Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 300 περίπου watts φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό των κινεζοφασον

IMG_20200108_213251.jpg.1877fbfdfa44e3f42e9ea7fae5069b98.jpg

Το έχω δει μέχρι 260 αλλά με τέρμα τον ανεμιστήρα.

Δεν είναι όμως κακό για υπνοδωμάτιο.

Το προτιμώ από το Daikin και ας κατεβαίνει στα σχεδόν μισά watts αλλά ως αποτέλεσμα στέλνει χλιαρά ρεύματα ενώ το carrier βγάζει μια γλυκιά ζέστη.

αυτα τα χλιαρα ρευματα που αναφερεις ..τα νιωθω χαρακτηριστικα στο  Fujitsu ASYG09KMTA που όντως κατεβαινει χαμηλα.....αλλα δεν νιώθεις την ωραια ζεστη του GE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομιζω οτι αν η ζητούμενη θερμοκρασία είναι χαμηλά κάπου στο 19-20 και δεν υπάρχουν τεράστιες απώλειες τότε όταν είναι κλειστό γλυτώνεις ρεύμα για και στα 100 w να λειτουργεί η μονάδα καίει ρεύμα, εφόσον δεν είναι τρελές οι απώλειες λογικά δεν θα δουλέψει και πολύ ψηλά για να πιάσει ξανά θερμοκρασία.

Ξανά βεβαια είναι πολυπαραγοντικο το θέμα. Εγώ 24/7 με πάνω από 10 εξωτερικη και 20-21 ζητούμενη έκλαιγα 9-10 kwh/ημέρα. Από τη στιγμή που πέφτει η εξωτερικη κάτω από 10 η κατανάλωση σχεδόν διπλασιάζεται (παρατηρημενο σε 9αρι και 18αρι).

Οπότε πιστεύω, ότι αν μπορούσα να το χω 5 ωρες τη μέρα κλειστό ίσως να το έκανα. Από την άλλη 5 κιλοβατώρες 0.5 ευρώ τη μέρα είναι 15 ευρώ το μήνα. Σιγά τα λάχανα μπορεί να πέφτει κάνεις.

7 λεπτά πριν, anergos13 είπε

αυτα τα χλιαρα ρευματα που αναφερεις ..τα νιωθω χαρακτηριστικα στο  Fujitsu ASYG09KMTA που όντως κατεβαινει χαμηλα.....αλλα δεν νιώθεις την ωραια ζεστη του GE...

αυτά τα χλιαρά ρεύματα είναι το χειρότερό μου. Να περνάς μπροστά από το κλιματιστικό και να σου δ ίνει την εν τύπωση ότι κρυώνει τοv χ ×ώρο αντί να τον ζεσταίνει. 

 

Ένας από τους λόγους που ενδιαφέρομαι ακόμη στο 9αρι Mirai και στα φασόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, anergos13 είπε

το GE το εβαλα σε υπνοδωματιο και τα πηγαινει εξαιρετικα ...πολυ καλη ζεστη, κανενας θορυβος πλαστικων,στην χαμηλη σκαλα αθορυβο ,

η εξωτερικη μοναδα μολις ισορροπησει στην λειτουργία της επισης με πολυ χαμηλή σταθμη θορυβου....

απο πλευρας κατανάλωσης ειδα οτι κατεβαινε μεχρι τα 300W χονδρικα και σταματαγε.....

Η συνολικη εικόνα παντως σαφως καλυτερη απο Inventor Omnia Eco  & Nemesis

και μια ερωτηση....εχει κανει καποιος συγκριση καταναλωσης..

διακοπτομενης λειτουργίας πχ ..3 ωρες πρωι---παυση---μεσημερι μεχρι μεσανυχτα...

με συνεχομενη 24ωρη?  με ζητουμενη σταθερη θερμοκρασια 

Επειδή έχω το omnia eco κ πριν 1-2 σελίδες ανέφερε τους λόγους για τους οποίους Σερρών είμαι και πολύ ευχαριστημενος αν σου περισσεύει λίγος χρόνος θα με βοηθούσε πολύ αν έχεις την καλοσύνη να γράψεις 1-2 πράγματα για τα οποία θεωρείς ότι η συνολική εικόνα του Mirai είναι καλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χθες μέχρι σήμερα 12kwh έκαψε το Shorai 18 (22ωρες λειτουργίας,σε δύο ώρες που θα πάει 24ωρες θα είμαι στο δεύτερο όνειρο..), εξωτερική τώρα -3 και θα πέσει και πιο χαμηλά (χθες το βράδυ πήγε μέχρι -5),την ημέρα έφτασε μέχρι μέγιστο 6C. Ρύθμιση στους 21C,τρίτη σκάλα ανεμιστήρα.. ανοιχτό όλο το σπίτι περίπου 60τ.μ. 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Από χθες μέχρι σήμερα 12kwh έκαψε το Shorai (22ωρες λειτουργίας,σε δύο ώρες που θα πάει 24ωρες θα είμαι στο δεύτερο όνειρο..), εξωτερική τώρα -3 και θα πέσει και πιο χαμηλά (χθες το βράδυ πήγε μέχρι -5),την ημέρα έφτασε μέχρι μέγιστο 6C. Ρύθμιση στους 21C,τρίτη σκάλα ανεμιστήρα.. ανοιχτό όλο το σπίτι περίπου 60τ.μ. 

Αυτό το shorai αντιβαίνει στους νόμους της φυσικής. Τι φοβερό εργαλείο έχουν φτιάξει τα τυπακια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Επειδή έχω το omnia eco κ πριν 1-2 σελίδες ανέφερε τους λόγους για τους οποίους Σερρών είμαι και πολύ ευχαριστημενος αν σου περισσεύει λίγος χρόνος θα με βοηθούσε πολύ αν έχεις την καλοσύνη να γράψεις 1-2 πράγματα για τα οποία θεωρείς ότι η συνολική εικόνα του Mirai είναι καλύτερη. 

δεν εχω το mirai  αλλα  το General Electric  https://www.skroutz.gr/s/18741406/General-Electric-GES-NMG25-Prime.html

 τα βασικα σημεια που ειναι καλυτερο σε σχεση με τα inventor (που ειχα και αλλαξα)....πιο ωραια αισθηση ζεστης ,κανενας θορυβος στην εσωτερικη μοναδα με συστολες διαστολες πλαστικων, πολυ πιο ησυχη εξωτερικη μοναδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, anergos13 είπε

αυτα τα χλιαρα ρευματα που αναφερεις ..τα νιωθω χαρακτηριστικα στο  Fujitsu ASYG09KMTA που όντως κατεβαινει χαμηλα.....αλλα δεν νιώθεις την ωραια ζεστη του GE...

Άρα ούτε το ΚΜΤΑ είναι για κρεβατοκάμαρα; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

Αν έχεις λίγα watts κρυώνει ο κόσμος, αν βγάζεις ζέστη καις τα κερατά σου.

Άρα θέλουμε ένα κλιματιστικό 9αρι , με δείκτες απόδοσης Fujitsu και γλυκιά ζέστη κινεζοφασον. Υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό το shorai αντιβαίνει στους νόμους της φυσικής. Τι φοβερό εργαλείο έχουν φτιάξει τα τυπακια!!!

Μετράει πολύ για μένα και η συνεχόμενη χρηση(24/7),ειδικά στην αισθηση/θερμική άνεση.. μεγάλη διαφορά.. προχθές,για πρώτη φορά όταν πήγα στην δουλειά το χαμήλωσα από 22 σε 20C πρωι μέχρι το μεσημέρι.. αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρυώσουν τα δωμάτια ,και στο σαλόνι να έχει κρύα ρεύματα..έπρεπε να το βάλω 23C και να δουλέψει ώρες ώστε να έχει την θερμική άνεση που έχω τώρα με συνεχομενο 21C και ας έχει τρελό κρύο έξω..Ξανατολμω να πω ότι έχει καλύτερη αίσθηση και από καλοριφέρ,ας είναι ένα κλιματιστικό μονο ανοιχτό σε ολόκληρο σπίτι..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Άρα ούτε το ΚΜΤΑ είναι για κρεβατοκάμαρα; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

Αν έχεις λίγα watts κρυώνει ο κόσμος, αν βγάζεις ζέστη καις τα κερατά σου.

Άρα θέλουμε ένα κλιματιστικό 9αρι , με δείκτες απόδοσης Fujitsu και γλυκιά ζέστη κινεζοφασον. Αυτό 

Αυτό θα ήταν οντως το τέλειο....

Το Fujitsu είναι σε αρκετα εξαιρετικο....καταναλώσεις,κατασκευή ,θόρυβο...αλλα για ζέστη πρέπει να το παίξεις ψηλα (με ότι σημαινει για την καταναλωση) για να καταλάβεις καλή ζέστη....

Παντως ΚΑΙ στο Shorai νιωθεις αρκετές φορές....δροσερά κυματα....Όχι σαν το Fujitsu όμως...

 

Και μια ενδεικτική κατανάλωση του δικού μου Shorai....

Με ζητούμενη 22  εξωτερική κατά μέσο όρο γύρω στους 5-7 ... 

1η Μέρα γύρω στις 8 ωρες σε κρύο όμως σπίτι για μέρες

2η  Μέρα γύρω στις 17 ωρες

Σήμερα 13 ωρες και συνεχίζουμε....

 

 

 

Screenshot_20200108-221911_TuyaSmart.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συμπληρώσω τον εαυτό μου.

Για 9άρι σε κρεβατοκάμαρα, μάλλον θέλει κάποιο Mitsubishi

πχ https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP25VG.html

https://www.skroutz.gr/s/14686428/Mitsubishi-Kirigamine-Zen-MSZ-MUZ-EF25VE2-Ασημί.html

https://www.skroutz.gr/s/19747814/Mitsubishi-Zen-MSZ-MUZ-EF25VG-White.html

https://www.skroutz.gr/s/14024947/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN25VG-Natural-White.html

Και αθόρυβα είναι (άρα πάει χαμηλά ο ανεμιστήρας) και βαθμούς απόδοσης έχουν.

Πλερώ όμως.

Σε φθηνό, ίσως να προκρίνεται το Mirai και ας μην έχει τα SCOP και τα SEER. Τουλάχιστον τα βγάζει σε χαμηλό φορτίο σχεδιασμού άρα ξέρουμε ότι θα αποδώσει σε πραγματικές συνθήκες και όχι σε εργαστηριακές που δεν βλέπεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ξανατολμω να πω ότι έχει καλύτερη αίσθηση και από καλοριφέρ,ας είναι ένα κλιματιστικό μονο ανοιχτό σε ολόκληρο σπίτι..

προσυπογράφω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 300 περίπου watts φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό των κινεζοφασον

IMG_20200108_213251.jpg.1877fbfdfa44e3f42e9ea7fae5069b98.jpg

Το έχω δει μέχρι 260 αλλά με τέρμα τον ανεμιστήρα.

Δεν είναι όμως κακό για υπνοδωμάτιο.

Το προτιμώ από το Daikin και ας κατεβαίνει στα σχεδόν μισά watts αλλά ως αποτέλεσμα στέλνει χλιαρά ρεύματα ενώ το carrier βγάζει μια γλυκιά ζέστη.

Εγώ που έχω το daikin σε μεγάλο υπνοδωμάτιο το προτιμώ γιατι χαλαρά ρεύματα δεν  φτάνουν στο σώμα αλλά το  διατηροουν εύκολα σε σταθερή θερμοκρασία σε αντίθεση με το toyotomi που καταλαβαίνω την γλυκιά ζεστή που λες αλλά τα on off που κάνει είναι κάπως ενοχλητικα. Επίσης έχω παρατηρήσει η κατανάλωση είναι 1.8 φορές πάνω στο toyotomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, anergos13 είπε

αυτα τα χλιαρα ρευματα που αναφερεις ..τα νιωθω χαρακτηριστικα στο  Fujitsu ASYG09KMTA που όντως κατεβαινει χαμηλα.....αλλα δεν νιώθεις την ωραια ζεστη του GE...

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα ούτε το ΚΜΤΑ είναι για κρεβατοκάμαρα; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

Αν έχεις λίγα watts κρυώνει ο κόσμος, αν βγάζεις ζέστη καις τα κερατά σου.

Άρα θέλουμε ένα κλιματιστικό 9αρι , με δείκτες απόδοσης Fujitsu και γλυκιά ζέστη κινεζοφασον. Υπάρχει;

Έχετε δοκιμάσει να παίξετε με τις περσίδες? Μιας και ο χώρος είναι μικρός, αν δοκιμάσετε να βάλετε ψηλά τις περσίδες ή σε σημείο που δεν θα έχει άμεση επαφή μήπως βοηθήσει? Ίσως να μην έχει το ίδιο καλή διασπορά, αλλά να βοηθάει στην θερμική άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, smav82 είπε

Εγώ που έχω το daikin σε μεγάλο υπνοδωμάτιο το προτιμώ γιατι χαλαρά ρεύματα δεν  φτάνουν στο σώμα αλλά το  διατηροουν εύκολα σε σταθερή θερμοκρασία σε αντίθεση με το toyotomi που καταλαβαίνω την γλυκιά ζεστή που λες αλλά τα on off που κάνει είναι κάπως ενοχλητικα. Επίσης έχω παρατηρήσει η κατανάλωση είναι 1.8 φορές πάνω στο toyotomi.

Ναι έχεις δίκιο, είναι ανάλογα την περίπτωση.

Στο παιδικό που έχω το Daikin , το έχω στο quiet για να έχει τέρμα χαμηλά ανεμιστήρα. Και πάλι, θα έλεγα ότι είναι σαν την πρώτη του carrier το οποίο στο αυτόματο θα έλεγα ότι πάει στο 25% της quiet του Daikin.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως επειδη ημουν τις γιορτες σε σπιτι (50ετιας 130τμ ) με 24/7 με καλοριφερ στους 20-21 βαθμους με φυσικο αεριο.....

το καλοριφερ ειναι Πολιτισμος ....οτι και να λεμε.....που δυστυχως δεν φτανει με τπτ  ο κλιματισμος στην ζεστη...

Αν προσωπικα ειχα δυνατοτητα Φυσικου Αεριου στην πολη που ζω....δεν θα σκεφτομουν τη λυση του κλιματιστικου....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...