Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, SM81 είπε

Select * from AC where price <=800
group SCOP,SEER order by price desc;

χαιρω πολυ για καποιο αξιόπιστο κατω απο 800 ρωτησα οχι γενικα εαν υπαρχει...

μηπως εχει γνωμη καποιος γιαυτο; https://www.public.gr/product/klimatistiko-heinner-hac-cr24whn-24000-btu/prod9964241pp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα σχετικά με τα Toyo Izuru, το 18000btu καίει το ελάχιστο 900W(όσο η μέγιστη κατανάλωση ενός 9000btu χονδρικά),ενώ το 24000btu 1300W(όσο η μέγιστη κατανάλωση ενός 12000btu χονδρικά). Αυτές οι καταναλώσεις είναι σε επιθυμητή μέχρι 23C,σε θέρμανση.

Κατά τα άλλα είναι όπως τα λες. Αλλά,δεν παύει να είναι ένα Gree φασον,με πολύ μικρή εγγύηση. Αντί για αυτό μπορείς να πάρεις είτε το εξελιγμένο Gree original μαμα η κάποιου άλλου "κατασκευαστή" ίδιο φασον που να σου προσφέρει σχεδόν τα ίδια αλλά με μεγάλη εγγύηση.

Για την θερμική άνεση, για μένα ήταν απαράδεκτη.. Ειδικά αν είναι για συνεχόμενη έντονη χρήση (π.χ. μοναδική πηγή θέρμανσης). Αν το θες για μερικές ώρες την ημέρα, συμπληρώματικη θέρμανση δεν σε ενοχλεί,μπορεί και να μην καν το παρατηρήσεις. Με συνεχόμενη χρήση όμως και ποικιλία  εξωτερικών θερμοκρασιών Ελλαδας,αυτες οι αυξομειώσεις θερμοκρασίας του χώρου ενοχλούν πολύ..Μια κρυώνεις,μια ζεσταίνεσαι.. Επισης να αναφέρω ότι γενικά τα on/off ,εκκινήσεις ενος συμπιεστή ,έχουν ως αποτέλεσμα να τον φθείρουν και να μειώνεται ο χρόνος ζωής του. Αλλά κλιματιστικά χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές για να μην σε χτυπάει κρύο αέρας/ρεύμα ,όπως π.χ. να ρίξουν πολύ χαμηλά την ταχύτητα του εσωτερικού ανεμιστήρα.(έτσι κάνει το toshiba).

Κανονικά όμως το κλιματιστικό πρέπει να μπει σε ένα σημείο που ούτε ο θερμός ούτε ο κρύος αέρας να μας χτυπάει. Αν το βάλουμε από πάνω μας,η απέναντι μας και καθομαστε λίγα μέτρα μακρια θα  μας ενοχλεί είτε βγάζει 35C αέρα είτε 42C. Το κλιματιστικό βγάζει αέρα ώστε να ζεστάνει/συντηρήσει θερμοκρασία σε όλο τον χώρο/δωματιο και όχι σε ένα σημείο τοπικά που χτυπάει ο αέρας του.

Δεν είπε κανένας ότι όλα τα Toyo έχουν την ίδια συμπεριφορά, μιλαμε για τα μοντέλα που είναι βασισμένα πάνω στο Gree Lomo/Gree Amber που έχουν αυτά τα θέματα.

Επιτελους καποιος που τα λεει οπως ειναι.

Η μονη διαφορα ειναι πως οποιος ρωταει για τογιοτομι του λενε μακρια χωρις να εξεταζουν το μοντελο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επιτελους καποιος που τα λεει οπως ειναι.

Η μονη διαφορα ειναι πως οποιος ρωταει για τογιοτομι του λενε μακρια χωρις να εξεταζουν το μοντελο.

Τα έχουμε υπεραναλυσει τόσο πολύ τον προηγούμενο χειμώνα, που κάνουμε εμετό και μόνο που ακούμε τη λέξη toyotomi. Έχεις χάσει πολλααααααααα επεισόδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα έχουμε υπεραναλυσει τόσο πολύ τον προηγούμενο χειμώνα, που κάνουμε εμετό και μόνο που ακούμε τη λέξη toyotomi. Έχεις χάσει πολλααααααααα επεισόδια.

Κουραστηκα. Οτι και να σε ρωτησα απεφυγες να απαντησεις και ριχνεις τη μπαλα στην εξεδρα. Give me a break...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοyotomy...εγώ πήρα ένα παλιότερα και το σούταρα μερικές μέρες μετρά...Αν δεν ξέρεις από κλιματισμό, OK, δικαιολογείσαι να την πάθεις. Αλλά αν έχεις κάποια από τα καλά Γιαπωνέζικα DAIKIN, FUJITSU, TOSHIBA, MITSUBISHI, PANASONIC...δεν πλησιάζεις φασονοκινεζια που διαφημίζεται για Ιάπωνας. Η εταιρεία δεν παράγει καν κλιματιστικά και έχει από τις μικρότερες εγγυήσεις της αγοράς...οπότε τι μιλάμε;

1 ώρα πριν, MySql είπε

χαιρω πολυ για καποιο αξιόπιστο κατω απο 800 ρωτησα οχι γενικα εαν υπαρχει...

μηπως εχει γνωμη καποιος γιαυτο; https://www.public.gr/product/klimatistiko-heinner-hac-cr24whn-24000-btu/prod9964241pp/

φασον Κινεζικό...ένας θεός ξέρει ποιος το φτιάχνει...δεν το συνιστώ. Ανέβα λιγο και παρε ενα TCL η MORRIS...

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/187834-morris-wfin70132

Αυτο σου ερχεται 115 ευρω πιο ακριβο αλλα εχει 5 χρονια εγγυηση και γνωριζουμε οτι ειναι καλο.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MySql είπε

χαιρω πολυ για καποιο αξιόπιστο κατω απο 800 ρωτησα οχι γενικα εαν υπαρχει...

μηπως εχει γνωμη καποιος γιαυτο; https://www.public.gr/product/klimatistiko-heinner-hac-cr24whn-24000-btu/prod9964241pp/

Φίλος έχει το 12αρι

Ικανοποιημένος δηλώνει με την αγορά του 

Σε ψύξη φέτος το δούλεψε και σε μετρητή είχε γύρω στα 200 συντήρηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SM81 είπε

Select * from AC where price <=800
group SCOP,SEER order by price desc;

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Και καλά χαρακτηριστικά,και Eurovent και 5 χρόνια εγγύηση και θεωρητικά καλή υποστήριξη/service. 

1 ώρα πριν, MySql είπε

χαιρω πολυ για καποιο αξιόπιστο κατω απο 800 ρωτησα οχι γενικα εαν υπαρχει...

μηπως εχει γνωμη καποιος γιαυτο; https://www.public.gr/product/klimatistiko-heinner-hac-cr24whn-24000-btu/prod9964241pp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κουραστηκα. Οτι και να σε ρωτησα απεφυγες να απαντησεις και ριχνεις τη μπαλα στην εξεδρα. Give me a break...

Διάβασε τι έγινε τον περσινό χειμώνα με @guzel και @Rnd1978 και θα καταλάβεις ότι αυτά που λες τα έχουμε ήδη υπεραναλύσει μέχρι αηδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Διάβασε τι έγινε τον περσινό χειμώνα με @guzel και @Rnd1978 και θα καταλάβεις ότι αυτά που λες τα έχουμε ήδη υπεραναλύσει μέχρι αηδίας.

Εδω καθησα και εγραψα περιληπτικα ολη την ιστορια, την οποια επιβεβαιωσε και ο Rnd1978, κι εσυ νομιζεις οτι δεν την εχω διαβασει. Παραιτουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Εδω καθησα και εγραψα περιληπτικα ολη την ιστορια, την οποια επιβεβαιωσε και ο Rnd1978, κι εσυ νομιζεις οτι δεν την εχω διαβασει. Παραιτουμαι.

Αν την είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι και άλλοι είχαν τα ίδια θέματα με φασον μηχανήματα, βλέπε @energy52 με inventor όπου και αυτός το ξήλωσε και βρήκε την ησυχία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εδω καθησα και εγραψα περιληπτικα ολη την ιστορια, την οποια επιβεβαιωσε και ο Rnd1978, κι εσυ νομιζεις οτι δεν την εχω διαβασει. Παραιτουμαι.

Στην ιστορία πρέπει να επίσης να μπει το πόσα τηλεφωνήματα,πόσες φορές προσπάθησαμε να τους πείσουμε ότι κάτι δεν πάει καλά..Μας βγάζανε τρελούς.. Και απλά ακούγαμε μπαρουφες.. διάφορες δικαιολογίες.. από .. να ζεσταθούν τα τούβλα, μέχρι όλα τα κλιματιστικά έχουν αυτήν την συμπεριφορά.. η είναι μικρό/μεγάλο το κλιματιστικο,δεν είναι ALL DC ..και άλλα πολλά ..Ευτυχώς είχαν και έχουν αυτό το λάθος στην κατανάλωση σε αναμονή και αλλάξαμε το κλιματιστικό.. και πήραμε ένα που παίζει όπως πρέπει να παίζουν τα κλιματιστικά το 2018-2019. Και επίσης τότε είχα ανεβάσει ένα video το ποσό θόρυβο έκανε η εξωτερική μοναδα,πραγματικά φοβόμουν να το ανάψω το βράδυ... Καινούργιο κλιματιστικο ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο,ντρεπόμουν είτε το πιστεύεις είτε όχι.. Ποτέ Toyo για μένα ξανά.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν την είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι και άλλοι είχαν τα ίδια θέματα με φασον μηχανήματα, βλέπε @energy52 με inventor όπου και αυτός το ξήλωσε και βρήκε την ησυχία του.

Ακου, καταλαβαινω οτι ειχες προβλημα με το τογιοτομι και δεν το συμπαθεις.

Δε μπορεις ομως να κραζεις ολα τα μηχανηματα που δεν ειναι των γιαπωνεζων κατασκευαστων.
Και αυτα βγαζουν προβληματα οπως και τα φασον.

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στην ιστορία πρέπει να επίσης να μπει το πόσα τηλεφωνήματα,πόσες φορές προσπάθησαμε να τους πείσουμε ότι κάτι δεν πάει καλά..Μας βγάζανε τρελούς.. Και απλά ακούγαμε μπαρουφες.. διάφορες δικαιολογίες.. από .. να ζεσταθούν τα τούβλα, μέχρι όλα τα κλιματιστικά έχουν αυτήν την συμπεριφορά.. η είναι μικρό/μεγάλο το κλιματιστικο,δεν είναι ALL DC ..και άλλα πολλά ..Ευτυχώς είχαν και έχουν αυτό το λάθος στην κατανάλωση σε αναμονή και αλλάξαμε το κλιματιστικό.. και πήραμε ένα που παίζει όπως πρέπει να παίζουν τα κλιματιστικά το 2018-2019. Και επίσης τότε είχα ανεβάσει ένα video το ποσό θόρυβο έκανε η εξωτερική μοναδα,πραγματικά φοβόμουν να το ανάψω το βράδυ... Καινούργιο κλιματιστικο ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο,ντρεπόμουν είτε το πιστεύεις είτε όχι.. Ποτέ Toyo για μένα ξανά.

Understood. Αλλα εσυ δε βγαζεις εμπαθεια ουτα τα τσουβαλιαζεις ολα.
Επισης δε μπορουσα να συμπυκνωσω 50-60 σελιδες σε 3 προτασεις.

Επισης τα κλιματιστικα του 2019 καλο θα ειναι να εχουν wifi και να μη χρειαζεται να βαζεις σκαλα και να καβαλας τραπεζια και καναπεδες για να ρυθμισεις τις καθετες περσιδες.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CorumD είπε

Προσεχε το αυτο το καταστημα, τος πηρα το καλοκαιρι για ενα που ειχαν δηθεν σε προσφορα και μου ειπαν 'καναμε λαθος στην αναγραφομενη τιμη'...Επισης, προσεχε το οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει SCOP 4.60...λιγο χαμηλη αποδοση για 2019/2020....

Αναφέρεσαι στο shorai 18άρι νομίζω, που είχαν βγάλει σε τιμή χώμα, και όταν τους είχα πάρει και εγώ για να επιβεβαιώσω είχε παρατήσει ο τύπος το τηλ και πήγε να φωνάξει "να αλλάξουν την τιμή πριν πάθουν καμμιά ζημιά", που εγώ άκουγα από μέσα από το τηλ :D . Τώρα το θυμήθηκα.

4 ώρες πριν, CorumD είπε

Προσεχε το αυτο το καταστημα, τος πηρα το καλοκαιρι για ενα που ειχαν δηθεν σε προσφορα και μου ειπαν 'καναμε λαθος στην αναγραφομενη τιμη'...Επισης, προσεχε το οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει SCOP 4.60...λιγο χαμηλη αποδοση για 2019/2020....

Αναφέρεσαι στο shorai 18άρι νομίζω, που είχαν βγάλει σε τιμή χώμα, και όταν τους είχα πάρει και εγώ για να επιβεβαιώσω είχε παρατήσει ο τύπος το τηλ και πήγε να φωνάξει "να αλλάξουν την τιμή πριν πάθουν καμμιά ζημιά", που εγώ άκουγα από μέσα από το τηλ :D . Τώρα το θυμήθηκα.

4 ώρες πριν, CorumD είπε

Προσεχε το αυτο το καταστημα, τος πηρα το καλοκαιρι για ενα που ειχαν δηθεν σε προσφορα και μου ειπαν 'καναμε λαθος στην αναγραφομενη τιμη'...Επισης, προσεχε το οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει SCOP 4.60...λιγο χαμηλη αποδοση για 2019/2020....

Αναφέρεσαι στο shorai 18άρι νομίζω, που είχαν βγάλει σε τιμή χώμα, και όταν τους είχα πάρει και εγώ για να επιβεβαιώσω είχε παρατήσει ο τύπος το τηλ και πήγε να φωνάξει "να αλλάξουν την τιμή πριν πάθουν καμμιά ζημιά", που εγώ άκουγα από μέσα από το τηλ :D . Τώρα το θυμήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...