Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα 250 watt που αναφέρει πιο πάνω παράγουν Χ θερμότητα δεν έχει σχέση με τον όγκο αέρα 

Δες τα χαρακτηριστικά. Άλλα κυβικά αέρα βγάζουν τα 24άρια άλλα τα μικρά. Μόνο όταν έχεις την ίδια ακριβώς συκευή μπορείς να αντιστοιχίσεις θερμότητα με θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Πάντως από όλη αυτή τη συζήτηση για τα 24αρια που ως ένα σημείο νιώθω και υπεύθυνος για το ότι ξεκίνησε κατέληξα στα εξής συμπεράσματα (feel free to comment)

Αναμεσα σε κλιματιστικά με μια Χ "ποιότητα" αν ήθελα το φθηνότερο θα πήγαινα στο haier tundra green (~830€) που έχει αξιόλογη εγγύηση (5ετη) και τίμιες αποδόσεις (siam συμπιεστής αλλά δεν ξέρω αν είναι twin rotary).

Αν ήθελα κάτι παραπάνω σε απόδοση και σίγουρα twin rotary και εξακολουθούν να με νοιάζουν τα χρήματα θα πήγαινα στο Fujitsu asyg24klca (~980€) και θα είχα 7χρονια εγγύηση στο συμπιεστή με 150€ παραπάνω από το haier.

Αν δεν με ενοιαζαν τα χρήματα και ήθελα ακόμα καλύτερες αποδόσεις (μέχρι τους 39 τουλάχιστον 😉) και 7 χρόνια εγγύηση και όλα τα bells and whistles (wifi, magic coil, φιλτρα, ιονιστες, οριζόντια κίνηση περσίδων κλπ) θα πήγαινα στο toshiba edge (~1500€)

Αν δεν θέλω να δώσω τα 1500 του edge και ο χώρος μου ή οι προτιμήσεις μου ζητάνε ένα κτήνος θα πήγαινα στο mitsubishi ap71vg στα ~1300€ που έχει συμπιεστή twin rotary (siam),έχει κάποια από τα έξτρα του edge, και την ίδια εγγύηση με το Fujitsu.

Τα λέω καλά?

- Τι να την κανείς την εγγύηση στον συμπιεστή; Οι πλακέτες καίγονται στα inverter. 

- Ξέχνα το Fujitsu asyg24klca, είναι παλιό πλέον, πας στο επόμενο μοντέλο.

- To edge 24αρι το βρισκεις στα 1199 https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-24000-btu-ras-24j2avsg-e-ras-b24j2kvsg-e

Το edge συνδιαζει ποιοτητα, αποδοση, αθορυβο + τα επιπλεον features (power select, magic coil κα) και 7 χρονια εγγυηση παντου. 

Βάλτα όλα κάτω και αποφασίζεις ;)

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, guzel είπε

 Που την ψαρεψες αυτή την προσφορά?? Σκρούτζ δεν υπάρχει τπτ κάτω από 1469€. Ωραίος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα περί Ιονιστη παιδιά εγώ δεν αισθάνομαι καμιά διαφορά. Καθαρό αέρα αισθάνομαι ότι αναπνέω στο βουνό, τώρα αν όπως λέει ο καθηγητής (δε παρέθεσε βέβαια και καμιά εργοστασιακή μέτρηση, απλά ...λέει) τα τσιροτα με κατεχινη μήλου, βιταμίνη C, βιταμίνη D και τεστοστερόνη/οιστρογονα, αιωρούμενες πρωτεινες για να κάνουμε μούσκουλα και εγώ δε ξέρω τι άλλο θα ακούσουμε τότε μάλλον η δική μου μύτη/πνευμονια έχουν πρόβλημα.

Εξαιρούνται τα Toshiba φίλτρα που είναι από άλλα υλικά μαζεμένα διαγαλαξιακα από τα καθαρά χέρια ανεγγιχτων παρθένων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Artakos είπε

Εντωμεταξύ στα ιντερνέτ παιζει πολυ οτι ο ιονισμος παραγει οζον και ειναι επικίνδυνο 😂😂😂

Κοίτα λίγο σελίδα 26

https://www.google.com/url?q=https://www.epa.gov/sites/production/files/2018-07/documents/residential_air_cleaners_-_a_technical_summary_3rd_edition.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwj9-_bf_7_qAhWM-qQKHR9gA0s4ChAWMAR6BAgDEAE&usg=AOvVaw3hL9Wn1sr4DWB1JtsUlFLa

1 ώρα πριν, mmike2503 είπε

Πάντως από όλη αυτή τη συζήτηση για τα 24αρια που ως ένα σημείο νιώθω και υπεύθυνος για το ότι ξεκίνησε κατέληξα στα εξής συμπεράσματα (feel free to comment)

Αναμεσα σε κλιματιστικά με μια Χ "ποιότητα" αν ήθελα το φθηνότερο θα πήγαινα στο haier tundra green (~830€) που έχει αξιόλογη εγγύηση (5ετη) και τίμιες αποδόσεις (siam συμπιεστής αλλά δεν ξέρω αν είναι twin rotary).

Αν ήθελα κάτι παραπάνω σε απόδοση και σίγουρα twin rotary και εξακολουθούν να με νοιάζουν τα χρήματα θα πήγαινα στο Fujitsu asyg24klca (~980€) και θα είχα 7χρονια εγγύηση στο συμπιεστή με 150€ παραπάνω από το haier.

Αν δεν με ενοιαζαν τα χρήματα και ήθελα ακόμα καλύτερες αποδόσεις (μέχρι τους 39 τουλάχιστον 😉) και 7 χρόνια εγγύηση και όλα τα bells and whistles (wifi, magic coil, φιλτρα, ιονιστες, οριζόντια κίνηση περσίδων κλπ) θα πήγαινα στο toshiba edge (~1500€)

Αν δεν θέλω να δώσω τα 1500 του edge και ο χώρος μου ή οι προτιμήσεις μου ζητάνε ένα κτήνος θα πήγαινα στο mitsubishi ap71vg στα ~1300€ που έχει συμπιεστή twin rotary (siam),έχει κάποια από τα έξτρα του edge, και την ίδια εγγύηση με το Fujitsu.

Τα λέω καλά?

Όλα καλά τα λες εκτός από τις αποδόσεις όπου το edge έχει τη μικρότερη από αυτά που αναφέρεις (όπου ως απόδοση αναφέρομαι στα eer ). Πάντως αν τα μικρά capacity θέρμανσης/ψύξης που έχει καλύπτουν τον χώρο και δεν προβληματίζουν τα κάπως υψηλότερα ελάχιστα watts από τα καλά κλιματιστικά της τιμής αυτής, η εγγύηση, τα χαρακτηριστικά και η ραφιναρισμένη λειτουργία του, το καθιστούν μια πολύ καλή επιλογή.

Υπόψη δεν έχουμε ακόμα αξιόλογο feedback.

 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τα 250 watt που αναφέρει πιο πάνω παράγουν Χ θερμότητα δεν έχει σχέση με τον όγκο αέρα 

Μάλλον θέλει να πει ότι αλλιώς αντιλαμβάνεσαι τα 250W στο 24αρι και τα 600κυβικα την ώρα των 27C και αλλιώς στο 9αρι με τα 300κυβικα των 35C.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να ρίξει 2 γραμμές για το λύσιμο του ινβεντορ για καθαρισμό; Εκτός από τις βίδες πρέπει να ξεκουμπωσει και η περσίδα για να βγει το πλαστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Μάλλον θέλει να πει ότι αλλιώς αντιλαμβάνεσαι τα 250W στο 24αρι και τα 600κυβικα την ώρα των 27C και αλλιώς στο 9αρι με τα 300κυβικα των 35C.

Αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κοίτα λίγο σελίδα 26

https://www.google.com/url?q=https://www.epa.gov/sites/production/files/2018-07/documents/residential_air_cleaners_-_a_technical_summary_3rd_edition.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwj9-_bf_7_qAhWM-qQKHR9gA0s4ChAWMAR6BAgDEAE&usg=AOvVaw3hL9Wn1sr4DWB1JtsUlFLa

Όλα καλά τα λες εκτός από τις αποδόσεις όπου το edge έχει τη μικρότερη από αυτά που αναφέρεις (όπου ως απόδοση αναφέρομαι στα eer ). Πάντως αν τα μικρά capacity θέρμανσης/ψύξης που έχει καλύπτουν τον χώρο και δεν προβληματίζουν τα κάπως υψηλότερα ελάχιστα watts από τα καλά κλιματιστικά της τιμής αυτής, η εγγύηση, τα χαρακτηριστικά και η ραφιναρισμένη λειτουργία του, το καθιστούν μια πολύ καλή επιλογή.

Υπόψη δεν έχουμε ακόμα αξιόλογο feedback.

Μάλλον θέλει να πει ότι αλλιώς αντιλαμβάνεσαι τα 250W στο 24αρι και τα 600κυβικα την ώρα των 27C και αλλιώς στο 9αρι με τα 300κυβικα των 35C.

Οποτε δεν ειναι μονο το οζον που παράγεται,ειναι και τα φορτισμενα σωματίδια που καθονται στον πνεύμονα,

Ακομα ενα βημα μπροστά οι εταιρίες που το αφαιρεσαν και βαλαν φιλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοίμασα τον παρακάτω πίνακα. Οι τιμές στις σειρές 2-19 προέρχονται από τις πιστοποιήσεις eurovent ενώ στις σειρές 20-24 από τους κατασκευαστές. H mitsubishi δεν δίνει τιμή για max cooling capacity για 27 εσωτερική και 30 εξωτερική.

Μία απορία που έχω είναι γιατι τo edge ενω στην κατανάλωση στη θερμανση για -7, 2 και 7 βαθμούς πάει καλά μετά στους 12 παρουσιάζει τελείως αντίστροφη εικόνα.

comparison.PNG

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όλα καλά τα λες εκτός από τις αποδόσεις όπου το edge έχει τη μικρότερη από αυτά που αναφέρεις (όπου ως απόδοση αναφέρομαι στα eer ).

Αναφερόμουν στα max capacity ψύξης μέχρι τους 39 βαθμούς

Επεξ/σία από mmike2503
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να γραφτεί ολοκληρομένο το πινακάκι, αλλά Cooling με εξωτερική 20 ποιος κάνει? 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να γραφτεί ολοκληρομένο το πινακάκι, αλλά Consumption Cooling με εξωτερική 20 ποιος κάνει? 😛

χαχαχαχα, έχεις ένα δίκιο αλλά επειδή υπήρχαν τα δεδομένα λέω δεν βαριέσαι... σαν μίνιμουμ κατανάλωσης που μπορεί να πέσουν και επειδή είχε αναφερθεί και πιο πρίν απο τον @liakjim

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον θέλει να πει ότι αλλιώς αντιλαμβάνεσαι τα 250W στο 24αρι και τα 600κυβικα την ώρα των 27C και αλλιώς στο 9αρι με τα 300κυβικα των 35C.

Μα τα 250 watt δε θα βγάλουν την ίδια θερμοκρασία ? Γιατί τα 600 κυβικά να έχουν 27 και τα 300 κυβικά 35 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μα τα 250 watt δε θα βγάλουν την ίδια θερμοκρασία ? Γιατί τα 600 κυβικά να έχουν 27 και τα 300 κυβικά 35 

Εξορισμού. Η ενέργεια είναι η ίδια. Όχι η θερμοκρασία. Ας πούμε χοντρικά (χωρίς να βάλουμε πυκνότητες κτλ), ότι το γινόμενο κυβικά την ώρα και θερμοκρασία αέρα να είναι το ίδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μα τα 250 watt δε θα βγάλουν την ίδια θερμοκρασία ? Γιατί τα 600 κυβικά να έχουν 27 και τα 300 κυβικά 35 

Τα 250 watt θα βγάλουν ένα φορτίο (είτε ζέστη είτε κρύο) αυτό το φορτίο προστίθεται στον αέρα που βγάζει το κλιματιστικό.  Εάν πχ ο αέρας μας έχει άλφα θερμόκρασια,το αποτέλεσμα του θα είναι ο αέρας που θα βγει θα είναι άλφα+φορτίο.

Από την άλλη έχουμε δύο ίδια μάτια κουζίνας, και δύο μπρίκια με νερό. Το ένα μπρίκι είναι γεμάτο με νερό,το άλλο είναι μισό γεμάτο. Αν τα αφήσουμε ίδιο χρόνο στο μάτι,το μπρίκι με το μισογεμάτο θα είναι πολύ πιο "ζεστό" σε σχέση με το γεμάτο. Ίδια κατανάλωση θα έχουμε,όμως το νερό στα δύο μπρίκια θα έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ τούς.

Ξέχνα το νερό τώρα και σκέψου ότι ζεσταίνεται ο αέρας και όχι το νερό..και ότι αυτός ο αέρας ανακυκλώνεται.  Όσο μεγαλύτερη είναι η παροχή του αέρα τόσο πιο δύσκολα "ζεσταίνεται"

Μπακαλιστικα !

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...