Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, guzel είπε

Εγώ παίρνω το άοσμο και δεν έχω παρατηρήσει κάτι, βγάζει μια φρεσκάδα. Νιώθω ότι σκότωσα τα μικρόβια και αναπνεω αποστειρομένο αέρα 

Ενώ πριν όχι;;;;

Μούφα λοιπόν τα πολυδιαφημιζόμενα φίλτρα του σοράι;

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μην ξεχνάτε να καθαρίζετε τα φίλτρα που και που (από 780W -> 530W) :

image.png.bed1bbd883c36d2e7f530f920743be83.png

Αυτο ειναι τη στιγμη που τα αφαιρεις? Με ανοιχτο καπακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αυτο ειναι τη στιγμη που τα αφαιρεις? Με ανοιχτο καπακι?

Όχι, είναι την στιγμή που τα καθαρίζω με ηλεκτρική σκούπα!!! Είχαν πιάσει λίγη μάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, είναι την στιγμή που τα καθαρίζω με ηλεκτρική σκούπα!!! Είχαν πιάσει λίγη μάκα...

Πως το επιασες το screenshot? Κασκαντερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε το Fujitsu asyg 24 να βάζετε τον ανεμιστήρα στο auto, κανει την καλύτερη δυνατή ρύθμιση θερμοκρασίας και την περισσοτερη οικονομία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Τα DAIKIN τα έχω σε 9αρη και 12αρη. H DAIKIN δεν εχει φασον μηχανηματα, ολα ειναι δικης της σχεδιασης και παραγωγης. Εχω επισης το MITSUBISHI στο 12αρη ομως. Μεταξυ τους, θα σου ελεγα το DAIKIN χωρις δευτερη σκεψη. Πιο καλη ποιοτητα κατασκευης, καλυτερη λειτουργια, πιο αθορυβα και γενικα, καλυτερη σειρα απο την αντιστοιχη της MITSUBISHI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2020 στις 2:31 ΜΜ, ANTONIO202 είπε

ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚURO 18 ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΛΕΝΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΕΡΑ) .ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΑΛΩΜΑ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ(ΚΙΝΕΖΟΦΑΣΟΝΙΑ) ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΛΕΣΕΤΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΜΕ ΧΙΛΙΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΤΩΣΕΙΣ ΡΕΥΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ!!

Τα παλιά συμβατικά δεν είχαν την περιπλοκότητα ενός Inverter μηχανήματος με τόσα ολοκληρωμένα επάνω  . Ήταν πολύ απλά μηχανήματα με λιγότερα ηλεκτρονικά μέρη και θεωρητικά  πιο δύσκολο να βγάλουν κάποια βλάβη .Λιγότερα μέρη όπου μπορούν να βγάλουν βλάβη  και πιο φθηνά στην επισκευή .

Γιατί σου φαίνεται παράξενο να βγάλει βλάβη τις πρώτες μέρες. Παράξενο επίσης δεν θα ήταν  με το που το βάλεις για πρώτη φορά στο ρεύμα να μην δουλεύει .  Εδώ αυτοκίνητα χάνου συμπίεση στο κινητήρα μέσα σε μερικούς μήνες και πάνε για αλλαγή μοτέρ .  Περιπτώσεις όπου ένα τεχνολογικό προϊόν παραδίδεται στον καταναλωτή ελαττωματικό ή σε σύντομο χρονικό διάστημα βγάζει βλάβη πάντα υπάρχουν σε όλες τις τεχνολογικές εταιρίες και σε όλα τα μοντέλα τους . Ας είναι και αεροπλάνο ή ιατρικό μηχάνημα . 

Στις 9/1/2020 στις 3:09 ΜΜ, mr.Vox είπε

Αυτό που είπα παραπάνω με τις διάφορες μαστοράντζες ότι Θέλουν προσοχή.

Σε όλα τα επαγγέλματα . Δυστυχώς πρέπει να έχεις το νου σου . Κυκλοφορούν μερικοί που χαλάνε την πιάτσα ... 

12 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

ειναι οντως τοσο καλο οσο λενε το shorai?ειναι δοκιμασμενο κλτπ σε ακραιες συνθηκες?

Η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί . Κάθε χώρος έχει συγκεκριμένες ανάγκες ψύξης και θέρμανσης καθώς και διαφορετικά κλιματολογικά δεδομένα .  
Η συμπεριφορά ενός κλιματιστικού επηρεάζετε απο αυτά .  Όλα τα κλιματιστικά αποδίδουν και όλα τα κλιματιστικά χάνουν μέρος της απόδοσης (λίγο έως πολύ ανάλογα το μοντέλο) όσο οι συνθήκες γίνονται πιο ακραίες. Σημασία έχει να επιλέξεις το κατάλληλο κλιματιστικό για τις δικές σου θερμικές και ψυκτικές απαιτήσεις και για τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής σου . 

Όσοι έχουν να πουν κάτι για το κλιματιστικό και κατα πόσο καλύπτει το χώρο τους , αφορά το χώρο τους και τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής τους . Δεν παίρνεις απάντηση για τα δικά σου δεδομένα .   
 

21 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

καλησπερα ειμαι σε αναζητηση κλιματιστκου για ενιαιο χωρο 60οτμ και λεω να παρω 24αρι.

εχω καταληξει σε αυτα εδω  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198907-toshiba-shorai-premium-24j2avrg-e-b24j2kvrg?cmicc=skroutz

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186487-mitsubishi-msz-ln60vgb-black

https://www.skroutz.gr/s/18641350/Daikin-Perfera-FTXM71N-RXM71N.html

απλα το toshiba τωρα με δωρεαν εγκατασταση και παζαρι θα βγει στα 1.180 ευρω ενω το mitsubisi ξεφευγει αρκετα

καποιο αλλο αξιολογο υπαρχει?να εχει και wifi θελω.

Ψύξη ή για θέρμανση το θες ; 

7 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δε μπορούμε να ξέρουμε ποιες σειρές είναι φασόν σε καμία μάρκα .Αυτά τα ξέρουν τα εργοστάσια και οι αντιπροσωπίες. Η Daikin είναι κατασκευαστής οικιακών split units .  Στο παρελθόν όμως έχει διαθέσει στο εμπόριο κλιματιστικό απο κοινού κατασκευασμένο με την Gree . Η Gree το έφερνε Ελλάδα ως Gree Change .  Daikin- Gree έχουν μερικά κοινά εργοστάσια γραμμές παραγωγής και ανταλλάσσουν τεχνογνωσία . 

Δε χρειάζεται να σε απασχολεί πιο είναι φασόν και αν η Daikin διαθέτει τώρα στην Ελληνική αγορά κάποια φασόν σειρά . Καταρχάς δε πρόκειται να μάθεις εκτός αν έχεις άτομο μέσα στην Daikin . Κατα δεύτερον δεν καθορίζει την ποιότητα  αυτό όπως νομίζουν μερικοί .

Αν το θες για θέρμανση το κλιματιστικό τότε την καλύτερη κατανάλωση την έχει το  
Daikin FTXC-25B/RXC25B όπου είναι και το φθηνότερο συγκριτικά .  Οπότε η πρόταση μου είναι το Daikin FTXC-25B/RXC25B μεταξύ αυτών . 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την είχα διαβάσει τις προάλλες χωρίς να δω όνομα και σκέφτηκα "κοίτα να δεις αυτούς γράφει σαν εκείνο στο insomnia. 

Στο ζουμί με έχει προβληματίσει το παρακάτω κομμάτι με την έννοια ότι έχω ένα θέμα με τη θερμική άνεση, δε  μου αρέσει να περνάω από κλιματιστικό και να αισθάνομαι ότι βγάζει κρύο.

Προσοχή, επειδή το κλιματιστικό κατεβάζει αρκετά τα watts, βγάζει χλιαρό αέρα στους 30-32C ο οποίος σε συνδυασμό με την παροχή αέρα που είναι αρκετή ακόμα και στο quiet, πιθανώς να προβληματίσει σε κρεβατοκάμαρα αν πέφτει ο αέρας πάνω στο κρεβάτι.

έχω αμφιταλαντευθει πολύ, νομίζω καταλήγω σίγα σιγά, όταν φτάσω στα τρία θα ζητήσω μια τελική άποψη.

σίγουρα θα φύγω από φασόν κατάσταση και θα κάνω επιλογή ανάμεσα σε fujitsu, daikin, mitsubishi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, arisikaria είπε

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει link από το Play store το application του tcl για λειτουργία με wifi. Γιατί δεν μπορώ να βρω πιο είναι.

Αυτή πρέπει να είναι:

https://www.airplus.gr/PDFFiles/SANYO ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ WiFi .pdf

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tcl.export&hl=el&showAllReviews=true

Απο το site της TCL καμία άκρη δεν βγάζεις . 

 

13 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Και την είχα διαβάσει τις προάλλες χωρίς να δω όνομα και σκέφτηκα "κοίτα να δεις αυτούς γράφει σαν εκείνο στο insomnia. 

Στο ζουμί με έχει προβληματίσει το παρακάτω κομμάτι με την έννοια ότι έχω ένα θέμα με τη θερμική άνεση, δε  μου αρέσει να περνάω από κλιματιστικό και να αισθάνομαι ότι βγάζει κρύο.

Προσοχή, επειδή το κλιματιστικό κατεβάζει αρκετά τα watts, βγάζει χλιαρό αέρα στους 30-32C ο οποίος σε συνδυασμό με την παροχή αέρα που είναι αρκετή ακόμα και στο quiet, πιθανώς να προβληματίσει σε κρεβατοκάμαρα αν πέφτει ο αέρας πάνω στο κρεβάτι.

έχω αμφιταλαντευθει πολύ, νομίζω καταλήγω σίγα σιγά, όταν φτάσω στα τρία θα ζητήσω μια τελική άποψη.

σίγουρα θα φύγω από φασόν κατάσταση και θα κάνω επιλογή ανάμεσα σε fujitsu, daikin, mitsubishi.

Κάποια μοντέλα της αγοράς ρίχνουν χαμηλά την θερμοκρασία προσαγωγής . Άλλα όχι . Όταν καταλήξεις σε κάποια μοντέλα πάρε τηλέφωνο τις αντιπροσωπίες να σου πουν  τι ισχύει για το καθένα . 

Κοίτα επίσης στα χαρακτηριστικά τους . Να έχεις όσο μικρότερη παροχή γίνεται στη χαμηλή σκάλα  . 
Επίσης πάντα αποφεύγουμε το κλιματιστικό να μας χτυπάει , πόσο μάλλον σε κρεβατοκάμαρα  . Εκεί θέλουμε να μην χτυπάει το κρεβάτι ή αν δεν γίνεται να το αποφύγουμε τουλάχιστον να είναι σε σημείο όπου δεν θα χτυπάει το κορμό και το κεφάλι μας αλλά τα πόδια μας .
Εχε υπόψιν επίσης ότι σε πολλές περιπτώσεις τα 9άρια μηχανήματα είναι μεγάλα για τυπικά υπνοδωμάτια . Είναι λογικό σε κάποιους χώρους να δημιουργούνται ρεύματα  εξαιτίας της παροχής αέρα που βγάζει ο ανεμιστήρας και τον μικρών διαστάσεων του χώρου . Αν το δωμάτιο είναι μακρόστενο δες μήπως σε βολεύει το κλιματιστικό να μπει σε σημείο  τέτοιο όπου η απόσταση απο τον απέναντι τοίχο ειναι η μεγαλύτερη .  Πρώτα απ όλα έχει σημασία να μην μας χτυπάει ο αέρας του όταν κοιμόμαστε και ύστερα αυτό . 

 

Στις 9/1/2020 στις 9:32 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Δήλωσα βλάβη σήμερα, είμαι σιγουρος ότι θα Είναι σωστή η αντιμετώπιση αλλά δυστυχώς τώρα που ψάχνω για αλλο ένα κλιματιστικό δεν θα αγορά αγοράσω inverter και λυπάμαι που δεν μπορώ να το προτείνω σε καποιον. 

Παρεμπιπτόντως,  ψάχνοντας για ένα general electric ειδα ότι ο αντιπρόσωπος είναι ο ίδιος με τα inventor,  το δε σασι ίδιο με Midea και με προβλημάτισε πολύ για το θέμα της ποιοτικής ή μη κατασκευής και η αναζητηση συνεχιζεται.

Με ένα βίντεο δε γίνεται δουλειά για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα . Ο τεχνικός θα κρίνει καλύτερα απο κοντά  . Για αυτό με κάθε επιφύλαξη δε μου ακούγεται φυσιολογικός ο θόρυβος . Για βλάβη το κόβω. 
Το δικό μου Nemesis (όχι το Pro ) δεν έχει θέμα . Δουλεύει πολιτισμένα . Κανένα θέμα επίσης δεν εχουν μερικοί φίλοι μου που τους είχα προτείνει κάποιες σειρές Inventor.

Ενημέρωσέ μας !

Η General Electric είναι κατασκευαστής και ανήκει στον όμιλο Haier (επίσης κατασκευαστής) .  Το σασί των General electric δεν μοιάζει ούτε για αστείο με Midea . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Και την είχα διαβάσει τις προάλλες χωρίς να δω όνομα και σκέφτηκα "κοίτα να δεις αυτούς γράφει σαν εκείνο στο insomnia. 

Στο ζουμί με έχει προβληματίσει το παρακάτω κομμάτι με την έννοια ότι έχω ένα θέμα με τη θερμική άνεση, δε  μου αρέσει να περνάω από κλιματιστικό και να αισθάνομαι ότι βγάζει κρύο.

Προσοχή, επειδή το κλιματιστικό κατεβάζει αρκετά τα watts, βγάζει χλιαρό αέρα στους 30-32C ο οποίος σε συνδυασμό με την παροχή αέρα που είναι αρκετή ακόμα και στο quiet, πιθανώς να προβληματίσει σε κρεβατοκάμαρα αν πέφτει ο αέρας πάνω στο κρεβάτι.

έχω αμφιταλαντευθει πολύ, νομίζω καταλήγω σίγα σιγά, όταν φτάσω στα τρία θα ζητήσω μια τελική άποψη.

σίγουρα θα φύγω από φασόν κατάσταση και θα κάνω επιλογή ανάμεσα σε fujitsu, daikin, mitsubishi.

Κοίτα. Το Daikin όχι μόνο κατεβάζει αρκετά τα watts αλλά έχει και αρκετά μεγάλη παροχή ακόμα και στη χαμηλότερη ταχύτητα , την quiet. Συγκριτικά πάντα έτσι; Δυστυχώς για σένα, δεν έχω άλλες προσλαμβάνουσες, μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το carrier. Το τελευταίο δεν το έχω πετύχει ποτέ κάτω από 260W. Και αυτό με την υψηλότερη ταχύτητα. Όταν το βάζω στο αυτόματο , η κατανάλωση πάει πάνω από 300, πολλές φορές και 700 (για περίεργο λόγο ποτέ ενδιάμεσα). Επίσης ρίχνει παααααααρα πολύ την παροχή. Ως αποτέλεσμα βγάζει στο αυτόματο πάντα, ένα αεράκι των 42+ C που είναι πολύ πιο αποδεκτό σε έναν χώρο των 15-17τμ όπως μια κρεβατοκάμαρα.

Έχουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της θέρμανσης.

Προτιμώ 100φορές το Daikin ως μηχανολογική υλοποίηση. Είναι πολύ πιο ποιοτικό, δεν τρίζει ποτέ , καίει συνολικά λιγότερο.

Το carrier είναι κινεζιά. Όταν το έλυσα για να κλείσω την τρύπα, νόμιζα πως τα πλαστικά θα σπάσουν στα δυό. Του Daikin ήταν στιβαρά, χοντρά και ματ στην υφή.

Το carrier τρίζει μερικές φορές και καμιά φορά όταν ξεσκίζεται στα on-off, κάνει ένα φσσσσσσσσσσσστττττττττ από τη βαλβίδα του φρέον και με πετάει στον ύπνο μου.

Αλλά τελικά το προτιμώ ως θερμική άνεση. Περίεργο, αλλά βγάζει γλυκιά ζέστη με το θερμό αεράκι.

Οπότε τελικά, αν το Daikin μπει σε σημείο , ή σε χώρο , ή σε κατεύθυνση όπου με χειρισμό των περσίδων, στέλνει τον αέρα αλλού, είναι σαφώς καλύτερο.

Κινεζοφασόν δεν το συνιστώ μιας και καίει το ρημάδι ακόμα και αν βγάζει ωραία ζέστη. Εκτιμώ 30%-40% παραπάνω κατανάλωση.

Τα Fujitsu μάλλον είναι σαν τα Daikin. Έχουν τρομερή απόδοση γιατί έχουν παροχή άερα ( θεωρώ).

Τα Mitsubishi δεν έχω ιδέα.

Μη τα τσουβαλιάζω όμως. Είναι απλώς καταναλωτής είμαι, δεν έχω την συνολική εικόνα της αγοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα. Το Daikin όχι μόνο κατεβάζει αρκετά τα watts αλλά έχει και αρκετά μεγάλη παροχή ακόμα και στη χαμηλότερη ταχύτητα , την quiet. Συγκριτικά πάντα έτσι; Δυστυχώς για σένα, δεν έχω άλλες προσλαμβάνουσες, μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το carrier. Το τελευταίο δεν το έχω πετύχει ποτέ κάτω από 260W. Και αυτό με την υψηλότερη ταχύτητα. Όταν το βάζω στο αυτόματο , η κατανάλωση πάει πάνω από 300, πολλές φορές και 700 (για περίεργο λόγο ποτέ ενδιάμεσα). Επίσης ρίχνει παααααααρα πολύ την παροχή. Ως αποτέλεσμα βγάζει στο αυτόματο πάντα, ένα αεράκι των 42+ C που είναι πολύ πιο αποδεκτό σε έναν χώρο των 15-17τμ όπως μια κρεβατοκάμαρα.

Έχουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της θέρμανσης.

Προτιμώ 100φορές το Daikin ως μηχανολογική υλοποίηση. Είναι πολύ πιο ποιοτικό, δεν τρίζει ποτέ , καίει συνολικά λιγότερο.

Το carrier είναι κινεζιά. Όταν το έλυσα για να κλείσω την τρύπα, νόμιζα πως τα πλαστικά θα σπάσουν στα δυό. Του Daikin ήταν στιβαρά, χοντρά και ματ στην υφή.

Το carrier τρίζει μερικές φορές και καμιά φορά όταν ξεσκίζεται στα on-off, κάνει ένα φσσσσσσσσσσσστττττττττ από τη βαλβίδα του φρέον και με πετάει στον ύπνο μου.

Αλλά τελικά το προτιμώ ως θερμική άνεση. Περίεργο, αλλά βγάζει γλυκιά ζέστη με το θερμό αεράκι.

Οπότε τελικά, αν το Daikin μπει σε σημείο , ή σε χώρο , ή σε κατεύθυνση όπου με χειρισμό των περσίδων, στέλνει τον αέρα αλλού, είναι σαφώς καλύτερο.

Κινεζοφασόν δεν το συνιστώ μιας και καίει το ρημάδι ακόμα και αν βγάζει ωραία ζέστη. Εκτιμώ 30%-40% παραπάνω κατανάλωση.

Τα Fujitsu μάλλον είναι σαν τα Daikin. Έχουν τρομερή απόδοση γιατί έχουν παροχή άερα ( θεωρώ).

Τα Mitsubishi δεν έχω ιδέα.

Μη τα τσουβαλιάζω όμως. Είναι απλώς καταναλωτής είμαι, δεν έχω την συνολική εικόνα της αγοράς.

Τελικά με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες ισχύει ο κανόνας 42C? (Carrier)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τελικά με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες ισχύει ο κανόνας 42C? (Carrier)

Όχι δεν ισχύει. Πάει γύρω στους 35-36C. Αλλά με πολλή μικρή παροχή. Και περίπου 300W.

To Daikin θα έχει την ίδια στιγμή160-180W και 30C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά το θέμα της απόδοσης/ κατανάλωσης να πω ότι από το ινβερτορ είμαι αρκετά ευχαριστημένος. το έχω δει να πέφτει και κάτω από 300, 260-280 κτλ. Και το να καεί το μήνα 10-15 ευρώ παραπανω δε μου λέει και πολλά.

Η αγορά του καινούριου πιο πολύ γίνεται βάσει ποιοτικής κατασκευής πάρα κατανάλωσης (λογικά πάντα πλαισια)

 

 

SmartSelect_20200111-003607_Kasa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...