Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι σαν να λες δηλαδή ότι επειδή πχ τα κινητά τηλέφωνα μοιράζονται την πλατφόρμα android  είναι όλα ίδια 

 

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι σαν να λες δηλαδή ότι επειδή πχ τα κινητά τηλέφωνα μοιράζονται την πλατφόρμα android  είναι όλα ίδια 

Αν εχει κανείς το TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 ας βγάλει φωτογραφίες και την  εξωτερική μονάδα να τα συγκρίνουμε.

Δεν πιστεύω ναα θες να τα ξεχαρβαλώσουμε κιόλας.

Εγω ποντάρω πως θα είναι ακριβώς τα ίδια.

Κακώς που δεν το πήρα tcl να εχω και την εγγύηση των 10 χρόνων.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, yiannis_1 είπε

Αν εχει κανείς το TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 ας βγάλει φωτογραφίες και την  εξωτερική μονάδα να τα συγκρίνουμε.

Δεν πιστεύω ναα θες να τα ξεχαρβαλώσουμε κιόλας.

Δε κάνω αντιπαράθεση ούτε θέλω να ξεχαρβαλωσεις τίποτα αλλά δε μποροε να λέμε ότι επειδή έχει το.ιδιο πρόγραμμα για το wifi είναι το.ιδιο 

Εγώ έχω το , toyotomi kuro το.οποιο είναι ίδιο με το nemesis pro και μπορεί να συνδεθεί και με το πρόγραμμα wifi της gree , και μοιαζει με το gree amber  ποιο είναι ποιο άντε βγάλε άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε κάνω αντιπαράθεση ούτε θέλω να ξεχαρβαλωσεις τίποτα αλλά δε μποροε να λέμε ότι επειδή έχει το.ιδιο πρόγραμμα για το wifi είναι το.ιδιο 

Εγώ έχω το , toyotomi kuro το.οποιο είναι ίδιο με το nemesis pro και μπορεί να συνδεθεί και με το πρόγραμμα wifi της gree , και μοιαζει με το gree amber  ποιο είναι ποιο άντε βγάλε άκρη 

Και εγώ σου λέω πως εχει ακριβώς την ιδια εσωτερική μονάδα με το  TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 και εχει και το software της για  σύνδεση android,

Υποθέτω πως θα είναι ακριβώς τα ίδια εκτός απο την μπογιά για τα γράμματα.🤣

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_1 είπε

Και εγώ σου λέω πως εχει την όδοα εστερική μονάδα μμε το  TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 και εχει κααι το software της για  σύνδεση android,

Υποθέτω πως θα είναι ακριβώς τα ίδια εκτός απο την μπογιά για τα γράμματα.🤣

Ίσως να είναι και έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα θα είναι, πως παίζει να είναι ίδιο και με το κλιματιστικό που εχει βάλει ο πατέρας στν μυτιλήνη πέρσι το χειμώνα.

Του είχα πεί να βάλει κανένα απο τα cvmore με wifi που έφερνε ενα κατάστημα εκεί.

Απο ότι βλέπω το vento που εχει είναι κι αυτό φτυστό.🤣  

https://www.skroutz.gr/s/14662941/Cvmore-Vento-CVENTI-09-CVENTO-09.html

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δε κάνω αντιπαράθεση ούτε θέλω να ξεχαρβαλωσεις τίποτα αλλά δε μποροε να λέμε ότι επειδή έχει το.ιδιο πρόγραμμα για το wifi είναι το.ιδιο 

Εγώ έχω το , toyotomi kuro το.οποιο είναι ίδιο με το nemesis pro και μπορεί να συνδεθεί και με το πρόγραμμα wifi της gree , και μοιαζει με το gree amber  ποιο είναι ποιο άντε βγάλε άκρη 

Έχω την εντύπωση ότι έχεις ανεβάσει βίντεο με το kuro να δουλεύει κάπου στα 200 watt   , μερικές μέρες πριν όμως κάποιο άλλο μέλος εδώ ανέβασε με επιμέλεια τολμώ να πω πίνακα που δείχνει ότι δύσκολα κατεβαίνει εκεί ( δεν λέω ότι δεν κατεβαίνει ) και ότι συμπεριφέρεται περισσότερο σαν on off και λιγότερο σαν καλό ινβέρτερ (δεν είναι και φτηνό το kuro). νομίζω έχεις και shorai 18, αν δεν σου είναι δύσκολο θα ήθελα να μου πείς την αποψή σου ανάμεσα στα 2. φιλικά και ευχαριστώ.

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Η πλάκα θα είναι, πως παίζει να είναι ίδιο και με το κλιματιστικό που εχει βάλει ο πατέρας στν μυτιλήνη πέρσι το χειμώνα.

Του είχα πεί να βάλει κανένα απο τα cvmore με wifi που έφερνε ενα κατάστημα εκεί.

Απο ότι βλέπω το vento που εχει είναι κι αυτό φτυστό.🤣  

https://www.skroutz.gr/s/14662941/Cvmore-Vento-CVENTI-09-CVENTO-09.html

cvmore vento 12 αρι έχω και εγώ ......9 μήνες...αναγκάστηκα να αγοράσω άλλο γιατί απλά θυμίζει ινβέρτερ άλλα δεν είναι  (σύντομα  θα γίνει η αποκαθήλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, grizos είπε

Έχω την εντύπωση ότι έχεις ανεβάσει βίντεο με το kuro να δουλεύει κάπου στα 200 watt   , μερικές μέρες πριν όμως κάποιο άλλο μέλος εδώ ανέβασε με επιμέλεια τολμώ να πω πίνακα που δείχνει ότι δύσκολα κατεβαίνει εκεί ( δεν λέω ότι δεν κατεβαίνει ) και ότι συμπεριφέρεται περισσότερο σαν on off και λιγότερο σαν καλό ινβέρτερ (δεν είναι και φτηνό το kuro). νομίζω έχεις και shorai 18, αν δεν σου είναι δύσκολο θα ήθελα να μου πείς την αποψή σου ανάμεσα στα 2. φιλικά και ευχαριστώ.

Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει στην θέρμανση , το shorai έχω το 18αρι κατεβαίνει μέχρι 136 watt με ρύθμιση 21 βαθμούς σε χώρο σχεδόν 50τμ , το toyotomi kuro έχω το 9αρι πέρυσι στην θέρμανση που έχω βίντεο κατεβαίνει μέχρι 164watt με ρύθμιση 21 βαθμούς αλλά και σε αυτό σε χώρο με ανοιχτές πόρτες που άγγιζε τα 50 τμ 

Ποια είναι η διαφορα τους , τώρα που οι θερμοκρασίες οι εξωτερικές είναι μεγάλες το shorai δεν επηρεάζεται και δουλεύει έτσι το ιδιο με ελάχιστα κλεισίματα , το toyotomi κάνει περισσότερα, συγκεκριμένα το toyotomi δουλεύει στα 160/170 watt χώρις  κλεισίματα όταν η εξωτερική είναι κάτω από 12 βαθμούς ,όταν είναι πάνω από 12 βαθμούς η εξωτερική τότε δουλεύει με παραπάνω watt και κάνει περισσότερο κλεισίματα , πιστεύω ότι κάτι έχει να κάνει με το φορτίο σχεδιασμού για τον τρόπο που δουλεύει έτσι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει στην θέρμανση , το shorai έχω το 18αρι κατεβαίνει μέχρι 136 watt με ρύθμιση 21 βαθμούς σε χώρο σχεδόν 50τμ , το toyotomi kuro έχω το 9αρι πέρυσι στην θέρμανση που έχω βίντεο κατεβαίνει μέχρι 164watt με ρύθμιση 21 βαθμούς αλλά και σε αυτό σε χώρο με ανοιχτές πόρτες που άγγιζε τα 50 τμ 

Ποια είναι η διαφορα τους , τώρα που οι θερμοκρασίες οι εξωτερικές είναι μεγάλες το shorai δεν επηρεάζεται και δουλεύει έτσι το ιδιο με ελάχιστα κλεισίματα , το toyotomi κάνει περισσότερα, συγκεκριμένα το toyotomi δουλεύει στα 160/170 watt χώρις  κλεισίματα όταν η εξωτερική είναι κάτω από 12 βαθμούς ,όταν είναι πάνω από 12 βαθμούς η εξωτερική τότε δουλεύει με παραπάνω watt και κάνει περισσότερο κλεισίματα , πιστεύω ότι κάτι έχει να κάνει με το φορτίο σχεδιασμού για τον τρόπο που δουλεύει έτσι 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση να υποθέσω ότι και τώρα που ο χειμώνας δεν θέλει να έρθει............αλλά χρησιμοποιούμε κλιματισμό , σαν αίσθηση από θέμα θερμοκρασίας και μόνο  είναι καλύτερα να πηγαίνεις στο χώρο που έχεις το shorai η το kuro ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει στην θέρμανση , το shorai έχω το 18αρι κατεβαίνει μέχρι 136 watt με ρύθμιση 21 βαθμούς σε χώρο σχεδόν 50τμ , το toyotomi kuro έχω το 9αρι πέρυσι στην θέρμανση που έχω βίντεο κατεβαίνει μέχρι 164watt με ρύθμιση 21 βαθμούς αλλά και σε αυτό σε χώρο με ανοιχτές πόρτες που άγγιζε τα 50 τμ 

Ποια είναι η διαφορα τους , τώρα που οι θερμοκρασίες οι εξωτερικές είναι μεγάλες το shorai δεν επηρεάζεται και δουλεύει έτσι το ιδιο με ελάχιστα κλεισίματα , το toyotomi κάνει περισσότερα, συγκεκριμένα το toyotomi δουλεύει στα 160/170 watt χώρις  κλεισίματα όταν η εξωτερική είναι κάτω από 12 βαθμούς ,όταν είναι πάνω από 12 βαθμούς η εξωτερική τότε δουλεύει με παραπάνω watt και κάνει περισσότερο κλεισίματα , πιστεύω ότι κάτι έχει να κάνει με το φορτίο σχεδιασμού για τον τρόπο που δουλεύει έτσι 

Ετσι ακριβως. Κατω απο 12-13 εξωτερικη το Κουρο μπορει και πεφτει πολυ χαμηλα και δεν κλεινει. Το ποσο θα μεινει εκει χαμηλα εξαρταται απο το χωρο.
Με μεγαλυτερη εξωτερικη θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα 2 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια που το εχεις ρυθμισει και ξαναανοιγει οταν πεσει ενα βαθμο κατω απο
τη ζητουμενη. Αν δηλαδη το βαλεις 22 θα ανεβασει σιγα σιγα μεχρι τους 24, θα κλεισει και μολις παει 21 θα ξαναανοιξει.
Νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα επιλογης προγραμματισμου και σιγουρα μια απο τις παραμετρους ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, grizos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση να υποθέσω ότι και τώρα που ο χειμώνας δεν θέλει να έρθει............αλλά χρησιμοποιούμε κλιματισμό , σαν αίσθηση από θέμα θερμοκρασίας και μόνο  είναι καλύτερα να πηγαίνεις στο χώρο που έχεις το shorai η το kuro ?

Επειδή το σπίτι εμένα είναι 100 τμ και έχω όλα τα δωμάτια ανοιχτά δεν αντιλαμβάνομαι διαφορετική αίσθηση σε κανένα χώρο του σπιτιού στο χώρο που είναι το kuro μπορεί να έχει 22 η και 23 και στην άλλη άκρη του διαδρόμου  να έχει 21 και στο χώρο που είναι το shorai να έχει 22 αλλά στην άλλη άκρη που είναι η κουζίνα και δουλεύει ο απορροφητήρας να έχει 20 αλλά σε μένα τουλάχιστον αυτή η διακύμανση είναι αμελητέα και το λέω αυτό γιατί εγώ έχω προνοήσει και έχω βάλει τα κλιματιστικά σε τέτοια σημεία όπου δεν επηρεάζομαι από τα ρεύματα που δημιουργούνται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ναι αλλά το κλιματιστικό απλά μειώνει την σχετική υγρασία, εδω σου λέμε ότι το καλοριφέρ τη σπάει.... δεν είναι το ίδιο. 

Πάντως αυτο που αλλοι παίρνουν αφυγραντηρα για να ζεσταθούν και άλλοι καλοριφέρ για να μειώσουν την υγρασία πολύ γουστάρω να το βλέπω. Θα πω την αμαρτία μου, οταν βγαίνω απο το μπάνιο χρησιμοποιώ το πιστολακι για τα μαλλιά για να ζεσταθω. Ολα τα άλλα δε πιάνουν μία...

Όπως είπε κάποτε και ενας τραγουδιστής σε μια αθλήτρια, "Τραγουδάς καλύτερα απ'οτι τρέχω".........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Θα είχε νόημα να συγκρίνουμε κλιματιστικό των ίδιων BTUs. Δεν μπορείς να συγκρίνεις σπλιτάκι (9αρι) με 18αρι ή 24αρι.. 

Έχει νόημα αν ινβερτάρει η όχι ( φιλικά) 

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ετσι ακριβως. Κατω απο 12-13 εξωτερικη το Κουρο μπορει και πεφτει πολυ χαμηλα και δεν κλεινει. Το ποσο θα μεινει εκει χαμηλα εξαρταται απο το χωρο.
Με μεγαλυτερη εξωτερικη θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα 2 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια που το εχεις ρυθμισει και ξαναανοιγει οταν πεσει ενα βαθμο κατω απο
τη ζητουμενη. Αν δηλαδη το βαλεις 22 θα ανεβασει σιγα σιγα μεχρι τους 24, θα κλεισει και μολις παει 21 θα ξαναανοιξει.
Νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα επιλογης προγραμματισμου και σιγουρα μια απο τις παραμετρους ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια.

Άρα μπορεί να ινβερταρει  αλλά ........ συμπεριφέρεται σαν on off  σε σύνηθες θερμοκρασίες αυτής της χώρας (το cv more μου δεν ινβερταρει ικανοποιητικα ούτε σε αυτές τις συνθήκες)

άρα αν ήμουν κάτοικος νευροκοπίου και το είχα μπορεί να είχα κάνει μια καλή επιλογή αλλά φαντάζομαι ότι και στο νευροκόπι  ο χειμώνας είναι μικρότερος από την άνοιξη και το  φθινόπωρο. φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ο guzel ειχε 18αρι Ιζουρου και δεν ινβερταρε ποτε.

Το παρακολουθώ το θέμα ήταν και ο o rnd αν θυμάμαι καλά και ίσως είναι ο λόγος που δεν είχε φτηνό shorai η black friday, όχι όμως άδικα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...