Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, anergos13 είπε

παντως επειδη ημουν τις γιορτες σε σπιτι (50ετιας 130τμ ) με 24/7 με καλοριφερ στους 20-21 βαθμους με φυσικο αεριο.....

το καλοριφερ ειναι Πολιτισμος ....οτι και να λεμε.....που δυστυχως δεν φτανει με τπτ  ο κλιματισμος στην ζεστη...

Αν προσωπικα ειχα δυνατοτητα Φυσικου Αεριου στην πολη που ζω....δεν θα σκεφτομουν τη λυση του κλιματιστικου....

Επειδή έχω και καλοριφέρ.

Στο καλοριφέρ έχω διακυμάνσεις στη θερμοκρασία. Ίσως ήθελα καλύτερο θερμοστάτη αλλά έχω διαστήματα κρύου ζέστης. Μιλάμε για 0.5 βαθμό πάνω/κάτω που όμως το καταλαβαίνω.

Με το Fujitsu έχω σταθερά 22. Χώρια που με ζεσταίνει περισσότερο στην ίδια ρύθμιση. Κυρίως νομίζω ότι έχει να κάνει με τη σταθερότητα. Επίσης έχω και καλύτερη διασπορά ενώ στα σώματα έχω ζεστά και ψυχρά σημεία.

Προσωπικά προτιμώ το κλιματιστικό για το σπίτι μου τουλάχιστον και τον εξοπλισμό μου.

ΥΓ Στην κρεβατοκάμαρα επίσης, αρκεί να είναι κινεζοφασον ( ναι το είπα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, giorgoskouro είπε

Η ποιοτητα θέρμανσης των καλοριφέρ μπορεί να συγκριθεί ισως μόνο με θερμοπομπο. Τώρα ο καθένας κοιτάει να τα βγάλει με ότι έχει. 

επειδη σε ενα υπνοδωματιο εχω θερμοπομπο -που ομως ανοιγω πλεον σπανια λογω καταναλωσης φυσικα-μπορω να πω οτι εχεις δίκιο....

ο θερμοπομπος εχει πολυ πιο γλύκια και σταθερη ζεστη απο κλιματιστικο....

τι να κανουμε ομως ψαχνουμε τις καλυτερες δυνατες λυσεις ο καθενας.....

...αλλα δεν θα ρθει καλοκαιρι....θα ειμαστε Βασιλιαδες με τα clima 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Η ποιοτητα θέρμανσης των καλοριφέρ μπορεί να συγκριθεί ισως μόνο με θερμοπομπο. Τώρα ο καθένας κοιτάει να τα βγάλει με ότι έχει. 

Θεωρώ ότι απολαμβάνω παρόμοια ή και ανώτερη αίσθηση με τον θερμοπομπό αλλά και με μπόνους το 1/10 της κατανάλωσης (και λίγα λέω):

14402728cacab2a0f476cbbcd77fd4bd.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Η ποιοτητα θέρμανσης των καλοριφέρ μπορεί να συγκριθεί ισως μόνο με θερμοπομπο. Τώρα ο καθένας κοιτάει να τα βγάλει με ότι έχει. 

Έχω και καλοριφέρ,όπως και μπόλικο πετρέλαιο που περιμένει να το κάψω.. Ένα πράγμα μόνο μου λειπει με το κλιματιστικο και αυτό ειναι το ζεστό νερό..τίποτα άλλο.. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αύριο θα γίνει τοποθέτηση από Κώτσο σε ένα daikin 18αρι στο σαλόνι. Το πρόβλημα (αν θεωρείται πρόβλημα) είναι ότι οι μόνες διαθέσιμες θέσεις τοποθέτησης είναι δεξιά ή αριστερά από την μπαλκονόπορτα (τετράφυλλα αλουμίνια) όπου από κάτω είναι τα σώματα καλοριφέρ τα οποία ανάβουν δύο ώρες το πρωί και δύο το βράδυ.(κεντρικη θερμανση).

Θα δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργία της μονάδας λόγω θέρμανσης του αισθητήρα - άρα διακοπή λειτουργίας- ή δεν θεωρείται πρόβλημα αυτό; 

Ο τεχνικός που θα έρθει και τον ρώτησα τηλεφωνικά μου απάντησε ότι δεν υπάρχει θέμα και ότι στην τελική όταν θα ανάβει η θέρμανση θα κλείνει το κλιματιστικό.

Είναι τεχνικά ή λειτουργικά εντάξει; Διαφωνείτε σε κάτι;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για όποια βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xristos1277 είπε

Φίλοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αύριο θα γίνει τοποθέτηση από Κώτσο σε ένα daikin 18αρι στο σαλόνι. Το πρόβλημα (αν θεωρείται πρόβλημα) είναι ότι οι μόνες διαθέσιμες θέσεις τοποθέτησης είναι δεξιά ή αριστερά από την μπαλκονόπορτα (τετράφυλλα αλουμίνια) όπου από κάτω είναι τα σώματα καλοριφέρ τα οποία ανάβουν δύο ώρες το πρωί και δύο το βράδυ.(κεντρικη θερμανση).

Θα δημιουργήσει πρόβλημα στην λειτουργία της μονάδας λόγω θέρμανσης του αισθητήρα - άρα διακοπή λειτουργίας- ή δεν θεωρείται πρόβλημα αυτό; 

Ο τεχνικός που θα έρθει και τον ρώτησα τηλεφωνικά μου απάντησε ότι δεν υπάρχει θέμα και ότι στην τελική όταν θα ανάβει η θέρμανση θα κλείνει το κλιματιστικό.

Είναι τεχνικά ή λειτουργικά εντάξει; Διαφωνείτε σε κάτι;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για όποια βοήθεια..

Κανένα πρόβλημα, απλά θα σβήνει μόνο του όταν θα διαβάζει ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Έχω και καλοριφέρ,όπως και μπόλικο πετρέλαιο που περιμένει να το κάψω.. Ένα πράγμα μόνο μου λειπει με το κλιματιστικο και αυτό ειναι το ζεστό νερό..τίποτα άλλο.. :)

Το ίδιο και εγώ. Αναρωτιέμαι αν θα δουλεύει ο καυστήρας .. Έχω μισό τόνο ,όποιος θέλει το δωρίζω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επειδή έχω και καλοριφέρ.

Στο καλοριφέρ έχω διακυμάνσεις στη θερμοκρασία. Ίσως ήθελα καλύτερο θερμοστάτη αλλά έχω διαστήματα κρύου ζέστης. Μιλάμε για 0.5 βαθμό πάνω/κάτω που όμως το καταλαβαίνω.

Με το Fujitsu έχω σταθερά 22. Χώρια που με ζεσταίνει περισσότερο στην ίδια ρύθμιση. Κυρίως νομίζω ότι έχει να κάνει με τη σταθερότητα. Επίσης έχω και καλύτερη διασπορά ενώ στα σώματα έχω ζεστά και ψυχρά σημεία.

Προσωπικά προτιμώ το κλιματιστικό για το σπίτι μου τουλάχιστον και τον εξοπλισμό μου.

ΥΓ Στην κρεβατοκάμαρα επίσης, αρκεί να είναι κινεζοφασον ( ναι το είπα).

 

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Έχω και καλοριφέρ,όπως και μπόλικο πετρέλαιο που περιμένει να το κάψω.. Ένα πράγμα μόνο μου λειπει με το κλιματιστικο και αυτό ειναι το ζεστό νερό..τίποτα άλλο.. :)

οταν βαλεις δλδ 21-22 πχ βαθμους 24/7 το καλοριφερ δεν εχεις πολυ καλυτερη αισθηση/ανεση  σε ολο το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

οταν βαλεις δλδ 21-22 πχ βαθμους 24/7 το καλοριφερ δεν εχεις πολυ καλυτερη αισθηση/ανεση  σε ολο το σπιτι?

Παρόμοια ( πιο σταθερή όμως) αν έχω επίσης 24/ 7 κλιματιστικό.

Το μυστικό είναι να δουλεύει συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

οταν βαλεις δλδ 21-22 πχ βαθμους 24/7 το καλοριφερ δεν εχεις πολυ καλυτερη αισθηση/ανεση  σε ολο το σπιτι?

Είναι και πως έχει συνδιάσει κανείς την αίσθηση της ζεστασιάς. Εμένα πάντα μου άρεσε το αεροθερμο, ειδικά πρωί με κρύο η τουαλέτα γινόταν φούρνος σε dt. Ε τώρα με κλίμα κάνω τουαλέτα όλο το σπίτι σε dt!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ liakjim.

Επειδή σε παρακολουθώ γενικά αλλά και στις τοποθετήσεις σου για τα daikin επειδή θα μπει εσωτερική εξωτερική πλάτη πλάτη τα τρια μετρα σωλήνωσης που έχω διαβάσει να λες πως θα τα εφαρμόσει; υπάρχει τρόπος ή δεν γίνεται λόγω μικρής απόστασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Παρόμοια ( πιο σταθερή όμως) αν έχω επίσης 24/ 7 κλιματιστικό.

Το μυστικό είναι να δουλεύει συνέχεια.

προσωπικα επειδη εζησα για αρκετα χρονια σε σπιτι με 24/7 θερμανση  το αναπολω...

και αν ειχα επιλογη....οπως ειπα φυσικου αεριου ....το χειμωνα ....θα τα χαριζα τα 4 κλιματιστικα  ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anergos13 είπε

οταν βαλεις δλδ 21-22 πχ βαθμους 24/7 το καλοριφερ δεν εχεις πολυ καλυτερη αισθηση/ανεση  σε ολο το σπιτι?

Στην δουλειά το πρωί στο γραφείο έχει πολύ πολύ πολύ κρύο.. ανοίγω κλιματιστικό 8:00 και κλείνει 1630.. Ζεσταίνεται ο χώρος, αλλά δεν υπάρχει θερμική άνεση..είναι αυτό που περιγράφεται ..χάλια μαύρα.. 

Εάν το άφηνα ανοιχτό 24/7, και ζεσταθουν έπιπλα τούβλα τα πάντα όλα, θα ήταν όπως είμαι τωρα σπίτι..-3C,-4C εξωτερική και με κοντομανικο μέσα..

1 λεπτό πριν, anergos13 είπε

προσωπικα επειδη εζησα για αρκετα χρονια σε σπιτι με 24/7 θερμανση  το αναπολω...

και αν ειχα επιλογη....οπως ειπα φυσικου αεριου ....το χειμωνα ....θα τα χαριζα τα 4 κλιματιστικα  ....

Έχεις δοκιμάσει να τα αφήσεις ανοιχτά 24/7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Στην δουλειά το πρωί στο γραφείο έχει πολύ πολύ πολύ κρύο.. ανοίγω κλιματιστικό 8:00 και κλείνει 1630.. Ζεσταίνεται ο χώρος, αλλά δεν υπάρχει θερμική άνεση..είναι αυτό που περιγράφεται ..χάλια μαύρα.. 

Εάν το άφηνα ανοιχτό 24/7, και ζεσταθουν έπιπλα τούβλα τα πάντα όλα, θα ήταν όπως είμαι τωρα σπίτι..-3C,-4C εξωτερική και με κοντομανικο μέσα..

σπιτι το shorai το εχεις non stop? 

και αν ναι τι σου καιει πχ την εβδομαδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...