Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, grizos είπε

τελικα φιλε Δημο απο τα γραφήματα σαν ινβερταρισματα νομίζω οτί καλύτερα απο όλα ινβερταρει  το toshiba και τελευταιο ακολουθει το toyo......(το οποιο είναι και το καλυτερο της σειρας των toyo ) δεν θελω να ξησω πληγες ουτε να σχολιασει κανεις αλλος εκτός απο εσένα και μονο......  συμφωνεις μαζι μου ?

το toshiba δεν τιθεται θεμα ειναι απολυτο εργαλειο για μενα .  

Τωρα για τα αλλα δυο θα εδινα ξεκαθαρο προβαδισμα στο daikin αν δεν εκανε αυτα τα αψυχολογητα κλεισιματα που δεν δικαιολογουνται απο τις απωλειες του χωρου απλα μερικες φορεςε αναβοσβηνει .

,το kuro πρεπει οπωςδηποτε ο κατοχος να βρει την σωστη θεση στο τηλεχειριστηριο  για να δουλευει σωστα το ifeel , οταν γινει αυτο οπως στην δικη μου περιπτωση το κλιματιστικο δουλευει απροβληματιστα και χωρις κλεισιματα εφοσον και οι απωλειες του χωρου το επιτρεψουν 

ελπιζω να ειναι κατανοητα αυτα που λεω ετσι οπως τα μεταφερω και να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

το toshiba δεν τιθεται θεμα ειναι απολυτο εργαλειο για μενα .  

Τωρα για τα αλλα δυο θα εδινα ξεκαθαρο προβαδισμα στο daikin αν δεν εκανε αυτα τα αψυχολογητα κλεισιματα που δεν δικαιολογουνται απο τις απωλειες του χωρου απλα μερικες φορεςε αναβοσβηνει .

,το kuro πρεπει οπωςδηποτε ο κατοχος να βρει την σωστη θεση στο τηλεχειριστηριο  για να δουλευει σωστα το ifeel , οταν γινει αυτο οπως στην δικη μου περιπτωση το κλιματιστικο δουλευει απροβληματιστα και χωρις κλεισιματα εφοσον και οι απωλειες του χωρου το επιτρεψουν 

ελπιζω να ειναι κατανοητα αυτα που λεω ετσι οπως τα μεταφερω και να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις 

Εισαι αντικειμενικος και τα λες μια χαρα ,οσο για το daikin σαφως κανει αψυχολογητα αλλα μετα ειναι καλο εργαλειο..... ειδικα σε εμενα το daikin με ειχε σπασει τα νευρα και κοντεψα να το διαλυσω.......τελικα βλεπω οτι αν το βαλεις 24/7 σε λειτουργεια παει καλα ειναι οικονομικο αν και λιγο θορυβωδες αλλα στην αρχη κανει αψυχολογητα off on ...που οταν το λεγαμε μας λεγαν ειναι φυσιολογικο.....

Spoiler

1986590246_Screenshot_2020-01-26daikin25Siestasensira-EnergyMonitor.png.56ca388f056dbf9bf0295c08e9bddbe6.png

στην αρχη ξεσκιζεται......... μετα ομως..........

αλλα ξεφυγα ....ξερεις γιατι σε εκανα την παραπανω ερωτηση ? περσυ τετοια εποχη περιπου αν θυμαμαι καλα ηθελα να παρω ενα 9 αρι κλιματιστικο και παραλιγο να επερνα το  kuro ......μετα απο το πολυ διαβασμα πηρα ενα cv more .......και την πατησα .....ηταν δικη μου επιλογη και ευτυχως μαλλον δεν πηρα το kuro γιατι θα σου τα "εχωνα " 😉 ...φιλικα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grizos είπε

Εισαι αντικειμενικος και τα λες μια χαρα ,οσο για το daikin σαφως κανει αψυχολογητα αλλα μετα ειναι καλο εργαλειο..... ειδικα σε εμενα το daikin με ειχε σπασει τα νευρα και κοντεψα να το διαλυσω.......τελικα βλεπω οτι αν το βαλεις 24/7 σε λειτουργεια παει καλα ειναι οικονομικο αν και λιγο θορυβωδες αλλα στην αρχη κανει αψυχολογητα off on ...που οταν το λεγαμε μας λεγαν ειναι φυσιολογικο.....

  Απόκρυψη περιεχομένων

1986590246_Screenshot_2020-01-26daikin25Siestasensira-EnergyMonitor.png.56ca388f056dbf9bf0295c08e9bddbe6.png

στην αρχη ξεσκιζεται......... μετα ομως..........

αλλα ξεφυγα ....ξερεις γιατι σε εκανα την παραπανω ερωτηση ? περσυ τετοια εποχη περιπου αν θυμαμαι καλα ηθελα να παρω ενα 9 αρι κλιματιστικο και παραλιγο να επερνα το  kuro ......μετα απο το πολυ διαβασμα πηρα ενα cv more .......και την πατησα .....ηταν δικη μου επιλογη και ευτυχως μαλλον δεν πηρα το kuro γιατι θα σου τα "εχωνα " 😉 ...φιλικα πάντα.

Το kuro έχει ιδιαιτερότητες θέλει παρατήρηση για το πως θέλει χειρισμό για να δουλέψει όπως λένε τα χαρακτηριστικά του (που εγώ το καταλαβαίνω ότι είναι για κάποιους από ενοχλητικό έως ανέφικτο) το daikin όπως και ΟΛΑ τα κλιματιστικα που δεν έχουν λειτουργίες τύπου I feel απλά θα το ανάψεις και θα το αφήσεις να κανε8 την δουλειά του και ελπίζεις να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό απωλειών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grizos είπε

Εισαι αντικειμενικος και τα λες μια χαρα ,οσο για το daikin σαφως κανει αψυχολογητα αλλα μετα ειναι καλο εργαλειο..... ειδικα σε εμενα το daikin με ειχε σπασει τα νευρα και κοντεψα να το διαλυσω.......τελικα βλεπω οτι αν το βαλεις 24/7 σε λειτουργεια παει καλα ειναι οικονομικο αν και λιγο θορυβωδες αλλα στην αρχη κανει αψυχολογητα off on ...που οταν το λεγαμε μας λεγαν ειναι φυσιολογικο.....

  Απόκρυψη περιεχομένων

1986590246_Screenshot_2020-01-26daikin25Siestasensira-EnergyMonitor.png.56ca388f056dbf9bf0295c08e9bddbe6.png

στην αρχη ξεσκιζεται......... μετα ομως..........

αλλα ξεφυγα ....ξερεις γιατι σε εκανα την παραπανω ερωτηση ? περσυ τετοια εποχη περιπου αν θυμαμαι καλα ηθελα να παρω ενα 9 αρι κλιματιστικο και παραλιγο να επερνα το  kuro ......μετα απο το πολυ διαβασμα πηρα ενα cv more .......και την πατησα .....ηταν δικη μου επιλογη και ευτυχως μαλλον δεν πηρα το kuro γιατι θα σου τα "εχωνα " 😉 ...φιλικα πάντα.

Ακριβώς ίδια εικόνα με το δικό μου Daikin (παλαιότερη εικόνα)

1420955238_Annotation2020-01-24080154.png.f815ad893464c4b2e078b925d7f6d29e.png

 

Τα αρχικά on-off είναι για μένα αποδεκτά. Προσπαθεί να ζεστάνει γρήγορα τον χώρο και αυτό δημιουργεί τοπικές υπερθερμάνσεις οπότε κλείνει.

Τουλάχιστον μετά ισορροπεί.

Να μην ξαναβάλω το Carrier.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Ναι αυτο ειδα και εγω  χθες- το ειχα στην τεταρτη σκαλα και μολις πηγαμε να κοιμηθουμε το κατεβασα 22 και auto και ερχοταν ψυχρα ρευματα οποτε  ανεβασα στην δευτερη σκαλα στους 22 και μια χαρα για ολο το βραδυ.Το βραδυ εσυ πως το δουλευεις καθως δεν θελω και να σκαμε απο την ζεστη.Βεβαια το παιδι που το βαλε οταν του ειπα οτι να το βακω 22 η 23 μου ειπε βαλτο παραπανω 25.

Στο auto ο ανεμιστηρας εχει λειτουργια αποφυγης ψυχρων ρευματων, αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο 42 κελσιου (στον εναλλακτη, χαμηλωνει ταχυτητα. Αν εχει τον ανεμιστηρα σε μια ταχυτητα manualy δε γινεται αυτο. Αν ο χωρος ειναι υπνοδωματιο συτηνω λειτουργια ανεμιστηρα στο auto, για μεγαλο χωρο manual. Μιλαω για shorai παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνουμε απολυτα ......τα 2 κλιματιστικα μου που δεν ξερω καθολου τι κανουν ειναι το daisekai 10 ετιας + και το srk 25 sz_w ......παταω μονο ον η οφφ τιποτε αλλο ...... το γραφημα απο το srk τωρα ...αυτο δεν κανει αψυχολογητα......

Spoiler

1436259617_Screenshot_2020-01-26mszu25zs-w-EnergyMonitor.png.2c871cf60111abccb665e29f94ec0434.png

 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς ίδια εικόνα με το δικό μου Daikin (παλαιότερη εικόνα)

1420955238_Annotation2020-01-24080154.png.f815ad893464c4b2e078b925d7f6d29e.png

Τα αρχικά on-off είναι για μένα αποδεκτά. Προσπαθεί να ζεστάνει γρήγορα τον χώρο και αυτό δημιουργεί τοπικές υπερθερμάνσεις οπότε κλείνει.

Τουλάχιστον μετά ισορροπεί.

Να μην ξαναβάλω το Carrier.

μου αρκει να παραδεχτεις οτι ειναι αψυχολογητα.....φυσικα και εχουν εξηγηση που για μενα ειναι αν το σενσιρα ηταν τελειο ποιος θα επερνε το περφερα η το  ουρουρου? αποψη μου ειναι οτι τα κανει επιτηδες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, grizos είπε

συμφωνουμε απολυτα ......τα 2 κλιματιστικα μου που δεν ξερω καθολου τι κανουν ειναι το daisekai 10 ετιας + και το srk 25 sz_w ......παταω μονο ον η οφφ τιποτε αλλο ...... το γραφημα απο το srk τωρα ...αυτο δεν κανει αψυχολογητα......

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1436259617_Screenshot_2020-01-26mszu25zs-w-EnergyMonitor.png.2c871cf60111abccb665e29f94ec0434.png

μου αρκει να παραδεχτεις οτι ειναι αψυχολογητα.....φυσικα και εχουν εξηγηση που για μενα ειναι αν το σενσιρα ηταν τελειο ποιος θα επερνε το περφερα η το  ουρουρου? αποψη μου ειναι οτι τα κανει επιτηδες......

Δλδ στα Daikin είναι αποδεκτά ενώ σε κινεζικά δεν είναι; ΔΕΝ είναι αποδεκτά για εμένα, αν το είχα θα τους είχα ξεσκίσει στα τηλέφωνα και εδώ θα γινόταν γλέντι.

Επεξ/σία από RAS18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RAS18 είπε

Δλδ στα Daikin είναι αποδεκτά ενώ σε κινεζικά δεν είναι; ΔΕΝ είναι αποδεκτά για εμένα, αν το είχα θα τους είχα ξεσκίσει στα τηλέφωνα και εδώ θα γινόταν γλέντι.

δεν αντιλαμβανεσαι εναν ανθρωπο που λεει αψυχολογητα ....ρε φιλε βλεπεις να το αποδεχομαι ? το ξυνω και λεω οτι η DAIKIN  κατα την αποψη μου, "επιτηδες" ενω εχει ενα μηχανημα που το πουλα με 350 ευρωκαι ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο απο τα αντιστοιχα simple rotary toshiba και ολα τα απλα rotary  μπορουσε αν ηθελε ευκολα να μην κανει τα ον οφ και να εχεις το απολυτο κλιματιστικο με 400 ευρω....εχω την αισθηση οτι ειναι επιλογη της να κανει στην αρχη on off......αλλα αν το εκανε ποιος θα αγοραζε τα περφερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grizos είπε

δεν αντιλαμβανεσαι εναν ανθρωπο που λεει αψυχολογητα ....ρε φιλε βλεπεις να το αποδεχομαι ? το ξυνω και λεω οτι η DAIKIN  κατα την αποψη μου, "επιτηδες" ενω εχει ενα μηχανημα που το πουλα με 350 ευρωκαι ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο απο τα αντιστοιχα simple rotary toshiba και ολα τα απλα rotary  μπορουσε αν ηθελε ευκολα να μην κανει τα ον οφ και να εχεις το απολυτο κλιματιστικο με 400 ευρω....εχω την αισθηση οτι ειναι επιλογη της να κανει στην αρχη on off......αλλα αν το εκανε ποιος θα αγοραζε τα περφερα?

Για άλλον χτυπούσε η καμπάνα, που το θεωρεί αποδεκτό επειδή γράφει Daikin, αν ήταν φασονακι θα εκραζε και θα ειρωνευόταν (ονόματα δε θα πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, grizos είπε

μου αρκει να παραδεχτεις οτι ειναι αψυχολογητα.....φυσικα και εχουν εξηγηση που για μενα ειναι αν το σενσιρα ηταν τελειο ποιος θα επερνε το περφερα η το  ουρουρου? αποψη μου ειναι οτι τα κανει επιτηδες......

Εννοείται δεν είναι αψυχολόγητα.

Με ένα τέτοιο εξηγούνται όλα https://www.banggood.com/XE-28-SeeSii-60x60-Handheld-Infrared-Thermal-Imager-8GB-Imaging-Camera-Temperature-4572-thermal-Infrared-Imager-camara-8GB-Card-p-1604246.html?rmmds=mywishlist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RAS18 είπε

Για άλλον χτυπούσε η καμπάνα, που το θεωρεί αποδεκτό επειδή γράφει Daikin, αν ήταν φασονακι θα εκραζε και θα ειρωνευόταν (ονόματα δε θα πω)

αντιλαμβανομαι αλλα θα προτιμουσα να μεινει σαν χωρος ανταλαγης αποψεων και οχι σαν χωρος ασκοπης διαμαχης.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grizos είπε

δεν αντιλαμβανεσαι εναν ανθρωπο που λεει αψυχολογητα ....ρε φιλε βλεπεις να το αποδεχομαι ? το ξυνω και λεω οτι η DAIKIN  κατα την αποψη μου, "επιτηδες" ενω εχει ενα μηχανημα που το πουλα με 350 ευρωκαι ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο απο τα αντιστοιχα simple rotary toshiba και ολα τα απλα rotary  μπορουσε αν ηθελε ευκολα να μην κανει τα ον οφ και να εχεις το απολυτο κλιματιστικο με 400 ευρω....εχω την αισθηση οτι ειναι επιλογη της να κανει στην αρχη on off......αλλα αν το εκανε ποιος θα αγοραζε τα περφερα?

lol

Αν αυτά τα λες on-off, του carrier τι τα λες;

1468512479_Annotation2020-01-24080316.thumb.png.6542c3a72af1f947769de0bb841a618f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...