Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ποστ έδειξε στιγμιαία κατανάλωση με σκοπό να αναδείξει το φαινόμενο. Μη ξεχνάς ότι το Daikin δηλώνει περισσότερα ελάχιστα BTUs από το carrier, παρόλα αυτά σε πραγματικές συνθήκες βλέπουμε ότι ο κανόνας των 42βαθμων είναι που ορίζει τα πράγματα.

Καταναλώσεις διάρκειας έχω δείξει παλιότερα και θα ξαναδειξω όταν πιάσουν τα κρύα περισσότερο .

Εχεις κανει συγκριτικο καταναλωσεων? Σε ποια μηχανηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν αμφισβητω κατι. Αυτο που ενδιαφερει να μαθουμε ειναι την συνολικη καταναλωση σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα (ημερα η εβδομαδα η μηνα η whatever).

Αν στις 12:00 το ενα δειχνει 180w και το αλλο 400w kai στις 12:30 το ενα 180w και το αλλο 5w επειδη ειναι κλειστο δε μας λεει κατι για την συγκριτικη τους καταναλωση σε αυτο το μισαωρο.

Ένα θέμα είναι η απόδοση, άλλο θέμα είναι η θερμική άνεση.

Προσπαθούμε να τα δούμε και τα δύο.

Μας μπερδεύεις όμως όταν μιλάμε για το δεύτερο και εσύ για το πρώτο.

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Εχεις κανει συγκριτικο καταναλωσεων? Σε ποια μηχανηματα?

Το φόρουμ έχει ωραιότατο εργαλείο search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Δεν αμφισβητω κατι. Αυτο που ενδιαφερει να μαθουμε ειναι την συνολικη καταναλωση σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα (ημερα η εβδομαδα η μηνα η whatever).

Αν στις 12:00 το ενα δειχνει 180w και το αλλο 400w kai στις 12:30 το ενα 180w και το αλλο 5w επειδη ειναι κλειστο δε μας λεει κατι για την συγκριτικη τους καταναλωση σε αυτο το μισαωρο.

θα σου απαντησω αντιεπηστιμονικα στο ουισκυ που πινω ,οτι κατεβαινει χαμηλα και κάθεται ειναι οικονομικοτερο απο οτι κανει on off (αποψη μου) το μονο αντιεπιστημονικο συγκριτικο τεστ που θα βρεις ειναι του λιακτζιμ και αφορα 4 κλιματιστικα ενα φουτζι 24  ενα αριστον 18 ενα δαικιν 9 και ενα καριερ 9 διαβασε τα με καλη διαθεση και αν βρεις κατι καλυτερο η αντικειμεμνικοτερο απλα πες μου ......φιλικα παντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, grizos είπε

και καλλίτερα τα haier

Έχω 9αρι haier 25tabhra σε 11 τετρ υπνοδωμάτιο ,Καμίνια Πειραιά,προς το παρών με αυτές τις θερμοκρασίες μόνο on off δουλεύει ανοιγοκλείνοντας ανά 10 λεπτά ,ίσως ειναι μεγάλο για τον χωρο,στους καύσωνες δούλευε σαν inverter ,προς το παρών οχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Έχω 9αρι haier 25tabhra σε 11 τετρ υπνοδωμάτιο ,Καμίνια Πειραιά,προς το παρών με αυτές τις θερμοκρασίες μόνο on off δουλεύει ανοιγοκλείνοντας ανά 10 λεπτά ,ίσως ειναι μεγάλο για τον χωρο,στους καύσωνες δούλευε σαν inverter ,προς το παρών οχι 

ισως ειναι απλα κινεζοινβερτερ αλλα αν ερθει η κλιματικη αλλαγη και ο χειμωνας θα ειναι μονιμος μπορει να δειξει την αξια του , προς το παρων θα το ανεχτεις με τα ελατωματα του ...φιλικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εχεις κανει συγκριτικο καταναλωσεων? Σε ποια μηχανηματα?

Άντε να σε βοηθήσω

 

Προσπαθώ να το βελτιώσω σε αντικειμενικοτητα όσο μπορώ για αυτό αγόρασα και έξτρα όργανα ώστε να ισορροπήσω τις διαφορές σε ζήτηση και να μου μείνει η θερμική άνεση και η απόδοση. Επίσης μάλλον θα πρέπει να περιμένω να πιάσει καλά κρύα ώστε να ξεδιπλωθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Άντε να σε βοηθήσω

Προσπαθώ να το βελτιώσω σε αντικειμενικοτητα όσο μπορώ για αυτό αγόρασα και έξτρα όργανα ώστε να ισορροπήσω τις διαφορές σε ζήτηση και να μου μείνει η θερμική άνεση και η απόδοση. Επίσης μάλλον θα πρέπει να περιμένω να πιάσει καλά κρύα ώστε να ξεδιπλωθούν.

φιλικά πάντα θα σου απαντήσω ότι ήσουν ο λόγος που αγόρασα το 18 αρι  aristοn....καλη τιμη καλα το εστειλα διακοπες ......εισαι οκ ομως δεν εχεις δολο χαιρομαι που εισαι εδω . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grizos είπε

δεν θα είμαι αντικειμενικός οπότε και το αποφέυγω μιας και το daisekai τυχαίνει να είναι στο δωμάτιο του γιου μου που στα 16 του κυκλοφορεί με κοντομάνικα τώρα και μάλον χρειάζεται ψύξη και όχι θέρμανση , εν καιρώ όμως ημιεπιστημονικά θα το δείς το τεστ

θα ειναι τεστ αναμεσα σε δαικιν 9 μιτσουμπ srkzs 9 και παλιο daisekai 9ari oxi 9  σε αναλογα σχετικα δωματια

LG artcool 12αρι, στα μεγιστα τραβαει 1.3kw και στο χαμηλοτερο που το εχω δει ειναι 500 watt, τι κατηγορια παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 12:48 ΜΜ, liakjim είπε

Λοιπόν , σύγκριση Daikin ATXC25B Siesta Sensira vs Carrier Crystal II 9000 btus. 

Να υπενθυμίσω ότι αμφότερα βρίσκονται σε υ/δ 15τμ , στο ίδιο βορεινό μπαλκόνι , δλδ πανομοιότυπες συνθήκες και απαιτήσεις. 

Τα κλιματιστικά ενεργοποιήθηκαν στις 9μμ με ζήτηση 23C.

Το carrier με follow me (το daikin δεν έχει), αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα. 

Οι μετρήσεις έλαβαν χώρα από τις 00:00-08:00 δλδ σε συντήρηση και ισορροπία με 23C ζήτηση. 

Εξωτερικές συνθήκες ως εξής

a69c591ce84611478d569d912b74d29a.png

δλδ 13-19C περίπου . 

Carrier :

Screenshot_2019-11-10-07-56-44-260_com.coolkit.png.3f67b467f5aa8b5bc79492923eba4cbf.png

πιο αναλυτικά 

Screenshot_2019-11-10-08-43-40-617_cn_wps.moffice_eng.png.aec3ee8f4fbd321aee93b98171b1d863.png

Daikin 

Screenshot_2019-11-10-07-56-25-127_com_tuya.smartlife.png.a33635e5bd02c8d15219c11c65e1d090.png

Άρα νίκη για το Carrier , 0.82KWh vs 1.12 το Daikin.

Γιατί όμως ???

Ενώ το Carrier είχε πιάσει τη θερμοκρασία που του ζήτησα (παρόλο που έκανε On-off) :

IMG-20191110-090909.jpg

το Daikin πήγε αρκετά παραπάνω (μέτρηση με τα ίδια θερμόμετρα) :

IMG-20191110-084133.jpg

Συμπέρασμα :

Όσο και να φαίνεται περίεργο, έχουμε νίκη για το κινεζοφασόν , μιας και έκαψε λιγότερο και είχε σωστή θερμοκρασία στον χώρο!!!

Αυτά με εύκολες συνθήκες, όπου το Carrier ανοιγόκλεινε για να πιάσει θερμοκρασία χωρίς να είναι αλήθεια να με προβληματίσει στον ύπνο. Μάλιστα είναι και εντελώς αθόρυβο. 

Το Daikin έχει πιο θορυβώδη εσωτερική μονάδα και βγάζει χλιαρό αέρα που τελικά ίσως να προβληματίσει όσους το θέλουν για κρεββατοκάμαρα. Από την άλλη ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας του Carrier πέρναγε λίγο στο δωμάτιο, ενώ του Daikin τίποτα. 

Θα ξαναδοκιμάσω με το Daikin στους 22C και silent ταχύτητα ώστε να μην υπερθερμαίνει τον χώρο. 

Έκπληξη λοιπόν για το κινεζοφασόν. 

Οκ ευχαριστω! Μου λυθηκε η απορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panos4tw είπε

LG artcool 12αρι, στα μεγιστα τραβαει 1.3kw και στο χαμηλοτερο που το εχω δει ειναι 500 watt, τι κατηγορια παει?

αν νοιωθεις καλα εισαι καλά παιζει το σεναριο να πληρώνεις το μισο ρέυμα και να μην κάθεσαι σπίτι...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2019 στις 12:39 ΠΜ, Stoixeiolukos είπε

Καλησπέρα σας,

Ξέρω πως έχει πέσει το ερώτημα 200 φορές έως τώρα αλλά και εγώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για θέρμανση. Αν είναι να κρίνουμε μόνο από τα scop τα fujitsu φαίνεται να είναι μονόδρομος.. ισχύει;

Το σπίτι έχει την παρακάτω μορφή, και θέλω να ζεστάνω τον κοινό χώρο και ίσως λίγο το δωμάτιο.

Τι BTU's θα ήταν πιθανός ιδανικά;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τη συμβουλή σας

home.PNG.54ff8773f73fbefcc4242b83bb316245.PNG

Κύριοι,

 

για τον παραπάνω/κάτω χώρο ποιο από τα παρακάτω θα προτιμούσατε για θέρμανση; Μένω Θεσσαλονίκη σε χαμηλό υψόμετρο και με σχετικά προστατευμένο σπίτι με μόνο μια μεριά εκτεθειμένη στον αέρα.

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198905-toshiba-shorai-premium-16j2avrg-e/b16j2kvrg

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198183-daikin-atxc50b-siesta-sensira

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198496-inventor-p9vi32-18wf-passion-eco

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/199874-mitsubishi-msz-hr50vf

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο κι εγω μιας και το σπιτι μου δεν μου παρεχει αλλη θερμανση εκτος 2 κλιματιστικων 20ετιας μαρκας Stiebel Eltron που πραγματικα δεν κανουν τιποτα στα κρυα..
Το κακο με το διαμερισμα που νοικιαζω ειναι οτι απο κατω μου εχω πιλοτή, τα τζαμια μου ειναι συρρωμενα απλα και εχω και πρασια απο πισω που μπαζει κι απο εκει το κρυο. 55-60 τετραγωνικα το σπιτι με σαλοκουζινα.

 

KATOPSI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ri3per είπε

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικο κι εγω μιας και το σπιτι μου δεν μου παρεχει αλλη θερμανση εκτος 2 κλιματιστικων 20ετιας μαρκας Stiebel Eltron που πραγματικα δεν κανουν τιποτα στα κρυα..
Το κακο με το διαμερισμα που νοικιαζω ειναι οτι απο κατω μου εχω πιλοτή, τα τζαμια μου ειναι συρρωμενα απλα και εχω και πρασια απο πισω που μπαζει κι απο εκει το κρυο. 55-60 τετραγωνικα το σπιτι με σαλοκουζινα.

KATOPSI.jpg

Τα υπαρχοντα κλιματιστικα θα μεινουν? Αν ναι σε ποιες θεσεις ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...