Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες βαλαμε το πρωτο 10αρακι shorai στο υπνοδωματιο(ευτυχως τα παιδια που το εβαλαν εκαναν χρηση αντλιας καθως το φοβομουν γιατι πολλοι στο νησι τα βαζουν ετσι).Πρωτες εντυπωσεις αρκετα καλες .Για θερμανση βεβαια για αμεσα αποτελεσματα λογω της μικρης οπως το δουλεψα χθες για να ζεστανει γρηγορα το εβαλα στην τεταρτη σκαλα.Το auto και η πρωτη δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατες οταν το εχεις ρυθμισμενο στους 22 με 23 ισως εαν ειναι παραπανω να κανουν δουλεια.παντως για συντηρηση δωματιου στην 2 σκαλα  ειναι μια χαρα και ρυθμιση στους 23.βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τις καταναλωσεις..εαν παρω αυτο το πριζακι θα μπορω να βλεπω τα παντα μεσω του υπολογιστη η χρειαζονται ειδικες ρυθμισεις;(τελικα το kuro με ifeel εχει πιο ωραια συμπεριφορα) αυτο γιατι συμβαινει μου δινει την εντυπωση οτι δεν δουλευει στα τερματα οπως αλλες φορες..δεν ξερω ισως ρου οτι ρο δουλευω αρκετες ωρες 

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δε Γουέι παιδια για όσους παίζουμε με ρεύμα μόνο, να πουμε ότι το κοστουμι στο ρεύμα ραβεται κυρίως από τις ΥΚΩ περα από τον αριθμο των Kwh×τιμή kwh

Μέχρι 1600, 12.69,  μέχρι 2000 χειρότερα, από 2000 και πανω κλάμα.

1 λεπτό πριν, ANTONIO202 είπε

Χθες βαλαμε το πρωτο 10αρακι shorai στο υπνοδωματιο(ευτυχως τα παιδια που το εβαλαν εκαναν χρηση αντλιας καθως το φοβομουν γιατι πολλοι στο νησι τα βαζουν ετσι).Πρωτες εντυπωσεις αρκετα καλες .Για θερμανση βεβαια για αμεσα αποτελεσματα λογω της μικρης οπως το δουλεψα χθες για να ζεστανει γρηγορα το εβαλα στην τεταρτη σκαλα.Το auto και η πρωτη δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατες οταν το εχεις ρυθμισμενο στους 22 με 23 ισως εαν ειναι παραπανω να κανουν δουλεια.παντως για συντηρηση δωματιου στην 2 σκαλα  ειναι μια χαρα και ρυθμιση στους 23.βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τις καταναλωσεις..εαν παρω αυτο το πριζακι θα μπορω να βλεπω τα παντα μεσω του υπολογιστη η χρειαζονται ειδικες ρυθμισεις;

Βασικα παρτον από εναν γερμανό το χει προσφορα στα 19.90 (το λες και δωρο) , θα τα βλεπεις στο κινητό σου, πιο εκτεταμενα γραφήματα από το πσ.

Αν θες αίσθηση ζέστης πρέπει να παίζεις οπωσδηποτε πάνω από 22  βασει της δικης μου εμπειρίας με τοσιμπα ανεξαρτήτως ταχύτητας ανεμιστήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μπα δε Γουέι παιδια για όσους παίζουμε με ρεύμα μόνο, να πουμε ότι το κοστουμι στο ρεύμα ραβεται κυρίως από τις ΥΚΩ περα από τον αριθμο των Kwh×τιμή kwh

Μέχρι 1600, 12.69,  μέχρι 2000 χειρότερα, από 2000 και πανω κλάμα.

Βασικα παρτον από εναν γερμανό το χει προσφορα στα 19.90 (το λες και δωρο) , θα τα βλεπεις στο κινητό σου, πιο εκτεταμενα γραφήματα από το πσ.

Αν θες αίσθηση ζέστης πρέπει να παίζεις οπωσδηποτε πάνω από 22  βασει της δικης μου εμπειρίας με τοσιμπα ανεξαρτήτως ταχύτητας ανεμιστήρα.

Ναι αυτο ειδα και εγω  χθες- το ειχα στην τεταρτη σκαλα και μολις πηγαμε να κοιμηθουμε το κατεβασα 22 και auto και ερχοταν ψυχρα ρευματα οποτε  ανεβασα στην δευτερη σκαλα στους 22 και μια χαρα για ολο το βραδυ.Το βραδυ εσυ πως το δουλευεις καθως δεν θελω και να σκαμε απο την ζεστη.Βεβαια το παιδι που το βαλε οταν του ειπα οτι να το βακω 22 η 23 μου ειπε βαλτο παραπανω 25.

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Ναι αυτο ειδα και εγω  χθες- το ειχα στην τεταρτη σκαλα και μολις πηγαμε να κοιμηθουμε το κατεβασα 22 και auto και ερχοταν ψυχρα ρευματα οποτε  ανεβασα στην δευτερη σκαλα στους 22 και μια χαρα για ολο το βραδυ.Το βραδυ εσυ πως το δουλευεις καθως δεν θελω και να σκαμε απο την ζεστη

Δοκίμασε auto στο 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί το τηλεκοντρόλ του είναι άθλιο.

Εγώ θέλω 21 για να είμαι με το σώβρακο, η γυναίκα 23 για να είναι με ζακετάκι. Τι να κάνουμε;

Τα manuals που έχουμε στη διάθεσή μας αυτές τις πληροφορίες έχουν.

Το Fujitsu λέει για τις ονομαστικές ότι είναι 87% (βγαίνει από cb/wb)

2075469942_Annotation2020-01-26173745.png.23e8ea5404e35b3660ac776ae9b8ea75.pngΓια το capacity table δεν λέει κάτι .

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί το λες sci-fi.

Αμφισβητείς τα στοιχεία;

Προσωπικά πιστεύω ότι η Toshiba έχει προγραμματίσει το δικό της να ρίχνει capacity για να αποφύγει το defrost. Για αυτό δεν βλέπετε οι κάτοχοι εύκολα. 

Η Fujitsu όχι μόνο δεν ρίχνει capacity , αλλά ανεβάζει και τα watts για να το διατηρήσει όσο πάει. Το τίμημα είναι τα defrost.

Στην τελική και το Toshiba μικρή εξωτερική μονάδα έχει. Πως αλλιώς το κάνει; Η φυσική είναι ίδια για όλους.

Δεν αμφισβητω τα στοιχεία, δεν έχω ούτε την γνώση, ούτε κάποιο σοβαρό λόγο να τα αμφισβητήσω.(μόνο την χαώδη διαφορά και το ότι δεν λέει πουθενά την λέξη defrost στα capacity tables).

Εάν οι τιμές που παρουσιάζει ειναι χωρίς τα defrost,και δεν ακολουθεί τη τακτική της π.χ. Toshiba (εστω  ισχύει ότι ρίχνει τo capacity τους,και αντίθετα φαίνεται να ανεβαζει watts) τότε με τα defrost που θα κανει πιθανόν η διαφορά της θερμικής απόδοσης να μειωθεί (υπό συνθήκες) σε μεγάλο βαθμό.Ενω αντίθετα υπό άλλες συνθήκες να ισχύει αυτή η μεγααααλη διαφορά. Όπως είπες η φυσική είναι ίδια για ολους. 

Από την άλλη,δεν μπορώ να μην πω την σκέψη μου, τόσο δύσκολο είναι να βάλουν εναν ακόμα αισθητήρα υγρασίας η μόλις κάνει ένα defrost σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα να αλλάζει mode (είτε να ακυρώνει το σούπερ turbo η Fujitsu,η τότε να ενεργοποιεί την πτώση απόδοσης το Toshiba). (Αν είναι τόσο "απλά" τα πράγματα όπως τα καταλαβαίνουμε)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μπα δε Γουέι παιδια για όσους παίζουμε με ρεύμα μόνο, να πουμε ότι το κοστουμι στο ρεύμα ραβεται κυρίως από τις ΥΚΩ περα από τον αριθμο των Kwh×τιμή kwh

Μέχρι 1600, 12.69,  μέχρι 2000 χειρότερα, από 2000 και πανω κλάμα.

Βασικα παρτον από εναν γερμανό το χει προσφορα στα 19.90 (το λες και δωρο) , θα τα βλεπεις στο κινητό σου, πιο εκτεταμενα γραφήματα από το πσ.

Αν θες αίσθηση ζέστης πρέπει να παίζεις οπωσδηποτε πάνω από 22  βασει της δικης μου εμπειρίας με τοσιμπα ανεξαρτήτως ταχύτητας ανεμιστήρα.

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1705767/poy-odhgei-ta-timologia-reymatos-h-meiosh-ton-yko.html

σχετικο άρθρο με τις χρεώσεις υκω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν αμφισβητω τα στοιχεία, δεν έχω ούτε την γνώση, ούτε κάποιο σοβαρό λόγο να τα αμφισβητήσω.(μόνο την χαώδη διαφορά και το ότι δεν λέει πουθενά την λέξη defrost στα capacity tables).

Εάν οι τιμές που παρουσιάζει ειναι χωρίς τα defrost,και δεν ακολουθεί τη τακτική της π.χ. Toshiba (εστω  ισχύει ότι ρίχνει τo capacity τους,και αντίθετα φαίνεται να ανεβαζει watts) τότε με τα defrost που θα κανει πιθανόν η διαφορά της θερμικής απόδοσης να μειωθεί (υπό συνθήκες) σε μεγάλο βαθμό.Ενω αντίθετα υπό άλλες συνθήκες να ισχύει αυτή η μεγααααλη διαφορά. Όπως είπες η φυσική είναι ίδια για ολους. 

Από την άλλη,δεν μπορώ να μην πω την σκέψη μου, τόσο δύσκολο είναι να βάλουν εναν ακόμα αισθητήρα υγρασίας η μόλις κάνει ένα defrost σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα να αλλάζει mode (είτε να ακυρώνει το σούπερ turbo η Fujitsu,η τότε να ενεργοποιεί την πτώση απόδοσης το Toshiba)

Κάτι περισσότερο θα ξέρουν.

Όλα αυτά που λέμε είναι μεν εικασίες αλλά τα στοιχεία υπάρχουν , τουλάχιστον αυτά που ξέρουμε.

Για το Fujitsu πχ δεν έχουμε πρόσβαση στο service manual ή όπως αλλιώς λέγεται, από το οποίο η fgeurope μου είχε στείλει πέρυσι που ρώταγα για τα defrost (συνημμένο):

ASYG_AOYG18-24KL_Defr.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aris1964 είπε

Εγώ πάντως έχω μια απορία ,εσείς που ζητάτε 20 και 21 βαθμούς εσωτερική,δεν κρυώνετε?

Εγω με εξωτερικές 3 έως Ο βαθμούς αυτή την περίοδο το βράδυ ,το 18 Fujitsu παίζει 3-4 ώρες 1000-1100 watt,και μετά 500,550 watt σταθερά, με ζητούμενες όμως 22 και 23 βαθμούς (πιο κάτω κρυώνω),και το daikin το 12 το sensira  στα 500  watt κατά μέσο όρο,με σκαμπανεβάσματα .

Και τα δυο ζεσταίνουν χώρους μεγαλύτερους απο τυπικά κλειστά δωμάτια στα τετραγωνικά τους,το Fujitsu 45 τετραγωνικά  όχι ενιαία, και το daikin 40 τετραγωνικά 2 δωματίων.

Αν μου την βαρέσει να το παίξω greek lover και κάθομαι μόνο με το μποξεράκι  23-24 θα θέλω και εγώ. :P
Πέρα απο τη πλάκα   είναι υποκειμενικό σε τί θερμοκρασία νιώθει κάποιος άνετα και σίγουρα παίζει ρόλο η υγρασία του χώρου  και πόσο καλά είμαστε ντυμένοι . Ο γενικός κανόνας λέει όχι πάνω απο 22 βαθμούς στο χώρο μας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη μερα σημερα απο πλευρας θερμοκρασιων ειχε συνεχεια 11-12 βαθμους ετσι τα κλιματιστικα μεχρι αυτη την ωρα με ζητηση 21 εχουν λιγη καταναλωση 

1536979858_.png.56080dba429cf9fe4f076314d11db34c.png799140435_.png.ffbf62923ec723e9c425311a9032d516.png1541547950_.png.fe19b47e50101be2ae239d12a758f953.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Δύο ερωτήσεις παιδιά...Γιατι αρκετές φορές στο fujitsu ενώ πατάω στο χειριστήριο, η εντολή δεν λαμβάνεται από την εσωτερική μονάδα, κ χρειάζεται να το κάνω 2 κ 3 φορες; Υπόψιν είμαι ακριβώς μπροστά στο κλιματιστικο.. Επίσης, έχετε να μου προτείνετε ένα καλό θερμόμετρο χώρου, γιατί έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.. 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Κοίτα μήπως τα έχουν φτύσει οι μπαταρίες . Μπορεί να έχει θέμα και το ίδιο το χειριστήριο . Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό εύκολα . 
Ενεργοποίησε την κάμερα στο κινητό σου . Στρέψε τις υπέρυθρες του χειριστηρίου στην κάμερα . Όταν θα πατάς κάποιο κουμπί για να δώσεις εντολή τότε πρέπει να βλέπεις απο την οθόνη του κινητού φωτάκι απο τις υπέρυθρες του χειριστηρίου . Παρατήρησε αν ανάβει φώς κάθε φορά που πατάς κάποιο κουμπί στο χειριστήριο . Αν ανάβει κάθε φορά τότε το χειριστήριο  είναι οκ .Ενδεχωμένος να χεις θέμα με το δέκτη του κλιματιστικού ή να τρώει κανένα σκάλωμα η εσωτερική πλακέτα . Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να είναι έτσι γενικά το κλιματιστικό αλλά δε το πιστεύω. Θα ταν υπέρτατη πατάτα .  Αν δεν ανάβει πάντα τότε ή θες μπαταρίες ή τα χει παίξει το control . 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί το τηλεκοντρόλ του είναι άθλιο.

Έχεις και εσύ το ίδιο θέμα με το Fujitsu ή απλά το πες για χαβαλέ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Έχεις και εσύ το ίδιο θέμα με το Fujitsu ή απλά το πες για χαβαλέ ;

Το έχω. Έχει μικρή εμβέλεια, μικρό παράθυρο λειτουργίας (πρέπει να το στοχεύεις καράκεντρα) , χάλια πλήκτρα, δεν έχει φωτισμό.

Βασικά το έχω παρατημένο σε μια άκρη μιας και το χειρίζομαι από το κινητό (μέσω του rm mini).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimostr είπε

21 ρυθμιση 8 εξωτερικη αυτη την στιγμη 

toyotomi.png.17056e0a1d9edcfaa95299e79edfdf60.pngdaikin.png.9d58c20760d3af63bb894ea5068354b6.pngtoshiba.png.7d4e34a215c34ad04d8c4f401f4e597b.png

τελικα φιλε Δημο απο τα γραφήματα σαν ινβερταρισματα νομίζω οτί καλύτερα απο όλα ινβερταρει  το toshiba και τελευταιο ακολουθει το toyo......(το οποιο είναι και το καλυτερο της σειρας των toyo ) δεν θελω να ξησω πληγες ουτε να σχολιασει κανεις αλλος εκτός απο εσένα και μονο......  συμφωνεις μαζι μου ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το έχω. Έχει μικρή εμβέλεια, μικρό παράθυρο λειτουργίας (πρέπει να το στοχεύεις καράκεντρα) , χάλια πλήκτρα, δεν έχει φωτισμό.

Βασικά το έχω παρατημένο σε μια άκρη μιας και το χειρίζομαι από το κινητό (μέσω του rm mini).

Οκ . Εγω νόμιζα ότι γενικά έχει θέμα ακόμα και όταν έχεις κεντράρει για τα καλά .  Ναι αυτό το χω παρατηρήσει σε χειριστήρια κλιματιστικών . Άλλα έχουν μικρής γωνίας πομπό , άλλα καλής γωνίας και πιάνουν άνετα απο το πλάι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...