστη.

Δεν έχω ιδέα αν έτσι καίω λιγότερο ή περισσότερο.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, grizos είπε

ανάμεσα  σε  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

και  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mir

το ένα  399 και το άλλο 419 ευρώ ποιο θα επέλεγες ? (έχω την εντύπωση ότι έχεις και τα 2) ευχαριστώ

Δεν εχω το MIRAI, εχω το MIRAI plus αλλα το 16αρη. ΣΙγουρα προτεινω να πας στο MIRAI plus αντι του MIRAI(10 ευρω διαφορα). Αλλα μαλλον καλυτερα ολων το DAIKIN με καλυτερη αποδοση και χωρις μειονεκτηματα. Επισης, χαμηλοτερη τιμη. Αν το δωματιο που θα βαλεις το κλιματιστικο ειναι πολυ μικρο ισως δεις χαμηλότερες καταναλωσεις με το TOSHIBA διοτι κατεβαινει πολυ χαμηλα σε btus. Πάντως, καλες επιλογες και το DAIKIN και το MIRAI plus. 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mwv είπε

Mitsubishi

MSZ WN25VA

 

Daikin

ATXC25B Siesta Sensira

 

Fujitsu

ASYG09KMTA

ειμαι στην τελικη ευθεια να διαλεξω μπορειτε να βοηθησετε; να περιμενω καμια αλλη προσφορα για το daikin μπας και ξαναβγει;

υ.γ. συγχωρειστε μου το χαος!

Mitsubishi

MSZ HR25VF

 

Λογικα μπορεις να το παραγγειλεις το Daikin και να σου το φερουν σε καμμια βδομαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...