Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ενα κλιματιστικό Inverter το ανάβεις, το βάζεις μια επιθυμητή θερμοκρασία και μετα δεν το κλείνεις, το αφήνεις να κάνει αυτο που σχεδιάστηκε να κάνει να ζεστάνει και να διατηρήσει την θερμοκρασία στον χώρο που θες.Τότε και μόνο τότε θα ζεστάνει  ομοιόμορφα τον αέρα του χώρου, τα τούβλα(πιο αργα σε σχέση με το καλοριφερ), θα μειωθεί η σχετική υγρασία λογο υψηλότερης θερμοκρασίας, θα σταματήσει να κάνει θόρυβο αφου θα κάνει διατήρηση θερμοκρασίας και οτι αλλο προσφέρει μια άλλη τυπου θέρμανση οπως το πετρέλαιο.. Όταν το ανοιγοκλείνεις (η είναι σαν κάποια toyo που λεμε, που δουλεύουν σαν On/Off) , κάνει θόρυβο μέχρι να ανεβάσει την θερμοκρασία που θέλεις, φυσάει ενοχλητικό αέρα,θα υπάρχουν κρύα σημεια στον χώρο, τα τούβλα/έπιπλα θα είναι κρύα και γενικά η αίσθηση θερμικής άνεσης θα είναι χαμηλή. Πέρσι οποιος έμπαινε στο σπίτι μου, νόμιζε οτι είχα ανοιχτα τα καλοριφέρ.. δεν ειχα , ειχα το κλιματιστικό. Το καλοριφέρ το άναψα μόνο μερικές φορές για να δώσω μια ώθηση / βοήθεια στο κλιματιστικό απο προσωπική μου επιλογή και όχι ανάγκη.

Προσωπικα έχω και πετρέλαιο και εμπειρικά μπορω να σου πω οτι η αίσθηση ζέστης είναι σχεδόν παραπλήσια είτε  έχεις  πετρέλαιο είτε έχεις ένα καλο, σωστού μεγέθους κλιματιστικό.

Σε καλά μονωμένους χώρους που πάντα κάποιος μπορεί να είναι μέσα και θες να χρησιμοποιήσεις την θερμοχωρητικότητα της κατασκευής ναι.

Θες να μου πεις πως εν μέσω κρίσης (γιατί ακόμα κρίση έχουμε) όταν αερίζεις το χώρο σου έχεις το κλιματιστικό να παλεύει να διατηρήσει το χώρο στην σταθερά επιθυμητή θερμοκρασία???

Σε επαγγελματικούς χώρους "κουτιά" που έχουν πολύ basic μονώσεις συμβιβάζεσαι με διακοπτόμενη λειτουργία και επιθυμείς απ'την όσο δυνατό μεγαλύτερη θερμοκρασία του αέρα να σου προσφέρει την αίσθηση της ζεστασιάς αφού και τα ντουβάρια να ζεστάνεις θα ξανακρυώσουν για πλάκα και απλά δεν έχει νόημα...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

ες να μου πεις πως εν μέσω κρίσης (γιατί ακόμα κρίση έχουμε) όταν αερίζεις το χώρο σου έχεις το κλιματιστικό να παλεύει να διατηρήσει το χώρο στην σταθερά επιθυμητή θερμοκρασία???

Γιατί ποιο μέσο θέρμανσης όταν αερίζεις δεν παλεύει να διατηρήσει την θερμοκρασία ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Σε καλά μονωμένους χώρους που πάντα κάποιος μπορεί να είναι και θες να χρησιμοποιήσεις την θερμοχωρητικότητα της οικείας ναι.

Θες να μου πεις πως εν μέσω κρίσης (γιατί ακόμα κρίση έχουμε) όταν αερίζεις το χώρο σου έχεις το κλιματιστικό να παλεύει να διατηρήσει το χώρο στην σταθερά επιθυμητή θερμοκρασία???

Σε επαγγελματικούς χώρους κουτιά που έχουν πολύ basic μονώσεις συμβιβάζεσαι με διακοπτόμενη λειτουργία και επιθυμείς απ'την όσο δυνατό μεγαλύτερη θερμοκρασία του αέρα να σου προσφέρει την αίσθηση της ζεστασιάς αφού και τα ντουβάρια να ζεστάνεις απλά δεν έχει νόημα...

Συνήθως το κλείνω μια δυο φορές την ημέρα π.χ. για 10 λέπτα μέχρι να ολοκληρωθεί ο αερισμός..  Τόσο όσο, να ανανεωθεί ο αέρας και να μην παγώσει ο χώρος.

Εσυ οταν αερίζεις τον χώρο σου, εχεις τα καλοριφερ ανοιχτα? Το ίδιο πράγμα είναι είτε κλιματιστικό ειτε καλοριφερ ..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης  όσον αφορά την αγορά αφυγραντήρα...

Το ότι πολύ υποστηρίζουν πως η αίσθηση κρύου που νιώθουν μέσα σε ένα σπίτι με θερμοστάτες ρυθμισμένους στους 16-17 βαθμούς... οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην υγρασία με ξεπερνά.

16 είναι κρύο και δεν φταίει η υγρασία για την αίσθηση.

Γι αυτό και όταν ανοίγουν το καλοριφέρ νομίζουν ότι σπάει η υγρασία κάτι που δεν ισχύει.

Απλά σπάει το κρύο γιατί απ τους 16 πάει στους 20. 🤣

Σε ερωτήσεις πλέον για αγορά αφυγραντήρα απο άτομα που δεν έχουν ούτε υγρασιόμετρο στο σπίτι να μετρήσουν, η απάντηση μου είναι μήπως αντί για αφυγραντήρα χρειάζονται κλιματιστικό.

Απλά ο άλλος σου λέει θα πάρω αφυγραντήρα με 100 ευρό και θα λύσω το πρόβλημα μου (ούτε κλιματιστικό 500+ ευρό ούτε καταναλώσεις απ'αυτό) και τελικά κάνει μια τρύπα στο νερό.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Επίσης  όσον αφορά την αγορά αφυγραντήρα...

Το ότι πολύ υποστηρίζουν πως η αίσθηση κρύου που νιώθουν μέσα σε ένα σπίτι με θερμοστάτες ρυθμισμένους στους 16-17 βαθμούς... οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην υγρασία με ξεπερνά.

16 είναι κρύο και δεν φταίει η υγρασία για την αίσθηση.

Γι αυτό και όταν ανοίγουν το καλοριφέρ νομίζουν ότι σπάει η υγρασία κάτι που δεν ισχύει.

Απλά σπάει το κρύο γιατί απ τους 16 πάει στους 20. 🤣

Σε ερωτήσεις πλέον για αγορά αφυγραντήρα απο άτομα που δεν έχουν ούτε υγρασιόμετρο στο σπίτι να μετρήσουν, η απάντηση μου είναι μήπως αντί για αφυγραντήρα χρειάζονται κλιματιστικό.

Απλά ο άλλος σου λέει θα πάρω αφυγραντήρα με 100 ευρό και θα λύσω το πρόβλημα μου και τελικά κάνει μια τρύπα στο νερό.

Άλλος μπορεί να πάρει κλιματιστικό για να στεγνώνει τα μαλλια του.. τι ψάχνουμε :P ( λέμε τωρα , αν και ποτε δεν ξέρεις )

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλος μπορεί να πάρει κλιματιστικό για να στεγνώνει τα μαλλια του.. τι ψάχνουμε :P ( λέμε τωρα , αν και ποτε δεν ξέρεις )

Έχω δει άπειρα σπίτια εδώ πάνω με χειμώνες βαρβάτους, που θα μπορούσαν να αποσβέσουν ένα δυο κλιματιστικά στη σεζόν και μετά να το απολαμβάνουν, να παλεύουν με αφυγραντήρες και αερόθερμα lidl

To αποτέλεσμα το καταλαβαίνεις... 

2χίλιαρα ΔΕΗ, για ζέστη μόνο όπου φυσάνε τα αερόθερμα.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις συμβουλές που δίνετε σε εμάς τους άσχετους...

Επειδή μπορώ να φτάσω μέχρι 400 ευρώ με εγκατάσταση, κάποια γνώμη για αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, osfpe είπε

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις συμβουλές που δίνετε σε εμάς τους άσχετους...

Επειδή μπορώ να φτάσω μέχρι 400 ευρώ με εγκατάσταση, κάποια γνώμη για αυτό;

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

Μονόδρομος..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μινεσσοτα 92 τ.μ. σπίτι, εξωτερική θερμοκρασία -32.7C , μοναδική πηγή θέρμανσης ενα κλιματιστικό 24k mini split Senville.(και ενα θερμαινόμενο κάθισμα λεκάνης!) Μέσα άνετα 23 βαθμους.  Και μετα κάποιοι λένε οτι τα κλιματιστικά δεν κάνουν για τα κρύα ..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Ναι αλλά το κλιματιστικό απλά μειώνει την σχετική υγρασία, εδω σου λέμε ότι το καλοριφέρ τη σπάει.... δεν είναι το ίδιο. 

Πάντως αυτο που αλλοι παίρνουν αφυγραντηρα για να ζεσταθούν και άλλοι καλοριφέρ για να μειώσουν την υγρασία πολύ γουστάρω να το βλέπω. Θα πω την αμαρτία μου, οταν βγαίνω απο το μπάνιο χρησιμοποιώ το πιστολακι για τα μαλλιά για να ζεσταθω. Ολα τα άλλα δε πιάνουν μία...

Το καλοριφερ δεν επηραζει την υγρασια που εχεις μεσα στο σπιτι στο παραμικρο. Το μονο που μειωνει την υγρασια ειναι ο αερισμος. Μετρημενο με οργανο.

μαλιστα παλιοτερα με καλοριφερ που ειχα ρουχα να στεγνωνουν μεσα και φυσικα αρκετη υγρασια διοτι εξατμιζοταν απο τα ρουχα και παρεμενε μεσα στο χωρο,  και βαρια γινοταν η ατμοσφαιρα (το ενιωθες στην αναπνοη σου) και τον σταθερο υπολογιστη πηρα στα χερια λογω υγρασιας καηκε πλακετα.

σε αντιθεση με το κλιματιστικο που οντως μειωνει την υγρασια, και αυτο μετρημενο με οργανο με το γνωστο απλωμα ρουχων.

 

51 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί ποιο μέσο θέρμανσης όταν αερίζεις δεν παλεύει να διατηρήσει την θερμοκρασία ?

Το κλιματιστικο πασχει λιγο παραπανω διοτι χανεται ολη η αποθηκευμενη θερμοτητα που υπαρχει στον αερα οταν μπει κρυος ή βγει ο ζεστος κατα τον αερισμο. Στο καλοριφερ θα συνεχισουν να αποβαλουν θερμοτητα τα γυρω αντικειμενα και ο τοιχος που ειναι ηδη ζεστα και αυτο μετριαζει καπως την αποτομη πτωση θερμοκρασιας που αισθανεσαι.

ενας τροπος να μετρηθει αυτο ειναι να κλεισεις εντελως το κλιματιστικο ή το καλοριφερ και να ανοιξεις ιδιο χρονο για αερισμο. Αφου κλεισεις το δωματιο και παρεις μετρησεις θερμοκρασιας εαν περιμενεις 10-20 λεπτα και ξαναπαρεις θα δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Μόλις το παρέλαβα από Κωτσόβολο λέει made in malasysia αλλά επίσης έχει και ταμπέλα daikin europa BULGARIA 

IMG_20191129_132508_2.jpg

Παραλαβή την τετάρτη από media markt Λάρισας

TimePhoto_20191129_151131.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο κι εγω μιας και το σπιτι μου δεν μου παρεχει αλλη θερμανση εκτος 2 κλιματιστικων 20ετιας μαρκας Stiebel Eltron που πραγματικα δεν κανουν τιποτα στα κρυα..
Το κακο με το διαμερισμα που νοικιαζω ειναι οτι απο κατω μου εχω πιλοτή, τα τζαμια μου ειναι συρρωμενα απλα και εχω και πρασια απο πισω που μπαζει κι απο εκει το κρυο. 55-60 τετραγωνικα το σπιτι με σαλοκουζινα.Προτεινετε μου καποιο μιας και ειναι και ψευτο-blackFriday.

 

 

 

KATOPSI.jpg

Επεξ/σία από ri3per
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Το καλοριφερ δεν επηραζει την υγρασια που εχεις μεσα στο σπιτι στο παραμικρο. Το μονο που μειωνει την υγρασια ειναι ο αερισμος. Μετρημενο με οργανο.

μαλιστα παλιοτερα με καλοριφερ που ειχα ρουχα να στεγνωνουν μεσα και φυσικα αρκετη υγρασια διοτι εξατμιζοταν απο τα ρουχα και παρεμενε μεσα στο χωρο,  και βαρια γινοταν η ατμοσφαιρα (το ενιωθες στην αναπνοη σου) και τον σταθερο υπολογιστη πηρα στα χερια λογω υγρασιας καηκε πλακετα.

σε αντιθεση με το κλιματιστικο που οντως μειωνει την υγρασια, και αυτο μετρημενο με οργανο με το γνωστο απλωμα ρουχων.

Το κλιματιστικο πασχει λιγο παραπανω διοτι χανεται ολη η αποθηκευμενη θερμοτητα που υπαρχει στον αερα οταν μπει κρυος ή βγει ο ζεστος κατα τον αερισμο. Στο καλοριφερ θα συνεχισουν να αποβαλουν θερμοτητα τα γυρω αντικειμενα και ο τοιχος που ειναι ηδη ζεστα και αυτο μετριαζει καπως την αποτομη πτωση θερμοκρασιας που αισθανεσαι.

ενας τροπος να μετρηθει αυτο ειναι να κλεισεις εντελως το κλιματιστικο ή το καλοριφερ και να ανοιξεις ιδιο χρονο για αερισμο. Αφου κλεισεις το δωματιο και παρεις μετρησεις θερμοκρασιας εαν περιμενεις 10-20 λεπτα και ξαναπαρεις θα δεις διαφορα.

Πάντα καλοπροαίρετα, μερικοί χρειάζεται να κατανοήσετε τι είναι η απόλυτη και τι η σχετική υγρασία και πως διαβάζουμε ένα ψυχομετρικό διάγραμμα.

Εν ολίγοις.

Τα όργανά μας μετράνε τη σχετική υγρασία.

Τα κλιματιστικά μειώνουν την απόλυτη υγρασία μόνο σε κύκλο ψύξης.

Τα καλοριφέρ ΔΕΝ μειώνουν την απόλυτη υγρασία αλλα ζεσταίνοντας τον αέρα και άρα την ικανότητά του να συγκρατεί υδρατμούς στο μείγμα του, μειώνουν την σχετική.

Το ίδιο κάνουν και τα κλιματιστικά σε κύκλο θέρμανσης αλλά προσοχή , όχι την απόλυτη.

Συνεπώς αν έχουμε πρόβλημα υγρασίας τον χειμώνα, είτε κάνουμε αερισμό (αφού μελετήσουμε το ψυχρομετρικό διάγραμμα με θερμοκρασία και σχετική υγρασία εξωτερικού αέρα ώστε να συγκρίνουμε ποιος αέρας έχει τη λιγότερη απόλυτη πχ ο αέρας στους 5C και 90% σχετική υγρασία, είναι λιγότερο υγρός δλδ περιέχει λιγότερη υγρασία-υδρατμούς πιο σωστά-σε απόλυτα νούμερα από τον αέρα στους 20C και 50% υγρασία συνεπώς και πάλι αξίζει ο αερισμούς), είτε αγοράζουμε αφυγραντήρα που μειώνει την απόλυτη.

Αυτά.

:)

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, grizos είπε

Παραλαβή την τετάρτη από media markt Λάρισας

TimePhoto_20191129_151131.jpg

Μάλλον πούλησαν όλα τα αποθέματα εγώ το είχα κάνει παραγγελία την Δευτέρα  η τρίτη δε θυμάμαι ακριβώς

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...