Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να εξαλείψω το θόρυβο που κάνει η εξωτερική μονάδα ενός aria?

Εκ πρώτης όψης δεν πρέπει να προκύπτει από το σημείο που πατάει το κλιματιστικό οπότε θεωρητικά πάντα εάν έμπαιναν αντικρασμικα δεν νομίζω να έκαναν τπτ.

Όσες γνώμες ευπρόσδεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, CptBill είπε

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να εξαλείψω το θόρυβο που κάνει η εξωτερική μονάδα ενός aria?

Εκ πρώτης όψης δεν πρέπει να προκύπτει από το σημείο που πατάει το κλιματιστικό οπότε θεωρητικά πάντα εάν έμπαιναν αντικρασμικα δεν νομίζω να έκαναν τπτ.

Όσες γνώμες ευπρόσδεκτες

Το αντικραδασμικο ισως αλλαζε την ιδιοσυχνοτητα της μοναδας και να μην ετριζε μετα. Βρες ταινια  πχ αυτοβουλκανιζομενη και δες να το πιασεις δυνατα τι κανει. Δε φαινεται σοβαρο θεμα, σφινωσε κανενα πλαστικο φυλλο σε καποιον αρμο, νομιζω θα τη βρεις ευκολα τη λυση.

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχω βρει να λέει κάτι στο manual για ένδειξη defrost, πολυ ενθαρρυντικο πως ουτε και εσυ εχεις προσέξει να κάνει defrost.

Ναι το εψαξα και γω τωρα, δε λεει να εχει τετοια λειτουργια ενδειξης defrost. Παντως δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα, εχω αρκετη ζεστη εδω... να φανταστεις ημουν δυο μερες χωρις ρευμα και το σπιτι επεσε μεχρι τους 17 βαθμους ... το μηχανημα δουλευει χαλαρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CptBill είπε

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να εξαλείψω το θόρυβο που κάνει η εξωτερική μονάδα ενός aria?

Εκ πρώτης όψης δεν πρέπει να προκύπτει από το σημείο που πατάει το κλιματιστικό οπότε θεωρητικά πάντα εάν έμπαιναν αντικρασμικα δεν νομίζω να έκαναν τπτ.

Όσες γνώμες ευπρόσδεκτες

Ετσι έκανε μια εποχη το toyo μου, οταν δουλευε σε συγκεκριμένες εξωτερικές συνθήκες.. Ειχα φωνάξει να ερθουν να το δουν, μονο μια φορα κατάφεραν και το άκουσαν το ηχο.. Ειχαν ελέγξει τα λαστιχάκια που πατάει πάνω ο συμπιεστής, μήπως χαλάσαν.. κουνήθηκαν κτλ.. (ολα τα ειχαν βρει καλα), και βάλαν πιο σφιχτά την κουβέρτα που έχει γυρω του ο συμπιεστής.. φύγαν, το ξαναέκανε.. μετα αλλάχτηκε η εξωτερική μονάδα.. και αν θυμαμαι καλα το ξαναέκανε και μετα άλλαξα κλιματιστικό :)

Εμενα ηταν αρκετά πιο έντονο απο το δικό σου(μάλλον), η δόνηση πήγαινε και στον τοίχο , ακουγόταν μέσα.. οπως και ακουγόταν και οταν περνούσες τον δρομο απο κάτω..Χοροπηδούσε η μονάδα απο τις δονήσεις..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

ειναι οντως τοσο καλο οσο λενε το shorai?ειναι δοκιμασμενο κλτπ σε ακραιες συνθηκες?

Στην τιμή που παίζει τώρα, νομίζω δεν υπάρχει αντίπαλος. Το πακέτο απόδοση, εγγύηση, λειτουργία, τιμή που προσφέρει αυτή τη στιγμή είναι κορυφαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχω βρει να λέει κάτι στο manual για ένδειξη defrost, πολυ ενθαρρυντικο πως ουτε και εσυ εχεις προσέξει να κάνει defrost.

Παιδιά το shorai δεν έχει ένδειξη πάνω στο μηχάνημα αφενός και αφετέρου έχει τόσο αθόρυβη λειτουργία που και να σταματήσει δεν θα το αντιληφθεί ο χρήστης.

Με λίγα λόγια , το πιθανότερο είναι να μη καταλάβει ο χρήστης ότι έγινε απόψυξη.

Θέλει καταγραφικό θερμοκρασίας ή/και μετρητή κατανάλωσης τύπου hs110 με GitHub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παιδιά το shorai δεν έχει ένδειξη πάνω στο μηχάνημα αφενός και αφετέρου έχει τόσο αθόρυβη λειτουργία που και να σταματήσει δεν θα το αντιληφθεί ο χρήστης.

Με λίγα λόγια , το πιθανότερο είναι να μη καταλάβει ο χρήστης ότι έγινε απόψυξη.

Θέλει καταγραφικό θερμοκρασίας ή/και μετρητή κατανάλωσης τύπου hs110 με GitHub.

Ο ανεμιστήρας δεν θα σταματούσε? (αν και στο manual λέει οτι ο ανεμιστήρας σταματάει οταν πέσει κατω απο μια συγκεκριμένη θερμοκρασια.. αλλα θα σταματουσε..) Μακάρι να ειχα ενα τετοιο εργαλείο, εμενα πάει στον πίνακα κατευθείαν.. Καθε πρωι αυτες τις μέρες, εχει αρνητικές θερμοκρασίες και υψηλη σχετικά υγρασία εδω, στο ΣΚ θα το σκισω ενα πρωι να δω τι θα κανει και αν θα κανει :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο ανεμιστήρας δεν θα σταματούσε? (αν και στο manual λέει οτι ο ανεμιστήρας σταματάει οταν πέσει κατω απο μια συγκεκριμένη θερμοκρασια.. αλλα θα σταματουσε..) Μακάρι να ειχα ενα τετοιο εργαλείο, εμενα πάει στον πίνακα κατευθείαν..

Και μένα έτσι ήταν αλλά έβαλα εξωτερική πρίζα και το συνδεσα  εκεί απέξω και έχω βάλει την tp link 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δήλωσα βλάβη σήμερα, είμαι σιγουρος ότι θα Είναι σωστή η αντιμετώπιση αλλά δυστυχώς τώρα που ψάχνω για αλλο ένα κλιματιστικό δεν θα αγορά αγοράσω inverter και λυπάμαι που δεν μπορώ να το προτείνω σε καποιον. 

Παρεμπιπτόντως,  ψάχνοντας για ένα general electric ειδα ότι ο αντιπρόσωπος είναι ο ίδιος με τα inventor,  το δε σασι ίδιο με Midea και με προβλημάτισε πολύ για το θέμα της ποιοτικής ή μη κατασκευής και η αναζητηση συνεχιζεται.

Η εξυπηρετηση πελατων ειναι υποδειγματικη οπως εχει αναφερθει και στο φορουμ και απο δικη μου εμπειρια και 1 γνωστου, με πηραν τηλεφωνο μετα απο 1 ωρα ενω τους ειχα ενημερωσει μεσω email για τη βλαβη και κανονιστηκε η αντικατασταση αμεσα, στο παρελθον ειχαν ερθει αλλες 2 φορες παλι

Για το 12αρι ηδη ειχαν ερθει αλλες 2 φορες παλαιοτερα, παντα η επικοινωνια και η ανταποκριση ηταν αμεση

Ειχε ανεβασει και καποιος αλλο video απο omnia το οποιο δεν εκανε θορυβο, στη γειτονια μου 2 σπιτια απεναντι εχουν inventor και δεν ακουγονται ετσι οποτε θεωρω ειναι ελλατωματικες oi μοναδες...

Κατα τα αλλα οι μοναδες το τελευταιο μηνα (Αθηνα, νοτια προαστια) δουλευουν 16 ωρα χωρις να εχουν κανει defrost, καλυπτοντας 2 δωματια + ενιαιο χωρο κουζινα/σαλονι ~ 80μ2 (22 θερμοκρασια χωρου) αλλα λογου του θορυβου της εξωτερικης μοναδας εχω και εγω αμφιβολιες για τη σειρα Omnia

Αρχικα πηγαινα για Haier αλλα λογω ελλειψης μου μου δωσανε το Omnia 350 τελικη τιμη εγκατεστημενο απο εξουσιοδοτημενο καταστημα, καλη ευκαρια και εντος budget

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

Ναι το γράφει στην σελίδα της. Λόγω magic coil δεν χρειάζεται χημικό η εσωτερική. Το ξέρεις βέβαια ότι χωρίς ετήσια συντήρηση χάνεις την εγγύηση των 7 ετών.

Βέβαια και εγώ φοβάμαι ποιον να φωνάξω να την κάνει γτ σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνει λαλακιες στο κλιματιστικό.

Δεν χρειάζεται χημικά τύπου καθαριστικό-μαρμάρων που βάζουν μερικοί 🤣  Καλό είναι να περνάει κάθε χρόνο με Everbrite (Fectant-3) εκτός και αν έχει και magic-λεκανακι.

1 ώρα πριν, CptBill είπε

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να εξαλείψω το θόρυβο που κάνει η εξωτερική μονάδα ενός aria?

Εκ πρώτης όψης δεν πρέπει να προκύπτει από το σημείο που πατάει το κλιματιστικό οπότε θεωρητικά πάντα εάν έμπαιναν αντικρασμικα δεν νομίζω να έκαναν τπτ.

Όσες γνώμες ευπρόσδεκτες

Δες αν είναι αλφάδι η εξωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ο ανεμιστήρας δεν θα σταματούσε? (αν και στο manual λέει οτι ο ανεμιστήρας σταματάει οταν πέσει κατω απο μια συγκεκριμένη θερμοκρασια.. αλλα θα σταματουσε..) Μακάρι να ειχα ενα τετοιο εργαλείο, εμενα πάει στον πίνακα κατευθείαν.. Καθε πρωι αυτες τις μέρες, εχει αρνητικές θερμοκρασίες και υψηλη σχετικά υγρασία εδω, στο ΣΚ θα το σκισω ενα πρωι να δω τι θα κανει και αν θα κανει :)

Θα σταματήσει λογικά, αλλά αν είναι τόσο αθόρυβο όσο λέτε, ενδεχομένως κάποιος να μη το καταλάβαινε.

Στο Fujitsu είναι ξεκάθαρο μιας και ξαφνικά έχεις μια απόκοσμη ησυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σταματήσει λογικά, αλλά αν είναι τόσο αθόρυβο όσο λέτε, ενδεχομένως κάποιος να μη το καταλάβαινε.

Στο Fujitsu είναι ξεκάθαρο μιας και ξαφνικά έχεις μια απόκοσμη ησυχία...

Ειναι αθόρυβο στο Auto, (οταν πεφτει σε super low ταχύτητα)  οχι οταν εχεις π.χ. 3 σκάλα ανεμιστήρα που έχω εγω μόνιμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, guzel είπε

@Rnd1978 πότε θα κάνεις συντήρηση; Θα πάρεις του κωτσο ή έχεις βρει άλλον;

@liakjim εσύ κάνεις ετήσια συντήρηση;

Αρχες Φεβρουαρίου θα πάρω, και μάλλον ειδικα επειδη είναι πρωτος χρόνος θα παρω την ομάδα δροσιάς πως την λένε.. Αν κανουν καμια μοντα να εχω να κράξω την αντιπροσωπεια.. Στους δικούς μου, σε ενα hitachi πηρα τον Κωτσόβολο και στείλαν.. φαίνεται να κάναν καλη δουλεια.. (τουλάχιστον ασχοληθήκαν αρκετή ωρα , μου είπαν)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Αρχες Φεβρουαρίου θα πάρω, και μάλλον ειδικα επειδη είναι πρωτος χρόνος θα παρω την ομάδα δροσιάς πως την λένε.. Αν κανουν καμια μοντα να εχω να κράξω την αντιπροσωπεια..

Καλά παίρνω να κλείσω ραντεβού. Τον φοβάμαι τον κωτσο ή άλλον .. Οπότε θα σκάσω 43ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...