Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το Daikin το έχω (το ίδιο μοντέλο είναι είτε ATX είτε FTX). Μπορείς να διαβάσεις το review μου στο skroutz. Δεν είναι κινέζικο.

Το μιτσου βλέπω είναι καινούργιο μοντέλο. Καλούς δείκτες έχει με eurovent (αν κ με υψηλό φορτίο σχεδιασμού στο θερμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, guzel είπε

@Rnd1978 πότε θα κάνεις συντήρηση; Θα πάρεις του κωτσο ή έχεις βρει άλλον;

@liakjim εσύ κάνεις ετήσια συντήρηση;

Η Fujitsu λέει από τον 3ο χρόνο και μετά για την εγγύηση.

Ως τότε θα φωνάξω τον αδερφό μου να μου ρίξει τίποτα αν και μου είπε να ρίξω μόνος μου. Θα δούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, guzel είπε

Στην αφυγρανση γιατί δε δουλεύει η εξωτερική;

Μήπως έχει θερμοκρασιακά όρια;

Μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία από το τηλεκοντρόλ. Αν και θα γυρίσει στην ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως έχει θερμοκρασιακά όρια;

Μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία από το τηλεκοντρόλ. Αν και θα γυρίσει στην ψύξη.

Σωστός!! Το έβαλα 19 και πήρε μπροστά. Περιμένω να δω αν βγάλει νερά 

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Σωστός!! Το έβαλα 19 και πήρε μπροστά. Περιμένω να δω αν βγάλει νερά 

Δουλευει στα 104w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισα σημερα τα φιλτρα με ηλεκτρικη σκουπα με το στομιο που χει βουρτσακι στην ακρη..φαινομενικα τα ρουφηξε ολα.Κανονικα χρειαζονται και πλυσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καθαρισα σημερα τα φιλτρα με ηλεκτρικη σκουπα με το στομιο που χει βουρτσακι στην ακρη..φαινομενικα τα ρουφηξε ολα.Κανονικα χρειαζονται και πλυσιμο;

Εγώ τα πλένω με ντετολ και τα αφήνω να στεγνώσουν καλά. Αν βιάζομαι τα στεγνώνω με πιστολάκι αν εννοείς τα φίλτρα με το διχτακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Τα πρόσθετα φίλτρα άνθαρακα και διάφορα άλλα που τα βρίσκεται; Οι αντιπρόσωποι ζητούν όσα τους λείπουν.

Παλιά πήγαινα σε έναν στη Αριστείδου στην Αθήνα και αγόραζα διάφορα με το μέτρο και τα έκοβα. Έχω χρόνια να περάσω από εκεί.

Συνήθως τα φιλτρα άνθρακα τα πουλάνε οι ψυκτικοι προς 10 ευρώ το ένα. Στα δικά μου Fujitsu δεν υπήρχαν μέσα ούτε στο παλαιότερο Toshiba αλλα δεν σκοπεύω να αγοράσω. Την ξέρω την οδό που τα έβρισκες αυτά όπως και τα μαγαζιά εκεί έχουν διαφορά για συσκευές και παρελκόμενα. Έξυπνο αυτό που είπες για αγορά άνθρακα με το μέτρο και κόψιμο κάθε φορά στις ειδανικες διαστάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα όλα είχαν μέσα τα πρόσθετα φίλτρα. Έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου.

Πλην ενός Samsung προ inverter εποχής αν και έγραφε το manual ότι εμπεριέχονταν δεν υπήρχαν μέσα.

Αν θυμάμαι καλά είχα διαμαρτυρηθεί στον αντιπρόσωπο και μου τα έστειλαν μαζί με τις θήκες.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η Fujitsu λέει από τον 3ο χρόνο και μετά για την εγγύηση.

Ως τότε θα φωνάξω τον αδερφό μου να μου ρίξει τίποτα αν και μου είπε να ρίξω μόνος μου. Θα δούμε

Ρίξε μονος σου, εγώ έχω ένα παλιό everbrite. Το πρόβλημα είναι μόνο ότι τα πουλάνε σε μεγάλες ποσότητες για επαγγελματίες, αλλά δεν είναι και ακριβό το μπουκάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καθαρισα σημερα τα φιλτρα με ηλεκτρικη σκουπα με το στομιο που χει βουρτσακι στην ακρη..φαινομενικα τα ρουφηξε ολα.Κανονικα χρειαζονται και πλυσιμο;

Σαπούνι ή λευκό ξύδι , μετά καλό ξέπλυμα , κομπλέ 

20 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ τα πλένω με ντετολ και τα αφήνω να στεγνώσουν καλά. Αν βιάζομαι τα στεγνώνω με πιστολάκι αν εννοείς τα φίλτρα με το διχτακι 

Πιστολάκι ποτέ ξανά , μιας και έκανα μια ωραιότατη φόλα παλιά 😛 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ τα πλένω με ντετολ και τα αφήνω να στεγνώσουν καλά. Αν βιάζομαι τα στεγνώνω με πιστολάκι αν εννοείς τα φίλτρα με το διχτακι 

Το detol το είχα χρησιμοποιησει παλιά μια φορά, μύριζε detol για μήνες η μονάδα και ήταν αρκετά ενοχλητική η μυρωδιά. Το detol είναι περισσότερο απολυμαντικό και όχι καθαριστικό, κανονικά χρειάζεται να ρίξεις ένα υγρό που στο 50% θα αφαιρεί σκόνη και στο άλλο 50% απολύμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Το detol το είχα χρησιμοποιησει παλιά μια φορά, μύριζε detol για μήνες η μονάδα και ήταν αρκετά ενοχλητική η μυρωδιά. Το detol είναι περισσότερο απολυμαντικό και όχι καθαριστικό, κανονικά χρειάζεται να ρίξεις ένα υγρό που στο 50% θα αφαιρεί σκόνη και στο άλλο 50% απολύμανση. 

Εγώ παίρνω το άοσμο και δεν έχω παρατηρήσει κάτι, βγάζει μια φρεσκάδα. Νιώθω ότι σκότωσα τα μικρόβια και αναπνεω αποστειρομένο αέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...