Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν να χαλαρώσετε λίγο με τις άσκοπες κατηγορίες και ειδικά στα άτομα που γράφουν κάθε φόρα σελίδες για να βοηθήσουνε κόσμο αφιλοκερδώς, κανένα κλιματιστικό δεν είναι τέλειο.
Να προσπαθείς να κάνεις οικονομία στην ΔΕΗ με ένα γνωστό κλιματιστικό και στην πρώτη βλάβη να είναι ασύμφορη η επισκευή του λόγω κόστους ανταλλακτικού....Σίγουρα τα έκανες απόσβεση στο ρεύμα...

Δεν θα αναφερθώ σε ονόματα, τα second name που έχουν αρκετές γνωστές εταιρίες είναι εξίσου καλά με το "όνομα" που πληρώνεις παραπάνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλιστα, μάθαμε ότι τα inventor δεν είναι κανονικά κλιματιστικά, τουλάχιστον β-γ κατηγορία και άλλα όμορφα. Να σε πάω σε ένα πραγματικό σενάριο και πες μου τη γνώμη σου:

Αφορά Mitsubishi 22αρι αγορά 1600€. Στα 6 χρόνια τα πλαστικά της πλάτης του σπασμένα-αλλοιωμένα. Στα 7 χρόνια σπασμένη λεκάνη απορροής, φτιαξιμο με πατέντα. Στον 11 χρόνο ανεμιστήρας εξωτερικής καπουτ, 250€ μόνο το ανταλλακτικό. Μου καίει περίπου 170-200kwh/μήνα το χειμώνα (κατέβαινε σε ήπιες μέρες και στα 300w, αλλά συνήθως έπαιζε στα 400). Πες  6 μήνες επί 200 πάμε στις 1200kwh ή 135€ χονδρικά. Στην δεκαετία θα κάψει 1350€. Πάμε και στο nemesis τώρα. Αν καιει όντως 450w (και εδώ είναι που πρέπει να μάθουμε), υπολογίζω να μου καίει 260kwh/μήνα ή 175€. Στη δεκαετία να μου κάψει 1750. Θα έχω πληρώσει 400€ παραπάνω, αλλά με μηδέν άγχος μη μου κάψει πλακέτα εσωτερικής, εξωτερικής, ανεμιστήρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Και από ότι βλέπω είναι και πλήρες από θέμα φίλτρων και ευκολιών. Μια -μόνο μια-βλάβη να σου βγάλει το επώνυμο που μου λες είσαι μια η άλλη. Την τσέπη μου κοιτάω πάντα και την αντιμετώπιση προς τον πελάτη. Αν λοιπόν τα Daikin/Mitsubishi/Toshiba/fujitsu και ότι άλλο λες είναι και τα μόνα κλιματιστικά κατά την αποψή σου, ας κοιτάξουν να δώσουν και μια σοβαρή εγγύηση (και όχι τέτοια που να πληρώνεις μισό κλιματιστικό από τις επισκέψεις των τεχνικών που σου πλένουν τα φίλτρα) και τοτε θα βάλω και εγώ το χέρι στην τσέπη. Το έβαλα 4 φορές για Mitsubishi, και αισθάνομαι λίγο μ@λ@κ@ς με την επιλογή μου.

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ghortman είπε

Έλεος πραγματικά. Εμείς θέλουμε να αγοράσουμε Inventor τι σε κόφτει εσένα; Από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει και αν καεί...

Αγαπητέ, μαλλον κατι εχεις παρεξηγησει. Αγοραζεις οτι θελεις...Πρεπει να ανεχόμαστε τους πωλητές της Inventor στο forum; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Μάλιστα, μάθαμε ότι τα inventor δεν είναι κανονικά κλιματιστικά, τουλάχιστον β-γ κατηγορία και άλλα όμορφα. Να σε πάω σε ένα πραγματικό σενάριο και πες μου τη γνώμη σου:

Αφορά Mitsubishi 22αρι αγορά 1600€. Στα 6 χρόνια τα πλαστικά της πλάτης του σπασμένα-αλλοιωμένα. Στα 7 χρόνια σπασμένη λεκάνη απορροής, φτιαξιμο με πατέντα. Στον 11 χρόνο ανεμιστήρας εξωτερικής καπουτ, 250€ μόνο το ανταλλακτικό. Μου καίει περίπου 170-200kwh/μήνα το χειμώνα (κατέβαινε σε ήπιες μέρες και στα 300w, αλλά συνήθως έπαιζε στα 400). Πες  6 μήνες επί 200 πάμε στις 1200kwh ή 135€ χονδρικά. Στην δεκαετία θα κάψει 1350€. Πάμε και στο nemesis τώρα. Αν καιει όντως 450w (και εδώ είναι που πρέπει να μάθουμε), υπολογίζω να μου καίει 260kwh/μήνα ή 175€. Στη δεκαετία να μου κάψει 1750. Θα έχω πληρώσει 400€ παραπάνω, αλλά με μηδέν άγχος μη μου κάψει πλακέτα εσωτερικής, εξωτερικής, ανεμιστήρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Και από ότι βλέπω είναι και πλήρες από θέμα φίλτρων και ευκολιών. Μια -μόνο μια-βλάβη να σου βγάλει το επώνυμο που μου λες είσαι μια η άλλη. Την τσέπη μου κοιτάω πάντα και την αντιμετώπιση προς τον πελάτη. Αν λοιπόν τα Daikin/Mitsubishi/Toshiba/fujitsu και ότι άλλο λες είναι και τα μόνα κλιματιστικά κατά την αποψή σου, ας κοιτάξουν να δώσουν και μια σοβαρή εγγύηση (και όχι τέτοια που να πληρώνεις μισό κλιματιστικό από τις επισκέψεις των τεχνικών που σου πλένουν τα φίλτρα) και τοτε θα βάλω και εγώ το χέρι στην τσέπη. Το έβαλα 4 φορές για Mitsubishi, και αισθάνομαι λίγο μ@λ@κ@ς με την επιλογή μου.

Αδυνατώ να πιστέψω ότι προέκυψαν τέτοια θέματα με κλιματιστικο mitsubishi, έπεσες σε προβληματικό προϊόν από κατασκευής, ειδικά οι ανεμιστήρες των κλιματιστικων τόσο οι μέσα όσο και οι έξω δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ. Ακόμα και αυτά μπορούν να συμβουν στα καλά κλιματιστικά με κάποια χαμηλότερη πιθανότητα. Ελπίζω να μην παθω τίποτα τέτοιο στα δικά μου fujitsu γιατί θα τραβάω τα μαλλιά μου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αγαπητέ, μαλλον κατι εχεις παρεξηγησει. Αγοραζεις οτι θελεις...Πρεπει να ανεχόμαστε τους πωλητές της Inventor στο forum; 

Αν έχεις απόδειξης  Πολύ  ευχαρίστως  να μοιραστείτε  μαζί  μας να ξέρουμε  και εμείς. Επειδή  ακολουθώ  το θέμα εδώ με τα κλιματιστικά στον κύριο  που λες. Εγώ βλέπω  ότι  προτείνει  ανάλογος  τα χρήματα  και Αλλά κλιματικά .ειναι άσχημο  να κατηγορούμε  κάποιον  χωρίς απόδειξης. Αν έχεις καλός  αν δεν έχεις,εχουμε κουραστεί  να κάνεις συνέχεια  επίθεση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς κατοχους midea ultimate comfort. Εχετε καταλαβει τι κανει η λειτουργια air magic?

Στο τραγικο ελληνικο manual αναφερει στο συμβολο του air magic (ενα φυλλο ) οτι "∆εν είναι διαθέσιμο για αυτήν τη μονάδα"

Βεβαια πατοντας το συνδυασμο 2 κουμπιων στο remote control, μια χαρα ενεργοποιειται η λειτουργια. Φανταζομαι οτι ειναι λειτουργια ιονιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αδυνατώ να πιστέψω ότι προέκυψαν τέτοια θέματα με κλιματιστικο mitsubishi, έπεσες σε προβληματικό προϊόν από κατασκευής, ειδικά οι ανεμιστήρες των κλιματιστικων τόσο οι μέσα όσο και οι έξω δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ. Ακόμα και αυτά μπορούν να συμβουν στα καλά κλιματιστικά με κάποια χαμηλότερη πιθανότητα. Ελπίζω να μην παθω τίποτα τέτοιο στα δικά μου fujitsu γιατί θα τραβάω τα μαλλιά μου. 

Δηλαδή αν είναι προβληματικό από κατασκευής δεν φταίει η Mitsubishi; Όταν σε κλιματιστικά έκανε πατέντες(οικονομία) με λεκανακια από φελιζολ και στο 1ο service γινόταν σουρωτήρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Μου καίει περίπου 170-200kwh/μήνα το χειμώνα (κατέβαινε σε ήπιες μέρες και στα 300w, αλλά συνήθως έπαιζε στα 400). Πες  6 μήνες επί 200 πάμε στις 1200kwh ή 135€ χονδρικά. Στην δεκαετία θα κάψει 1350€. Πάμε και στο nemesis τώρα. Αν καιει όντως 450w (και εδώ είναι που πρέπει να μάθουμε), υπολογίζω να μου καίει 260kwh/μήνα ή 175€.

Δεν πρέπει να συγχέουμε τις στιγμιαίες καταναλώσεις (kw) με τις καταναλώσεις (kwh).

Η κατανάλωση του μήνα εξαρτάται από τα cop που βγάζουν τα κλιματιστικά στα φορτία που θα δουλεύουν. Στην πράξη πχ το Mitsu μπορεί να ξεσκίζει το nemesis ή το ανάποδο ή να είναι παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Αν έχεις απόδειξης  Πολύ  ευχαρίστως  να μοιραστείτε  μαζί  μας να ξέρουμε  και εμείς. Επειδή  ακολουθώ  το θέμα εδώ με τα κλιματιστικά στον κύριο  που λες. Εγώ βλέπω  ότι  προτείνει  ανάλογος  τα χρήματα  και Αλλά κλιματικά .ειναι άσχημο  να κατηγορούμε  κάποιον  χωρίς απόδειξης. Αν έχεις καλός  αν δεν έχεις,εχουμε κουραστεί  να κάνεις συνέχεια  επίθεση. 

Αυτό είναι το αποτέλεσμα της επιλεκτικής ανάγνωσης ή υποκειμενικής ερμηνείας των γραμμένων. Δυστυχώς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θέλω να διαβάζω και τους φαν της κινεζοφασόν σχολής αλλά και τους φαν της ιαπωνικής σχολής παραγωγής κλιματιστικών. Και οι δύο μου δίνουν επιλογές με επιχειρήματα αλλά στο τέλος εγώ είμαι αυτός που αποφασίζει.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, s2000rr said:

Αν έχεις αοόδειξεις  Πολύ  ευχαρίστως  να μοιραστείτε  μαζί  μας να ξέρουμε  και εμείς. Επειδή  ακολουθώ  το θέμα εδώ με τα κλιματιστικά στον κύριο  που λες. Εγώ βλέπω  ότι  προτείνει  ανάλογος  τα χρήματα  και Αλλά κλιματιστικά .ειναι άσχημο  να κατηγορούμε  κάποιον  χωρίς αποδειξεις. Αν έχεις καλός  αν δεν έχεις,εχουμε κουραστεί  να κάνεις συνέχεια  επίθεση. 

Αυτό και τέλος. Τα επόμενα χωρίς αποδείξεις, φεύγουν...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δηλαδή αν είναι προβληματικό από κατασκευής δεν φταίει η Mitsubishi; Όταν σε κλιματιστικά έκανε πατέντες(οικονομία) με λεκανακια από φελιζολ και στο 1ο service γινόταν σουρωτήρι...

Ειπα εγώ ότι δεν φταίει η mitsubishi; Αυτό που είπα είναι ότι επεσε στην περίπτωση προβληματικου προϊόντος και θα είχε κάποιο πρόβλημα από κατασκευής τα οποία έσκαγαν σε Χ χρόνια. Η mitsubishi είναι μια από τις καλύτερες μάρκες κλιματιστικων και δεν συγκρίνεται επουδενι με την inventor. Το ότι εδωσε 1600ευρω και είχε τέτοια θέματα είναι θλιβερό, εγώ παρόλα αυτά θα εμπιστευομουν τα λεφτά μου για ένα κλιματιστικο της mitsubishi η των υπολοίπων γνωστών εταιρειών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Μάλιστα, μάθαμε ότι τα inventor δεν είναι κανονικά κλιματιστικά, τουλάχιστον β-γ κατηγορία και άλλα όμορφα. Να σε πάω σε ένα πραγματικό σενάριο και πες μου τη γνώμη σου:

Αφορά Mitsubishi 22αρι αγορά 1600€. Στα 6 χρόνια τα πλαστικά της πλάτης του σπασμένα-αλλοιωμένα. Στα 7 χρόνια σπασμένη λεκάνη απορροής, φτιαξιμο με πατέντα. Στον 11 χρόνο ανεμιστήρας εξωτερικής καπουτ, 250€ μόνο το ανταλλακτικό. Μου καίει περίπου 170-200kwh/μήνα το χειμώνα (κατέβαινε σε ήπιες μέρες και στα 300w, αλλά συνήθως έπαιζε στα 400). Πες  6 μήνες επί 200 πάμε στις 1200kwh ή 135€ χονδρικά. Στην δεκαετία θα κάψει 1350€. Πάμε και στο nemesis τώρα. Αν καιει όντως 450w (και εδώ είναι που πρέπει να μάθουμε), υπολογίζω να μου καίει 260kwh/μήνα ή 175€. Στη δεκαετία να μου κάψει 1750. Θα έχω πληρώσει 400€ παραπάνω, αλλά με μηδέν άγχος μη μου κάψει πλακέτα εσωτερικής, εξωτερικής, ανεμιστήρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Και από ότι βλέπω είναι και πλήρες από θέμα φίλτρων και ευκολιών. Μια -μόνο μια-βλάβη να σου βγάλει το επώνυμο που μου λες είσαι μια η άλλη. Την τσέπη μου κοιτάω πάντα και την αντιμετώπιση προς τον πελάτη. Αν λοιπόν τα Daikin/Mitsubishi/Toshiba/fujitsu και ότι άλλο λες είναι και τα μόνα κλιματιστικά κατά την αποψή σου, ας κοιτάξουν να δώσουν και μια σοβαρή εγγύηση (και όχι τέτοια που να πληρώνεις μισό κλιματιστικό από τις επισκέψεις των τεχνικών που σου πλένουν τα φίλτρα) και τοτε θα βάλω και εγώ το χέρι στην τσέπη. Το έβαλα 4 φορές για Mitsubishi, και αισθάνομαι λίγο μ@λ@κ@ς με την επιλογή μου.

Υποθέσεις. Διαφορετικά ανέβασε φωτογραφίες να δούμε τα πλαστικά του μιτσου που λες.

Επιτέλους με την καραμέλα με το service. Που το είδατε το service της inventor; Εξυπηρέτηση 9-4 Δευτέρα - Παρασκευή;;;; Σοβαρά τώρα;

Η Toshiba που έχει γραμμή από 8 το πρωί έως 10 το βράδυ και Σάββατα τι πρέπει να πει δλδ;

Ιεροσυλία να συγκρίνουμε φασονακια με καθαρόαιμα inverter κλιματιστικα

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...