Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, guzel είπε

Αυτό δεν έχουβ καταλάβει ορισμένοι. Ότι με καθαρόαιμο inverter η θερμική άνεση είναι ίδια (ίσως και καλύτερη) με καλοριφέρ. Τα κινεζοφασον είναι δυσφήμιση για τον κλιματισμό ...

Αν είχες σωστό μηχάνημα τώρα δεν θα μιλούσες για ξυλόσομπες ..Όταν θα βάλεις αξιόλογο κλιματιστικό τότε θα καταλάβεις την διαφορά!!!

Ναι και όχι για την θερμική άνεση .   Εξαρτάται  απο την υλοποίηση της θέρμανσης με σώματα .   Μπορείς να δουλεύεις τα σώματα σε ζώνες με θερμοστάτες ανά ζώνη . 

Όσον αφορά την ποιότητα θέρμανσης ανέκαθεν καλύτερη με σώματα και μονοσωλήνιο σύστημα ή ενδοδαπέδια . Όχι ότι δεν είναι καλή με κλιματιστικά . 

6 ώρες πριν, mwv είπε

σαν συσκευες ποσο καινε ;αυτο το scoop πρεπει να κοιταω;

η να ειναι α+++?

ευχαριστω!

κριμα το daikin δεν υπαρχει

Το SCOP θα κοιτάς . Όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο . 

6 ώρες πριν, Mzoutsos είπε

Εχει κάποιος να προτείνει έναν μετεωρολογικό σταθμό με budget γύρω στα 25ε; Αν υπάρχει κάποια vfm περίπτωση από banggood, ευπρόσδεκτη..

Σε ενδιαφέρει να μετράει υγρασία και θερμοκρασία στον εσωτερικό χώρο ή να μετράει και στο εξωτερικό περιβάλλον ;

5 ώρες πριν, grizos είπε

ανάμεσα  σε  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

και  https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mir

το ένα  399 και το άλλο 419 ευρώ ποιο θα επέλεγες ? (έχω την εντύπωση ότι έχεις και τα 2) ευχαριστώ

Το Daikin με διαφορά οικονομικότερο στην θέρμανση και καλύτερο επίσης σε οικονομία στη ψύξη . Μικρή όμως εγγύηση 3 χρόνια . 

Το Toshiba Mirai έχει όμως μεγαλύτερη εγγύηση . 7 χρόνια σε όλα τα μέρη εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις . 

Και οι δύο μάρκες έχουν ακριβά ανταλλακτικά οπότε πρέπει να το ζυγίσεις . Σε γενικές γραμμές η σειρά Mirai δεν αξίζει. Απο Shorai και πάνω  όσον αφορά τα Toshiba . 

5 ώρες πριν, CorumD είπε

Το Morris ειναι φασον TCL και δουλευει αρκετα καλα, δεν ειναι απο τα inverter β διαλογης που αναφερουμε στο forum. Απο την αλλη ομως, δεν ειναι FUJITSU...κατι που φαινεται οταν αρχισουν σοβαρες μετρησεις.

Θα θελα να ήξερα πώς γνωρίζετε ποιο είναι φασόν ποιανού και αν είναι φασόν.  Πραγματικά πως το έχετε επιβεβαιώσει αυτό;  Έχετε κάνει βίδες τις μοναδες και είδατε ίδιες κωδικοποιήσεις στα εξαρτήματα ;

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Δε το λέω για λόγους ανησυχίας απλώς το αναφέρω όσοι έχουν παραγγείλει να ξέρουν 

Δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι σε σχέση με το κλιματιστικό 

Τίποτα απολύτως δεν αλλάζει . Τα standards ποιότητας τα ορίζει ο κατασκευαστής . Το που κατασκευάζονται είναι παντελώς αδιάφορο στη σήμερον ημέρα για όλα τα αγαθά . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σε ενδιαφέρει να μετράει υγρασία και θερμοκρασία στον εσωτερικό χώρο ή να μετράει και στο εξωτερικό περιβάλλον ;

Θα προτιμούσα και τα 2 αν το επιτρέπει το budget και ίσως ανέβω λίγο (30-35ε). Έχεις κάτι κατά νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα θελα να ήξερα πώς γνωρίζετε ποιο είναι φασόν ποιανού και αν είναι φασόν.  Πραγματικά πως το έχετε επιβεβαιώσει αυτό;  Έχετε κάνει βίδες τις μοναδες και είδατε ίδιες κωδικοποιήσεις στα εξαρτήματα ;

Για τα Morris αν δεν κάνω λάθος το είπε ο ψυκτικός στον @danaos7 όταν του εγκατέστησε το Morris λέγοντάς του ότι είναι TCL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, osfpe είπε

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τις συμβουλές που δίνετε σε εμάς τους άσχετους...

Επειδή μπορώ να φτάσω μέχρι 400 ευρώ με εγκατάσταση, κάποια γνώμη για αυτό;

Για ψύξη και θέρμανση το θες ; Αν ναι για θέρμανση θα είναι κύρια πηγή ; 

1 ώρα πριν, ri3per είπε

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο κι εγω μιας και το σπιτι μου δεν μου παρεχει αλλη θερμανση εκτος 2 κλιματιστικων 20ετιας μαρκας Stiebel Eltron που πραγματικα δεν κανουν τιποτα στα κρυα..
Το κακο με το διαμερισμα που νοικιαζω ειναι οτι απο κατω μου εχω πιλοτή, τα τζαμια μου ειναι συρρωμενα απλα και εχω και πρασια απο πισω που μπαζει κι απο εκει το κρυο. 55-60 τετραγωνικα το σπιτι με σαλοκουζινα.Προτεινετε μου καποιο μιας και ειναι και ψευτο-blackFriday.

KATOPSI.jpg

Σαλονοκουζίνα και χωλ πόσα τετραγωνικά είναι ;  Μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για ψύξη και θέρμανση το θες ; Αν ναι για θέρμανση θα είναι κύρια πηγή ; 

Είναι για εξοχικό και θα δουλεύει max 15 ημέρες για θέρμανση και 15 για ψύξη τον χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τα Morris αν δεν κάνω λάθος το είπε ο ψυκτικός στον @danaos7 όταν του εγκατέστησε το Morris λέγοντάς του ότι είναι TCL.

Δεν θυμόμουν κάτι τέτοιο . Πάω πάσο αν όντως ο ψυκτικός έχει δεί το κάθε ένα part και οι κωδικοποιήσεις είναι ολόιδιες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Σήμερα τελικά κατέληξα στο 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

Με πιστωτιλή Alpha Bank βγαίνει 861 αν υπολογίσεις το bonus.

Δωρεάν και η εγκατάσταση.

Δεν ξέρω αν είναι ευκαιρία αλλά φαίνεται καλή τιμή.

Ελπίζω να το ευχαριστηθώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, osfpe είπε

Είναι για εξοχικό και θα δουλεύει max 15 ημέρες για θέρμανση και 15 για ψύξη τον χρόνο

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198494-inventor-p9vi32-09wf-passion-eco

329 ευρώ (με δωροεπιταγή)  συν εγκατάσταση δωρεάν . 

Σημαντικό ότι δίνουν 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη   χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare-Devil

Με δοσεις θελω να το κανω. Μιας και ειμαι ανεργος και δουλευει μονο η γυναικα και με μικρο παιδι στο σπιτι, δεν θελω να ξεπαραδιαστω, καταλαβαινεις.

ανεβαζω ξανα το ιδιο με τα μετρα στο περιπου γιατι με την μικρη στο σπιτι δεν με αφηνει να κανω τιποα.

 

KATOPSI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πάντα καλοπροαίρετα, μερικοί χρειάζεται να κατανοήσετε τι είναι η απόλυτη και τι η σχετική υγρασία και πως διαβάζουμε ένα ψυχομετρικό διάγραμμα.

Εν ολίγοις.

Τα όργανά μας μετράνε τη σχετική υγρασία.

Τα κλιματιστικά μειώνουν την απόλυτη υγρασία μόνο σε κύκλο ψύξης.

Τα καλοριφέρ ΔΕΝ μειώνουν την απόλυτη υγρασία αλλα ζεσταίνοντας τον αέρα και άρα την ικανότητά του να συγκρατεί υδρατμούς στο μείγμα του, μειώνουν την σχετική.

Το ίδιο κάνουν και τα κλιματιστικά σε κύκλο θέρμανσης αλλά προσοχή , όχι την απόλυτη.

Συνεπώς αν έχουμε πρόβλημα υγρασίας τον χειμώνα, είτε κάνουμε αερισμό (αφού μελετήσουμε το ψυχρομετρικό διάγραμμα με θερμοκρασία και σχετική υγρασία εξωτερικού αέρα ώστε να συγκρίνουμε ποιος αέρας έχει τη λιγότερη απόλυτη πχ ο αέρας στους 5C και 90% σχετική υγρασία, είναι λιγότερο υγρός δλδ περιέχει λιγότερη υγρασία-υδρατμούς πιο σωστά-σε απόλυτα νούμερα από τον αέρα στους 20C και 50% υγρασία συνεπώς και πάλι αξίζει ο αερισμούς), είτε αγοράζουμε αφυγραντήρα που μειώνει την απόλυτη.

Αυτά.

:)

Και απο τη δικη πλευρα καλοπροαιρετα.

Οταν υπαρχει προβλημα υγρασιας(>50-55%), με δεδομενο οτι η επιθυμητη εσωτερικη θερμοκρασια ειναι 21-23 κελσιου και το εχεις στη θερμανση (φθινοπωρο-χειμωνας), καθε  εξωτερικη θερμοκρασια μικροτερη των 16 κελσιου εχει λιγοτερη ποσοτητα υδρατμων (ακομη και αν εχει 100% σχετικη υγρασια). Οι θερμοκρασιες μεχρι και 16 ειναι οι πιο συνηθεις την εποχη αυτη. Δηλ σε καθε περιπτωση συνισταται(αξιζει) ο αερισμος.

η μονη περιπτωση ειναι να βρεχει και να κανει ζεστη(για χειμωνα), μαλλον δεν χρειαζεσαι τον κλιματισμο σε αυτη την περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Mzoutsos είπε

Θα προτιμούσα και τα 2 αν το επιτρέπει το budget και ίσως ανέβω λίγο (30-35ε). Έχεις κάτι κατά νου;

Aπο γνωστές μάρκες που ειδικεύονται σε αυτά θα σου πρότεινα oregon schientific , la crosse , acurite .   (Amazon θα τις βρεις)

Απο μάρκες της Κίνας χωρίς να γνωρίζω κατά πόσο αξιόπιστες είναι στις μετρήσεις :
https://www.banggood.com/search/weather-station.html

Η Digoo είναι μια μάρκα κινέζικη όπου δεν ξέρω κατα πόσο  αξιόπιστη είναι σε αυτά . Γενικά είναι αξιόπιστη . 
Δες και σε xiaomi . 

Πάντως αν σε ενδιαφέρει μόνο για εσωτερικό χώρο αυτό φαίνεται πολύ καλό και το παρήγγειλα πριν 5 μέρες απο banggood κάνοντας μια έρευνα : 

https://www.banggood.com/MMC-E-ink-Screen-Digital-Thermometer-Hygrometer-Temperature-Humidity-Sensor-from-Xiaomi-Ecosystem-p-1251682.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Χρησιμοποιεί σενσορα της Σουηδικής Sensirion που είναι εξαιρετικοί Σενσορες . 


 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, wolfskinn είπε

Έχω σε διπλανά δωμάτια το toyotomi izuro eco 9btu και σε το Daikin. Πιστεύω το Daikin είναι άλλη κλάση πάνω . Έχουμε αναλύσει αρκετά τις συμπεριφορές και πιστεύω το Daikin είναι άλλο επίπεδο.

Επίσης αυτά που έστειλες δεν υπάρχει σε κανένα κατάστημα.

Επεξ/σία από smav82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

Θα θελα να ήξερα πώς γνωρίζετε ποιο είναι φασόν ποιανού και αν είναι φασόν.  Πραγματικά πως το έχετε επιβεβαιώσει αυτό;  Έχετε κάνει βίδες τις μοναδες και είδατε ίδιες κωδικοποιήσεις στα εξαρτήματα ;

Το δικό μου Morris WFIN50132 πάντως σαν εσωτερική μονάδα ειναι αυτό εδώ ακριβώς.

Με μια πινελιά κακόγουστου χρυσαφί πλαστικού εκεί που το ανοίγεις για να καθαρισεισ τα φίλτρα... 

και αυτό είναι το πρόγραμμα που το σύνδεσα στο wifi

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Το δικό μου Morris WFIN50132 πάντως σαν εσωτερική μονάδα ειναι αυτό εδώ ακριβώς.

Με μια πινελιά κακόγουστου χρυσαφί πλαστικού εκεί που το ανοίγεις για να καθαρισεισ τα φίλτρα... 

και αυτό είναι το πρόγραμμα που το σύνδεσα στο wifi

Είναι σαν να λες δηλαδή ότι επειδή πχ τα κινητά τηλέφωνα μοιράζονται την πλατφόρμα android  είναι όλα ίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...