Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Curtis76   τι θερμοκρασια προτεινεις για δωματιο το βραδυ?

Κοιτα εγω το βραδυ το βαζω 21 και τη μερα 22 και απο τις 5 το απογευμα 23 μεχρι να πεσω παλι για υπνο. Εχω ομως και μικρο παιδι 2 χρονων οποτε καταλαβαινεις. Χωρις παιδι θα τα πηγαινα ολα 1 βαθμο κατω, καλα θα ημουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, grizos είπε

δεν αντιλαμβανεσαι εναν ανθρωπο που λεει αψυχολογητα ....ρε φιλε βλεπεις να το αποδεχομαι ? το ξυνω και λεω οτι η DAIKIN  κατα την αποψη μου, "επιτηδες" ενω εχει ενα μηχανημα που το πουλα με 350 ευρωκαι ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο απο τα αντιστοιχα simple rotary toshiba και ολα τα απλα rotary  μπορουσε αν ηθελε ευκολα να μην κανει τα ον οφ και να εχεις το απολυτο κλιματιστικο με 400 ευρω....εχω την αισθηση οτι ειναι επιλογη της να κανει στην αρχη on off......αλλα αν το εκανε ποιος θα αγοραζε τα περφερα?

εαν δοκιμάσεις να ανεβάζεις σιγά σιγά ,πχ με 2 βαθμούς διαφορά,κάνει τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

lol

Αν αυτά τα λες on-off, του carrier τι τα λες;

1468512479_Annotation2020-01-24080316.thumb.png.6542c3a72af1f947769de0bb841a618f.png

παντως το ιδιο γινεται και το asya futjitsu στους γονεις μου που το εχουν εδω και 18 χρονια, την περιοδο που δεν εχουν πιασει ακομα τα κρυα.

Είπαμε καπου κυκλοφορει μια μυγα και τα γαργαλαει και φυσανε να φυγει. Ετσι μονο εξηγειται επιστημονικα το φαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

καταλαβαινω οτι ο ζεστος αερας παει πανω .....καταλαβαινω οτι μπορει ο αισθητηρας να διαβασει ταχιστα + πολυ πανω απο την ζητουμενη .....αλλα συ ειπας η φυσικη ισχυει για ολους.....γιαυτο μετα επεμβαινει ο προγραμματιστης και λεει ..if temp is + 5 then off...μπορει ομως και να πει if temp is + 5 for 2 minutes then go to minumun ......and after a lot off rules off......

γιατι τα τοσιμπα τα φουτζιτσου τα μιτσου η ολα τα καλα δεν σβηνουν ευκολα χωρις λογο δεν ειναι ίδια η φυσική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοιτα εγω το βραδυ το βαζω 21 και τη μερα 22 και απο τις 5 το απογευμα 23 μεχρι να πεσω παλι για υπνο. Εχω ομως και μικρο παιδι 2 χρονων οποτε καταλαβαινεις. Χωρις παιδι θα τα πηγαινα ολα 1 βαθμο κατω, καλα θα ημουν.

τα ιδια και εγω λογω των παιδιων λεω να το αφησω 22 το βραδυ και auto.τις περσιδες τις βαζεις να κοιτανε κατω η καπου στην μεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

lol

Αν αυτά τα λες on-off, του carrier τι τα λες;

1468512479_Annotation2020-01-24080316.thumb.png.6542c3a72af1f947769de0bb841a618f.png

πριονι τα λεω αλλα κοιτα και εδω.....εχουμε και εμεις......

Spoiler

2053509538_Screenshot_2020-01-26tcleliteplus12-EnergyMonitor.png.fbbc81c03953f945007951e4be490656.png

το πανω απο tcl elite 12

δεεν σου αρεσει αυτο ? εχουμε και αλλα: να και ενα cv more

Spoiler

283962982_Screenshot_2020-01-26cvmorevinto12-EnergyMonitor.png.c40c3c710d7f5a412b1eff9aa037275d.png

που παρεπιπτοντως αν βαλεις σε ψυγειο μη ινβερτερ το καταγραφικο ειναι μια απο τα ιδια σαν γραφημα......(οχι ινβερτερ ψυγειο..τα συνιθησμενα ακομη)

9 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

εαν δοκιμάσεις να ανεβάζεις σιγά σιγά ,πχ με 2 βαθμούς διαφορά,κάνει τα ίδια?

μακαρι να μπορουσα να σε απαντησω.....θυμαμαι μια μερα το εβαλα στους 27 σε χωρο που ειχε 17 και αμφιβαλω αν μπορει να τον παει γεναρη 27 ...ε παλι εσβησε κανα 2 φορες ενω το θερμομετρο ελεγε 19 τσατιστικα και το εσβησα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ANTONIO202 είπε

τα ιδια και εγω λογω των παιδιων λεω να το αφησω 22 το βραδυ και auto.τις περσιδες τις βαζεις να κοιτανε κατω η καπου στην μεση?

Στον δικο μου χωρο η εσωτερικη μοναδα ειναι απενατι ακριβως απο τη πορτα που παει στο χωλ οποτε σημαδευουν προς τη πορτα χαμηλα που ειναι 7 μετρα μακρια. Με λιγη υπομονη θα καταλαβεις τη πορεια του αερα. Αν το πας αρκετα χαμηλα θα δεις οτι παει κατω και μετα ανεβαινει παλι με αρκετη ταχυτητα. Νομιζω στο σημειο αυτο που ανεβαινει ξανα ο αερας, ειδα τη καλυτερη αποδοση. Τη ταχυτητα την εχω μονιμα στο 3 (απο 5 που ειναι max), στο auto θα εχεις αυτο που ανεφερα πιο πανω, οταν πιασει θερμοκρασια και παει στο super quiet δε θερμαινεται αλλος χωρος. (αυτα παντα για αυτο που θεμω να πετυχω εγω να καλυπτει και το υπολοιπο σπιτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, grizos είπε

συμφωνουμε απολυτα ......τα 2 κλιματιστικα μου που δεν ξερω καθολου τι κανουν ειναι το daisekai 10 ετιας + και το srk 25 sz_w ......παταω μονο ον η οφφ τιποτε αλλο ...... το γραφημα απο το srk τωρα ...αυτο δεν κανει αψυχολογητα......

  Απόκρυψη περιεχομένων

1436259617_Screenshot_2020-01-26mszu25zs-w-EnergyMonitor.png.2c871cf60111abccb665e29f94ec0434.png

μου αρκει να παραδεχτεις οτι ειναι αψυχολογητα.....φυσικα και εχουν εξηγηση που για μενα ειναι αν το σενσιρα ηταν τελειο ποιος θα επερνε το περφερα η το  ουρουρου? αποψη μου ειναι οτι τα κανει επιτηδες......

Φιλε grizos για πες μου καποιες λεπτομερειες για το srk. Ποσο χαμηλοτερα το εχεις απο το ταβανι; και σε τι χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, grizos είπε

μετα απο το πολυ διαβασμα πηρα ενα cv more ....

Και ποια ήταν τα κριτήρια επιλογής του συγκεκριμένου έναντι του kuro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Kuro δυστυχως το εχει παρει η μπαλα με το γενικοτερο Τογιοτομι hating που υπαρχει εδω μεσα.
Αν βρεις τις ρυθμισεις ειναι μια χαρα ιδιως αν το συγκρινεις με τα υπολοιπα κινεζων κατασκευαστων.

Εδω 24ωρο με ζητηση 21-23 και θερνοκρασιες δωματιου απο 22.5-24.5180267144_Screenshot_2020-01-26Kuro-EnergyMonitor.png.d893fd2ba42f74cd865228cd08f658d1.png

Οτι κλεισιμο βλεπετε ειναι forced ( απο 23 σε 21 ζητηση).

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Φιλε grizos για πες μου καποιες λεπτομερειες για το srk. Ποσο χαμηλοτερα το εχεις απο το ταβανι; και σε τι χωρο;

δεσμευομαι να σε ξαναβαλω φωτο αν βαλεις και εσυ μια, εχω βαλει παλια εδω μην με βαλεις να την ψαχνω ......δεν σε φταιει το ταβανι......εχω απορια να δω πως ειναι το δικο σου ..... ο χωρος σου ειναι μικρος για το μηχανημα ......θα στο ξαναπω ..στειλε μακρυα τον αερα περσιδες οχι δεξια ουτε αριστερα εχει μεγαλη σημασια αυτο που σου λεω...και βαλε 25 ......θα με θυμηθεις.....

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και ποια ήταν τα κριτήρια επιλογής του συγκεκριμένου έναντι του kuro 

οτι κατεβαινει ταχαμ στα 180 βατ......@@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το Kuro δυστυχως το εχει παρει η μπαλα με το γενικοτερο Τογιοτομι hating που υπαρχει εδω μεσα.
Αν βρεις τις ρυθμισεις ειναι μια χαρα ιδιως αν το συγκρινεις με τα υπολοιπα κινεζων κατασκευαστων.

Εδω 24ωρο με ζητηση 21-23 και θερνοκρασιες δωματιου απο 22.5-24.5180267144_Screenshot_2020-01-26Kuro-EnergyMonitor.png.d893fd2ba42f74cd865228cd08f658d1.png
Οτι κλεισιμο βλεπετε ειναι forced ( απο 23 σε 21 ζητηση).

Δε χρειάζεται να αποδίδουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς , εμείς που έχουμε αυτά τα κλιματιστικα μπορούμε εύκολα με τα σχεδιαγράμματα να δείξουμε πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό , οποίος έχει μάτια βλέπει που λένε ,ας αποφασίσουν οι μελλοντικοί αγοραστές χρήστες ποια συμπεριφορά θα προτιμήσουν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Αλίμονο στη Daikin να συγκρίνεται με τη carrier τόσο χαμηλά έχει πέσει;

Βλέπεις κάποια σύγκριση;

Αλλά τι ρωτάω; Τρολοαπάντηση θα πάρω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, grizos είπε

δεσμευομαι να σε ξαναβαλω φωτο αν βαλεις και εσυ μια, εχω βαλει παλια εδω μην με βαλεις να την ψαχνω ......δεν σε φταιει το ταβανι......εχω απορια να δω πως ειναι το δικο σου ..... ο χωρος σου ειναι μικρος για το μηχανημα ......θα στο ξαναπω ..στειλε μακρυα τον αερα περσιδες οχι δεξια ουτε αριστερα εχει μεγαλη σημασια αυτο που σου λεω...και βαλε 25 ......θα με θυμηθεις.....

Εχω δοκιμασει διαφορες θεσεις τον αερα. Το πιστευω οτι ζεστενει τον χωρο ευκολα, απλα αναρωτιεμαι αν με χαμηλοτερη τοποθετηση αποφευγοταν η υπερθεμανση. Οσο για 25 βαθμους οκ μη βγαλουμε και το σωβρακο 🤣... Το δοκιμασα με 24 και οντως εστρωσε ωσπου μετα απο καποιες ωρες ζεσταθηκε πολυ ο χωρος και αρχισε παλι ον οφ.

20200126_202148 1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...