Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και καλη χρονια στην ομαδα.Θα τα πω πολυ συντομα.Παλαιοτερα μιλουσαμε εδω και ειχα παρει ενα Toyotomi το οποιο το καταφχαριστηθηκα.

Τωρα χθες παρελαβα για τη μανα μου για ενα μικρο χωρο ενα General Electric 9000 αυτο:https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime#

Τελικη τιμη ΜΕ τοποθετηση ΚΑΙ δωροεπιταγη 50ε στα 320ε το οποιο μου φανηκε μια χαρα  τιμουλα..Το θεμα ειναι ειναι οτι στο site της αντιπροσωπειας,αν δειτε κατω κατω (πατηστε  το ''περισσοτερα'')αριστερα λεει οτι ο συμπιεστης ειναι της Panasonic,,,ειναι σωστο??  https://www.geappliances.gr/klimatistika/prime   

Κι αν ναι αξιζει σαν A/C? Το εχει κανεις?

Επεξ/σία από optostyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, optostyle είπε

Καλημερα και καλη χρονια στην ομαδα.Θα τα πω πολυ συντομα.Παλαιοτερα μιλουσαμε εδω και ειχα παρει ενα Toyotomi το οποιο το καταφχαριστηθηκα.

Τωρα χθες παρελαβα για τη μανα μου για ενα μικρο χωρο ενα General Electric 9000 αυτο:https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime#

Τελικη τιμη ΜΕ τοποθετηση ΚΑΙ δωροεπιταγη 50ε στα 320ε το οποιο μου φανηκε μια χαρα  τιμουλα..Το θεμα ειναι ειναι οτι στο site της αντιπροσωπειας,αν δειτε κατω κατω (πατηστε  το ''περισσοτερα'')αριστερα λεει οτι ο συμπιεστης ειναι της Panasonic,,,ειναι σωστο??  https://www.geappliances.gr/klimatistika/prime   

Κι αν ναι αξιζει σαν A/C? Το εχει κανεις?

Ε για να το λέει, θα είναι.

Προσοχή στην εγκατάσταση και αναμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Από αποδόσεις είναι μέτριο ή στον μέσο όρο αν προτιμάς. Πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα. Το Daikin όχι μόνο κατεβάζει αρκετά τα watts αλλά έχει και αρκετά μεγάλη παροχή ακόμα και στη χαμηλότερη ταχύτητα , την quiet. Συγκριτικά πάντα έτσι; Δυστυχώς για σένα, δεν έχω άλλες προσλαμβάνουσες, μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το carrier. Το τελευταίο δεν το έχω πετύχει ποτέ κάτω από 260W. Και αυτό με την υψηλότερη ταχύτητα. Όταν το βάζω στο αυτόματο , η κατανάλωση πάει πάνω από 300, πολλές φορές και 700 (για περίεργο λόγο ποτέ ενδιάμεσα). Επίσης ρίχνει παααααααρα πολύ την παροχή. Ως αποτέλεσμα βγάζει στο αυτόματο πάντα, ένα αεράκι των 42+ C που είναι πολύ πιο αποδεκτό σε έναν χώρο των 15-17τμ όπως μια κρεβατοκάμαρα.

Έχουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της θέρμανσης.

Προτιμώ 100φορές το Daikin ως μηχανολογική υλοποίηση. Είναι πολύ πιο ποιοτικό, δεν τρίζει ποτέ , καίει συνολικά λιγότερο.

Το carrier είναι κινεζιά. Όταν το έλυσα για να κλείσω την τρύπα, νόμιζα πως τα πλαστικά θα σπάσουν στα δυό. Του Daikin ήταν στιβαρά, χοντρά και ματ στην υφή.

Το carrier τρίζει μερικές φορές και καμιά φορά όταν ξεσκίζεται στα on-off, κάνει ένα φσσσσσσσσσσσστττττττττ από τη βαλβίδα του φρέον και με πετάει στον ύπνο μου.

Αλλά τελικά το προτιμώ ως θερμική άνεση. Περίεργο, αλλά βγάζει γλυκιά ζέστη με το θερμό αεράκι.

Οπότε τελικά, αν το Daikin μπει σε σημείο , ή σε χώρο , ή σε κατεύθυνση όπου με χειρισμό των περσίδων, στέλνει τον αέρα αλλού, είναι σαφώς καλύτερο.

Κινεζοφασόν δεν το συνιστώ μιας και καίει το ρημάδι ακόμα και αν βγάζει ωραία ζέστη. Εκτιμώ 30%-40% παραπάνω κατανάλωση.

Τα Fujitsu μάλλον είναι σαν τα Daikin. Έχουν τρομερή απόδοση γιατί έχουν παροχή άερα ( θεωρώ).

Τα Mitsubishi δεν έχω ιδέα.

Μη τα τσουβαλιάζω όμως. Είναι απλώς καταναλωτής είμαι, δεν έχω την συνολική εικόνα της αγοράς.

Εχω καρριερ δύο χρόνια..... Όντως κάνει κάτι τρελά τρίζει κλπ αλλά βγάζει καλή ζέστη, σαλόνι το κάνει φούρνο σε δέκα λεπτά. 

Κατανάλωση δεν έχω ιδέα, καίει πολύ; 

10 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Τελικά με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες ισχύει ο κανόνας 42C? (Carrier)

Τι σημάνει 42; έχω καρριερ να ξέρω κ εγώ αν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vairass είπε

Κατανάλωση δεν έχω ιδέα, καίει πολύ;

https://www.e-shop.gr/tp-link-hs110eu-wifi-smart-plug-with-energy-monitoring-p-PER.612806

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το έχω με πρίζα αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη έχω μηχάνημα να μετράει μόνιμα κάποια πράματα σπίτι. 

Γενικώς τα καρριερ καίνε πιο πολύ από τα άλλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vairass είπε

Τι σημάνει 42; έχω καρριερ να ξέρω κ εγώ αν γίνεται. 

 

Με λίγα λόγια, το κλιματιστικό που έχει σχεδιαστεί έτσι, προσπαθεί να βγάζει ζεστό αέρα , πάνω από 42 ώστε ο άνθρωπος να μη νιώθει κρύα ρεύματα.

Μέχρι πρότινος νομίζαμε ότι ήταν πάγιο σε κάποια μοντέλα εκ κίνας, μέχρι που διαπίστωσα ότι ισχύει υπό προϋποθέσεις (μη με ρωτάς ποιες, δεν έχω ιδέα και μάλλον κανείς εδώ μέσα).

Στην πράξη , υπό προϋποθέσεις πάλι, οδηγεί σε φαινόμενα on-off σε κάποιους και σε κάποια φορτία μιας και το κλιματιστικό προτιμά να κλείσει αντί να κατεβάσει watts ώστε να μην έχεις κρύα ρεύματα.

Γενικούρα το ξέρω, αλλά είμαστε λίγο στο σκοτάδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Με λίγα λόγια, το κλιματιστικό που έχει σχεδιαστεί έτσι, προσπαθεί να βγάζει ζεστό αέρα , πάνω από 42 ώστε ο άνθρωπος να μη νιώθει κρύα ρεύματα.

Μέχρι πρότινος νομίζαμε ότι ήταν πάγιο σε κάποια μοντέλα εκ κίνας, μέχρι που διαπίστωσα ότι ισχύει υπό προϋποθέσεις (μη με ρωτάς ποιες, δεν έχω ιδέα και μάλλον κανείς εδώ μέσα).

Στην πράξη , υπό προϋποθέσεις πάλι, οδηγεί σε φαινόμενα on-off σε κάποιους και σε κάποια φορτία μιας και το κλιματιστικό προτιμά να κλείσει αντί να κατεβάσει watts ώστε να μην έχεις κρύα ρεύματα.

Γενικούρα το ξέρω, αλλά είμαστε λίγο στο σκοτάδι.

Με λίγα λόγια είναι καλό αυτό το σύστημα η κακο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vairass είπε

Δεν το έχω με πρίζα αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη έχω μηχάνημα να μετράει μόνιμα κάποια πράματα σπίτι. 

Γενικώς τα καρριερ καίνε πιο πολύ από τα άλλα; 

Υπάρχουν και μετρητές ράγας ή μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο .

Όσο για το αν καίνε παραπάνω, έχει να κάνει με άπειρους παράγοντες.

Γενικά οι δείκτες scop/seer δίνουν μια εικόνα.

Αν έχεις με scop 5.1 θα κάψει παραπάνω από ένα με scop 6.

15 λεπτά πριν, vairass είπε

Με λίγα λόγια είναι καλό αυτό το σύστημα η κακο; 

Για κρεβατοκάμαρα , προσωπικά το προτιμώ.

Αλλιώς θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε γιατί η λογική λέει ότι επηρεάζει αρνητικά την κατανάλωση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vairass είπε

Εχω καρριερ δύο χρόνια..... Όντως κάνει κάτι τρελά τρίζει κλπ αλλά βγάζει καλή ζέστη, σαλόνι το κάνει φούρνο σε δέκα λεπτά. 

Κατανάλωση δεν έχω ιδέα, καίει πολύ; 

Τι σημάνει 42; έχω καρριερ να ξέρω κ εγώ αν γίνεται. 

Inverter Β διαλογής με απλά λόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πάλι την βοήθεια σας. Έχει ο Κωτσο καλές τιμές σε 2 κλιματιστικά που με ενδιαφέρει για παραθαλάσσια περιοχή. Είχα ρωτήσει πριν για το Carrier Coastal Plus 12k btu στα 465€ με εγκατάσταση. Τώρα είδα και το Toshiba Murai Plus 10k btu και 13k btu στα 433 και 513€ με εγκατάσταση αντίστοιχα. Ποιο προτείνετε; Στα 30 τμ μάλλον για 13 πάει και δεν ξέρω αν αξίζει, έχει βέβαια 2 χρόνια εγγύηση παραπάνω αλλά έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ότι είδα το Toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Παιδιά, πάλι την βοήθεια σας. Έχει ο Κωτσο καλές τιμές σε 2 κλιματιστικά που με ενδιαφέρει για παραθαλάσσια περιοχή. Είχα ρωτήσει πριν για το Carrier Coastal Plus 12k btu στα 465€ με εγκατάσταση. Τώρα είδα και το Toshiba Murai Plus 10k btu και 13k btu στα 433 και 513€ με εγκατάσταση αντίστοιχα. Ποιο προτείνετε; Στα 30 τμ μάλλον για 13 πάει και δεν ξέρω αν αξίζει, έχει βέβαια 2 χρόνια εγγύηση παραπάνω αλλά έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ότι είδα το Toshiba

Mirai εννοείτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Παιδιά, πάλι την βοήθεια σας. Έχει ο Κωτσο καλές τιμές σε 2 κλιματιστικά που με ενδιαφέρει για παραθαλάσσια περιοχή. Είχα ρωτήσει πριν για το Carrier Coastal Plus 12k btu στα 465€ με εγκατάσταση. Τώρα είδα και το Toshiba Murai Plus 10k btu και 13k btu στα 433 και 513€ με εγκατάσταση αντίστοιχα. Ποιο προτείνετε; Στα 30 τμ μάλλον για 13 πάει και δεν ξέρω αν αξίζει, έχει βέβαια 2 χρόνια εγγύηση παραπάνω αλλά έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από ότι είδα το Toshiba

Ψύξη ή θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά και τα 2. Και θέρμανση θα είναι σημαντικό κομμάτι. Θα ενοικιαστεί, αλλά δεν έχει κεντρική θέρμανση. Η αξιοπιστία μετράει επίσης σε αυτή την περίπτωση.

Επεξ/σία από Konstantin77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Βασικά και τα 2. Και θέρμανση θα είναι σημαντικό κομμάτι. Θα ενοικιαστεί, αλλά δεν έχει κεντρική θέρμανση. Η αξιοπιστία μετράει επίσης σε αυτή την περίπτωση.

Και τα Toshiba έχουν αντιδιαβρωτική προστασία.

Προσωπικά συνιστώ το Mirai plus 13 μιας και παρόλο που έχει χειρότερα seer/scop, έχει μεγαλύτερη εγγύηση και είναι πιο ποιοτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...