Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Πάντως ρε παιδιά όλα λίγο πολύ το ίδιο δουλεύουν. 

Και το morris που πήρα και ένα fujitsu που πήρε γνωστός.

Αν τα βάλεις στο auto και την θερμοκρασία που θες στην αρχή δουλεύουν max ανεβάζουν μέσα σε 15 λεπτά την θερμοκρασία ειδικά τώρα που δεν είμαστε και χειμώνα χειμώνα και μετά σε τρελαίνουν στον χλιαρό αέρα. Δημιουργούν και κρύα ρεύματα πανάθεμά τα...

Σαν αίσθηση θέρμανσης δεν παίρνεις και τπτ πολύ διαφορετικό απ τα μη inverter (δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά απο δαύτα που να ζουν ακόμα...)και απ τα δήθεν inverter...

Στο δικό μου morris κάνω το εξής το ξεκινάω με max ανεμιστήρα και λίγο υψηλότερη θερμοκρασία και στην συνέχεια το βάζω όσο πιο αργά πάει για να βγάζει συνέχεια μια σταθερή ζέστη.

Δεν έχω ιδέα αν έτσι καίω λιγότερο ή περισσότερο.

Το Morris ειναι φασον TCL και δουλευει αρκετα καλα, δεν ειναι απο τα inverter β διαλογης που αναφερουμε στο forum. Απο την αλλη ομως, δεν ειναι FUJITSU...κατι που φαινεται οταν αρχισουν σοβαρες μετρησεις.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν έχεις δωρεάν ή πολύ φθηνά ξύλα και δεν σε απασχολεί να γίνεις θερμαστής , τότε ναι, εννοείται ξυλόσομπα.

Αλλιώς με 9KW που βγάζει ένα 24αρι μια χαρά ζεσταίνεσαι δίνοντας και λίγα χρήματα.

Είναι κατανοητό που λες το αντίθετο. Toyotomi έχεις.

Μιλαω για θερμανση οχι για μηχανημα ξεκολα το μυαλο σου με το toyotomi σε διαβαζω τοσο καιρο και σκαλωνεις στη μαρκα. Το κλιματιστικο δεν ειναι κανονικη θερμανση δεν κραταει δεν σπαει την υγρασια στον τοιχο κλπ κλπ κλπ...τωρα επειδη δεν εχεις να βαλεις πετρελαιο ή αεριο ή εστω λεβητα πελλετ δεν σημαινει οτι εχεις και θερμανση. Και αυτο ισχυει δε πα να σκιζεις τα ρουχα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Μιλαω για θερμανση οχι για μηχανημα ξεκολα το μυαλο σου με το toyotomi σε διαβαζω τοσο καιρο και σκαλωνεις στη μαρκα. Το κλιματιστικο δεν ειναι κανονικη θερμανση δεν κραταει δεν σπαει την υγρασια στον τοιχο κλπ κλπ κλπ...τωρα επειδη δεν εχεις να βαλεις πετρελαιο ή αεριο ή εστω λεβητα πελλετ δεν σημαινει οτι εχεις και θερμανση. Και αυτο ισχυει δε πα να σκιζεις τα ρουχα σου.

Άμα το κλιματιστικό "τον έχει" τον χώρο μια χαρά θερμαίνει.

Στο γραφείο δευτέρα πρωί μπορεί να έχει και 13-14 βαθμούς γιατί είμαι κλειστός ΣΚ.

Τις υπόλοιπες καθημερινές το πρωί που δουλεύει την προηγούμενη το κλιματιστικό στους 22 βαθμούς ως τις 21:00 έχει 18-19 βαθμούς. 

 

Ασε που σε κατοικίες της περιοχής (Αγ. Στέφανος) συνήθως μένουν μόνιμα on.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

29 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Μιλαω για θερμανση οχι για μηχανημα ξεκολα το μυαλο σου με το toyotomi σε διαβαζω τοσο καιρο και σκαλωνεις στη μαρκα. Το κλιματιστικο δεν ειναι κανονικη θερμανση δεν κραταει δεν σπαει την υγρασια στον τοιχο κλπ κλπ κλπ...τωρα επειδη δεν εχεις να βαλεις πετρελαιο ή αεριο ή εστω λεβητα πελλετ δεν σημαινει οτι εχεις και θερμανση. Και αυτο ισχυει δε πα να σκιζεις τα ρουχα σου.

Ενα κλιματιστικό Inverter το ανάβεις, το βάζεις μια επιθυμητή θερμοκρασία και μετα δεν το κλείνεις, το αφήνεις να κάνει αυτο που σχεδιάστηκε να κάνει να ζεστάνει και να διατηρήσει την θερμοκρασία στον χώρο που θες.Τότε και μόνο τότε θα ζεστάνει  ομοιόμορφα τον αέρα του χώρου, τα τούβλα(πιο αργα σε σχέση με το καλοριφερ), θα μειωθεί η σχετική υγρασία λογο υψηλότερης θερμοκρασίας, θα σταματήσει να κάνει θόρυβο αφου θα κάνει διατήρηση θερμοκρασίας και οτι αλλο προσφέρει μια άλλη τυπου θέρμανση οπως το πετρέλαιο.. Όταν το ανοιγοκλείνεις (η είναι σαν κάποια toyo που λεμε, που δουλεύουν σαν On/Off) , κάνει θόρυβο μέχρι να ανεβάσει την θερμοκρασία που θέλεις, φυσάει ενοχλητικό αέρα,θα υπάρχουν κρύα σημεια στον χώρο, τα τούβλα/έπιπλα θα είναι κρύα και γενικά η αίσθηση θερμικής άνεσης θα είναι χαμηλή. Πέρσι οποιος έμπαινε στο σπίτι μου, νόμιζε οτι είχα ανοιχτα τα καλοριφέρ.. δεν ειχα , ειχα το κλιματιστικό. Το καλοριφέρ το άναψα μόνο μερικές φορές για να δώσω μια ώθηση / βοήθεια στο κλιματιστικό απο προσωπική μου επιλογή και όχι ανάγκη.

Προσωπικα έχω και πετρέλαιο και εμπειρικά μπορω να σου πω οτι η αίσθηση ζέστης είναι σχεδόν παραπλήσια είτε  έχεις  πετρέλαιο είτε έχεις ένα καλο, σωστού μεγέθους κλιματιστικό.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Μιλαω για θερμανση οχι για μηχανημα ξεκολα το μυαλο σου με το toyotomi σε διαβαζω τοσο καιρο και σκαλωνεις στη μαρκα. Το κλιματιστικο δεν ειναι κανονικη θερμανση δεν κραταει δεν σπαει την υγρασια στον τοιχο κλπ κλπ κλπ...τωρα επειδη δεν εχεις να βαλεις πετρελαιο ή αεριο ή εστω λεβητα πελλετ δεν σημαινει οτι εχεις και θερμανση. Και αυτο ισχυει δε πα να σκιζεις τα ρουχα σου.

Έχοντας περάσει ήδη έναν χειμώνα με κλιματιστικό, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενα κλιματιστικό Inverter το ανάβεις, το βάζεις μια επιθυμητή θερμοκρασία και μετα δεν το κλείνεις, το αφήνεις να κάνει αυτο που σχεδιάστηκε να κάνει να ζεστάνει και να διατηρήσει την θερμοκρασία στον χώρο που θες.Τότε και μόνο τότε θα ζεστάνει  ομοιόμορφα τον αέρα του χώρου, τα τούβλα(πιο αργα σε σχέση με το καλοριφερ), θα μειωθεί η σχετική υγρασία λογο υψηλότερης θερμοκρασίας, θα σταματήσει να κάνει θόρυβο αφου θα κάνει διατήρηση θερμοκρασίας και οτι αλλο προσφέρει μια άλλη τυπου θέρμανση οπως το πετρέλαιο.. Όταν το ανοιγοκλείνεις (η είναι σαν κάποια toyo που λεμε, που δουλεύουν σαν On/Off) , κάνει θόρυβο μέχρι να ανεβάσει την θερμοκρασία που θέλεις, φυσάει ενοχλητικό αέρα,θα υπάρχουν κρύα σημεια στον χώρο, τα τούβλα/έπιπλα θα είναι κρύα και γενικά η αίσθηση θερμικής άνεσης θα είναι χαμηλή. Πέρσι οποιος έμπαινε στο σπίτι μου, νόμιζε οτι είχα ανοιχτα τα καλοριφέρ.. δεν ειχα , ειχα το κλιματιστικό. Το καλοριφέρ το άναψα μόνο μερικές φορές για να δώσω μια ώθηση / βοήθεια στο κλιματιστικό απο προσωπική μου επιλογή και όχι ανάγκη.

Προσωπικα έχω και πετρέλαιο και εμπειρικά μπορω να σου πω οτι η αίσθηση ζέστης είναι σχεδόν παραπλήσια είτε  έχεις  πετρέλαιο είτε έχεις ένα καλο σωστού μεγέθους κλιματιστικό.

Ναι αλλά το κλιματιστικό απλά μειώνει την σχετική υγρασία, εδω σου λέμε ότι το καλοριφέρ τη σπάει.... δεν είναι το ίδιο. 

Πάντως αυτο που αλλοι παίρνουν αφυγραντηρα για να ζεσταθούν και άλλοι καλοριφέρ για να μειώσουν την υγρασία πολύ γουστάρω να το βλέπω. Θα πω την αμαρτία μου, οταν βγαίνω απο το μπάνιο χρησιμοποιώ το πιστολακι για τα μαλλιά για να ζεσταθω. Ολα τα άλλα δε πιάνουν μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Μιλαω για θερμανση οχι για μηχανημα ξεκολα το μυαλο σου με το toyotomi σε διαβαζω τοσο καιρο και σκαλωνεις στη μαρκα. Το κλιματιστικο δεν ειναι κανονικη θερμανση δεν κραταει δεν σπαει την υγρασια στον τοιχο κλπ κλπ κλπ...τωρα επειδη δεν εχεις να βαλεις πετρελαιο ή αεριο ή εστω λεβητα πελλετ δεν σημαινει οτι εχεις και θερμανση. Και αυτο ισχυει δε πα να σκιζεις τα ρουχα σου.

Λογικό να έχεις αυτή την εντύπωση μιας και χρησιμοποιείς φασονάκι.

Διαφορετικά θα είχες άλλη άποψη... Απ' όταν μπήκε το shorai δεν άναψα ποτέ ξανά καλοριφέρ. Έχω μισό τόνο πετρέλαιο και δεν το χρησιμοποιώ.

Υπόψιν υπάρχει και μωρό εντός του χώρου και έχω πάντα σταθερή θερμοκρασία 22-23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ναι αλλά το κλιματιστικό απλά μειώνει την σχετική υγρασία, εδω σου λέμε ότι το καλοριφέρ τη σπάει.... δεν είναι το ίδιο. 

Πάντως αυτο που αλλοι παίρνουν αφυγραντηρα για να ζεσταθούν και άλλοι καλοριφέρ για να μειώσουν την υγρασία πολύ γουστάρω να το βλέπω. Θα πω την αμαρτία μου, οταν βγαίνω απο το μπάνιο χρησιμοποιώ το πιστολακι για τα μαλλιά για να ζεσταθω. Ολα τα άλλα δε πιάνουν μία...

Εγω έχω μόνιμα αναμένο και τον αφυγραντήρα στο σπίτι.. οταν χρειαστεί επεμβαίνει...έχω λύσει  το πρόβλημα της υγρασίας , δεν πα να βρέχει,να έχει υγρασία έξω, να έχω βρεγμενα ρούχα μεσα στο σπίτι  :)

Πιστολάκι ε? χμμμ :P  Πόσες φορες τα εχω ακούσει αυτα..και σχετικα γνωστοι μου.. πηρα αφυγραντηρα για να ζεσταθω !  αααα κάποιοι λενε οτι το κλιματιστικό στην θέρμανση στεγνώνει τον χώρο :P

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μόλις το παρέλαβα από Κωτσόβολο λέει made in malasysia αλλά επίσης έχει και ταμπέλα daikin europa BULGARIA 

IMG_20191129_132508_2.jpg

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας, ισως ηρθαν καποια απο Βουλγαρια λογω πολλων πωλησεων και ελλειψεων στην Ελλαδα. Εχω την εντυπωση η DAIKIN εχει πουλησει αρκετα κομματια στην Ελλαδα φετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  παιδιά.  Ειμαι μεταξύ αυτού του κλιματιστικού https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-mission-mb-24n8d0-24000-btu-wi-fi/prod9997075pp/, και του γνωστού πια Fujitsu ASYG24KLCA. θα τοποθετηθεί σε χώρο 55 τμ, με δίπλα τζάμια,σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση. Έχει κανένας το mission ii ,να μας πει μια άποψη για θέρμανση, καθώς και κατανάλωση? Επίσης έχει κάποιος μια κάποια άλλη πρόταση? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας, ισως ηρθαν καποια απο Βουλγαρια λογω πολλων πωλησεων και ελλειψεων στην Ελλαδα. Εχω την εντυπωση η DAIKIN εχει πουλησει αρκετα κομματια στην Ελλαδα φετος...

Δε το λέω για λόγους ανησυχίας απλώς το αναφέρω όσοι έχουν παραγγείλει να ξέρουν 

Δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε σχέση με το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε το λέω για λόγους ανησυχίας απλώς το αναφέρω όσοι έχουν παραγγείλει να ξέρουν 

Δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε σχέση με το κλιματιστικό 

Καλορίζικο!!! Περιμένουμε εντυπώσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sithodor είπε

Καλημέρα  παιδιά.  Ειμαι μεταξύ αυτού του κλιματιστικού https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-mission-mb-24n8d0-24000-btu-wi-fi/prod9997075pp/, και του γνωστού πια Fujitsu ASYG24KLCA. θα τοποθετηθεί σε χώρο 55 τμ, με δίπλα τζάμια,σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση. Έχει κανένας το mission ii ,να μας πει μια άποψη για θέρμανση, καθώς και κατανάλωση? Επίσης έχει κάποιος μια κάποια άλλη πρόταση? Ευχαριστώ!

Fujitsu χωρις δευτερη σκέψη...δυναμη αχαλίνωτη και 969 τοποθετημενο(media markt)

Στο μεταξυ παρατηρω οτι οι εκπτωσεις στον Kotsovolo χειροτερεψαν σημερα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...