Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Θεωρείς βαρετή την παράθεση eurovent πιστοποιητικών;

Αν μη τι άλλο η ικανότητα ενός κλιματιστικού να πέφτει χαμηλά είναι κριτήριο αγοράς για κάποιους. Πλέον έχουμε και πιστοποιημένες τιμές για κάποια.

Αν χρησιμοποιούνται από κάποιους με συγκεκριμένο τρόπο, προσωπικά δεν με αφορά.

To προβλημα ειναι οτι και εγω που αγοραζω βασει αυτων των χαρακτηριστικων αλλα οτι και να κανω,δεν βλεπω αυτες τις καταναλωσεις!

Με το eurovent Tide Green 9ρι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καταναλωση κατω απο 300w

ενω επρεπε 170w λογω

Pc @ 25°C 1.23 kW
EER @ 25°C 7.20

Τι κανω λαθος?

 

Επεξ/σία από Specs
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

To προβλημα ειναι οτι και εγω που αγοραζω βασει αυτων των χαρακτηριστικων αλλα οτι και να κανω,δεν βλεπω αυτες τις καταναλωσεις!

Με το eurovent Tide Green 9ρι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καταναλωση κατω απο 300w

ενω επρεπε 170w λογω

Pc @ 25°C 1.23 kW
EER @ 25°C 7.20

Τι κανω λαθος?

Δε κάνεις λάθος απλά μάλλον έχεις λάθος χώρο για να δεις αυτή την κατανάλωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε κάνεις λάθος απλά μάλλον έχεις λάθος χώρο για να δεις αυτή την κατανάλωση 

Με τι ρυθμισεις πιστευεις θα επαιρνα αυτη την καταναλωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

To προβλημα ειναι οτι και εγω που αγοραζω βασει αυτων των χαρακτηριστικων αλλα οτι και να κανω,δεν βλεπω αυτες τις καταναλωσεις!

Με το eurovent Tide Green 9ρι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω καταναλωση κατω απο 300w

ενω επρεπε 170w λογω

Pc @ 25°C 1.23 kW
EER @ 25°C 7.20

Τι κανω λαθος?

Νομίζω οτι το Pc/EER δεν σημαίνει οτι ΠΡΕΠΕΙ να πιασει κατανάλωση 170w, αλλά οτι ΜΠΟΡΕΙ να πιασει κατανάλωση 170 ανάλογα με τις συνθήκες.

Αν οι υπόλοιπες συνθήκες (πχ μέτρα σωλήνωσης η eurovent που είδα για 3 24αρια βάζει παντου 5 μέτρα και έχεις ακόμα προσανατολισμό, απώλειες, τετραγωνικά κλπ) προσομοιάζουν αυτές με τις οποίες έγινε η μέτρηση απο Eurovent θα δείς 170w όπως και ο @liakjimέχει μετρήσει κοντά στα 100w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Με τι ρυθμισεις πιστευεις θα επαιρνα αυτη την καταναλωση?

μικρό χώρο που θα έρθει σε θερμοκρασία πολύ γρήγορα και που δεν θα έχεις ταχείες απώλειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

μικρό χώρο που θα έρθει σε θερμοκρασία πολύ γρήγορα και που δεν θα έχεις ταχείες απώλειες....

 

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Νομίζω οτι το Pc/EER δεν σημαίνει οτι ΠΡΕΠΕΙ να πιασει κατανάλωση 170w, αλλά οτι ΜΠΟΡΕΙ να πιασει κατανάλωση 170 ανάλογα με τις συνθήκες.

Αν οι υπόλοιπες συνθήκες (πχ μέτρα σωλήνωσης η eurovent που είδα για 3 24αρια βάζει παντου 5 μέτρα και έχεις ακόμα προσανατολισμό, απώλειες, τετραγωνικά κλπ) προσομοιάζουν αυτές με τις οποίες έγινε η μέτρηση απο Eurovent θα δείς 170w όπως και ο @liakjimέχει μετρήσει κοντά στα 100w.

Δηλαδη να μην πεφτει κατω απο 300w ουτε με 25 εξω και ζητουμενη 25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη να μην πεφτει κατω απο 300w ουτε με 25 εξω και ζητουμενη 25?

Αυτο μου φαίνεται πολύ περίεργο. Λογικά στα 300 δουλεύει ο συμπιεστής. Αλλά γιατί να δουλεύει αν έχεις ίσες εξωτερική και ζητούμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Αυτο μου φαίνεται πολύ περίεργο. Λογικά στα 300 δουλεύει ο συμπιεστής. Αλλά γιατί να δουλεύει αν έχεις ίσες εξωτερική και ζητούμενη?

Να δουλεψει μεν ,αλλα πριν παει σε off να περασει εστω και για λιγα λεπτα απο χαμηλοτερη ισχυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη να μην πεφτει κατω απο 300w ουτε με 25 εξω και ζητουμενη 25?

ναι αυτό παράξενο...

Βασικά εγώ σου είπα για το χώρο γιατί αν δεν πιάνεις επιθυμητή, ή αν πιάνεις επιθυμητή αλλά οι απώλειες είναι μεγάλες τότε έχεις έναν ατελείωτο κύκλο. 

Πχ δες σε χώρο κάλυψης 90τμ περίπου (ενιαίος στα 35τμ περίπου, και 3 δωμάτια + κουζίνα ανοιχτά. Στόχευση 26 βαθμοί. Οι καταναλώσεις από 12άρι που δίνει την άνιση μάχη. Το πότε μπήκε στo τέρμα πίσω δωμάτιο και το 9άράκι σε λειτουργία νομίζω ότι φαίνεται :P 

 

consumptions.jpg.d007cb6aadca3e5f3a9534bcf5ea4e24.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Specs είπε

Να δουλεψει μεν ,αλλα πριν παει σε off να περασει εστω και για λιγα λεπτα απο χαμηλοτερη ισχυ...

Νομίζω οτι δεν παει έτσι. Αν εξωτερική, ζητούμενη, απώλειες και κατώτερα btu επιτρέπουν στο συμπιεστή να δουλευει σε χαμηλότερες στροφές αρα και μικρότερη κατανάλωση θα το κάνει. 

Αν εξωτερική και ζητούμενη είναι ίδιες απλά θα κλείσει γιατί δεν θα έχει ούτε τις απώλειες να καλύψει.

Δοκίμασε να έχεις πχ 2 βαθμούς διαφορά εξωτερική με ζητούμενη (27-25) και ας το να ισορροπήσει και μέτρα το.

Αν τα τετραγωνικά και οι απώλειες του χώρου σου είναι "για τα μέτρα" του θα πρέπει να δείς κάτω απο 300watt.

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mmike2503 είπε

Νομίζω οτι δεν παει έτσι. Αν εξωτερική, ζητούμενη, απώλειες και κατώτερα btu επιτρέπουν στο συμπιεστή να δουλευει σε χαμηλότερες στροφές αρα και μικρότερη κατανάλωση θα το κάνει. 

Εξωτερική και ζητούμενη είναι ίδιες απλά θα κλείσει γιατί δεν θα έχει ούτε τις απώλειες να καλύψει.

Δοκίμασε να έχεις πχ 2 βαθμούς διαφορά εξωτερική με ζητούμενη και ας το να ισορροπησει και μέτρα το.

Αν τα τετραγωνικά και οι απώλειες του χώρου σου είναι "για τα μέτρα" του θα πρέπει να δείς κάτω απο 300

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει σε ολους τους συνδυασμους τι παιζει...αλλα δεν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει σε ολους τους συνδυασμους τι παιζει...αλλα δεν! 

Ποιο κλιματιστικό είπαμε έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει σε ολους τους συνδυασμους τι παιζει...αλλα δεν! 

Τότε μάλλον δεν ταιριάζει με το χώρο που το έχεις βάλει λόγω τετραγωνικών ή απωλειών πχ

Για παράδειγμα παρε εμένα με το 16αρι daiseikai. τυπικά θα έπρεπε να δω κατανάλωση ως και 95 watt. Αλλά είναι μικρό για το χώρο που το έχω και δεν είδα κάτω απο 200 ούτε στις 2 το βράδυ

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ποιο κλιματιστικό είπαμε έχεις 

 

AS25THMHRA1U25YEMFRA_1594316933.6617.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Τότε μάλλον δεν ταιριάζει με το χώρο που το έχεις βάλει λόγω τετραγωνικών ή απωλειών πχ

Για παράδειγμα παρε εμένα με το 16αρι daiseikai. τυπικά θα έπρεπε να δω κατανάλωση ως και 95 watt. Αλλά είναι μικρό για το χώρο που το έχω και δεν είδα κάτω απο 200 ούτε στις 2 το βράδυ

Το αντιθετο ειναι το προβλημα μου. Περισσευει για τον χωρο...και φτανει γρηγορα την ζητουμενη. Μαλλον το επομενο κλιματιστικο θα ειναι καποιο απο αυτα που εδω μεσα καταγραφουν αστειες καταναλωσεις.,,και αν δεν τις δω κ εχω επιλεξει πχ Toshiba,αντιλαμβανεσαι προς ποιο νησι θα παω να δω εαν επαέ ειναι το καλυτερο μέρος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...