Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγω ψαχνω την εξίσωση ώστε να μπορώ να χω τις πόρτες ανοιχτές, τα κλιματιστικά να έχουν την ίδια θερμοκρασία εξόδου αέρα και να παίζουν εκεί χωρίς σταματημό.

Τι καλά θα ήταν να του έδινες παίξε στα 500 watt μέχρι να σβήσει ο ηλιος;

Αυτό να ορίζεις εσύ την κατανάλωση του κλιματιστικου θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.. Να μπορούσες αντί για θερμόκρασια να διαλέξεις επιθυμητή κατανάλωση κλιματιστικου η  απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, RAS18 είπε

Τι εννοείς;

Οτι ο liakjim μιλαει παντα με τεχνικα επιχειρηματα και οποτε προτεινει κατι ειναι με βαση  τις τεχνικες του γνωσεις.. Μεχρι εκει...

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό να ορίζεις εσύ την κατανάλωση του κλιματιστικου θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.. Να μπορούσες αντί για θερμόκρασια να διαλέξεις επιθυμητή κατανάλωση κλιματιστικου η  απόδοση.

Και τι ειναι το κλιματιστικο, λαικη αγορα... βαλε μου πεντε κιλα πατατες? ή βαλε μου 500watt ζεστη...😂.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Δε μπορει να γινει αυτο που λες... ακομα και αν μπορουσες με καποιον τροπο να εχεις τον θερμοστατη σε αλλο δωματιο απο εκει που ειναι η εσωτερικη μοναδα, τοτε θα ειχες πχ 20 στο δωματιο και 22 στο χωρο της μοναδας με setpoint το 20. Σε 75τμ που μενω, το κλιματιστικο που εχω δουλευει εδω και 1,5 μηνα χωρις να το σβλησω... εχω παντα 1,5 βαθμο διαφορα στο σαλονι που ειναι η μοναδα, με τα δυο υπνοδωματια. Το εχω 21-23 αναλογα τη μερα και την ωρα. Με 20 setpoint δε καθεσαι με κοντομανικο εκτος και αν εισαι μπροστα στον αερα της μοναδας.

Φίλε μου το ερώτημα είναι ρητορικό ,ξέρω πολύ καλά ότι δεν γίνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν έχεις 21 βαθμούς έχεις στην πράξη και στην αίσθηση 21 ......αυτό που λες εσυ το αντιλαμβάνεσαι έτσι γιατί κάθεσαι δίπλα στην Κέροζαν που επειδή σε παίρνει η φλόγα έχεις 40 όπως ακριβώς συμβαίνει και μετά τζάκια 

η για να το πω καλύτερα ασχέτως πως νιώθεις η θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο είναι ίδια απο οποία πηγή και εάν προέρχεται 

Τα κλιματιστικα επειδη ζεσταινουν αμεσα τον αερα κατα καποιο τροπο κοροιδευουν τα οργανα! Ειναι αυτονοητο τα θερμομετρα να ειναι μακρια απο την πηγη θερμανσης το ιδιο και γω!!!

Θα εχεις την ιδια αισθηση μονο οταν το κλιμα δουλεψει περισσοτερες ωρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris1964 είπε

Φίλε μου το ερώτημα είναι ρητορικό ,ξέρω πολύ καλά ότι δεν γίνεται .

Επειδη και γω οταν εβαλα το κλιματιστικο, (22αρι σε 75 τμ με δυο δωματικα και ενα σαλονι 45 τμ σε ενοικιο) δεν ηξερα τελικα ποση διαφορα θερμοκρασιας θα εχω απο χωρο σε χωρο, τελικα ισορροπησε στον 1,5 βαθμο διαφορα.  Σε αλλο σπιτι η διαφορα μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα μικροτερη δυσκολο. Παιζει ρολο η ταχυτητα ανεμιστηρα και η σωστη κλιση στις περσιδες και βεβαια η διαμορφωση του σπιτιου ( σε εμενα δεν ειναι και η πιο καταλληλη). Στην αρχη σκεφτομουν να εχει i-feel στο χειριστηριο (θερμοστατη στο χειριστηριο) αλλα μετα που το καλοσκεφτηκα ειδα οτι δε θα αλλαζε κατι. Απλα αντι να διορθωσω manualy το setpoint θα γινοταν αυτοματα. Οταν βρηκα τις ρυθμισεις δεν ξανα ασχοληθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Επειδη και γω οταν εβαλα το κλιματιστικο, (22αρι σε 75 τμ με δυο δωματικα και ενα σαλονι 45 τμ σε ενοικιο) δεν ηξερα τελικα ποση διαφορα θερμοκρασιας θα εχω απο χωρο σε χωρο, τελικα ισορροπησε στον 1,5 βαθμο διαφορα.  Σε αλλο σπιτι η διαφορα μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα μικροτερη δυσκολο. Παιζει ρολο η ταχυτητα ανεμιστηρα και η σωστη κλιση στις περσιδες και βεβαια η διαμορφωση του σπιτιου ( σε εμενα δεν ειναι και η πιο καταλληλη). Στην αρχη σκεφτομουν να εχει i-feel στο χειριστηριο (θερμοστατη στο χειριστηριο) αλλα μετα που το καλοσκεφτηκα ειδα οτι δε θα αλλαζε κατι. Απλα αντι να διορθωσω manualy το setpoint θα γινοταν αυτοματα. Οταν βρηκα τις ρυθμισεις δεν ξανα ασχοληθηκα.

Συμφωνώ απόλυτα.και σε μένα η διαφορά από χώρο σε χώρο είναι 1 με 1,5 βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Επειδη και γω οταν εβαλα το κλιματιστικο, (22αρι σε 75 τμ με δυο δωματικα και ενα σαλονι 45 τμ σε ενοικιο) δεν ηξερα τελικα ποση διαφορα θερμοκρασιας θα εχω απο χωρο σε χωρο, τελικα ισορροπησε στον 1,5 βαθμο διαφορα.  Σε αλλο σπιτι η διαφορα μπορει να ειναι μεγαλυτερη αλλα μικροτερη δυσκολο. Παιζει ρολο η ταχυτητα ανεμιστηρα και η σωστη κλιση στις περσιδες και βεβαια η διαμορφωση του σπιτιου ( σε εμενα δεν ειναι και η πιο καταλληλη). Στην αρχη σκεφτομουν να εχει i-feel στο χειριστηριο (θερμοστατη στο χειριστηριο) αλλα μετα που το καλοσκεφτηκα ειδα οτι δε θα αλλαζε κατι. Απλα αντι να διορθωσω manualy το setpoint θα γινοταν αυτοματα. Οταν βρηκα τις ρυθμισεις δεν ξανα ασχοληθηκα.

Έτσι είναι και επίσης αυτό που λένε ότι οι περσίδες το καλοκαίρι πάνω και τον χειμώνα κάτω σε εμένα δεν ίσχυε. Της έχω μονιμα μια σκάλα κάτω- από το τέρμα πάνω- και ζεστενει/κρυωνει έτσι όλο το σπίτι χωρίς να εγκλωβίζει παραδόξως τον αέρα στο σαλόνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Οτι ο liakjim μιλαει παντα με τεχνικα επιχειρηματα και οποτε προτεινει κατι ειναι με βαση  τις τεχνικες του γνωσεις.. Μεχρι εκει...

Και τι ειναι το κλιματιστικο, λαικη αγορα... βαλε μου πεντε κιλα πατατες? ή βαλε μου 500watt ζεστη...😂.

Ναι αμε γιατί όχι?

Πχ κοίτα καλο μου εγω θέλω θερμοκρασια εξόδου 35 βαθμούς και μη σε απασχολεί πόσο έχει μεσα το δωμάτιο. Δικό μου πρόβλημα εάν είναι πολύ η λίγο, επαρκές η όχι.

Εξάλλου στις σομπες με αντιστασεις watt δε διαλέγεις ουσιαστικά 1η 2η 3η σκάλα κοκ

Αυτη τη στιγμή με 3 κλιματιστικα διαφόρων εταιριών,  με άλλο τρόπο σκεψης κατά τη λειτουργία από κάθε εταιρία πρέπει κάθε φορά που μπαινοβγαινω σε κάθε δωμάτιο -συχνό φαινόμενο λόγω του παιδιου- να ανοιγοκλείνω πόρτες. Στο τελος θα χαλάσουν οι πόρτες.

Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος θέρμανσης αυτή με σπλιτ σε κάθε δωμάτιο αλλά πετρέλαιο γιοκ, Φ.α. γιοκ, ενοίκιο αρα αποκλείεις επένδυση σε αντλία θερμοτητας κτλ. Οπότε Ναι,  μια ρύθμιση εκ μέρους μου βγάλτε και τα τρια 35 στην έξοδο και όσο γράψετε και όσο πιάσει ο χώρος θα ήταν ιδανική περίπτωση, όσο και αν είναι αστείο.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Τα κλιματιστικα επειδη ζεσταινουν αμεσα τον αερα κατα καποιο τροπο κοροιδευουν τα οργανα! Ειναι αυτονοητο τα θερμομετρα να ειναι μακρια απο την πηγη θερμανσης το ιδιο και γω!!!

Θα εχεις την ιδια αισθηση μονο οταν το κλιμα δουλεψει περισσοτερες ωρες..

Τι εννοείς όταν λες .....όταν το κλίμα δουλέψει περισσότερες ώρες........εγώ τα κλιματιστικα θα τα κλείσω καλό Μάρτιο άμα είναι καλός ο καιρός 

11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

αρα αποκλείεις επένδυση σε αντλία θερμοτητας

Τα κλιματιστικα τα λεγόμενα σπλιτακια στην περίπτωση μας είναι αντλίες θερμότητας αέρος-αέρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τι εννοείς όταν λες .....όταν το κλίμα δουλέψει περισσότερες ώρες........εγώ τα κλιματιστικα θα τα κλείσω καλό Μάρτιο άμα είναι καλός ο καιρός 

 

Κατα καποιο τροπο αυτο που λες εσυ.. να μην αφηνεις τον χωρο να παγωνει!  Ετσι συμφωνω και γω.. Δεν ξερω αν συμφωνει και το πορτοφολι!

Εγω επειδη δεν το κανω ετσι-συντηρηση.. απλα στην αρχη το βαζω στο δυνατο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Κατα καποιο τροπο αυτο που λες εσυ.. να μην αφηνεις τον χωρο να παγωνει!  Ετσι συμφωνω και γω.. Δεν ξερω αν συμφωνει και το πορτοφολι!

Εγω επειδη δεν το κανω ετσι-συντηρηση.. απλα στην αρχη το βαζω στο δυνατο!

Πίστεψε με είναι ο πιο οικονομικός τρόπος τις τελευταίες 30 ημέρες με θερμοκρασίες τις περισσότερες ημέρες την νύχτα κάτω από το μηδέν και με ανώτερες έως 10-12 που είχαμε εδώ λαμια 3 κλιματιστικα σε 100τμ σπιτι με ρύθμιση 21 έχουν κάψει αυτή την στιγμή που μιλάμε 676 kWh εγώ το θεωρώ το πιο οικονομικό που υπάρχει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις παιδιά...Γιατι αρκετές φορές στο fujitsu ενώ πατάω στο χειριστήριο, η εντολή δεν λαμβάνεται από την εσωτερική μονάδα, κ χρειάζεται να το κάνω 2 κ 3 φορες; Υπόψιν είμαι ακριβώς μπροστά στο κλιματιστικο.. Επίσης, έχετε να μου προτείνετε ένα καλό θερμόμετρο χώρου, γιατί έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.. 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πίστεψε με είναι ο πιο οικονομικός τρόπος τις τελευταίες 30 ημέρες με θερμοκρασίες τις περισσότερες ημέρες την νύχτα κάτω από το μηδέν και με ανώτερες έως 10-12 που είχαμε εδώ λαμια 3 κλιματιστικα σε 100τμ σπιτι με ρύθμιση 21 έχουν κάψει αυτή την στιγμή που μιλάμε 676 kWh εγώ το θεωρώ το πιο οικονομικό που υπάρχει 

Πιο οικονομικος σιγουρα ΟΧΙ απο το να το ανοιγεις οποτε το εχεις αναγκη..!  Σιγουρα χανω σε ποιοτητα θερμανσης αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Δύο ερωτήσεις παιδιά...Γιατι αρκετές φορές στο fujitsu ενώ πατάω στο χειριστήριο, η εντολή δεν λαμβάνεται από την εσωτερική μονάδα, κ χρειάζεται να το κάνω 2 κ 3 φορες; Υπόψιν είμαι ακριβώς μπροστά στο κλιματιστικο..

Γιατί το τηλεκοντρόλ του είναι άθλιο.

5 ώρες πριν, aris1964 είπε

Εγώ πάντως έχω μια απορία ,εσείς που ζητάτε 20 και 21 βαθμούς εσωτερική,δεν κρυώνετε?

Εγω με εξωτερικές 3 έως Ο βαθμούς αυτή την περίοδο το βράδυ ,το 18 Fujitsu παίζει 3-4 ώρες 1000-1100 watt,και μετά 500,550 watt σταθερά, με ζητούμενες όμως 22 και 23 βαθμούς (πιο κάτω κρυώνω),και το daikin το 12 το sensira  στα 500  watt κατά μέσο όρο,με σκαμπανεβάσματα .

Και τα δυο ζεσταίνουν χώρους μεγαλύτερους απο τυπικά κλειστά δωμάτια στα τετραγωνικά τους,το Fujitsu 45 τετραγωνικά  όχι ενιαία, και το daikin 40 τετραγωνικά 2 δωματίων.

Εγώ θέλω 21 για να είμαι με το σώβρακο, η γυναίκα 23 για να είναι με ζακετάκι. Τι να κάνουμε;

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ φοβάμαι ότι απλά δεν παίρνει υπόψιν το defrost ,και απλά εμφανίζει τις μέγιστες θερμικές αποδόσεις ανά εξ.θερμοκρασια. Αν είχε τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση στις χαμηλές θερμοκρασίες, θα το διαφημίζε κάπως αυτήν την "πατέντα" .. (όπως έχει η mitsu το hyper heat) Και το ότι και το Mitsubishi,και το Toshiba αναφέρει περί defrost ενώ το fuji όχι..ίσως ενισχύει αυτήν τη άποψη.

Όση θερμική απόδοση έχει το fuji στους -15C εξ.θερμοκρασια τόσο έχει πχ το toshiba στους 5C.. εε είναι λίγο για μένα sci-fi κατάσταση..

Τα manuals που έχουμε στη διάθεσή μας αυτές τις πληροφορίες έχουν.

Το Fujitsu λέει για τις ονομαστικές ότι είναι 87% (βγαίνει από cb/wb)

2075469942_Annotation2020-01-26173745.png.23e8ea5404e35b3660ac776ae9b8ea75.pngΓια το capacity table δεν λέει κάτι .

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί το λες sci-fi.

Αμφισβητείς τα στοιχεία;

Προσωπικά πιστεύω ότι η Toshiba έχει προγραμματίσει το δικό της να ρίχνει capacity για να αποφύγει το defrost. Για αυτό δεν βλέπετε οι κάτοχοι εύκολα. 

Η Fujitsu όχι μόνο δεν ρίχνει capacity , αλλά ανεβάζει και τα watts για να το διατηρήσει όσο πάει. Το τίμημα είναι τα defrost.

Στην τελική και το Toshiba μικρή εξωτερική μονάδα έχει. Πως αλλιώς το κάνει; Η φυσική είναι ίδια για όλους.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...